465/6331/22
3/465/394/23
про повернення адміністративних матеріалів
22.03.2023 року м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Величко О.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ст.124 КУпАП,-
Працівниками УПП у Львівській області ДПП скеровано до суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП з підстав, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 141011 від 15.10.2022 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечила та зазначила, що винною у вчиненні ДТП вважає ОСОБА_2 .
В судовому засіданні ОСОБА_2 зазначив, що винним у вчиненні ДТП є ОСОБА_1 .
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про правильність складеного протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Так, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається із долученої до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 141011 від 15.10.2022 року схеми місця ДТП від 15.10.2022 року, на такій відсутні позначення дорожніх знаків, схеми організації дорожнього руху, дорожньої розмітки, не вказано загальної ширини проїжджої частини, а також ширини смуг для руху та їх кількості. Крім цього, в судовому засіданні встановлено, що ДТП відбулось на перехресті з організованим круговим рухом, водночас складена працівниками поліції схема місця ДТП від 15.10.2022 року загалом не відображає дійсного вигляду ділянки дороги, на якій відбулось ДТП, адже не містить зображення дорожнього кільця по вул. Городоцька, 143 у м. Львові. Вказана обставина позбавляє суд можливості надати належну оцінку діям учасників ДТП, більше того, зважаючи на позицію сторін щодо необхідності проведення у даній справі експертизи, існує потреба в наявності у справі чітких та достовірних вихідних даних. А тому, схема місця ДТП, як невід'ємний додаток до протоколу про адміністративне правопорушення, потребує детального доопрацювання з відображенням дійсної дорожньої картини на місці ДТП.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, у судді немає реальної можливості дати оцінку неналежно та неповно зібраним доказам щодо обставин справи, які є істотними для вирішення адміністративних матеріалів.
Відтак, без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
За таких обставин адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП слід повернути УПП у Львівській області ДПП для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 7, 245, 256, 278, 280, 283 КУпАП, -
Адміністративну справу про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП повернути УПП у Львівській області ДПП - для дооформлення.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Величко О.В.