21 березня 2023 року справа №200/467/22
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року (повне судове рішення складено 12 грудня 2022 року) у справі № 200/467/22 (суддя в І інстанції Череповський Є.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
11.01.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - ГУНП в Донецькій області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні нового нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - ОСОБА_1 з розрахунку місячного грошового забезпечення із включенням до його складу індексації грошового забезпечення та не проведення виплати з урахуванням попередньо сплаченої суми допомоги.
зобов'язати відповідача включити індексацію грошового забезпечення до одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, здійснити її перерахунок та виплату із врахуванням раніше виплаченої суми - ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначав, що в період з 15.08.2005 по 19.03.2021 проходив службу в підрозділах МВС та Національної поліції України. Наказом ГУНП в Донецькій області від 19 березня 2021 року №175о/с відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) із визначенням вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні 15 років, 07 місяців, 25 діб був звільнений зі служби в поліції з 19 березня 2021 року. 20.07.2021 ГУНП в Донецькій області позивачу нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби. З метою з'ясування походження вказаною суми та її цільового призначення, позивач 15.10.2021 звернувся до відповідача з запитом, в якому просив надати інформацію щодо розрахунку при звільненні та надати розрахункові листи по грошовому забезпеченню. Листом від 27 жовтня 2021 № 571зі/26/02-2021 відповідачем було надано інформацію щодо розрахунку та розрахункові листи. Ознайомившись з відповідною інформацією та розрахунковим листом за березень 2021 року (місяць звільнення) по грошовому забезпеченню, позивачем було виявлено, що до одноразової грошової допомоги при звільненні не була включена індексація грошового забезпечення, яка входила до місячного грошового забезпечення. 05.11.2021 позивач звернувся до відповідача із зверненням, в якому просив здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, включивши до неї індексацію грошового забезпечення та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги. Листом від 01.12.2021 № К-261,262/26/02-2021 було відмовлено у перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, включивши до неї індексацію грошового забезпечення, оскільки індексація не є складовою частиною грошового забезпечення поліцейських, і включення її до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні суперечить вимогам чинного законодавства.
Позивач вважав такі дії протиправними та такими, що порушують його конституційні права.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність ГУНП в Донецькій області яка полягає у нездійсненні нового нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, - ОСОБА_1 з розрахунку місячного грошового забезпечення із включенням до його складу індексації грошового забезпечення та не проведення виплати з урахуванням попередньо сплаченої суми допомоги.
Зобов'язано відповідача включити індексацію грошового забезпечення до одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, здійснити її перерахунок та виплату із врахуванням раніше виплаченої суми - ОСОБА_1 .
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Апелянт зазначив, що суд І інстанції не в повному обсязі з'ясував обставини справи для прийняття рішення суду за всіма принципами здійснення правосуддя.
Так, наказом ГУНП в Донецькій області від 19.03.2021 № 175 о/с позивач був звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 19 березня 2021 року. Цим же наказом позивачу була встановлена вислуга років на день звільнення, в тому числі для виплати одноразової грошової допомоги: 15 років 07 місяців 05 днів, що не спірним між сторонами. Позивачу на підставі вказаного наказу була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога, що також не є спірним.
Наголошує, що відповідно до норм, що регулюють спірні відносини, індексація не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тому нормами спеціального законодавства прямо не передбачено, що одноразова грошова допомога при звільненні нараховується з урахуванням індексації.
Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 .
ГУНП в Донецькій області, код ЄДРПОУ 401109058, зареєстроване місцезнаходження: 87517, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Нахімова, буд. 86, є органом державної влади та належним відповідачем у справі.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 19.03.2021 № 175о/с відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» майора поліції ОСОБА_1 (0112506), старшого оперуповноваженого відділу розкриття злочинів проти особи управління карного розшуку ГУНП в Донецькій області, звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням); вислуга років на 19 березня 2021 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає: 15 років 07 місяців 05 днів, у пільговому обчисленні 24 роки 00 місяців 11 днів.
15.10.2021 позивач звернувся до ГУНП в Донецькій області з запитом, в якому просив надати інформацію щодо розрахунку при звільненні та надати розрахункові листи по грошовому забезпеченню.
Листом від 27 жовтня 2021 № 571зі/26/02-2021 ГУНП в Донецькій області надало витяги з наказів, розрахункові листи за період з листопада 2015 року по липень 2021 року, копію платіжного доручення.
Згідно довідки ГУНП в Донецькій області № 229 від 04.02.2022, одноразова грошова допомога при звільненні ОСОБА_1 у розмірі 53 411,21 грн. розрахована з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600,00 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1380,00 грн., доплата за теємність (15%) - 390,00 грн., доплата за специфічні умови проходження служби (45%) - 2691,00 грн., премія (57,19%) - 5181,99 грн. 20.07.2021 одноразова грошова допомога при звільненні із відрахуванням обов'язкових податків і зборів в сумі 52 610,05 грн. була перерахована на особистий картковий рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк».
05.11.2021 позивач звернувся до ГУНП в Донецькій області із зверненням, в якому просив здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, включивши до неї індексацію грошового забезпечення,, та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
Листом від 01.12.2021 № К-261,262/26/02-2021 ГУНП в Донецькій області повідомило, що порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським регламентуються Законом України «Про Національну поліцію» та постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Пунктом 2 статтею 94 Закону визначено, що порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Так, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення, поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3 Розділу 1 Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, складовими грошового забезпечення поліцейських є: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійних характер), премії, одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, індексація не є складовою частиною грошового забезпечення поліцейських.
Згідно з пунктом 2 розділу VI Порядку, поліцейським які звільняються із служби за власним бажанням, та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно з пунктом 6 розділу VI Порядку, нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні Із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених на день звільнення.
Таким чином, оскільки індексація не є складовою частиною грошового забезпечення поліцейських, включення її до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні суперечить вимогам чинного законодавства.
Будучи не згодним із відмовою відповідача здійснити нове нарахування грошової допомоги при звільненні та її виплату (з врахуванням раніше сплачених сум), позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд виходить з такого.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 580-VIII поліція у своїй діяльності керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно п. 4 ч. 10 ст. 62 Закону № 580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно ст. 102 Закону № 580-VIII виплата одноразової грошової допомоги поліцейським після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно п. 1 розділу VI Порядку № 260 поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до п. 6 даного розділу нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Аналогічні приписи містяться і у п. 1 Постанові № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), відповідно до якого грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно п. 23 Порядку № 260 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
Частиною 5 ст. 94 Закону № 580-VIII передбачено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 580-VIII, Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 260, якими визначаються види (складові) грошового забезпечення, в тому числі поліцейських, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється в тому числі грошова допомога при звільненні, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейського для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених зі служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 3 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17, постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 березня 2020 року у справі № 820/5286/17.
Враховуючи положення наведених вище норм, місцевий суд дійшов правильного висновку про те, що індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для розрахунку грошової допомоги при звільненні.
Як було встановлено судами, індексація грошового забезпечення не була включена до складу грошового забезпечення, з якого нараховувалась та виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні.
За таких підстав, колегія судів погоджується з судом першої інстанції щодо неправомірності дій ГУНП в Донецькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення.
Відтак, розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів приходить до висновку, що місцевий суд прийняв рішення з дотриманням як матеріального так і процесуального права, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року в справі № 200/467/22 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 21 березня 2023 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
І. В. Геращенко
А. А. Блохін