Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
22 березня 2023 року № 520/11895/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 40108599) визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просила суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області, що полягала у незабезпеченні належного розгляду рапорту ОСОБА_1 від 03 листопада 2015 року, яким Позивач повідомила про свій намір продовжити службу в органах Національної поліції України
-визнати незаконними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області, щодо не включення до наказу від 07.11.2015 № 42о/с відомостей про ОСОБА_1 , яка виявила бажання проходити службу в Національній поліції України.
-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області внести зміни до наказу від 07.1 1.2015 № 42о/с шляхом його доповнення відомостями про прийняття на службу до Національної поліції в Харківській області майора міліції ОСОБА_1 на рівнозначну посаду в Національній поліції України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 03.11.2015 перебуваючи на посаді інспектора СКЗ Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області та, при цьому, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, вона звернулась з рапортом про намір проходити службу в поліції згідно Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію". Разом з тим, 04.12.2015 нею було отримано поштою повідомлення Управління кадрового забезпечення ГУ МВС України в Харківській області від 06.11.2015 за № 7/15242, згідно якого її повідомлялось, що наказом ГУ МВС України в Харківській області від 06.11.2015 № 683 о/с вона звільнена з органів внутрішніх справ за п. 64 “Г” (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, з 06.11.2015.
Не погодившись з вказаним наказом, позивач оскаржила його до суду та 26 квітня 2016 року постановою Харківського окружного адміністративного суду у справі № 820/11945/15 її позов було задоволено, скасовано зазначений наказ та поновлено на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області з 06.11.2015.
Крім того, позивач зазначає, що в подальшому, 26 листопада 2018 року нею було отримано витяг із наказу Головного управління МВС України в Харківській області за №75 о/с від 17.10.2018, відповідно до якого її звільнено з ОВС, згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та відповідно до п. 64 “Г” (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, у запас Збройних сил України з 17.10.2018 року.
Не погодившись з вказаним наказом про звільнення, позивач звернулась з позовом до суду про його скасування та поновлення її на роботі. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року у справі №520/11720/18, серед іншого, поновлено ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ України на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського районного відділу Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області з 18.10.2018.
15 грудня 2019 року позивачем було отримано лист Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області за №8754/119/05/12-2019 від 11.12.2019, в якому, серед іншого, повідомлялось про звільнення її з органів внутрішніх справ.
ОСОБА_1 вказане звільнення було оскаржено до суду. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №520/464/20, яку було залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2020, визнано незаконним та скасовано наказ Головного управління МВС України в Харківській області № 86 о/с від 11.12.2019 в частині, якою ОСОБА_1 було звільнено згідно з пунктом 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та відповідно до п. 64 "г" (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, у запас Збройних сил України, з 11.12.2019.
23 лютого 2021 року ОСОБА_1 було отримано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області № 99 о/с від 11.01.2021, за змістом якого її звільнено з ОВС згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та відповідно до п. 64 “Г” (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, у запас Збройних сил України, з 11.01.2021.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 року у справі №520/4514/21 було визнано незаконним та скасовано вказаний наказ та поновлено позивача на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області або на іншій рівнозначній посаді з 11.01.2021.
Позивач зазначає, що 26 листопада 2018 року у постанові Харківського апеляційного адміністративного суду по справі № 820/2640/18, вказано про те, що колегія судів вважає доведеним факт того, що позивач мала намір продовжувати службу в органах Національної поліції, про що склала відповідний рапорт та надала його безпосередньому керівнику, чим виконала вимоги Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію”.
11.12.2020 позивач звернулася на ім'я начальника ГУНП в Харківській області з проханням вирішити питання прийому її до Національної поліції з урахуванням судових рішень по справам №820/2640/18, 520/464/20 та відповідності умов значених п. 9 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію". Згідно відповіді на вищевказане звернення (лист ГУНП Харківській області від 04.01.2021 за №10/119/01/12-2020), з якою вона була ознайомлена під час судового засідання 02.06.2021 по справі №520/4514/21, їй стало відомо, що здійснити переведення її на службу в поліції на підставі пункту 9 розділу XI Закону України “Про Національну поліцію” або внести зміни до наказу ГУНП в Харківській області від 07.11.2015 неможливо, у зв'язку з тим, що передбачений вище Законом України тримісячний термін минув.
Позивач, звертаючись до суду з вказаним позовом, звертає увагу, що позовні вимоги, які подані до суду були сформовані з урахуванням судових рішень по справам №820/2640/18, 520/464/20 та відповіді Головного управління Національної поліції в Харківській області від 04.01.2021 року № 10/119/01/12-2020 на її звернення, з якою вона була ознайомлена тільки під час судового засідання 02.06.2021 по справі №520/4514/21.
Зауважує, що згідно норм чинного законодавства не встановлений строк розгляду рапорту співробітника ОВС та вважає, що саме з дня ознайомлення з відповіддю начальника ГУ НП в Харківській області про відмову в прийнятті на службу до Національної поліції України згідно Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію" - 02.06.2021 й виникли спірні правовідносини між нею та відповідачем і було подано позов у межах строку звернення у відповідності до вимог КАС України.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону «Про Національну поліцію» № 580-УПІ (далі - Закон № 580-УІІІ) поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Правовідносини з приводу проходження публічної служби в поліції унормовані, насамперед, приписами Закону № 580-УІІІ та Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженим Законом України № 2337-УІІІ (далі - Статут, Дисциплінарний статут. Закон № 2337-УІІІ).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до 06.11.2015 проходила службу в ГУ МВСУ в Харківській області.
Відповідно до пункту 9 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
У зв'язку з ліквідацією міліції, на підставі законодавства, 03.11.2015 перебуваючи на посаді інспектора СКЗ Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області та, при цьому, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, вона звернулась з рапортом про намір проходити службу в поліції згідно з Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію". Разом з тим, 04.12.2015 нею було отримано поштою повідомлення Управління кадрового забезпечення ГУ МВС України в Харківській області від 06.11.2015 за № 7/15242, згідно якого їй повідомлялось, що наказом ГУ МВС України в Харківській області від 06.11.2015 № 683 о/с вона звільнена з органів внутрішніх справ за п. 64 «Г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким - складом органів внутрішніх справ України, з 06.11.2015.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, у якому просила суд скасувати наказ Головного управління МВС України в Харківській області № 683 о/ с в частині звільнення майора міліції ОСОБА_1 інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ (яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років), за п. 64 п. «Г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, з 06.11.2015 р. з органів внутрішніх справ та поновити її в органах внутрішніх справ України на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ з 06.11.2015.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2016 по справі № 820/11945/15 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, 3-я особа Київський районний відділ Харківського міського управління Головного управління МВС України в Харківській області про скасування наказу, поновлення на роботі - задоволено. Скасовано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справи України в Харківській області від 06.11.2015 N° 683 о/с у частині її звільнення. Поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області з 06.11.2015.
В подальшому, 26.11.2018 ОСОБА_1 отримала витяг із наказу Головного управління МВС України в Харківській області від 17.10.2018 № 75 о/с, відповідно до якого її звільнено з ОВС, згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та відповідно до п. 64 «Г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, у запас Збройних сил України, з 17.10.2018.
Не погодившись з вказаним наказом про звільнення, позивач звернулась з позовом до суду, у якому просила визнати незаконним та скасувати наказ ГУ МВСУ в Харківській області від 17.10.2018 №75 о/с; поновити її в органах внутрішніх справ на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ МВСУ в Харківській області з 17.10.2018; визнати протиправною бездіяльність начальника Київського районного відділу Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області - ОСОБА_2 з приводу не передачі її рапорту від 03.11.2015 стосовно подальшого проходження служби в Національній поліції України на розгляд керівництва ГУ НП в Харківській області; зобов'язати ГУ НП в Харківській області вирішити питання з приводу прийняття ОСОБА_1 на службу до Національної поліції України відповідно до пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію».
Рішенням Харківського окружного адміністративного від 07.05.2019 по справі № 520/11720/18 позов задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії від 17.10.2018 № 75 о/с; поновлено ОСОБА_1 на службі в органах внутрішніх справ України з 18.10.2018; визнано протиправною бездіяльність начальника Київського районного відділу Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області - ОСОБА_2 з приводу не передачі рапорту ОСОБА_1 від 03.11.2015 стосовно подальшого проходження служби в Національній поліції України на розгляд керівництва Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та Головного управління Національної поліції в Харківській області; зобов'язано начальника Київського районного відділу Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області - ОСОБА_2 відновити рапорт ОСОБА_1 від 03.11.2015 стосовно подальшого проходження служби в Національній поліції України шляхом одержання нового письмового документа та передати відновлений рапорт розгляд керівництва Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та Головного управління Національної поліції в Харківській області; зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та ГУ НП в Харківській області прийняти рішення по суті рапорту ОСОБА_1 від 03.11.2015 стосовно подальшого проходження служби в Національній поліції України. Позов у решті вимог - залишено без задоволення.
Не погодившись з прийнятим рішенням ГУ МВСУ в Харківській області подано апеляційну скаргу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2019 апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області по справі № 520/11720/18 задоволено частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 по справі № 520/11720/18 скасовано в частині зобов'язання начальника Київського районного відділу Харківського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Харківській області - Іванченка Павла Володимировича відновити рапорт ОСОБА_1 від 03 листопада 2015 стосовно подальшого проходження служби в Національній поліції України шляхом одержання нового письмового документа та передачі відновленого рапорту на розгляд керівництва Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та Головного управління Національної поліції в Харківській області та зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та Головного управління Національної поліції в Харківській області прийняти рішення по суті рапорту ОСОБА_1 від 03.11.2015 стосовно подальшого проходження служби в Національній поліції України.
Ухвалено постанову, якою в цій частині в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 знов звертається до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області щодо недопущення майора міліції ОСОБА_1 , інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області до виконання службових обов'язків та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області працевлаштувати на службу до поліції ОСОБА_1 на посаду рівнозначну займаній посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області шляхом видання наказу про призначення на посаду поліцейського.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 закрито провадження у справі № 820/2640/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ГУ НП в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, третя особа: Міністерство внутрішніх справ України про зобов'язання вчинити певні дії в частині зобов'язання ГУ НП в Харківській області працевлаштувати на службу до поліції ОСОБА_1 на посаду рівнозначну займаній посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області шляхом видання наказу про призначення на посаду поліцейського.
Мотивами закриття суд вважає, що за своєю суттю: вимога "прийняти на службу" та "працевлаштувати" є за своєю суттю та в розумінні викладених позовних вимог - тотожними вимогами; позовна вимога заявлена ОСОБА_1 по справі є ідентичною позовній вимозі по справі № 820/3791/16, по якій є рішення суду, яке набрало законної сили.
На підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 по справі № 520/4514/21 наказом від 23.06.2021 № 107 о/с ОСОБА_1 була поновлена на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Дзержинського районного відділу Харківського міського управління ГУ МВСУ в Харківській області з 11.01.2021.
11.12.2020 заявниця звернулася до ГУ НП в Харківській області з проханням вирішити питання прийому її до Національної поліції та відповідності умов значених п. 9 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про Національну поліцію".
Листом ГУ НП Харківській області від 04.01.2021 за № 10/119/01/12-2020 ОСОБА_1 було повідомлено, що здійснити переведення її на службу в поліцію на підставі пункту 9 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» або внести зміни до наказу ГУ НП в Харківській області від 07.11.2015 неможливо, у зв'язку з тим, що передбачений Законом України «Про Національну поліцію» тримісячний термін минув.
Вважаючи, що вказаним листом порушено її право на проходження подальшої служби в Національні поліції України, і для захисту якого звернулась з відповідною позовною заявою.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління НП в Харківській області, що полягала у незабезпеченні належного розгляду рапорту ОСОБА_1 від 03.11.2015, яким позивач повідомила про свій намір продовжити службу в органах Національної поліції України» є в свою чергу зобов'язанням ГУ НП здійснити певні дії - розглянути рапорт.
Однак, Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за наслідками перегляду висновків судів попередніх інстанцій у справі № 820/3791/16 було встановлено, що « у строк, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а саме з Об серпня 2015 року до 06 листопада 2015 року, від ОСОБА_1 заяви про прийняття її на службу до поліції не надходило» (постанова від 28.03.2018).
Вказаним рішенням суду встановлений та підтверджений факт не надходження в період часу з 06.08.2015 до 06.11.2015 на адресу ГУ НП в Харківській області від ОСОБА_1 рапорту про намір подальшого проходження служби в поліції. Такий рапорт взагалі відсутній, як документ, а тому ГУНП в Харківській області не може його розглянути та прийняти рішення.
Отже, Вимога про зобов'язання прийняти заявницю на підставі цього рапорту не доречна, бо такого рапорту не існує, що встановлено Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №820/3791/16.
Також суд вказує, що ОСОБА_1 , на момент переведення міліціонерів, які виявили бажання та подали належним чином рапорти та були переведені в поліцію, була діючим співробітником міліції і є такою на момент звернення до суду з цією позовною заявою, що підтверджується наказом ГУ МВСУ в Харківській області від 23.06.2021 № 107 о/с.
Отже, залишення ОСОБА_1 на службі в міліції є підтвердженням її небажання проходити службу в поліції, а також ОСОБА_1 не може в один і той же період часу з 07.11.2015 по дату подання позовної заяви, або на даний час бути і міліціонером і поліцейським. Вона була і є міліціонером, а тому зарахувати її на службу з 07.11.2015 неможливо і жоден нормативно-правовий акт не дозволяє особі проходити службу одночасно і в міліції і в поліції. Це буде казус, бо не можна один і той же період часу зараховувати до стажу служби і в міліції і в поліції.
Суд зазначає, що пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Закон України «Про Національну поліцію» опубліковано 06.08.2015, час відліку попередження працівників про можливе майбутнє звільнення відраховується саме з цієї дати. Таким чином, у термін з 06.08.2015 до 06.11.2015 працівники міліції, зазначені у цьому пункті мали можливість подати заяви про прийняття їх на службу до поліції.
Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду під час перегляду справи № 820/3791/16 було встановлено, що від ОСОБА_1 , у термін з 06 серпня 2015 року до 06 листопада 2015 року, заяви про прийняття її на службу до поліції не надходило.
Наказом ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від 23.05.2016 № 14 о/с на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2016 по справі № 820/11945/15 ОСОБА_1 була поновлена на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, з 06.11.2015.
А з рапортом про прийом на службу до поліції вона звернулася лише 10.06.2016, тобто у строк, коли подібні питання не могли бути вирішені згідно з нормою, встановленою п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», про що заявниці повідомлено відповідним листом.
Отже, на думку суду, ОСОБА_1 пропущений тримісячний строк на переведення з міліції до поліції, отже у ГУ НП в Харківській області відсутні підстави для застосування до неї пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію».
Також суд вказує, що вимоги заявниці прийняти її на службу до ГУ НП в Харківській області вже неодноразово були предметом розгляду справ, по яким вже було прийняті рішення. Зокрема такими справами є: справа № 520/11720/18 та справа № 520/11895/21.
Отже, суд робить висновок, що позивач в котрий раз звернулась з позовом до ГУ НП в Харківській області з ідентичною вимогою про прийняття її на службу в поліцію і обґрунтовує таку вимогу обставинами, якими вже раніше обґрунтовувала свої позовні заяви, а саме неправомірне не прийняття на службу в поліцію. Враховуючи, що невиконаних рішень з боку ГУ НП в Харківській області відносно ОСОБА_1 не має, а 26.06.2018 Харківським окружним адміністративним судом у справі № 820/2640/18 закрито провадження у справі, бо встановлено, що «за своєю суттю: вимога "прийняти на службу" та "працевлаштувати" є за своєю суттю та в розумінні викладених позовних вимог - тотожними вимогами, а позовна вимога заявлена ОСОБА_1 по справі є ідентичною позовній вимозі по справі № 820/3791/16, по якій є рішення суду, що набрало законної сили».
Суд також вказує, що Позивач помилково вважає лист ГУ НП в Харківській області від 04.01.2021 за № 10/119/01/12-2020 як відмову від здійснення її переведення на службу в поліцію, оскільки лист повідомлення Головного управління Національної поліції в Харківській області від 04.01.2021 за № 10/119/01/12-2020 не є листом-відмовою, а є листом інформаційного характеру, яким лише повідомлено останню про процедуру прийняття на службу до поліції.
Отже, ГУ НП в Харківській області не приймало рішення про відмову ОСОБА_1 в прийняті на службу в поліцію в січні 2021 року, тому у останній відсутнє право на оскарження даного листа, бо він носить тільки інформативний характер, і відповідно до положень статей 4, 5 КАС України не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому не може бути предметом оскарження в суді.
Суд зазначає, що статтею 50 Закону № 580-УІІІ передбачено, що громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліцію, з метою визначення стану їхнього здоров'я зобов'язані пройти медичні обстеження, а також перевірку рівня фізичної підготовки, психофізіологічне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України. Громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліції, за їхньою згодою проходять тестування на поліграфі. Відповідно до порядку, встановленого законом, щодо осіб, які претендують на службу в поліції, проводиться спеціальна перевірка, порядок проведення якої визначається законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 51 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що для забезпечення прозорого добору (конкурсу) та просування по службі поліцейських на підставі об'єктивного оцінювання професійного рівня та особистих якостей кожного поліцейського, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання в органах поліції утворюються постійні поліцейські комісії.
Завдання, функції, вимоги щодо персонального складу, повноваження та організаційні засади діяльності поліцейських комісій, визначений в наказі МВС України від 25.12.2015 № 1631 «Про організацію добору (конкурсу) та просування по службі поліцейських».
Конкурс складається з окремих етапів (заповнення анкети та надання необхідних документів, оцінка рівня логічного й аналітичного мислення та професійних знань, медичний огляд з метою встановлення придатності кандидатів за станом фізичного та психічного здоров'я, перевірка рівня фізичної підготовки, визначення психологічного портрету кандидата та проведення з ним інтерв'ю, співбесіда з поліцейською комісією, спеціальні перевірка). Кандидати запрошуються на наступний етап лише за умови успішного проходження попереднього.
Отже, спеціальним законом встановлені певні умови до прийняття на службу в поліцію.
Такі умови обумовлені тим, що діяльність поліції здійснюється в тісній співпраці та взаємодії з населенням, територіальними громадами та громадськими об'єднаннями і спрямована на задоволення їхніх потреб, поліцейські несуть службу з табельною вогнепальною зброєю, що в свою чергу, наражає на небезпеку як громадян, так і інших поліцейських. Окрім того, до поліцейського пред'являються підвищені вимоги до відсутності судимості.
Суд вказує, що з моменту звільнення позивачки з міліції пройшов тривалий час. За цей час у позивачки могли відбутися відповідні зміни як у стані здоров'я, так і у психофізіологічних та фізичних показниках. Заявницю необхідно обстежити на виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України, провести спеціальну перевірку, порядок проведення якої визначається законом та іншими нормативно-правовими актами.
Тобто, без проведення спеціальної перевірки на відповідність вимогам до поліцейського, без дотримання спеціальної процедури, визначеної чинним законодавством не можна приймати заявницю на службу в поліцію, бо прийняття на неї (на службу) здійснюється тільки за умови відповідності вимогам до поліцейських (аналогічна позиція щодо необхідності перевірки на відповідність вимогам до поліцейського сформована у постанові Верховного Суду від 12 серпня 2020 року № 826/26698/15, постанові Верховного Суду від 09 вересня 2021 року 640/11863/19).
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 40108599) визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.