Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
21 березня 2023 р. справа №520/3420/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григорова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати противоправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021 р. № 100/22716 у розмірі 55 (п'ятдесят п'ять) відсотків суми грошового забезпечення, з урахуванням індексації, після перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року по адміністративний справі № 520/27526/21;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року по адміністративний справі № 520/27526/21, яке набрало законної сили 22.09.2022 р., провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021 № 100/22716, у розмірі 55 (п'ятдесят п'ять) відсотків суми грошового забезпечення, з урахуванням індексації та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що виконуючи рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.08.2022р. у справі №520/27526/21 відповідачем не враховано при перерахунку пенсії позивача 5% до грошового забезпечення як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії, та відповідно зменшено розмір грошового забезпечення з 55%, який призначався довічно до 50%, з чим позивач не погоджується. У зв'язку з чим просив провести йому з 01.12.2019р., на підставі нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021 № 100/22716, у розмірі 55% суми грошового забезпечення, з урахуванням індексації та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.02.2023р. відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було подано відзив на адміністративний позов, у якому останній зазначив, що Управління у спірних правовідносинах діяло згідно чинного законодавства, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
З урахуванням викладеного суд вважає можливим розгляд та вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, які є достатніми та належними.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому, оскільки позивач має статус особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, то основний розмір його пенсії було обчислено із збільшенням на 5% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до пункту в частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: 55% грошового забезпечення, з яких 50% за вислугу років та 5% як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду 22.08.2022 р. у справі №520/27526/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021 №100/22716 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з 01.12.2019 року.
На виконання зазначеного рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021 №100/22716 у розмірі 50% грошового забезпечення із застосуванням обмеження її максимальним розміром, що підтверджується поясненнями, наданими представником відповідача у відзиві на позов, а також копіями матеріалів пенсійної справи позивача. Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 25.01.2023р. № 16555-1119/З-02/8-2000/23 вбачається, що при перерахунку пенсії позивача відповідачем її розмір було обмежено в розмірі 50 % сум грошового забезпечення з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006р. № 3591-ІV до пункту "в" статті 13 Закону, згідно яких виключено збільшення пенсії за вислугу років на 5% та 10% відповідних сум грошового забезпечення учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
12.01.2023р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби 2 категорії, пенсії з 01 грудня 2019 року у розмірі 55% суми грошового забезпечення, з урахування індексації та виплачених сум.
Листом від 25.01.2023р. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача про те, що розмір пенсії при перерахунку на виконання рішення суду до виплати з 01 грудня 2019 року обчислено відповідно до норм чинного законодавства України.
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 55% до 50% сум грошового забезпечення при перерахунком його пенсії , звернувся до суду із позовом. Таким чином між сторонами виник новий спір, хоч і пов'язаний із виконанням судового рішення, проте такий, що не стосується порядку його виконання.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Стаття 13 Закону № 2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт б статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах а і б цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Надалі, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04 квітня 2006 року за №3591-IV внесено зміни у положення статті 13 Закону №2262-ХІІ та пункти "б" і "в" частини першої викладено в такій редакції:
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)".
Відтак, вказаними змінами виключено збільшення на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2.
Так, статтею 63 Закону № 2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, обов'язковою підставою для здійснення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за згаданим вище Законом.
07 листопада 2007 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою внесено зміни до грошового забезпечення. Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2008 року.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що з 01 січня 2008 року у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Однак, підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній на момент такого перерахунку, які застосовуються саме при призначенні пенсії, були відсутні.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-ХІІ уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 10.02.2021р. по справі № 0940/2217/18.
Суд зазначає, що стаття 13 Закону від 09.04.1992 №2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII Законом від 04.04.2006 за № 3591-IV (яким було виключено 5% збільшення пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії) як і іншими Законами у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Отже системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом від 04.04.2006 за №3591-IV зміни до статті 13 Закону від 09.04.1992 №2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках, як і наступні зміни до цієї статті щодо відсоткового значення розміру пенсії, які внесені Законом від 08.07.2011 №3668-VI та Законом від 27.03.2014 №1166-VII стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 р. за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року, та яке суд враховує при розгляді цієї справи.
На час виникнення спірних правовідносин стаття 13 Закону №2262-XII була чинною у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591-IV, яка не передбачала вказаної 5% доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2. Проте застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону №2262-XII у редакції Закону №3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Отже, при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року відповідно до статті 63 Закону №2262-XII немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022р. по справі №200/7786/19-а.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивача статті 13 Закону від 09.04.1992 №2262-XII, яка регулює призначення пенсій, до правовідносин із перерахунку пенсії позивачу, та виключення у зв'язку із цим 5% збільшення відсоткового значення розміру пенсії позивача, набуте ним на момент призначення такої пенсії є протиправним.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 55% до 50% сум грошового забезпечення.
Як наслідок, з метою поновлення порушених прав позивача, відповідача належить зобов'язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021р. № 100/22716, у розмірі 55% відсотків суми грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Що стосується позовних вимог про здійснення нарахування пенсії з урахуванням індексації, судом з наданих сторонами копій довідок про складові пенсії позивача вбачається, що пенсія йому сплачувалася з урахуванням індексації. Позовна заява також не містить доводів про те, що індексація пенсії позивачу не проводилася.
За таких обставин позовні вимоги в цій частині необгрунтовані та задоволенню не підлягають.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Оскільки витрат по сплаті судового збору за подання цього позову позивач не здійснив, то відсутні підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору на підставі статті 139 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 9, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати противоправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021 №100/22716 у розмірі 55 % суми грошового забезпечення, після перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року в адміністративний справі № 520/27526/21.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року в адміністративний справі № 520/27526/21, яке набрало законної сили 22.09.2022 р., провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" від 29.07.2021 №100/22716, у розмірі 55% суми грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.В. Григоров