Харківський районний суд Харківської області
24 березня 2023 року смт. Покотилівка
Справа № 635/1584/23
Провадження № 1-кп/635/163/2023
Суддя Харківського районного суду Харківської області ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного провадження кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022222020000042 від 17 вересня 2023 року, за обвинуваченням
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Липці Харківського районного Харківської області, громадянина України, українця, який має середню освіту, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , в силу статті 89 КК України не судимого, у вчиненні кримінального проступку, передбаченого частиною 1 статті 111-1 Кримінального Кодексу України,
21 березня 2023 року до суду надійшов обвинувальний акт відносно ОСОБА_2 разом з додатками та клопотанням прокурора про розгляд обвинувального акту у спрощеному провадженні без проведення судового розгляду в судовому засіданні, який 21 березня 2023 року отримано головуючим у справі суддею.
Під час досудового розслідування обвинувачений ОСОБА_2 надав письмову заяву, складену в присутності захисника ОСОБА_3 , щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права на апеляційне оскарження та згоди на розгляд обвинувального акту у спрощеному провадженні.
Судом, у відповідності до частини 2 статті 381 КПК України, визнано можливим розглядати обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку без проведення судового розгляду в судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження, оскільки обвинувачений не оспорює встановлені під час дізнання обставини і згоден з розглядом обвинувального акта.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини 4 статті 107 КПК України не здійснюється.
Органом досудового розслідування встановлено що 24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах н території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах е недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією України та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенціею 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з присднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам Президент Російської Федерації, а також інші невстановлені на цей час представники влади РФ, діючи всупереч вимогам пунктам 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №62734 (XXV), від 21.12.1965 №2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ на територію України.
Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в АР Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'екти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституціею України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості люлей та інших тяжких наслідків.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воснного стану в України», який затверджено Верховною Радою України, у Зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим военного стану» в Україні введено воснний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.Згідно Указу Президента України №133/2022 від 14.03.2022 «Про продовження строку дії военного стану в України», затвердженого Законом України №2119-1X від 15.03.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Згідно Указу Президента України №259/2022 від 18.04. 2022 «Про продовження строку дії воснного стану в України», затвердженого Законом України Л02212-1Х від 21.04.2022, продовжено строк дій военного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воснного стану в Україні» № 341/2022 від 17.05.2022, затвердженого Законом України №7389-1X від 18.05.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022 року).
Відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії военного стану в Україні» від 7 листопада 2022 року Ne 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738/1), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
В ході дізнання встановлено, що після початку збройної агресії Російської Федерації проти України, в березні 2022 року, в денний час доби, більш точної дати та часу в ході проведення досудового розслідування встановити не вдалось можливим, громадянин України ОСОБА_2 , « ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Липці, вул. Пушкінська, поблизу школи, де у нього виник раптовий, злочинний умисел, направлений на здійснення публічних закликів до підтримки дій держави агресора та невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України до невизначеного кола осіб.
Також, ОСОБА_2 знаходячись поруч зі школою, на виконання свого раптового, злочинного умислу з метою схиляння своїх односельців до власної позиції, неодноразово публічно, усно висловлювався в підтримку дій та рішень держави агресора Російської Федерації, а саме наступними фразами: «дуже скоро військові рф наведуть належний лад в Україні, і життя «укропів» зміниться на краще», закликав «товаришувати та допомагати військовим РФ» умисно, протиправно, здійснював публічні заклики до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, шляхом розповсюдження закликів спрямованих на заперечення злійснення збройної агресії проти України та до підтримки рішень та дій держави-агресора.
Умисні, протиправні дії ОСОБА_2 кваліфіковані, як кримінальний проступок, передбачений частиною 1 статті 111-1 КК України - публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України та публічних закликах громадянина України до підтримки рішень та дій держави-агресора.
Відповідно до частини 2 статті 382 КПК України, вирок суду за результатами спрощеного провадження ухвалюється в порядку, визначеному цим Кодексом, та повинен відповідати загальним вимогам до вироку суду. У вироку суду за результатами спрощеного провадження замість доказів на підтвердження встановлених судом обставин зазначаються встановлені органом досудового розслідування обставини, які не оспорюються учасниками судового провадження.
За вищенаведених обставин, суд приходить до висновку, що дії обвинуваченого ОСОБА_2 потрібно кваліфікувати за частиною 1 статті 111-1 КК України як публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України та публічних закликах громадянина України до підтримки рішень та дій держави-агресора.
Оцінивши докази зібрані під час досудового розслідування, суд вважає, що вина ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 111-1 КК України, в обсязі пред'явленого обвинувачення доведена повністю.
При призначенні покарання суд дотримується вимог кримінального закону, зокрема статті 65 КК України, та принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, відповідно до яких слід враховувати ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винуватого та обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання.
Призначаючи покарання за скоєне в межах пред'явленого обвинувачення, суд керується частиною 2 статті 50 КК України, згідно якої покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.
Обставинами, які відповідно до статті 66 КК України пом'якшують покарання обвинуваченому ОСОБА_2 суд визнає щире каяття обвинуваченого.
Обставин, які відповідно до статті 67 КК України обтяжують покарання обвинуваченому, судом не встановлено.
Вивченням даних про особу ОСОБА_2 встановлено, що він має середню освіту, одружений, офіційно не працевлаштований, в силу статті 89 КК України не судимий, за місцем проживання характеризується задовільно, на диспансерному обліку та на обліку лікаря психіатра не перебуває.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_2 суд, керуючись вимогами статті 65 КК України, та враховуючи положення Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» поряд з наведеними вище даними про його особу, враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, який, відповідно до статті 12 КК України, є кримінальним проступком, конкретні обставини справи, ставлення обвинуваченого до вчиненого та вважає необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження нових кримінальних правопорушень призначити покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади та займатись певною діяльністю та у межах, встановлених санкцією статті Особливої частини Кримінального кодексу України за якою він обвинувачується.
На підставі аналізу даних, які характеризують обвинувачену особу, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження нових кримінальних правопорушень призначити покарання у межах, встановлених санкцією статті Особливої частини Кримінального кодексу України, за якою він обвинувачується і яка передбачає відповідальність за вчинений проступок, у виді позбавлення права обіймати посади, посади, пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади,в органах державного управління та місцевого самоврядування, та займатись діяльністю, яка пов'язана з наданням публічних послуг, що є необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.
Витрати на залучення експертів у кримінальному проваджені відсутні.
Речові докази по даному кримінальному провадженню відсутні
На підставі викладеного, керуючись статтями 369, 370, 373, 374, 381, 382 КПК України, суд
ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні кримінального проступку, передбаченого частиною 1 статті 111-1 КК України, та призначити покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади,в органах державного управління та місцевого самоврядування, та займатись діяльністю, яка пов'язана з наданням публічних послуг, на строк 10 (десять) років.
Вирок може бути оскаржений до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30днів з моменту його отримання, за винятком підстав розгляду провадження за відсутності учасників судового провадження, не дослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.
Якщо вирок було ухвалено без виклику особи, яка його оскаржує, в порядку, передбаченому статтею 382 цього Кодексу, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Копія вироку за результатами розгляду обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку не пізніше дня, наступного за днем його ухвалення, надсилається учасникам судового провадження.
Вирок суду першої інстанції, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_4