Рішення від 22.03.2023 по справі 520/7302/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2023 р. Справа № 520/7302/22

Харківський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ: 08166355) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ( м.Харків, вул.Коцарська 56,код ЄДРПОУ: 08166355) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 82 370 грн 84 коп;

- стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ( м.Харків, вул.Коцарська, 56, код ЄДРПОУ: 08166355) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 82 370 грн 84 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі №520/5396/21 визнано протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно) та зобов'язано Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно).

Рішення суду набрало законної сили.

Довідкою Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.11.2021 року №1192/ВФЗ здійснено розрахунок індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 по лютий 2018 (базовий місяць січень 2008 року) гр. ОСОБА_1 та визначено суму індексації (з відрахуванням прибуткового податку 18% та військового збору 1,5%) 82 370,84 грн. Проте, вказану суму індексації грошового забезпечення позивачу не виплачено. Вказане слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу на електронну адресу та отримана 13.10.2022, що підтверджується електронною роздруківкою, яка міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача надано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що Особовий склад військового представництва перебуває на грошовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з відсутністю фінансового органу у військовому представництві. З приводу нарахування позивачу індексації зазначив, що розпорядженням Директора департаменту фінансів МО України від 04.01.2016 року № 248/3/9/1/2 було призупинено нарахування індексації до окремого розпорядження. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016-лютому 2018 року у Міноборони не було. Посилання у позовній заяві на довідку від 08.11.2021 року № 1192/ВСЗ не може бути підставою для нарахування та виплати індексації у зв'язку з тим, що вказаний розмір індексації є орієнтовним та не є таким, що був нарахований але не виплачений. Отже, відсутні підстави для задоволення вимог адміністративного позову.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Оскільки на території м. Харкова з 24.02.2022 ведуться активні бойові дії, суд ухвалює рішення по справі за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

Як свідчать матеріали справи, майор ОСОБА_1 з 11.2012 по 07.2019 проходив військову службу у НОМЕР_2 військовому представництві Міністерства оборони України, з 07.2019 по теперішній час походить військову службу у НОМЕР_3 військовому представництві Міністерства оборони України.

Військове представництво Міністерства оборони України 173 ВП МОУ ( до розформування - 30.03.2021), а 155 ВП МОУ має правовий статус без права юридичної особи, є відокремленими підрозділами (представництвами) Управління представництв замовника ( Управління військових представництв Міністерства оборони України). За організаційно - штатними структурами 173ВП МОУ та 155 ВП МОУ є окремими військовими установами.

У структурах 173 ВП МОУ( до розформування) було відсутнє, а 155 ВП МОУ відсутній відділ фінансового забезпечення. За розпорядженням вищого військового керівництва 173 ВП МОУ було встановлено (до розформування), а 155 ВП МОУ встановлено на грошове забезпечення до сектору соціальних виплат (відділу фінансового забезпечення) Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Харківський обласний ТЦК та СП, відповідач). Відповідно на Харківський обласний ТЦК та СП покладено обов'язок проводити нарахування та виплату грошового забезпечення військовослужбовцям -173 ВП МОУ та 155 ВП МОУ.

Таким чином, з листопада 2012 позивач перебуває на грошовому забезпеченні у Харківському обласному ТЦК та СП.

Позивач зазначив, що листом від 15.04.2021 №422/ВФЗ Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача про те, що згідно розпорядження Директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04 січня 2016 року №248/3/9/1/2 індексація грошового забезпечення з січня 2016 року не нараховувалась. На даний час відсутні підстави для нарахування індексації за період з січня 2016 року по березень 2018 року. Також вказав, що додаткових розпоряджень враховувати відповідні коефіцієнти множення при нарахуванні грошового забезпечення від забезпечуючих фінансових органів не надходило.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі №520/5396/21 крім іншого, визнано протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно) та зобов'язано Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно).

Рішення суду набрало законної сили.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, позивач звернувся до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив надати йому розрахунок (за місяцями і роками) перерахованих на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі №520/5396/21 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 розмірів грошового забезпечення та відповідних доплат.

Довідкою Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.11.2021 року №228 повідомлено позивача, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі №520/5396/21 йому нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у розмірі 01,00 грн.

Так, 01.11.2021 року позивач також звернувся до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив надати йому довідку-розрахунок його грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця для обчислення - січень 2008 року.

Довідкою - розрахунком Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.11.2021 року №1192/ВФЗ здійснено орієнтований розрахунок індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 по березень 2018 (базовий місяць січень 2008 року) гр. ОСОБА_1 та визначено суму індексації (з відрахуванням прибуткового податку 18% та військового збору 1,5%) 82 370,84 грн.

В позовній заяві позивач зазначив, що вказану суму індексації грошового забезпечення 82 370,84 грн. за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 йому не було виплачено.

Зміст позовної заяви свідчить, що позивач фактично не погоджується з бездіяльністю Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у невиплаті нарахованої йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (базовий місяць січень 2008 року) згідно вказаної довідки.

Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог та доводам відповідача, суд виходить з таких норм діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою-третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03 липня 1991 року (надалі - Закон №1282-ХІІ).

Положеннями статті 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі статтею 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 1 цього Порядку він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно з п.1-1 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

У пункті 4 Порядку №1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Право позивача на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2018 року встановлено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі №520/5396/21, яке набрало законної сили, та має преюдиціальне значення для розгляду цієї справи.

Так, вказаним рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі №520/5396/21 крім іншого визнано протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно) та зобов'язано Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 (включно).

Довідкою Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.11.2021 року №228 повідомлено позивача, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі №520/5396/21 йому нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у розмірі 01,00 грн. без застосування Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року.

З аналізу положень Законів №2011-XII та №1282-ХІІ вбачається, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункти 43-44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20).

Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 07 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.

Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

Згідно з пунктом 10-2 Порядку №1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.

Аналіз наведених норм законодавства України, дає підстави суду дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Судом встановлено, що посадовий оклад за посадою, яку займав позивач до березня 2018 року востаннє підвищувався 01 січня 2008 року.

Суд звертає увагу на те, що у справах №400/1118/21, №420/3593/20 Верховний Суд, розтлумачивши пункти 2, 5, 10-2 Порядку № 1078, зазначив, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Одночасно з цим, Суд вказав, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. Водночас нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

Зрештою на основі аналізу наведених норм Суд дійшов висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Правовідносини у наведених справах і даній справі є подібними, а відтак вказаний висновок є релевантним до цієї справи.

У цьому контексті суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Указана постанова була чинна з 01 січня 2008 року до 01 березня 2018 року.

Суд зазначає, що з 01 січня 2016 року до 01 березня 2018 року тарифна ставка (посадовий оклад) за посадою, яку він займав, не змінювалася (не підвищувався).

На основі цього суд констатує, що в силу норм Порядку №1078 січень 2008 року є базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 січня 2016 року до 01 березня 2018 року.

З огляду на викладене, індексація за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 повинна була виплачуватися позивачу з урахуванням базового місяця індексації січень 2008 року.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28.06.2022 по справі №640/8991/21, від 28.09.2022 по справі №560/3965/21, від 28.06.2022 по справі №420/4841/21, що в силу приписів ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховуються судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

З 01 березня 2018 року посадовий оклад змінився, а тому індексація грошового забезпечення з базовим місяцем січень 2018 року повинна виплачуватись по 28.02.2018 включно, а не як зазначає позивач по 01.03.2018.

Слід зазначити, що посилання відповідача у відзиві на позов на розпорядження Директора департаменту фінансів МО України від 04.01.2016 року №248/3/9/1/2, яким було призупинено нарахування індексації до окремого розпорядження, як підставу для невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, суд вважає безпідставними, оскільки відповідач має діяти відповідно до норм чинного законодавства, а вказані розпорядження не є нормативно-правовими актами.

Крім того статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” встановлена державна гарантія, яка полягає в індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до статті 16 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів.

Державні соціальні гарантії, згідно статті 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання (стаття 20 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”).

Тобто, індексація грошового забезпечення військовослужбовців здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, з яких здійснюється виплата грошового забезпечення.

Відповідно до статті 1 Протоколу N 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відсутність механізму виплати індексації за минулі періоди не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання належних йому сум індексації грошових доходів, виплата яких гарантована статтею 1 Протоколу N 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Довідкою - розрахунком Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.11.2021 року №1192/ВФЗ здійснено орієнтований розрахунок індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 по березень 2018 (базовий місяць січень 2008 року) гр. ОСОБА_1 та визначено суму індексації (з відрахуванням прибуткового податку 18% - 15052,54 грн. та військового збору 1,5%- 1 254,38 грн.) 82 370,84 грн.

Проте, як зазначено позивачем, вказану суму індексації грошового забезпечення 82 370,84 грн. за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 йому не було виплачено, у зв'язку з чим позивач просить суд стягнути вказану суму з відповідача.

У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що вказаний в довідці від 08.11.2021 року № 1192/ВФЗ розмір індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 є орієнтовним та не є таким, що був нарахований позивачу але не виплачений.

Отже, на момент розгляду справи сума індексації за спірний період не є нарахованою відповідачем, а суд не уповноважений перебирати на себе повноваження відповідача в частині проведення розрахунку індексації грошового забезпечення позивача.

Оскільки нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (включно) з застосування базового місяця січень 2008 відповідачем не здійснено, наданий позивачем до суду розрахунок індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 по березень 2018 (базовий місяць січень 2008 року) ОСОБА_1 , оформлений довідкою Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.11.2021 року № 1192/ВФЗ , є орієнтовним, про що зазначено в самій довідці та наголошується представником відповідача у відзиві на позов, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 та стягнення на користь на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 в загальному розмірі 82 370,84 грн.

Згідно частини 2 статті 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою належного захисту прав позивача та відповідно до статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльності Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (включно) із застосуванням базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року та зобов'язання Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити позивачу суму індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (включно) із застосуванням базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ: 08166355) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (включно) із застосуванням базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Зобов'язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ: 08166355) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) суму індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (включно) із застосуванням базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.С. Мороко