Іменем України
Справа № 621/815/23
Провадження 2-о/621/42/23
23 березня 2023 року м. Зміїв Харківської області
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - В.Філіп'євої,
за участю секретаря судового засідання - А.Лацько,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за відсутності учасників в порядку окремеого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересована особа - Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків),
про встановлення факту смерті,
Заявниця звернулася до суду з вказаною заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті її цивільного чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Балаклія Харківської області.
В обґрунтування заяви вказала, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був її цивільним чоловіком, з яким вони разом проживали й вели спільне господарство в місті Балаклія Харківської області. Вони мають спільних дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . У березні 2022 року місто Балаклія Харківської області стало тимчасово окупованою територією внаслідок військової агресії Російської Федерації. ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 помер внаслідок поранення грудної клітини. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, де неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації факту смерті.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 23.03.2023 відкрито провадження за заявою та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.
Учасники справи у судове засідання не з'явилися.
Заявниця ОСОБА_5 подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності, та наполягала на її задоволенні.
Представник заінтересованої особи, який належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився. Заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
В силу приписів ч.1 ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе провести судове засідання за відсутністю учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши доводи заяви та подані докази на її обґрунтування, проаналізувавши відповідні норми матеріального та процесуального права, суд зазначає наступне.
Згідно паспорту (ID-картки) 19740617-10370, виданого 14.01.2020 року, ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_7 в місті Балаклія Харківської області (а.с.4)
Згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції у Харківській області, заявниця ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають спільну доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.6)
Крім того, згідно Свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції у Харківській області, заявниця ОСОБА_1 та ОСОБА_2 також мають спільну доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.7)
Відповідно до лікарського Свідоцтва про смерть № 12-17/58-Бл/2 від 25.03.2022 року, виданого судово-медичним експертом Балаклійського ХОБСМЕ, ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 внаслідок поранення грудної клітки (а.с.5)
За змістом пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для встановлення факту смерті особи необхідні обставини, що свідчать про цю подію, а також про те, що заявник позбавлений можливості зареєструвати факт смерті в інший спосіб. Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина у певний час за певних обставин.
Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статей 77-78 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Надаючи оцінку допустимості наданих заявником доказів, а саме документів, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, суд керується ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одночасно суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСЛП), за висновками якої, зокрема, у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Зважаючи на правову позицію, викладену Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі від 15.04.2016 року, за змістом якої документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України, суд як виняток приймає до уваги дані про смерть (дату, місце), які зазначені у вищенаведених документах, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Частинами 1, 3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Згідно приписів ч. 4 ст. 49 ЦК України реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що дослідженими у справі доказами підтверджується факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Балаклія Харківської області, та неможливість реєстрації такого факту в органах реєстрації актів цивільного стану України.
Отже, оскільки встановлення відповідного факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть встановленої законом України форми, та реалізації наслідків, передбачених законодавством у зв'язку зі смертю особи, подана заява підлягає задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись статтями 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересована особа - Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті, - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Балаклія Харківської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в місті Балаклія Харківської області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє виконання рішення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2
Заінтересована особа: Зміївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), місцезнаходження: 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Адміністративна, 10, код ЄДРПОУ 04059026.
Повний текст рішення складено та підписано 23.03.2023
Суддя В. Філіп'єва