Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
23 березня 2023 р. №520/11328/22
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -
Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 50847,78 грн., протиправними.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 91264,19 грн., з урахуванням проведеної виплати допомоги на поховання. 3. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на користь ОСОБА_1 заборгованість зі сплати допомоги на поховання у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 40416,41 грн.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на користь ОСОБА_1 моральну шкоду, завдану в результаті протиправного заниження суми допомоги на поховання у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90 543,60 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що її чоловік був пенсіонером Служби безпеки України, знаходився на обліку у відповідача та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік помер. Після смерті чоловіка позивач отримала від відповідача допомогу на поховання, яка передбачена статтею 61 Закону №2262, а саме в розмірі його тримісячної пенсії. Зазначила, що враховуючи судове рішення, розмір пенсії чоловіка позивачки мав би становити 33801,55 грн., однак відповідач неправомірно визначив пенсію ОСОБА_2 на рівні максимального розміру пенсії, виплативши 27.09.2022 позивачці допомогу в розмірі тримісячної пенсії в сумі 50847,78 грн., тобто у зменшеному розмірі. Ухвалою суду від 19.12.2022 відкрито спрощене позовне провадження в зазначеній справі. Копія ухвали по справі була надіслана сторонам та отримана ними, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідач 11.01.2023 до суду надав відзив на позовну заяву, згідно з яким останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з тих мотивів, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 по справі № 520/19037/2020 зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 24.11.2020 № 2938 про розмір грошового забезпечення. На виконання зазначеного судового рішення позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 в розмірі 90 % грошового забезпечення. В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_2 станом на серпень 2022 року склав 16949,26 грн. з урахуванням максимального розміру, тому відповідно до поданих документів та заяви про виплату допомоги на поховання у зв'язку зі смертю позивачці виплачено 50847,78 грн., що відповідає трьом розмірам місячної пенсії ОСОБА_2 , перерахованої на виконання рішення.
Також вказує, що в резолютивній частині рішення від 16.03.2021 по справі № 520/19037/2020 не встановлено жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, відтак головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до чинної редакції статей 13, 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" 16.01.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, відповідачем було протиправно занижено суму допомоги на поховання у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому розмір допомоги мав би становити 91264,19 грн. (грошове забезпечення ОСОБА_3 ) Х 90% (розмір пенсії ОСОБА_2 ) Х 3).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне. ОСОБА_2 з 02.09.2000 року перебував на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закону № 2262-Х1).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 по справі № 520/19037/2020 зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки виданної Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 24.11.2020 № 2938 про розмір грошового забезпечення. Судом встановлено, що на виконання вказаного рішення, здійснено з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 в розмірі 90 % грошового забезпечення, за результатами перерахунку якої позивачу обмежено пенсію максимальним розміром, що підтверджується копією розрахунку за пенсійною справою №N/А3795-СБУ. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 від 06.09.2022.
У зв'язку із смертю чоловіка ОСОБА_1 27.09.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатило допомогу на поховання в розмірі 50 847,78 грн., що підтверджується випискою по картковому рахунку АТ "Ощадбанк" від 27.09.2022. Вважаючи такий перерахунок відповідача протиправним та таким, що порушує її права, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Так, ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Згідно зі ст. 51 Закону №2262-ХІІперерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Закономта членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Порядок №45). Згідно з п. 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Грошове забезпечення було підвищено постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Постанова №704).
При цьому, згідно з пунктом 5 Порядку № 45, в редакції до 05 березня 2019 року без врахування змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року №103, які визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби.
Згідно ч.4 ст.61 Закону №2262, в разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Зі змісту даної норми вбачається, що членам сім'ї померлого пенсіонера або особі, яка здійснила його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі тримісячної пенсії, яку пенсіонер отримував на момент смерті.
Судовим розглядом встановлено, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 по справі № 520/19037/2020 зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки виданної Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 24.11.2020 № 2938 про розмір грошового забезпечення.
На виконання вказаного рішення , здійснено з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 в розмірі 90 % грошового забезпечення склав 30487,83 грн., одночасно з урахуванням максимального розміру пенсії 16380,0 грн. попередньої суми пенсії 7093,99 та підвищення, розмір пенсії склав 16380,00 грн., що підтверджується копією розрахунку за пенсійною справою №N/А3795-СБУ.
Отже, за результатом перерахунку пенсії позивачу обмежено пенсію максимальним розміром та з урахуванням підвищення з 01.01.2020 становив 16380,00 грн., з 01.07.2020 -17120,00 грн. та з 01.12.2020 - 17690,00 грн.
В відзиві на позовну заяву представник відповідача вказав, що в резолютивній частині рішення від 16.03.2021 по справі № 520/19037/2020 не встановлено жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, відтак головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до чинної редакції статей 13, 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Матеріали справи не містять доказів того, що такі дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії були оскаржені ОСОБА_2 в судовому порядку за життя. На момент смерті ОСОБА_2 отримував пенсію в розмірі 16949,26 грн., яку було обчислено у розмірі 90% від грошового забезпечення з урахуванням максимального розміру пенсії, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Харківській області від 28.10.2022.
Разом із тим, суд наголошує, що в рамках даної справи суд не може надавати оцінку діям відповідача щодо обмеження максимальним строком, оскільки це не є предметом розгляду справи. Таким чином, оскільки перерахунок відповідачем на виконання рішення суду здійснено з урахуванням максимального розміру пенсії, ще за життя ОСОБА_2 беручи до уваги заяву позивача про виплату допомоги на поховання та положення ч.4 статті 61 Закону №2262, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання такої допомоги виходячи з розміру пенсії, яку отримував ОСОБА_2 на момент смерті, а тому виплата ОСОБА_1 допомоги на поховання у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 50 847,78 грн. є правомірним. Щодо стягнення моральної шкоди, суд зазначає, що оскільки судом встановлена відсутність порушень відповідачем законодавства при виплаті позивачу допомоги на поховання, тому відсутні підстави для стягнення моральної шкоди як похідної вимоги.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вважає, що дії відповідача відповідають даним критеріям оскільки вчиненні на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 23.03.2023 року.
Суддя Бідонько А.В.