Справа № 560/11817/22
іменем України
23 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому оскаржує бездіяльність та просить зобов'язати нарахувати та виплатити грошове забезпечення за час служби у нічний час з урахуванням індексації за період з 20 грудня 2015 по 31 грудня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив службу в Управлінні патрульної поліції у Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції України. Доплата за службу у нічний час за період з грудня 2015 по грудень 2017 йому виплачена не була, як і не була проведена індексація грошового забезпечення з червня 2016 по жовтень 2017. Зазначене призвело до недоотримання належного позивачу грошового забезпечення, що вплинуло на розміри оплати праці.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві Департамент патрульної поліції Національної поліції України у позові просить відмовити. Зазначає, що поліцейським, які залучались до служби в нічний час, виплата доплати за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. У той же час, підстави для виплати доплати за службу у нічний час за минулий період відсутні, зважаючи на що вимоги позивача є необґрунтованими. Відповідач вважає також, що підстав для виплати індексації грошового забезпечення за період з червня 2016 по жовтень 2017 немає.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 Постанови передбачена виплата доплати за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Міністерством внутрішніх справ України виданий Наказ №260 від 06.04.2016, яким затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Пунктом 3 Розділу І Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з п. 11 Розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою у нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків з 22:00 год. до 06:00 год.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку №260 доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений п. п. 3 п. 5 вищевказаної Постанови № 988.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.12.2015 проходить службу в Управлінні патрульної поліції у Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Позивач 17 жовтня 2022 звернувся до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України із запитом щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення за період служби з 20.12.2015 по 31.12.2017.
З наданої йому відповіді вбачається, що у період з грудня 2015 по грудень 2017 позивач відпрацював у Департаменті патрульної поліції Національної поліції України 1048 годин у нічний час. Департаментом патрульної поліції також були надані відомості про грошове забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням складових за період проходження служби в поліції з січня 2017 по грудень 2017 та з грудня 2015 по грудень 2016. Згідно з цими відомостями доплата ОСОБА_1 за службу в нічний час не нараховувалась і не виплачувалась, індексація грошового забезпечення нарахована починаючи з листопада 2017.
Як встановлено зі змісту повідомлення від 27.10.2022, наданого на запит позивача (а. с. 15) у нічний час доби він працював наступну кількість годин протягом відповідних місяців: грудень 2015 - 8, січень 2016 - 56, лютий 2016 - 56, березень 2016 - 64, квітень 2016 - 58, травень 2016 - 62, червень 2016 - 56, липень 2016 - 64, серпень 2016 - 64, вересень 2016 - 58, жовтень 2016 - 48, листопад 2016 -62, лютий 2017 - 18, березень 2017- 30, квітень 2017 - 64, травень 2017 - 64, червень 2017 - 48, липень 2017 - 2, серпень 2017 - 8, вересень 2018 -62, жовтень 2017 - 56, листопад 2017 - 24, грудень 2017 - 16.
Враховуючи те, що доплата за роботу у нічний час позивачу не проводилась, він має право на її отримання за вищевказаний період окрім грудня 2016 та січня 2017, оскільки у ці місяці позивачем не відпрацьовані години в нічний час доби.
Відтак, відповідач був зобов'язаний здійснювати позивачу доплату за відпрацьовані години у нічний час у розмірах і у строки, передбачені чинним законодавством. Оскільки доказів того, що відповідач провів нарахування такої доплати матеріали справи не містять, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про виплату індексації грошового забезпечення за спірний період, суд виходить з такого.
Згідно з ч. 5 статті 94 Закону України про Національну поліцію грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України Про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до статті 1 Закону України Про індексацію грошових доходів населення індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Відповідно до статті 4 Закону України Про індексацію грошових доходів населення індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Пунктом 2 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення. Отже, індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями законодавства.
Відповідно до ч. 2 статті 8 Закону України Про індексацію грошових доходів населення за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами. У той же час, згідно з частиною п'ятою статті 94 Закону України Про Національну поліцію, грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Таким чином, право особи на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Отже, можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації - величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.
Оскільки Національна поліція України є новоствореним у 2015 році органом, для всіх її працівників вперше були визначені посадові оклади з листопада 2015, тому обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем встановлення посадових окладів, тобто з грудня 2015.
За даними Держстату України індекс споживчих цін (%), на підставі якого здійснюється розрахунок індексів для проведення індексації за грудень 2015 становив 100,7%. Цей індекс оприлюднений у січні 2016. Оскільки він не перевищує поріг індексації (103%) право на індексацію в місяці, що настає за місяцем, у якому опублікований цей індекс, тобто у лютому 2016, не настає. У подальшому за січень 2016 ІСЦ становив 100,9%. Цей індекс оприлюднений в лютому 2016. Оскільки наростаючим підсумком за грудень - січень (1,007 х 1,009 х 100) він не перевищує поріг індексації (103%), право на індексацію в місяці, що настає за місяцем, у якому опубліковано цей індекс, тобто, в березні 2016, не настає. ІСЦ у лютому 2016 становить 99,6% (право на індексацію в квітні не настає), в березні 2016 - 101,0% (право на індексацію у травні не настає)
У квітні 2016 ІСЦ становив 103,5%, тому за грудень 2015 - квітень 2016 наростаючим підсумком він дорівнюватиме 105,79 % (1,007 х 1,009 х 0,996 х 1,01 х 1,035 х 100), отже право на індексацію виникне у червні 2016 на величину приросту ІСЦ 5,79% (105,79 - 100). Оскільки у квітні 2016 індекс споживчих цін перевищив поріг індексації понад 103% та склав 105,79%, у позивача виникло право на індексацію у червні 2016. Таким чином, починаючи з червня 2016 у відповідача виник обов'язок провести нарахування індексації грошового забезпечення позивачу.
Як вбачається з наданої відповідачем довідки про види грошового забезпечення позивача за період з грудня 2015 по грудень 2016, та з січня 2017 по грудень 2017, індексація грошового забезпечення у 2015 та 2016 роках позивачу не здійснювалась. У листопаді та грудні 2017 позивачу індексація грошового забезпечення нарахована.
Відтак, оскільки позивачу не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення починаючи з 01.06.2016 по 31.10.2017, слід визнати протиправною бездіяльність Департаменту та зобов'язати нарахувати та виплатити кошти за вказаний період.
Оскільки відповідач не довів правомірність дій та бездіяльності щодо невиплати позивачу доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення за відповідні періоди, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправною невиплату Департаментом патрульної поліції Національної поліції України ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 20 грудня 2015 по 31 грудня 2017 включно за усі місяці, протягом яких він виконував посадові обов'язки у нічний час, а також індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України здійснити на користь ОСОБА_1 виплату доплати за службу в нічний час за період з 20 грудня 2015 по 31 грудня 2017 за усі місяці, протягом яких він виконував посадові обов'язки у нічний час відповідно до кількості відпрацьованих у цей період годин, а також нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.06.2016 по 31.10.2017.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 березня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Департамент патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3,Київ 48,03048 , код ЄДРПОУ - 40108646)
Головуючий суддя І.С. Козачок