16 березня 2023 року м. Дніпросправа № 280/5807/22
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2022 року (суддя Чернова Ж.М., м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 21.11.2022 року) у справі №280/5807/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу до 05 травня,-
01.10.2022 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у меншому розмірі, ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10рп/2008); стягнути з відповідача на його користь невиплачену частину разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'ять мінімальних пенсій за віком станом на 01.01.2022 року в сумі 8179,00 грн. (1934,00 грн. - розмір мінімальної пенсії за віком станом на 01.01.2022 року х 5 = 9670,00 грн. за відрахуванням отриманих 1491,00 грн. = 8179,00 грн.).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2022 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилось Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, введено воєнний стан, який продовжувався Указами Президента України від 14.03.2022 року №133/2022, від 18.04.2022 року №2593/2022. Апелянт зазначав, що згідно Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч.2 ст.64 Конституції України. Згідно ч.2 ст.64 Конституції України не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції. Апелянт зазначав, що правовідносини щодо соціального захисту громадян регулюються ст.46 Конституції України, яка не передбачена ч.2 ст.64 Конституції України, тобто право соціального захисту, гарантоване ст.46 Конституції України, може бути обмежене в умовах воєнного або надзвичайного стану. Відповідно до ч.7 ст.20 та абзацу третього пп.2 п.22 розділу VІ Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України 07.05.2022 року прийняв постанову №540 «Про деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою затвердив Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, згідно якого Пенсійний фонд України виплачує щорічну разову допомогу до 05 травня у 2022 року особам, які перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, особам з інвалідністю, зокрема інвалідам 2 групи - 3906 грн. Апелянт вказував, що ним виконано постанову КМУ №540 « Про деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» та виплачено у 2022 році ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05травня згідно її вимог та у розмірах, що визначені КМУ. У 2022 році відбулася зміна законодавства та змінились обставини щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 . В порушення вимог ст. 12 та ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в червні 2022 року Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району була виплачена разова грошова допомога до 05 травня у розмірі 1491,00 грн. 07.09.2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління щодо проведення перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як встановлено ч.4 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», однак листом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району відмовило у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року №540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою затверджено Порядок, згідно якого особам - учасникам бойових дій до 5 травня у 2022 році виплачується разова грошова допомога в розмірі 1491,00 гривень. Вирішуючи спір по суті, суд керувався статтями 12, 13, 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно яких щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Фінансування витрат, пов'язаних з введенням його в дію, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів. Відповідно до пунктів розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 року (набрав чинності 01.01.2008) ч.5 ст. 12 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення п.п «б» п.п. 1 п.20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 року. Суд зазначив, що 07.05.2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №540, якою установив що виплата щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснюється у 2022 році у розмірах не менше, ніж у 2021 році; виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється, зокрема органами соціального захисту; затверджено Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у розмірі 1491 гривень. Суд врахував, що Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення п.26 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а тому з 27.02.2020 року норми і положення, зокрема статей 12-16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України; застосуванню підлягають положення ч.4 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якою встановлено виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Суд першої інстанції вказував, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (ч. 1, 2 ст. 8 Основного Закону України). Державі не слід порушувати економічні права громадян. За юридичною позицією Конституційного Суду України «встановлення пільг ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України №3551-ХІІ, є одним із засобів реалізації державою конституційного обов'язку щодо забезпечення соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей. Держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов'язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов'язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності. Невиконання державою соціальних зобов'язань щодо ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону України №3551-ХІІ, підриває довіру до держави. Соціальний захист ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону України №3551-ХІІ, спрямований на забезпечення їм достатнього життєвого рівня. Зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності. Суд першої інстанції прийшов до висновку, що окреме положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення. З 27.02.2020 року норми і положення, зокрема ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України № 3551-XII, не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Дії відповідача щодо невиплати позивачу разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України №367-ХІУ від 25.12.1998 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є протиправними.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району як особа, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за місцем проживання.
Встановлено, що у червні 2022 року Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району ОСОБА_1 була виплачена щорічна грошова допомога до 05 травня у розмірі 1491,00 грн. у зв'язку з чим ОСОБА_1 07.09.2022 року звернувся до Управління соціального захисту із заявою, в якій просив виплатити йому щорічну грошову допомогу до 05 травня відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Встановлено, що листом від 16.09.2022 року № У-1541-п Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району відмовлено у донарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 07.05.2022 року №540, згідно якої особам, які мають статус учасника бойових дій до 05 травня у 2022 році виплачується разова грошова допомога у розмірі 1491,00 грн., яка була ОСОБА_1 виплачена у червні 2022 року.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Підпунктом «б» підпункту 1 п.20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI від 28.12. 2007 року (набрав чинності 1 січня 2008 року) ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України». Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту «б» підпункту 1 п.20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI. У подальшому, Законом України від 28.12.2014 року №79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 1 січня 2015 року) розділ VІ Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України доповнено п.26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 визнано неконституційними окреме положення п.26 розділу VІ Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Встановлено, що Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан, підпунктом 2 п.4 якого доручено Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
У подальшому Указом Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», Указом Президента України від 18.04.2022 року №2593/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», Указом Президента України від 12.08.2022 року №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», Указом Президента України від 07.11.2022 року №757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «По правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені ч.2 ст.64 Конституції України.
Згідно ч.2 ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України. Правовідносини щодо соціального захисту громадян регулюються ст.46 Конституції України, тобто, право соціального захисту, гарантоване ст.46 Конституції України, може бути обмежено в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Встановлено, що 07.05.2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою затвердив Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, згідно якого виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється, зокрема, підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах, - особам, які перебувають на обліку. Виплата грошової допомоги здійснюється у розмірах, зокрема учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня.
Отже, право ОСОБА_1 , як учасника бойових дій, на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», підпадає під гарантії, передбачені ст.46 Конституції України, які відповідно до ст.64 Конституції України можуть бути тимчасово обмежені в умовах воєнного або надзвичайного стану, а тому у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня має здійснюватися у розмірах, визначених в додатку до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року №540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Суд апеляційної інстанції зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 в Україні ведено воєнний стан, який триває. У зв'язку з введенням воєнного стану, відповідно до ст.64 Конституції України можуть бути обмежені економічні та соціальні права осіб.
Суд не погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення конституційного права позивача на одержання щорічної грошової допомоги до 05 травня у 2022 році, оскільки соціальні гарантії передбачені ст.46 Конституції України під час воєнного стану можуть бути обмежені.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що ОСОБА_1 не був позбавлений права на щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня та отримав її у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року №540, а саме 1491,00 грн.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.11.2022 року у справі № №640/8190/22 визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року №540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» в частині виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році учасникам бойових дій в розмірі 1491,00 грн. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2023 року витребувано з Київського окружного адміністративного суду матеріали справи № 640/8190/22. Проте, виплата ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 05 травня у 2022 році була здійснена у межах постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року №540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», яка протягом всього 2022 року була чинною та не скасованою. Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району до прийняття рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.11.2022 року було виконано постанову Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року №540, яка вичерпала свою дію.
При вирішенні спору, суд апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.242 КАС України застосовує судову практику, викладену у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 року у справі №580/2869/22.
При задоволенні апеляційної скарги, судові витрати у вигляді сплати судового збору, що здійсненні суб'єктом владних повноважень не повертаються.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати, як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2022 року в справі №280/5807/22 - скасувати.
Прийняти нове рішення.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу до 05 травня - відмовити.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова