майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"21" березня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1051/22
Господарський суд Житомирської області у складі
судді Шніт А.В., розглядаючи справу
за позовом Керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Фонду державного майна України
до Акціонерного товариства "Укртелеком"
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним свідоцтва про право власності, скасування державної реєстрації права приватної власності та повернення до державної власності захисної споруди цивільного захисту,
за участю представників сторін:
прокурор: Степаницька О.М. - службове посвідчення №071190 від 01.03.2023;
від позивача: Заруцька І.В. - представник, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
від відповідача: не з'явився;
Керівник Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Фонду державного майна України звернувся до Господарського суду України з позовом до Акціонерного товариства "Укртелеком" про:
- визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Володарсько-Волинської селищної ради №113 від 19.05.2004 в частині оформлення права власності за ВАТ "Укртелеком" та видачі свідоцтва на право власності на об'єкт нерухомого майна - приміщення ЦЕЗ №4 в смт Володарськ-Волинський, вул.Володарського, 1;
- визнання недійсним свідоцтва про право власності серії САА №507254 від 02.06.2004, видане ВАТ "Укртелеком", на об'єкт нерухомого майна, розташований у смт Володарськ-Волинський, по вул.Володарського, 1;
- скасування державної реєстрації права приватної власності на виробничі приміщення (в цілому) по вул. Володарського, 1 у смт Володарськ-Волинський Житомирського району Житомирської області, загальною площею 402,5кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 6107999, номер запису про право власності: 10401), припинивши право приватної власності Акціонерного товариства "Укртелеком" (код ЄДРПОУ 21560766) на вказане нерухоме майно;
- зобов'язання Акціонерного товариства "Укртелеком" повернути державі в особі Фонду державного майна України захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №21840 площею 52кв.м, що розташоване в будівлі вузла зв'язку площею 402,5кв.м по вул. Незалежності, 1, в смт Хорошів Житомирського району Житомирської області.
Позовні вимоги прокурора обґрунтовані незаконним набуттям АТ "Укртелеком" права приватної власності на нерухоме майно, яке має статус об'єкта цивільної оборони.
В якості правових підстав позову прокурор посилається, зокрема, на ст.167, 170, 181, 182, 316, 317, 325, 326, 328, 334, 386 Цивільного кодексу України, ст.86, 145 Господарського кодексу України, ст.32 Кодексу цивільного захисту України, положення Законів України "Про приватизацію державного майна", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №138 від 10.03.2017.
Ухвалою від 21.02.2023 суд продовжив строк підготовчого провадження та відклав підготовче засідання на 21.03.2023 об 11:00.
20.03.2023 суд отримав поштою від Фонду державного майна України пояснення, в яких зазначено про необхідність залучення у справі співвідповідача - Виконавчий комітет Хорошівської селищної ради та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Фонду державного майна України: Департамент з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації та Головне управління ДСНС України у Житомирській області. Крім того, в поясненнях вказано, що на момент їх підготовки Фонд не отримав від АТ "Укртелеком" клопотання про залучення у справі в якості відповідача Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради (а.с. 200-204).
21.03.2023 засобами електронного зв'язку заступник керівника Коростишівської окружної прокуратури надіслав суду заперечення на клопотання АТ "Укртелеком" про залучення у справі в якості відповідача Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, в якому вказано, що державна реєстрація не є способом набуття права власності, а лише становить засіб підтвердження набуття речових прав на нерухоме майно. Водночас прокурор у позові не оспорює правомірність дій вказаного комунального підприємства, тому підстав для залучення КП "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" як відповідача немає.
Представник АТ "Укртелеком" у судове засідання не з'явився, 21.03.2023 до суду надіслав клопотання про відкладення розгляду справи через хворобу.
Прокурор та представник Фонду державного майна України в судовому засіданні повідомили про необхідність залучення до участі у справі як співвідповідача - Виконавчий комітет Хорошівської селищної ради та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Фонду державного майна України: Департамент з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації та Головне управління ДСНС України у Житомирській області.
В матеріалах справи міститься клопотання керівника Коростишівської окружної прокуратури про залучення у справі співвідповідача Виконавчого комітету Хорошівської селищної ради, який є правонаступником Виконавчого комітету Володарсько-Волинської селищної ради (а.с. 156-157).
Згідно з прохальної частини позовної заяви, керівник Коростишівської окружної прокуратури заявив вимогу про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Володарсько-Волинської селищної ради №113 від 19.05.2004 в частині оформлення права власності за ВАТ "Укртелеком" та видачі свідоцтва на право власності на об'єкт нерухомого майна - приміщення ЦЕЗ №4 в смт Володарськ-Волинський, вул. Володарського, 1.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 ГПК України, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження залучити до участі у ній співвідповідача.
Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку (ч. 4 ст. 48 ГПК України).
04 лютого 2016 року Верховна Рада України ухвалила постанову № 984-VIII "Про перейменування окремих населених пунктів та районів", відповідно до якої селище міського типу Володарськ-Волинський Володарсько-Волинського району перейменоване на селище міського типу Хорошів.
Рішенням Володарськ-Волинської селишної ради від 31.03.2016 №88 "Про перейменування смт.Володарськ-Волинський" перейменовано Володарсько-Волинську селищну раду на Хорошівську селищну раду, Виконавчий комітет Володарсько-Волинської селищної ради на Виконавчий комітет Хорошівської селищної ради; Володарсько-Волинського селищного голову на Хорошівського селищного голову.
Враховуючи, що до предмету позовних вимог належить вимога про скасування рішення виконавчого органу місцевого самоврядування, суд задовольняє клопотання керівника Коростишівської окружної прокуратури про залучення співвідповідача у справі Виконавчого комітету Хорошівської селищної ради.
У матеріалах справи наявне клопотання керівника Коростишівської окружної прокуратури про залучення у справі третіх осіб на стороні позивача, а саме: Департамент з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації та Головне управління ДСНС України у Житомирській області (а.с. 164-167).
Як визначено ч.1 ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Пунктами 26, 27, 28 частини 1 статті 19 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду таких споруд.
Відповідно до п. 1 Положення про Департамент з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 21.02.2022 №53 (https://czndep.zht.gov.ua/), Департамент з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) утворюється згідно з розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації, є структурним підрозділом облдержадміністрації і в межах адміністративної території забезпечує виконання завдань щодо цивільного захисту населення та оборонної роботи.
Основними завданнями і повноваженнями Департаменту є, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту та у галузі оборонної роботи на території області, організація навчання населення з питань цивільного захисту та забезпечення підготовки його до дій у надзвичайних ситуаціях, організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, координація роботи спеціалізованих служб цивільного захисту щодо забезпечення життєдіяльності постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій, а також під час ведення воєнних (бойових) дій; організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; організація обліку захисних споруд цивільного захисту (розділ ІІ Положення).
Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, передбачено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, здійснює заходи щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням (п.4 зазначеного Положення).
Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (скорочена назва - ГУ ДСНС України у Житомирській області) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (п.1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 №3,у редакції наказу ДСНС від 29.03.2021 №167, https://zt.dsns.gov.ua/).
Серед основних завдань, згідно з п. 3 вказаного Положення, Головного управління на відповідній території є участь у заходах щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку (у тому числі з використанням спеціального програмного забезпечення), забезпечує разом з місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, проведення їх інвентаризації.
Враховуючи функції та повноваження вказаних вище органів, рішення у справі №906/1051/22, може вплинути на права та обов'язки Департаменту з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації і Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, тому суд залучає їх в якості третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні Фонду державного майна України.
Частиною 5 ст. 50 ГПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
За змістом п.1 ч.1 ст. 177 ГПК України, остаточне визначення складу учасників судового процесу віднесено до завдань підготовчого провадження.
Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача (п. 2 ч. 2 ст. 183 ГПК України).
Положеннями ч.4 ст.11 ГПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Законом від 17.07.1997 №475/97-ВР, гарантує кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Беручи до уваги викладені вище обставини, суд продовжує строк підготовчого провадження на підставі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 та відкладає розгляд справи у підготовчому провадженні.
Керуючись ст. 48, 50, 182, 183, 234, 235 ГПК України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, господарський суд
1. Залучити до участі у справі співвідповідача №906/1051/22 Виконавчий комітет Хорошівської селищної ради (12100, Житомирська обл., Житомирський р-н, смт Хорошів, вул.Героїв України, буд. 13; ідентифікаційний код 44751345).
2. Залучити до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача:
- Департамент з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації (10014, м. Житомир, вул. Театральна, буд. 17/20, ідентифікаційний код 14373058);
- Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (10006, м. Житомир, вул. Героїв Пожежних, буд. 67-Б, ідентифікаційний код 38624322).
3. Продовжити строк підготовчого провадження.
4. Відкласти підготовче засідання на "25" квітня 2023 р. о 10:00. Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Житомирської області за адресою: м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, у залі судових засідань № 101.
5. Прокурору в строк до 04.04.2023 надіслати суду описи вкладення як доказ направлення копії позовної заяви з додатками Виконавчому комітету Хорошівської селищної ради, Департаменту з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської ОДА, ГУ ДСНС України у Житомирській області.
6. Фонду державного майна України в строк до 04.04.2023 надіслати суду описи вкладення як доказ направлення копії пояснень щодо позовної заяви (вих.№10-25-18715 від 14.12.2022) Виконавчому комітету Хорошівської селищної ради, Департаменту з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської ОДА, ГУ ДСНС України у Житомирській області.
7. Виконавчому комітету Хорошівської селищної ради протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали надіслати господарському суду відзив на позовну заяву та інші документи, що додаються до відзиву, з доказами, що підтверджують надсилання копії відзиву Коростишівській окружній прокуратурі та Фонду державного майна України (описи вкладення).
8. Департаменту з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської ОДА, ГУ ДСНС України у Житомирській області надіслати суду в строк до 13.04.2023 письмові пояснення по суті спору, відповідно до ст. 168 ГПК України.
9. Повідомити представника Виконавчого комітету Хорошівської селищної ради про можливість брати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції на підставі ст. 197 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню.
Суддя Шніт А.В.
Друк:
1 - в справу
2 - Коростишівській окружній прокуратурі (рек) на електронну пошту: krpzpost@ukr.net
3 - Житомирській обласній прокуратурі на електронну пошту: prokzt@zhit.gp.gov.ua;
4 - ФДМУ на електронну пошту: info@spfu.gov.ua
5 - АТ "Укртелеком" (01601, Київ, бульвар Т.Шевченка, 18) (рек.) та на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1;
6- Виконавчому комітету Хорошівської селищної ради ( 12100, Житомирська обл., Житомирський р-н, смт Хорошів, вул.Героїв України, ,буд. 13) (рек.з пов.) та електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_2
7 - Департаменту з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської ОДА
10014, м.Житомир, вул.Театральна,17/20) - (рек.) та та електронну пошту: ns@dczn.zt.gov.ua cznor@czndep.zht.gov.ua;
8 - ГУ ДСНС України у Житомирській області (10006, м. Житомир, вул. Героїв Пожежних, буд. 67-Б)- (рек.) та на електронну пошту: zhytomyr@dsns.gov.ua