Справа № 560/803/23
іменем України
23 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу від 14.12.2022 №348281.
Позовні вимоги мотивовані тим, що транспортний засіб перебував на момент проведення перевірки в оренді ТОВ "Старокостянтинівцукор", а тому в спірних правовідносинах позивач не є автомобільним перевізником і не може нести відповідальність, передбачену абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Ухвалою суду від 18.01.2023 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 02.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач 06.03.2023 подав відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просив відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що саме суб'єкт господарювання, який зацікавлений в доведенні свої позиції, має надати всю інформацію, яка може вплинути на результат розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Зазначає, що під час проведення перевірки було виявлено порушення вимог абзацу 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" Як наслідок, за порушення вимог додержання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було складено постанову від 14.12.2022 №348281.
Згідно копії акта №344899 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 25.11.2022, зокрема встановлено, що під час перевірки виявлено порушення ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт", під час перевезень вантажів ТЗ не обладнаний діючим та повіреним тахографом, перевізник не забезпечив водія індивідуально контрольною книжкою водія, чим порушив ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт".
У поданому відзиві, представник відповідача також вказує, що доказів в підтвердження того, що ОСОБА_1 не є автомобільним перевізником позивач не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
25.11.2022 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті було проведено перевірку транспортного засобу марки КАМАЗ-5320, номерний знак НОМЕР_1 , перевезення на якому здійснював водій ОСОБА_1 .
Під час перевірки виявлено порушення ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме під час перевезень вантажів ТЗ не обладнаний діючим та повіреним тахографом, перевізник не забезпечив водія індивідуально контрольною книжкою водія, чим порушено ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт".
Зазначене зафіксовано Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №344899 від 25.11.2022.
Водій від підпису та пояснень відмовився.
Про розгляд справи про порушення цього акту на 14.12.2022 позивача було проінформовано листом-повідомленням № 43467/42/24-22 від 28.11.2022.
В результаті розгляду справи про порушення, начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області було винесено постанову №348281 від 14.12.2022 про застосування адміністративно - господарського штрафу у сумі 17000 грн., за порушення вимог ст.48 ЗУ "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону.
Також позивачем разом із позовною заявою надано договір оренди транспортних засобів (з екіпажем) №Т 17/2022 від 15.09.2022, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" (Орендар) та ФОП ОСОБА_1 (Орендодавець).
Відповідно до п. 1.1 вказаного договору, у випадку та умовах, визначених цим договором, орендодавець зобов'язується передати орендарю вантажні транспортні засоби з причепами (далі - транспорт), а саме:
- автомобіль вантажний марки КАМАЗ, модель 5320, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить орендарю на праві приватної власності та відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 , виданого 16.06.2018;
- причіп (напівпричіп) марки ГКБ, модель 8357, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить орендарю на праві приватної власності відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_4 , виданого 23.08.2000.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» №2344-III (далі - Закон №2344-III).
Згідно із статтею 18 Закону №2344-III з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
При цьому, положеннями статті 34 Закону №2344-III визначено, що автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Згідно з пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567), під час проведення рейдової перевірки, зокрема, перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Як встановлено судом, актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №344899 від 25.11.2022 зафіксовано порушення - під час перевезень вантажів ТЗ не обладнаний діючим та повіреним тахографом, перевізник не забезпечив водія індивідуально контрольною книжкою водія, чим порушено ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт".
Так, відповідно до п. 1.2. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту і зв'язку України від 07.06.2010 №340 (далі - Положення), це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Відповідно до п. 6.1 Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Отже, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн (що відповідає спірному випадку) повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами, а за вимогою до контролю надаються реєстраційні листки (тахокарти) за поточний день та попередні 28 календарних дні.
Відповідно до ст. 60 Закону від 05.04.2001 № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону - у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, у цьому випадку наявний склад порушення, за вчинення якого позивача притягнуто до відповідальності.
При цьому, слід зазначити, що Законом №2344-ІІІ передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарського штрафу саме до автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
В розумінні вимог ст.1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
У позові позивач вказує на протиправність оскаржуваної постанови з огляду на те, що її складено відповідачем відносно неналежної особи.
Однак наданий договір оренди транспортних засобів (з екіпажем) №Т 17/2022 від 15.09.2022, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Старокостянтинівцукор" (Орендар) та ФОП ОСОБА_1 (Орендодавець) не спростовує факт встановленого порушення, оскільки ТТН від 25.11.2022 не містить відомостей про те, хто саме був автомобільним перевізником.
Судом також взято до уваги, що позивач, під час перевірки здійснював перевезення самостійно, однак в акті не вказав про наявність договору оренди транспортних засобів (з екіпажем) №Т 17/2022 від 15.09.2022.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, є обов'язковим документом для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для автоперевізника.
Крім того, слід зазначити, що позивач не був позбавлений права під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт надати пояснення та/або додаткові докази щодо складення документів відносно неналежної особи.
Таким чином, в даному випадку саме позивач є перевізником і, відповідно, несе відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів. Схожа позиція викладена у постанові Верховного Суду у постанові від 22 грудня 2021 року по справі №420/3371/21.
Таким чином, оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу прийнята відповідачем обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України. Тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (с.Чорна, Хмельницький район, Хмельницька область, 31140 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Соборна, буд. 75, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя О.О. Михайлов