Справа № 560/4080/23
22 березня 2023 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Тарновецький І.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у місті Кам'янці-Подільському Кам'янець-Подільського району Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби у місті Кам'янці-Подільському Кам'янець-Подільського району Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 21.02.2023 про відкриття виконавчого провадження №71103043.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши дотримання позивача вимог законодавства при зверненні з даним позовом до суду, суд встановив, що позовна заява не відповідає вимогам КАС України, з огляду на наступне.
Згідно ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Як вбачається з матеріалів позову, позивачем не надано примірника позовної заяви з додатками для направлення судом третій особі.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 8 ст. 160 КАС України встановлено, що якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
В порушення вищезазначених норм ОСОБА_1 не долучив до позовної заяви документу про сплату ним судового збору або ж документу, який підтверджує підстави звільнення її від сплати судового збору відповідно до закону.
Позовна заява містить клопотання про звільнення від сплати судового збору, обґрунтоване тим, що позивач є малозабезпеченою особою.
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначено Законом України від 06.07.2005 № 2747-IV "Про судовий збір".
Статтями 1, 2 Закону України від 06.07.2005 № 2747-IV "Про судовий збір" визначено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зі змісту викладених норм випливає, що у випадку наявності однієї із альтернативних умов, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та враховуючи майновий стан сторони, суд має право звільнити позивача від сплати судового збору.
Суд відмічає, що умовою для звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан позивача.
Водночас, звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частиною 1 статті 77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Обґрунтування обставин, які свідчать про неможливість або ускладнення у здійсненні оплати судового збору, виходячи з вимог статей 72-77 КАС України покладаються на особу, яка звертається з відповідним клопотанням.
Зі змісту ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що при вирішені питання про звільнення від сплати судового збору визначальним є майновий стан особи, а саме її дохід за календарний рік, що передує року звернення до суду з позовною заявою.
Разом з тим, ОСОБА_1 до заяви про звільнення від сплати судового збору долучив відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків станом на 29.09.2022 лише за 1 - 2 квартали 2022 року, а не за весь 2022 календарний рік (рік, що передує року її звернення до суду), як цього вимагають норми Закону України "Про судовий збір".
Також, позивачем надано до суду, індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування лише за 2006-2011 роки, 2016-2019 роки.
Надана позивачем, на підтвердження своїх аргументів, копія довідки Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради №2507 від 23.09.2022 про те, що позивач в період з січня 2022 по серпень 2022 року отримував допомогу переміщеним особам на проживання не підтверджує наявність у позивача вказаної допомоги, як єдиного доходу, який він отримує, та його розмір, а лише встановлює факт, що позивач отримує допомогу переміщеним особам на проживання. Тобто, документів, які б містили дані про отримані доходи за попередній календарний рік, що відповідало б вимогам п.п. 1 частини першої статті 8 Закону України «Про виконавче провадження» позивачем до суду не надано.
Отже, позивачем не надано доказів майнового стану щодо неможливості сплати судового збору відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір», а саме: довідки Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про розмір виплаченої допомоги переміщеним особам на проживання за попередній календарний рік; довідки органу доходів і зборів про інші доходи за попередній календарний рік; інших доказів на підтвердження підстав для відстрочення (звільнення) сплати судового збору.
Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом в ухвалах від 31.05.2018 у справі № 336/5480/17, від 08.01.2019 у справі № 823/2107/18, від 18.10.2019 у справі №429/3281/13-а, від 08.01.2020 № 821/1896/15-а, від 28.02.2020 № 215/3410/19.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду:
- примірника позовної заяви з додатками для направлення судом третій особі;
- довідки Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради про розмір виплаченої допомоги переміщеним особам на проживання за попередній календарний рік; довідки органу доходів і зборів про інші доходи за попередній календарний рік; або інші докази на підтвердження підстав для відстрочення (звільнення) сплати судового збору, передбачених частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір», або оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяІ.І. Тарновецький