Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
23 березня 2023 року № 520/187/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд. 3,м. Київ,03048, код ЄДРПОУ 40108646) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про відшкодування матеріальної шкоди,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся Департамент патрульної поліції з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому просив суд:
-стягнути зі ОСОБА_1 на користь ДПП суму у розмірі 12574 (дванадцять тисяч п'ятсот сімдесят чотири) грн. 41 коп. зайво виплаченого грошового забезпечення;
-стягнути зі ОСОБА_1 на користь ДПП суму у розмірі 1594 (одну тисячу п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 51 коп. вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився .
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач вказану заборгованість в добровільному порядку сплачено, а отже підлягає стягненню в судовому порядку.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Згідно із ч.1 ст.1 Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII) Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
На підставі наказу Департаменту патрульної поліції по особовому складу від 13.07.2018 № 680 о/с ОСОБА_1 проходила службу в управлінні патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції.
Відповідно до наказу ДПП від 21.09.2022 № 284 «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» проведено службове розслідування з метою повної, всебічної та об'єктивної перевірки причин та обставин можливого порушення службової дисципліни окремими працівниками УПП в Харківській області ДПП, що виразилось у невиході на службу без поважних причин з 01.09.2022 до 11.10.2022 в умовах. воєнного стану.
За результатами проведеного службового розслідування встановлено факт грубого порушення службової дисципліни в діях інспектора взводу № 1 роти № З батальйону № 1 УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , що виразилось у невиході на службу без поважних причин з 01.09.2022 до 11.10.2022.
Відповідно до наказу ДПП від 10.11.2022 № 607 за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в порушенні вимог пунктів 1,2,4, 5, 8 та 13 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту, Присяги працівника поліції, визначеної частиною першою статті 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1 та 2 частини першої статті 18, частини другої статті 24 Закону України «Про Національну поліцію», абзаців другого та третього пункту 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 листопада 2016 року № 1179, відповідно до пункту 7 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту до інспектора взводу № 1 роти № 3 батальйону № 1 УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції.
Період не виходу Відповідача на службу з 01.09.2022 по 11.10.2022 визначені прогулами.
Наказом ДПП по особовому складу від 28.11.2022 № 1476 о/с ОСОБА_1 звільнено із служби в поліції 28.11.2022 відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції.
Судом встановлено, що зазначений наказ ДПП не був оскаржений відповідачем.
02.12.2022 з доповідної записки начальника УФЗБО - головного бухгалтера ДПП капітана поліції Віталія Можейко № 17193/41/5-2022 від 02.12.2022 стало відомо, що зайво нараховане грошове забезпечення за період невиходу на службу Відповідача за період з 01.09.2022 - 11.10.2022 становить 12574 (дванадцять тисяч п'ятсот сімдесят чотири) гри. 41 коп., згідно наданого позивачем розрахунку, який міститься в матеріалах справи та дослідженого судом.
Вказаний розрахунок було направлено Відповідачеві засобами електронного зв'язку 05.12.2022 о 19:54, що засвідчено актом № 1333вн/41/14/01-2022 від 05.12.2022.
Також ,12.12.2022 з доповідної записки начальника відділу забезпечення діяльності капітана поліції Олексія Горба № 1363вн/41/14/01-2022 від 12.12.2022 стало відомо, що відповідач не відшкодувала вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Сума необхідного відшкодування складає 1594 (одна тисяча п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 51 коп.
Відповідно до арматурної картки № АД-847 та довідки про отримані поліцейським предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився № 238, ОСОБА_1 на день звільнення видано наступні предмети однострою, строк експлуатації яких не закінчився: шапка трикотажна, куртка зимова типу А, напівкомбенізон, термобілизна, черевики демісезонні чорного кольору, черевики типу Б, ремінь для брюк синтетичний чорного кольору, костюм-дощовик.
Загальний обсяг коштів, який має бути сплачений для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився, складає 1594 (одна тисяча п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 51 коп.
Жодних відрахувань з остаточного розрахунку на день звільнення із служби в поліції Департаментом патрульної поліції не здійснювалось.
Загальна сума заборгованості Відповідача перед ДПП становить 14168 (чотирнадцять тисяч сто шістдесят вісім) грн. 92 коп., які підлягають відшкодуванню.
Суд зазначає, що відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
У рішенні від 17.07.2008 у справі «Каіч та інші проти Хорватії» Європейський суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Водночас статтею 55 Конституцій України гарантується судовий захист прав людини і громадянина.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачений обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-УІІІ «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-УІІІ).
Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 580-УІП поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Щодо зайво нарахованого грошового забезпечення за період невиходу на службу Відповідача
Стаття 94 Закону № 580-УІІІ визначає, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським визначено наказом Міністра внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок). Відповідно до пункту 8 розділу 1 за час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується. Підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення.
Відповідно до частини першої статті 1166 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Пунктом 1 частини першої статті 1215 ЦК України передбачено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку позивача.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» пряма дійсна шкода (далі - шкода) це збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна, замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків.
За вимогами пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» у разі звільнення особи, притягнутої до матеріальної відповідальності, зі служби або у разі, якщо рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особи не прийнято до її звільнення зі служби, відшкодування завданої шкоди здійснюється в судовому порядку в разі відмови особи від її добровільного відшкодування або в іншому встановленому законом порядку.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку про стягнення з Відповідача на користь Департаменту патрульної поліції суму зайво нарахованого грошового забезпечення за період невиходу на службу та за невідпрацьований час у місяці звільнення в розмірі 12574,41 грн.
Щодо відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився
Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону № 580-УІІІ, поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону № 580-УІІІ).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580-УІІІ).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону № 580-УІІІ).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 823 «Про однострій поліцейських».
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських, організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 № 772, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за № 1224/31092 (далі-Порядок№ 772).
Пунктом 2 Розділу І Порядку № 772, визначено, що однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
З урахуванням пункту 3 Розділу І Порядку № 772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу III Порядку № 772).
Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу III Порядку № 772).
На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IV Порядку № 772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу І цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу V Порядку № 772).
Пунктом 10 розділу V Порядку № 772 встановлено, що відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав: у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; за власним бажанням; у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; у зв'язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави; через службову невідповідність.
Відповідно до довідки № 238 наданої відділом забезпечення діяльності УПП в Харківській області ДПП, обсяг коштів, який має бути сплачений у повному обсязі ОСОБА_1 для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився становить 1594 (одну тисячу п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 51 коп.
Підпунктом 10 пункту 1 розділу 5 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2019 № 1100 «Про внесення змін до Порядку забезпечення поліцейських одностроєм» визначено, що відрахування з грошового забезпечення поліцейського здійснюються виключно за його письмової згоди або в судовому порядку.
Матеріали справи свідчать про підтвердження факту отримання відповідачем відповідних предметів однострою відповідно до строків їх експлуатації та на час звільнення відповідача строк експлуатації цих предметів не закінчився.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що оскільки відповідач відмовився добровільно відшкодувати вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, то наявні підстави для стягнення їх вартості з відповідача в судовому порядку.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) на користь Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд. 3,м. Київ,03048, код ЄДРПОУ 40108646) суму у розмірі 12574 (дванадцять тисяч п'ятсот сімдесят чотири) грн. 41 коп. зайво виплаченого грошового забезпечення ;
Стягнути зі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) на користь Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, буд. 3,м. Київ,03048, код ЄДРПОУ 40108646) суму у розмірі 1594 (одну тисячу п'ятсот дев'яносто чотири) грн. 51 коп. вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.