Рішення від 23.03.2023 по справі 904/3148/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2023р. Справа № 904/3148/22

За позовом: Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області), м. Кривий Ріг

До: Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», м. Жовті Води

Про: стягнення 95 497,23 грн.

Суддя Васильєв О.Ю.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Керівник Кропивницької окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (позивач) з позовом до ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (відповідач) про стягнення 95 497,23грн. збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Ухвалою від 23.01.23р. відкрите провадження у справі №904/3148/22 за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ГПК України, без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами.

Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (позивач) своїм правом на подання до суду пояснень щодо позову прокурора не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа 24.01.23р.

ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (відповідач) своїм правом на подання до суду відзиву на позов не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа 24.01.23р.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у раз неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Держекоінспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) на виконання доручення Прем'єр-Міністра України від 07.09.2021 №39200/1/41-21 та листа Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 17.08.2021 №25/1-21/17626-21 стосовно здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємствами - забруднювачами водних ресурсів та доручення Держекоінспекції від 14.09.2021 №159, у період з 08.12.2021 по 17.12.2021 у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Інгульської шахти Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».

За результатами перевірки складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №434/3.2/3.3/8/21 від 17.12.2021, який підписаний в.о. директора Інгульської шахти ДП «Східний ГЗК» Чертковим С.І.

Згідно довідки, наданої Інгульською шахтою державного підприємства «Схід ГЗК» від 13.12.2021 №01-05/4932, внаслідок неефективної роботи очисних споруд у період з 02.06.2021 по 23.09.2021 здійснено скид недостатньо очищених зворотних вод у р. Інгул в кількості 828185 м3.

При цьому відповідно до місячних звітів лабораторних вимірювань скиду шахтних вод у річку Інгул (після ОУШВ), моніторингу р. Інгул і стічних вод Інгульської шахти за червень - вересень 2021 року перевищення допустимих концентрацій ГДС по нітритам склали 0,50 мг/дм3 при нормі - 0,37 мг/дм3, сульфатах - 655,25 мг/дм3 при нормі 500,5 мг/дм3, чим порушено вимоги ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. 8 ст. 44 та ст. 70 Водного кодексу України.

Крім того, у період з 24.09.2021 по 10.12.2021, згідно довідки наданої Інгульською шахтою ДП «Схід ГЗК» від 13.12.2021 №01-05/4932, підприємством здійснювався скид недостатньо очищених зворотних вод у р. Інгул в кількості 512136 м3.

При цьому відповідно до місячних звітів лабораторних вимірювань скиду шахтних вод у річку Інгул (після ОУШВ), моніторингу р. Інгул і стічних вод Інгульської шахти за жовтень - листопад 2021 року перевищення допустимих концентрацій ГДС по хлоридам склали 607,33 мг/дм3 при нормі - 570,0 мг/дм3, сульфатах - 622,23 мг/дм3 при нормі 600,0 мг/дм3, чим порушено вимоги ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. 8 ст. 44 та ст. 70 Водного кодексу України.

Концентрації забруднюючих речовин взято із протоколів вимірювань показників та властивостей вод від 14.12.2021 № 80 Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області).

За результатами виявлених порушень у сфері водокористування Держекоінспекцією відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (далі - Методика), затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009 (зі змінами та доповненнями), розраховано розмір збитків, завданих Інгульською шахтою ДП «Схід ГЗК» навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених зворотних вод за період з 02.06.2021 по 23.09.2021 у кількості 828185 м3 в сумі 84 862,01 грн, а також за період з 24.09.2021 по 10.12.2021 - в кількості 512136 м3 в сумі 10 235,22 грн.

Цією Методикою встановлено порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у тому числі у випадку забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами (п. 1.2).Вказана Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства (п. 1.4). Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

За результатами перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області складено протокол про адміністративне правопорушення від 17.12.2021 № 214306 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 17.12.2021 № 214306. Сума штрафу на підставі зазначеної постанови сплачена у добровільному порядку.

З метою усунення виявлених під час перевірки порушень вимог природоохоронного законодавства посадовими особами Держекоінспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) 21.12.2021 на адресу Інгульської шахти ДП «Схід ГЗК» внесено припис за № 66, яким зобов'язано дотримуватись лімітів скидання забруднюючих речовин згідно з розробленими нормативами ГДС, виконати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними водами, що відводяться з території, привести зону санітарної охорони Северинівського водозабору Інгульської шахти до належного санітарного стану, в повній мірі облаштувати огородження 1-го поясу зони санітарної охорони підземних джерел водопостачання.

Крім того, Держекоінспекцією Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) 02.02.2022 на адресу Інгульської шахти ДП «Схід ГЗК» направлено претензії про відшкодування збитків, заподіяних державі відповідачем внаслідок забруднення р. Інгул скидом недостатньо очищених зворотних вод №3.2/52-ПР та №3.2/53-ПР на суму 84 862,01 грн та 10 635,22 грн відповідно.

Прокурор зазначає, що станом на дату подачі позову збитки, заподіяні державі внаслідок порушення Інгульською шахтою ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів на суму 95 497,23грн., залишаються не відшкодованими.

Згідно з вимогами статей 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі.

Відповідно до частини 2 статті 2 Цивільного кодексу України держава, як суб'єкт публічного права, в особі уповноважених органів також може бути учасником цивільних відносин, у тому числі відносин відшкодування шкоди.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої встановлена презумпція вини правопорушника. Тобто майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Водним кодексом України передбачено, що усі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням Українського народу, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту. Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об'єктами.

Відповідно до положень статей 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Стаття 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлює економічні заходи забезпечення, охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Статтею 47 вказаного закону визначено, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Крім того, згідно з пунктом 4 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи заходи для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення.

Таким чином, ненадходження цих коштів до Державного та місцевого бюджетів перешкоджає державі у здійсненні нею зобов'язань щодо відновлення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки держави.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 73-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.Стягнути з відповідача - Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (52210, м. Жовті Води, вул. Горького, б.2; код ЄДРПОУ 14309787) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (50103, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, б.92; код ЄДРПОУ 43877118): 95 497,23грн. - збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

3.Стягнути з відповідача - Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (52210, м. Жовті Води, вул.. Горького, б.2; код ЄДРПОУ 14309787) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, б. 4; код ЄДРПОУ 02910025): 2 481,00грн. - витрат по сплаті судового збору.

Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України рішення складено та підписано без його проголошення 23.03.23р.

Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Васильєв О.Ю.