Справа № 560/11025/22
іменем України
21 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії щодо порушення вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 року по 05.05.2020 року і зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 05.05.2020 року, виходячи з фіксованої величини 4 448,65 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наказом начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 05.05.2021 року № 201 був звільнений, виключений зі списків особового складу та усіх видів забезпечення 12 державної пожежно-рятувальної частини. Вказав, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2022 №560/13849 відповідач здійснив нарахування та виплату. Відповідачем за період з 01.03.2018 по 05.05.2020 виплачено поточну індексацію грошового забезпечення, яка склалася внаслідок перевищення порогу для проведення індексації в 103%. Проте, відповідачем в порушення вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 05.05.2020 року виходячи з фіксованої величини 4 448,65 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Вважає, що такі дії відповідача призвели до нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення у неповному обсязі.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав до суду відзив у якому вказує, що заявлена позовна вимога була розглянута у адміністративній справі №560/13849/21. Зазначає, що якщо позивач вважає протиправними рішення, дії чи бездіяльність відповідача вчинених на виконання рішення по справі №560/13849/21 (зокрема ненарахування та невиплату в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 01.05.2020) або порушення його прав, свобод чи інтересів, то він повинен був звернутись до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, а не пред'являти новий адміністративний позов. Обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичного конфлікту та не відповідає об'єкту порушеного права, тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним. Також, потрібно враховувати, що суд не має права зобов'язувати виконувати Рішення по справі №560/13849/21 шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки порушуються процесуальні норми КАС України. У задоволенні позову просить відмовити.
Ухвалою від 22.11.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області розрахунок грошового доходу, виплаченого позивачу у період з 01.03.2018 по 05.05.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та індексації.
Ухвалою від 24.01.2023 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними дії щодо порушення вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 року по 30.01.2018 і зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.01.2018, відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 проходив службу у 12 державній пожежно-рятувальній частині Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області та відповідно до витягу з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (по особовому складу) від 05.05.2021 № 201 звільнений зі служби, виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 05.05.2021.
Рішенням від 13.01.2022 у справі №560/13849/21 Хмельницький окружний адміністративний суд позов задовольнив частково, визнав протиправними дії 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у грудні 2015 року із застосуванням базового місяця - червень 2013 року, зобов'язав 12 державну пожежно-рятувальну частину Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за грудень 2015 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, визнав протиправною бездіяльність 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018, зобов'язав 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, визнав протиправною бездіяльність 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.12.2018 по 31.05.2019, зобов'язав 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2018 по 31.05.2019, у задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Постановою від 02.06.2022 у справі №560/13849/21 Сьомий апеляційний адміністративний суд рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року без змін.
На виконання зазначеного рішення суду, відповідачем було здійснено нарахування та виплату індексації. Проте, відповідачем за період з 01.03.2018 року по 05.05.2020 року виплачено тільки поточну індексацію грошового забезпечення, яка склалась внаслідок перевищення порогу для проведення індексації в 103 відсотка. В порушення вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 05.05.2020 року виходячи з фіксованої величини 4 448,65 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо виплати фіксованої суми індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 по 05.05.2020, з порушенням абзаців 3, 4, 5 і 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом свої прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078).
Згідно пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Абзацом 3 пункту 5 Порядку № 1078 передбачено, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абзац 5 пункту 5 Порядку № 1078).
Згідно з абзацом 6 пункту 5 Порядку № 1078 до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Підвищення постійних складових грошового забезпечення позивача, у тому числі розміру посадового окладу, відбулося у березні 2018 року. Отже, місяць березень 2018 року є базовим для обчислення індексу споживчих цін. При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з наступного місяця, тобто з квітня 2018 року.
Відповідно до даних Держстату індекс споживчих цін з квітня 2018 року по вересень 2018 року не перевищував 103%. Тому, підстави для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.09.2018 відсутні. У жовтні 2018 року індекс споживчих цін перевищив установлений поріг індексації - 103% і склав 103,7%. Місяцем, в якому офіційно опублікований індекс споживчих цін за жовтень 2018 року є листопад 2018 року, тобто, підвищення заробітної плати військовослужбовця у зв'язку з її індексацією повинно здійснитись у грудні 2018 року.
Рішенням від 13.01.2022 у справі №560/13849/21, яке набрало законної сили 02.06.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд встановив, що підстави для проведення індексації грошового забезпечення позивача за період з березня 2018 по листопад 2018 відсутні.
За змістом частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлена відсутність права позивача на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.11.2018, то позовні вимоги про перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за вказаний період не підлягають до задоволення.
Вирішуючи позовні вимоги про перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2018 по 05.05.2020, виходячи з фіксованої величини 4 448,65 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", суд враховує таке.
З 01.03.2018 відповідно до абзаців 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 141) сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Таким чином, для правовідносин, пов'язаних з нарахуванням індексації, визначальним є факт підвищення саме грошового доходу, а не лише тарифних ставок (окладів).
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.05.2022 у справі № 380/11404/21.
Пунктом 5 Порядку №1078 передбачено, що умовою виникнення права на індексацію є підвищення постійних складових грошового забезпечення позивача та перевищення індексом споживчих цін порогу індексації.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком № 1078.
Відповідно до довідки про нараховане та виплачене позивачу грошове забезпечення в період з 01.03.2018 по 05.05.2020, надісланої відповідачем на вимогу суду, з січня 2019 року відбулось підвищення розміру надбавки за виконання особливо важливих завдань та місячної премії, які є постійними складовими грошового забезпечення позивача.
Тому, з січня 2019 року у позивача виникає право на отримання індексації грошового забезпечення в порядку та розмірах, передбачених абзацами 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078.
На виконання ухвали суду від 21.02.2023 відповідач надіслав до суду довідку про виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2018 по 31.05.2020, відповідно до якої позивачу за вказаний період нарахована та виплачена індексація в загальному розмірі 3083,78 грн. У примітці до цієї довідки відповідач зазначив, що щомісячний розмір індексації визначався із застосуванням базового місяця березня 2018 року.
Такий алгоритм розрахунку індексації суперечить вимогам абзаців 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 141, якою змінений порядок визначення розміру індексації та умови для її нарахування.
Отже, вимоги позивача про перерахунок індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2018 року 05.05.2020 до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 слід задовольнити.
Водночас, не підлягають до задоволення позовні вимоги щодо застосування під час перерахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2018 про 05.05.2020 фіксованої величини 4 448,65 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, оскільки ані Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядок № 1078 у редакції, чинній з 01.03.2018, не містять такого поняття як "фіксована сума індексації".
Аналогічну правову аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 28.09.2022 у справі №400/1119/212.
Відповідно до приписів абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядок № 1078, на які позивач посилається, як на підставу позовних вимог, сума індексації у місяці підвищення доходу визначається розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, який має індивідуальний характер.
Посилання позивача на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2022 у справі № 440/9802/21, як на підставу для застосування 4 463,15 грн як фіксованої величини під час розрахунку позивачу індексації грошового забезпечення, суд не бере до уваги, оскільки за змістом частини 7 статті 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.
За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу в період з 01.12.2018 по 05.05.2020.
Тому, позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.
У задоволені решти позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 01.12.2018 по 05.05.2020 без урахування вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Зобов'язати 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2018 по 05.05.2020 відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 з урахуванням виплачених сум індексації.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (просп. Грушевського, 2Б,Кам'янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 38166274)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук