Справа № 760/4065/23
3/760/2178/23
солом'янський районний суд міста києва
іменем України
10 березня 2023 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Жовноватюк В.С., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Юрківа В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №EA061 492 136UA громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Харків, проживає: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України,-
29.09.2022 в зоні митного контролю Київської митниці на території ДОПП АТ «Укрпошта», під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № EA061 492 136UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 , АДРЕСА_3, НОМЕР_1 ) виявлено: радіолампи «6П14П-ЕВ» в кількості 40 шт.
У митній декларації форми CN22 вміст товару зазначено як «Вакуумні лампи».
18.10.2022 митницею здійснено взяття зразків з метою проведення експертного дослідження на предмет віднесення до товарів військового призначення та подвійного використання та листом Київської митниці від 20.10.2022 № 7.8-1/20/7/16280 зазначені вище зразки направлено до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 07.11.2022 № 142000-3302-0301 надані на дослідження предмети ідентифіковано як вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ'а саме: низькочастотні вихідні пентоди підвищеної довговічності, надійності та механічної міцності, що призначені для посилення потужності низької частоти у стаціонарних та пересувних радіотехнічних пристроях загального, спеціального, в тому числі і військового призначення.
Надані на дослідження 17(сімнадцять) вакуумних радіоламп «6П14П-ЕВ» мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання, спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Інші надані на дослідження 23(двадцять три) вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ» не мають ознак товарів внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю
Загальна вартість 17-ти вакуумних радіоламп «6П14П-ЕВ» становить 4458,25 грн.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Таким чином, громадянин ОСОБА_3 здійснив пересилання з України до Польщі в міжнародному поштовому відправленні № EA061 492 136UA товару - вакуумних радіоламп «6П14П-ЕВ'з наявним військовим прийманням (у формі ромбів) в кількості 17 шт., які мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, без відповідних дозвільних документів.
На підставі статті 511 Митного кодексу України за протоколом тимчасово вилучено: Вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ», кількість 17 шт., вартість 4458,25 грн.
Отже, за переконанням митного органу, в діях громадянина України ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 473 Митного кодексу України, про що складено протокол про порушення митних правил № 0117/10000/23.
У судовому засіданні представник Київської митниці Держмитслужби пояснив, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України - пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу, що тягне за собою конфіскацію цих товарів.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував проти притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Вказує, що зазначені в протоколі електровакуумні прибори - радіолампи - 6П14П-ЕВ не можуть бути віднесені до компонентів, спеціально призначених для електронного обладнання, призначеного для військового використання.
На питання судді, чим підтверджуються доводи, що вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ» не мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання, спеціально призначеного для військового використання, ОСОБА_1 відповіді та відповідних документів не надав. Будь-яких клопотань про призначення експертизи не заявляв.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби та заперечення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порушення митних правил передбачене ст. 473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
При цьому відповідно, до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно з Указом Президента України від 10.10.2017 № 316/2017 затверджені Всесвітня поштова конвенція, Загальний регламент Всесвітнього поштового союзу, Заключний протокол Всесвітньої поштової конвенції та Угода про поштові платіжні послуги, підписані від імені України 11 жовтня 2012 року в м. Доха.
Частиною 8 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до п. 28 ст. 4 МК України митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 1 ст. 235 МК України регламентується, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; 4) товарів, які за результатами проведення заходів офіційного контролю не можуть бути випущені у заявлений митний режим відповідно до мети їх ввезення в Україну; 5) товарів (одяг, взуття тощо), що були у використанні та перебувають у брудному стані, які за своїми ознаками можуть становити небезпеку для працівників поштового зв'язку, без документів про проведену фумігацію; 6) товарів, що класифікуються в 1-24 групах згідно з УКТ ЗЕД, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, крім харчових продуктів загальною вагою не більше 10 кілограмів в упаковці виробника; 7) алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, незалежно від вартості.
Судом встановлено, що 29.09.2022 року в зоні митного контролю Київської митниці на території ДОПП АТ «Укрпошта», під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № EA061 492 136UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 , АДРЕСА_3, НОМЕР_1 ) виявлено: радіолампи «6П14П-ЕВ» в кількості 40 шт.
У митній декларації форми CN22 вміст товару зазначено як «Вакуумні лампи».
18.10.2022 митницею здійснено взяття зразків з метою проведення експертного дослідження на предмет віднесення до товарів військового призначення та подвійного використання та листом Київської митниці від 20.10.2022 № 7.8-1/20/7/16280 зазначені вище зразки направлено до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Згідно зі ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Так, у матеріалах міститься висновок експерта СЛЕД Держмитслужби № 142000-3302-0301 від 07.11.2022, відповідно до якого надані на дослідження предмети ідентифіковано як вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ'а саме: низькочастотні вихідні пентоди підвищеної довговічності, надійності та механічної міцності, що призначені для посилення потужності низької частоти у стаціонарних та пересувних радіотехнічних пристроях загального, спеціального, в тому числі і військового призначення.
Надані на дослідження 17 (сімнадцять) вакуумних радіоламп «6П14П-ЕВ» мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання, спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Інші надані на дослідження 23(двадцять три) вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ» не мають ознак товарів внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю
Загальна вартість 17-ти вакуумних радіоламп «6П14П-ЕВ» становить 4458,25 грн.
Крім того, наданий висновок експерта не спростований іншими належними та допустимими доказами.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Громадянин ОСОБА_3 здійснив пересилання з України до Польщі в міжнародному поштовому відправленні № EA061 492 136UA товару - вакуумних радіоламп «6П14П-ЕВ'з наявним військовим прийманням (у формі ромбів) в кількості 17 шт., які мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, без відповідних дозвільних документів.
На підставі статті 511 Митного кодексу України за протоколом № 0117/10000/23 тимчасово вилучено: Вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ», кількість 17 шт., вартість 4458,25 грн.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд знаходить їх належними та допустимими, у зв'язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил, передбаченого ст. 473 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, а саме пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 9, 40-1, 252 КпАП України, ст.ст. 4, 196 233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, -
Визнати винним відправника міжнародного поштового відправлення №EA061 492 136UA громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Харків, проживає: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України та накласти на нього стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил:
1. Вакуумні радіолампи «6П14П-ЕВ», кількість 17 шт., вартість 4458,25 грн., які було вилучено уповноваженими особами Київської Держмитслужби за протоколом 0117/10000/23 від 31.01.2023.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 536,80 грн. на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/Соломян.р-н/22030101. Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783. Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.). Код банку отримувача (МФО) 899998. Рахунок отримувача UA388999980313181206000026010. Код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Солом'янський районний суд міста Києва (назва суду, де розглядається справа).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя В.С. Жовноватюк