Справа №639/4078/22
Провадження № 3/639/41/23
22 березня 2023 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Чижиченко Д.В. розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
05 листопада 2022 року о 22-10 год. в м. Харкові, вул. Конєва 1 водій керував ТЗ з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, нечітка мова. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки ТЗ та у закладі охорони здоров'я КЗОЗ ОНД відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що 05.11.2022 року о 22-10 год. в м. Харкові, вул. Конєва 1, він дійсно керував ТЗ свого сина, який попрохав перегнати автомобіль з вул. Конєва, 7 на вул. Карла Маркса, 38 у м. Харкові, при цьому він вживав спиртні напої, а саме випив трохи пива. В цей час ТЗ під керуванням останнього було зупинено співробітниками поліції, причиною зупинки, як повідомили поліцейські, було порушення умов комендантської години. Під час спілкування останні почули від ОСОБА_1 запах алкоголю з порожнини рота, тоді він самостійно повідомив їм, що дійсно вживав пиво. У зв*язку з чим співробітники поліції запропонували йому пройти огляд на стан сп*яніння на місці зупинки ТЗ або у лікаря нарколога, на що останній відмовився, оскільки не вважав, що випивши пива він знаходиться у не адекватному стані та перебуває у такому стані алкогольного сп*яніння, що не може керувати ТЗ. При цьому ОСОБА_2 був не обізнаний, що відмова від проходження огляду на стан сп*яніння також карається Законом України. На думку ОСОБА_2 поліцейські повинні були наполягти на проходженні такого огляду для встановлення ступіню сп*яніння,
Представник ОСОБА_2 , адвокат Князєв В.І. просив суд звернути увагу, на те що співробітниками поліції не було встановлено ступінь сп*яніння ОСОБА_2 , що на думку захисника є необхідним при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Також адвокат Князєв В.І. звернув увагу суду, на той факт, що після складання протоколу відносно ОСОБА_2 , останній продовжив рух за кермом того ж самого ТЗ, а поліцейські не звернули на це ніякої уваги.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про повну доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, яка підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №293740 від 05.11.2022 року;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого 05.11.2022 року о 22 год 15 хв. ОСОБА_1 направлявся для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння до КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер», однак від проходження медичного огляду він відмовився;
- відеозаписом з місця зупинки ТЗ, відповідно до якого 05.11.2022 року о 22:10 год. за адресою: м. Харків, вул. Конєва, 1 співробітниками поліції було зупинено ТЗ Рено Кліо д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , під час спілкування у останнього було встановлено ознаки алкогольного сп*яніння, про що йому було повідомлено та запропоновано пройти огляд на стан сп*яніння на місці зупинки ТЗ та у лікаря нарколога. На дану пропозицію ОСОБА_1 відповів відмовою, при цьому повідомив, що дійсно вживав спиртні напої, та згоден зі складанням відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
- рапортом інспектора УПП у Х/О Гайденко А. від 05.11.2023 року;
- розпискою ОСОБА_1 відповідно до якої він зобов*язався не керувати ТЗ протягом 72 годин, тобто з 05.11.2022 о 22-00 год., а також зобов*язався залишити автомобіль припаркованим на місці зупинки, тобто на вул. Конєва у м. Харкові;
Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, судам слід враховувати, що відповідальність за ст.130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводить згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України) передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Разом із цим, водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я та на місці зупинки ТЗ у встановленому законом порядку, що підтверджується сукупністю досліджених доказів по справі про адміністративне правопорушення, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР України.
Причини, з яких ОСОБА_1 відмовився виконувати вимогу працівника поліції щодо проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер» та на місці зупинки ТЗ, правового значення для розгляду цієї справи не мають.
Суд враховує, що законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов'язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння.
Матеріали справи не містять доказів порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, протокол складений в установленому законом порядку, з дотриманням вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП, та положень «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 р. за №1408/27853 (з внесеними змінами).
Згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, що керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Враховуючи обставини, встановлені під час судового розгляду, характер вчиненого правопорушення, особу винного, вважаю за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, в межах санкції, передбаченої ч.1 ст. 130 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення останнього та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Окрім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536,80 грн.
Керуючись ст.ст. 130 ч.1, 268, 279, 283, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536 (п*ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці з дня винесення постанови.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Харкова в Харківський апеляційний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.В.Чижиченко