нп 3/490/1919/2023
Центральний районний суд м. Миколаєва
54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
Справа № 490/1370/23
22 березня 2023 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з СЮП ВП МРУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженку м.Миколаєва, громадянку України, не працюючої, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,
Як викладено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 837602 від 16.01.2023 року, 16.01.2023року о 11:00 год. за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилялась від належного виконання батьківських обов'язків, передбачених ст. 150 Сімейного Кодексу України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» щодо створення належних умов проживання відносно своєї неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , 2022 року народження, а саме в будинку антисанітарні умови проживання, діти не доглянуті, брудні, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Справа розглядалася за відсутності ОСОБА_1 , яка у судове засідання не з'явилася, причини неявки не повідомила.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 184 КУпАП зазначає, що адміністративна відповідальність передбачена в разі ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей, незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Тобто, в протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, має бути викладено в чому ж саме полягає порушення, наслідки такого порушення.
Диспозиція даної статті є бланкетною, а особа, яка визначена ст. 255 КУпАП, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, зобов'язана зазначити в ньому закон/норму закону, яку порушила особа, відносно якої складено протокол.
Всупереч наведеному, у протоколі вказано лише, що ОСОБА_1 16.01.2023 року о 11:00 год. за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , ухилялась від належного виконання батьківських обов'язків, передбачених ст. 150 Сімейного Кодексу України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» щодо створення належних умов проживання відносно своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , 2015 року народження ОСОБА_4 та ОСОБА_4 , 2022 року народження.
При цьому, ст. 150 СК України складається з сімох частин, в яких визначено обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме:
1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
4. Батьки зобов'язані поважати дитину.
5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» визначено права, обов'язки та відповідальність батьків за виховання та розвиток дитини. Вказано, що виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці; виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами; держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів; позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов'язку утримувати дітей; порядок і розміри відшкодування витрат на перебування дитини в прийомній сім'ї, сім'ї патронатного вихователя, дитячому будинку сімейного типу, будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, школі-інтернаті чи іншому закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлюються законодавством; батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону; у разі відмови від надання дитині необхідної медичної допомоги, якщо це загрожує її здоров'ю, батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність згідно з законом. Медичні працівники у разі критичного стану здоров'я дитини, який потребує термінового медичного втручання, зобов'язані попередити батьків або осіб, які їх замінюють, про відповідальність за залишення дитини в небезпеці.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано лише про те, що 16.01.2023 року о 11:00 год. за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилялась від належного виконання батьківських обов'язків, передбачених ст. 150 Сімейного Кодексу України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» щодо створення належних умов проживання відносно своїх неповнолітніх дітей, а саме в будинку антисанітарні умови проживання, діти не доглянуті, брудні.
Конкретизація норм ст. 150 Сімейного Кодексу України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», які б порушила ОСОБА_2 , а також викладення суті правопорушення, за який би була передбачена адміністративна відповідальність, передбачена ч.1 ст.184 КУпАП, відсутня.
Крім того, у матеріалах справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП відсутні належні та допустимі докази вчинення протиправних дій.
Так, до суду надано, окрім протоколу про вчинення адміністративне правопорушення серії ВАВ №837602, додано пояснення ОСОБА_1 від 16.01.2023 р., яка зобов'язується зробити ремонт в оселі, рапорт старшого інспектора СЮП ВП Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області Кікоть О., згідно з яким акт обстеження побутових умов не складався, фотокопія паспорту ОСОБА_1 та свідоцтва про народження дітей, фототаблиця, в якій відсутні будь-які відомості про її приналежність до будь-якої справи чи документа.
Докази протиправної поведінки ОСОБА_1 , відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 184 КУпАП, суду не надано.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу правопорушення.
З урахуванням наведеного, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, підлягає закриттю, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247, 283-285 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 837602 від 16.01.2023 року, закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районного суд м. Миколаєва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, його захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.І. Демінська