Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
21 березня 2023 р. № 520/5632/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мороко А.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області від 12.03.2022 № 191;
- визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області від 12.03.2022 № 142о/с «по особовому складу» в частині звільнення рядового поліції ОСОБА_1 /0167349/ поліцейського сектору патрульної поліції № 1 відділу поліції в метрополітені ГУНП в Харківській області, за п.6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідного до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;
- поновити ОСОБА_1 на посаді поліцейського сектору патрульної поліції № 1 відділу поліції в метрополітені ГУНП в Харківській області з 12.03.2022.
Відповідно до п.п. 2,5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий без дотримання вимог, встановлених ст.161 КАС України, виходячи з наступного.
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено строки звернення до суду із адміністративним позовом.
Відповідно до частин 1,2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 5 ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Позивачем разом з позовом надана заява про поновлення пропущеного строку для звернення до суду.
В обґрунтування вказаної заяви зазначає, що 27.01.2023 ОСОБА_1 стало відомо, що він був звільнений зі служби в Національній поліції України 12.03.2022 (Наказ ГУНП в Харківській області № 142 о/с від 12.03.2022). 27.01.2023 ОСОБА_1 отримав на руки витяг з наказу ГУНП в Харківській області № 142 о/с від 12.03.2022 та трудову книжку.
При цьому жодних фактичних обставин та доводів, які б обґрунтовували або пояснювали причини неможливості ознайомлення та отримання спірних наказів позивачем у період з 12.03.2022 по січень 2023 року в заяві не зазначено.
Водночас, як вбачається з наданих пояснень в позовній заяві, позивач за усним розпорядженням безпосереднього командира, був направлений для виконання службових обов'язків, в умовах воєнного стану поза межі міста Харкова. Окремо значив, що постійно був на зв'язку (коли він фактично був, адже були випадки відсутності телефонного та Інтернет зв'язку) та отримував вказівки та завдання від командира, але жодного разу не був повідомлений про те, що позивача все ж таки було звільнено.
Однак, позивачем не зазначено жодних конкретних обставин, хто, коли та в який населений пункт направив його для виконання обов'язків, а також не вказане місцезнаходження позивача у період з 12.03.2022 по січень 2023 року, не надано жодних доказів на підтвердження повідомлених у поданій заяві обставин, зокрема, доказів отримання грошового забезпечення у період до січня 2023, як і не надано жодних доказів на підтвердження обставин, зазначених в заяві про поновлення строку.
Також суд, зазначає, що якщо взяти до уваги позицію позивача про те, що зі спірними наказами він вперше ознайомився 27.01.2023, з даним позовом він звернувся лише 16.03.2023 року, тобто з порушенням місячного строку звернення до суду, встановленого КАС України для спорів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби. Позивачем не надано обґрунтованих пояснень стосовно поважності причин пропуску строку і у цей період.
Верховний Суд в Постанові від 11.11.2021 у справі № 260/611/21 зазначив, що «строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Питання застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, у соціальних спорах було предметом розгляду Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 240/12017/19 (постанова від 31 березня 2021 року), в якій Суд дійшов наступних висновків.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами...
З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою."
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем не надано обґрунтованих пояснень та доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду в період з 12.03.2022 по січень 2023, та з 27.01.2023 по день подання позовної заяви, а отже на час вирішення питання про відкриття провадження у даній справі у суду не достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху (ч.1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
Усуваючи недоліки позовної заяви, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України, а саме надати до суду:
- письмове обґрунтування в частині зазначення фактичних обставин та доводів, які б доводили причини неможливості ознайомлення та отримання спірних наказів позивачем у період з 12.03.2022 по січень 2023 року із зазначенням місця перебування позивача у вказаний період, а також докази, що їх підтверджують;
- письмове обґрунтування та докази поважності причин не звернення до суду у місячний строк з 27.01.2023 року.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду:
- письмове обґрунтування в частині зазначення фактичних обставин та доводів, які б доводили причини неможливості ознайомлення та отримання спірних наказів позивачем у період з 12.03.2022 по січень 2023 року із зазначенням місця перебування позивача у вказаний період, а також докази, що їх підтверджують;
- письмове обґрунтування та докази поважності причин не звернення до суду у місячний строк з 27.01.2023 року.
Повідомити позивача про необхідність виправити недоліки позовної заяви у визначений термін.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.С. Мороко