14 березня 2023 року справа № 580/159/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
09.01.2023 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку розміру пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року;
- стягнути з відповідача недоплачену суму пенсійних виплат з дня первинного призначення пенсії.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з серпня 2016 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Розмір пенсії був обчислений без врахування отриманої позивачем заробітної плати за період з квітня 1992 року по 30.06.2000. Позивач 27.07.2022 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за вказаний період. Проте відповідач відмовив позивачу у такому перерахунку з тих підстав, що підприємство, яке видало довідки про заробітну плату позивача за спірний період, перебуває на тимчасово окупованій території і відсутня можливість перевірки достовірності зазначених у довідках відомостей. Позивач вважає відмову у здійсненні перерахунку протиправною та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.
Відповідач проти позову заперечив. 24.01.2023 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що довідки про заробітну плату, на підставі яких позивач просить здійснити перерахунок пенсії, були видані СП шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля», яке знаходиться не території, непідконтрольній державній владі, тому відсутня можливість провести перевірку достовірності видачі зазначених довідок. Оскільки надані позивачем довідки про заробітну плату не підтверджено первинними бухгалтерськими документами, а рішенням суду у справі №580/3954/22 не зобов'язано відповідача врахувати вказані довідки для обчислення пенсії позивача, підстави для здійснення перерахунку пенсії на їх підстави відсутні. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою судді від 13.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив наступне.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач ОСОБА_1 в період з 01.04.1992 по 24.05.2003 працював в СП шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля».
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 20.08.2016 отримує пенсію за віком на пільгових умовах.
З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №4654-4433/С-03/8-2300/22 від 25.08.2022 вбачається, що до заяви позивача про призначення пенсії за віком від 26.08.2016 були додані довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1, видані СП (структурний підрозділ) шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля».
З метою врахування довідок про заробітну плату для обчислення пенсії позивача, на виконання вимог статті 40 Закону №1058-ІV, підпункту 3 пункту 2.1 та пункту 4.2 Порядку № 22-1 Головне управління направило запит до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області від 12.09.2016 №7677/03 щодо проведення перевірки достовірності видачі довідок від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1, який листом від 21.09.2016 №9265/04 повернуто без виконання у зв'язку з перереєстрацією СП шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля» на території Бахмутського району Донецькій області.
На лист Головного управління від 19.10.2017 №7072/03 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відповідності довідок від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1 первинним документам отримано відповідь від 07.11.2017 №17794/02, що СП шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля» знаходиться на території, непідконтрольній державній владі, провести перевірку достовірності видачі зазначених довідок не має можливості.
На запит Головного управління від 29.10.2018 №67940/0206, направлений до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янськ Донецької області щодо проведення перевірки достовірності видачі довідок від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1, відповідь не отримано.
27.07.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000.
Відповідач листом №4654-4433/С-03/8-2300/22 від 25.08.2022 повідомив позивача, що надані ним довідки підлягали перевірці щодо їх відповідності первинним бухгалтерським документам. Враховуючи, що за наслідками перевірки довідки не підтверджені первинними документами, то підстав для обчислення пенсії з урахуванням зазначеної в них заробітної плати немає.
05.09.2022 позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області , яка полягає у відмові перерахунку розміру пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року та зобов'язати здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 у справі №580/3954/2 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.07.2022 про перерахунок пенсії, за результатами розгляду якої прийняти відповідне рішення.
23.12.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи по 30.06.2000.
Відповідач за результатами розгляду заяви позивача від 23.12.2022 прийняв рішення №971220163827 від 29.12.2022 про відмову у перерахунку пенсії з підстав відсутності первинних документів на підтвердження достовірності довідок від 11.12.2012 №01/2623, №01/2623/1, виданих СП (структурний підрозділ) шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля».
Вважаючи протиправною відмову у перерахунку розміру пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року, позивач звернуся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2013. (далі - Закон №1058).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини 1 статті 40 Закону №1058).
Отже умовою врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період страхового стажу до 01.07.2000 є підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 1.1 Порядку №22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Судом встановлено, що позивачу з 20.08.2016 призначено пенсію за віком на пільгових умовах. При поданні заяви від 26.08.2016 про призначення пенсії позивач додав до неї довідки СП (структурний підрозділ) шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля» від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1 про заробітну плату для обчислення пенсії, які не були враховані при обчисленні розміру пенсії позивача у зв'язку з тим, що вказані у них відомості не підтвердженні первинними документами.
Зі змісту вказаних довідок вбачається, що вони видані на підставі особових рахунків за 1992-1998 роки та 1999-2000 роки.
Також з доповненні до довідок про заробітну плату від 11.12.2012 структурного підрозділу «Шахта «Булавінська» ДП «Орджонікідзевугілля» (а.с. 25) зазначено, що довідки №01/2623, 01/2623/1 від 11.12.2012 за період з 01.04.1992 по 31.06.2000 по шахті «Булавинська» видані ОСОБА_1 на підставі особових рахунків, розрахунково-платіжних відомостей. Суми відповідають первинним документам. Особові рахунки, розрахунково-платіжні відомості знаходяться на зберіганні в архіві СП «Шахта «Булавинська» ГП «Орджонікідзевугілля», книги прошиті і надати копії особових рахунків, розрахунково-платіжних відомостей не вбачається за можливе.
Отже надані позивачем довідки по заробітній платі №01/2623, 01/2623/1 від 11.12.2012 за період з 01.04.1992 по 31.06.2000 видані у відповідності до вимог підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1.
Згідно пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Пунктом 4.2 Порядку №2-1 (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії за віком - 20.08.2016), передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідач метою підтвердження зазначених у вказаних довідках відомостей звертався із запитом від 12.09.2016 №7677/03 до управління Пенсійного фонду України в м. Красний Лиман Донецької області, який листом від 21.09.2016 №9265/04 був повернутий без виконання у зв'язку з перереєстрацією СП шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля» на території Бахмутського району Донецькій області.
У подальшому на лист від 19.10.2017 №7072/03 щодо відповідності спірних довідок первинним документам отримано від Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України отримано відповідь від 07.11.2017 №17794/02, що СП шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля» знаходиться на території, непідконтрольній державній владі, провести перевірку достовірності видачі зазначених довідок не має можливості.
На запит Головного управління від 29.10.2018 №67940/0206 направлений до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янськ Донецької області щодо проведення перевірки достовірності видачі довідок від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1 відповідь не отримано.
Таким чином, відповідач здійснював заходи з метою підтвердження зазначених у спірних довідках відомостей, проте у зв'язку із знаходженням підприємства, яким вони були видані, на тимчасово окупованій території.
Водночас зі змісту довідок про заробітну плату №01/2623, 01/2623/1 від 11.12.2012 за період з 01.04.1992 по 31.06.2000 вбачається. що вони видані на підставі особового рахунку №222 та розрахунково-платіжних відомостей, отже довідки вважаються такими, що підтверджені первинними документами, що відповідає вимогам абзацу п'ятого частини першої статті 40 Закону №1058.
З огляду на зазначене відповідач призначив позивачу пенсію за віком без урахування заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року, а у подальшому відмовив у її перерахунку за відсутності законних підстав. Отже рішення відповідача №971220163827 від 29.12.2022 є протиправним і підлягає скасуванню.
В обгрунтування наявності підстав для перерахунку пенсії із врахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року позивач посилається на загальні принципи, сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та ЄСПЛ в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки їх неприйняття призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення.
Щодо застосування у вказаній справі «намібійських винятків» Міжнародного суду Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН), то згідно з вказаними «намібійськими винятками» документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Так, у 1971 році Міжнародний суд ООН у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата, є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Поряд з цим, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах «Лоізіду проти Туречини» (рішення від 18 грудня 1996 року, §45), «Кіпр проти Туреччини» (рішення від 10 травня 2001 року) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (рішення від 23 лютого 2016 року) зазначив: «Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Проте у даній справі спірним питанням є не відмова у прийнятті довідок про заробітну плату, а неможливість перевірки правильності їх видачі.
Щодо строку, з якого слід здійснити перерахунок пенсії позивача, суд зазначає, що довідки про заробітну плату від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1 були надані позивачем при поданні заяви про призначення пенсії. Отже порушення щодо їх неврахування у заробітну плату позивача були вчинені позивачем також під час прийняття рішення про призначення пенсії.
Проте позивач звернувся до суду за захистом порушеного права лише 05.09.2022, що підтверджується рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.11.2022 у справі №580/3954/2.
Згідно частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зважаючи на ту обставину, що вказане порушення є триваючим, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в межах шестимісячного строку від дати першого звернення до суду, тобто 05.09.2022. Отже перерахунок пенсії має бути здійснений з 05.03.2022.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача недоплаченої пенсії суд зазначає, що станом на час розгляду справи пенсія позивачу не перерахована, її сума не визначена, отже не може бути стягнута.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є підлягають частковому задоволенню.
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до задоволених вимог.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 536 грн. 80 коп. (1073 грн. 60 коп. х 50%).
Керуючись ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №971220163827 від 29.12.2022 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року згідно довідок від 11.12.2012 №1/2623 та №1/2623/1, видані СП (структурний підрозділ) шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) із врахуванням заробітної плати за період роботи з квітня 1992 року по 30 червня 2000 року відповідно до довідок про заробітну плату від 11.12.2012 №1/2623 та від 11.12.2012 №1/2623/1, виданих СП (структурний підрозділ) шахта «Булавинська» ДП «Орджонікідзевугілля», і виплату перерахованої пенсії з 05 березня 2022 року з врахуванням фактично виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО