Рішення від 17.03.2023 по справі 280/299/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 березня 2023 року Справа № 280/299/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26)

Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, 5)

Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 7)

про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.01.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (далі - відповідач 2), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач 3), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 26.08.2022, 17.10.2022, 09.11.2022, 13.12.2022 № 084750008073, відповідно, про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження військової служби за призивом в особливий період, під час якого він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей за період з 13 листопада 2014 року по 13 грудня 2014 року; з 23 грудня 2014 року по 24 лютого 2015 року; з 22 травня 2015 року по 04 вересня 2015 року; з 08 червня 2017 року по 23 червня 2017 року; з 9 липня 2017 року по 13 жовтня 2017 року; з 29 жовтня 2017 року по 22 січня 2018 року; з 23 січня 2018 року по 05 лютого 2018 року; з 14 лютого 2018 року по 14 березня 2018 року; з 28 березня 2018 року по 30 березня 2018 року; з 09 квітня 2018 року по 24 квітня 2018 року, загальною тривалістю 1 рік 2 місяці 27 днів, із розрахунку один місяць служби за три місяці;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19 серпня 2022 року, 12 жовтня 2022 року, від 03 листопада 2022 року, 07 грудня 2022 року, відповідно, про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням наявних довідок про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та призначити пенсію з 25 липня 2022 року довічно.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що звернувся до відповідачів із заявою про призначення йому пенсії відповідно до п.4 ч.1 ст.115 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, відповідачем 1,2 та 3 відмовлено позивачу у призначенні такої пенсії з огляду на відсутність необхідного стажу. При цьому, відповідач відмовився зарахувати до загального страхового стажу позивача періоди його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в трикратному розмірі. Таким чином, позивач наголошує на своєму праві на призначення дострокової пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1ст.115 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Від відповідача 1 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що у зв'язку із тим, що наявний страховий стаж позивача (станом на 12.10.2022) становить 24 роки 6 місяців 24 дні, підстави для призначення пенсії відповідно до п.4 ст. 115 Закону “країни “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відсутні.

Від відповідача 2 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що на підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу, страховий стаж позивача склав 24 роки 03 місяці 16 днів. Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (25 років) передбаченого п. 4 ч. 1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Від відповідача 3 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди військової служби з 17.08.2014 по 19.04.2015, з 20.04.2015 по 03.09.2015 згідно довідок про нараховані суми грошового забезпечення від 15.09.2022 №5104, від 06.10.2022 №9/2/1304 відповідно, оскільки довідки не відповідають вимогам, що затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 №3-1. Окрім сум грошового забезпечення довідка має містити відомості про сплату страхових внесків помісячно. Крім того, згідно довідки від 15.08.2022 №2/2141 виданої Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не можливо зарахувати період військової служби один місяць служби за три місяці, оскільки відсутня дата початку та закінчення проходження військової служби.

Ухвалою суду від 16.01.2023 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що позивач 19.08.2022 (вперше) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

За результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення №084750008073 від 26.08.2022 про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з недостатністю необхідного страхового стажу (25 років) на дату звернення за призначенням пенсії - наявний страховий стаж позивача становить 23 роки 5 місяців 10 днів.

12.10.2022 (вдруге) позивачем подано заяву про призначення пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка також була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та прийнято рішення від 17.10.2022 №084750008073, яким також відмовлено в призначенні у зв'язку із відсутністю страхового стажу (25 років) - наявний стаж позивача становить 24 роки 6 місяців 24 дні.

03.11.2022 (втретє) позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №084750008073 від 09.11.2022 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (25 років) передбаченого п. 4 ч. 1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що страховий стаж позивача становить 24 роки 6 місяці 16 дні.

07.12.2022 позивач (вчетверте) звернувся із заявою та документами до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії відповідно до п.4 ч.1 ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було розглянуто заяву позивача від 07.12.2022, долучені до заяви документи та 13.12.2022 прийнято рішення за №084750008073 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (25 років) передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що страховий стаж позивача становить 23 роки 8 місяців 10 днів.

Позивач не погоджуючись з такими рішеннями відповідачів, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон №1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч.4 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).

Пунктом 2 Порядку №413 передбачено, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

В п.4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею1-2 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

В ст.6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту видно, що до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Статтею 57 Закону України Про пенсійне забезпечення передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Із змісту п.1.1., п.2.3, розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (далі - Положення № 530), час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.

Час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд, які викладені у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 09.06.2015 позивач має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

З записів військового квитка серії НОМЕР_2 від 01.11.1985, зокрема сторінки 7, видно що позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областях в складі військової частини п.п. НОМЕР_3 з 13 листопада 2014 року по 13 грудня 2014 року та з 23 грудня 2014 року по 24 лютого 2015 року.

Також на сторінці 19 міститься запис, що позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції в складі військової частини НОМЕР_4 з 22 травня 2015 року по 04 вересня 2015 року, з 08 червня 2017 року по 23 червня 2017 року, з 9 липня 2017 року по 13 жовтня 2017 року, з 29 жовтня 2017 року по 22 січня 2018 року, з 23 січня 2018 року по 05 лютого 2018 року, з 14 лютого 2018 року по 14 березня 2018 року, з 28 березня 2018 року по 30 березня 2018 року, з 09 квітня 2018 року по 24 квітня 2018 року в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областях в складі військової частини.

Довідкою військової частини пп НОМЕР_3 від 25.02.2015 №301/29 підтверджується та обставина, що позивач дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в період: з 23.12.2014 по 31.12.2014; з 03.01.2015 по 24.02.2015 (підстава - наказ командира ВЧ польова пошта НОМЕР_3 від 23.12.2014 № 40, посвідчення про відрядження).

Також, згідно довідки Військової частини НОМЕР_5 від 16.11.2022 № 1488 «Про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України» позивач дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в період: з 13.11.2014 по 12.12.2014; з 23.12.2014 по 31.12.2014; 03.01.2015 по 24.02.2015.

Також, періоди безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підтверджується довідкою від 25.11.2022 № 4458 виданою Військовою частиною НОМЕР_4 .

Щодо не зарахування відповідачем 3 до страхового стажу періоди проходження позивачем військової служби з 17.08.2014 по 19.04.2015, з 20.04.2015 по 03.09.2015 згідно довідок про нараховані суми грошового забезпечення від 15.09.2022 № 5104, від 06.10.2022 № 9/2/1304, суд зазначає наступне.

Так, відповідач 3 зазначає, про те, що зазначені вище довідки не відповідають вимогам, що затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1. Окрім сум грошового забезпечення довідка має містити відомості про сплату страхових внесків помісячно.

Суд зазначає, що відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_5 (польова пошта НОМЕР_3 ) від 15.09.2022 № 5104 позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_5 з 17 серпня 2014 року (підстава - наказ командира ВЧ НОМЕР_5 від 17.08.2014 № 182) по 19 квітня 2015 року (підстава - наказ командира ВЧ НОМЕР_5 від 19.04.2015 № 116). За цей період позивачу нараховувалось грошове забезпечення з якого сплачено страхові внески (єдиний внесок).

Також, зі змісту довідки від 06.10.2022 № 9/2/1304 про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, вбачається, що в період часу з 20 квітня 2015 року позивач проходив військову службу у військовій частині (польова пошта НОМЕР_6 ), підстава - наказ командира ВЧ від 20.04.2015 № 47. Виключений із списків особового складу цієї військової частини 03 вересня 2015 року. За період з 20.04.2015 по 03.09.2015 страхові внески із усіх виплат сплачені.

Крім того, зі змісту довідки ВЧ НОМЕР_4 від 19.08.2022 № 24/5/528 вбачається, що позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_4 з 31 жовтня 2016 року (підстава - наказ командира ВЧ НОМЕР_4 від 31.10.2016 № 268) по 01 вересня 2018 року (підстава - наказ командира ВЧ НОМЕР_4 від 01.09.2018 № 220). За цей період позивачу нараховувалось грошове забезпечення з якого сплачено страхові внески (єдиний внесок).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються: виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; надання страховим організаціям, що здійснюють страхування довічних пенсій; надання аудитору, який відповідно до цього Закону здійснює аудит Накопичувального фонду; обміну інформацією з централізованим банком даних з проблем інвалідності.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що у розпорядженні відповідача на момент розгляду звернення позивача були в наявності всі необхідні фактичні дані про обчислення його страхових внесків.

За таких обставин, наявні правові підстави для зарахування до загального трудового стажу для призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в кратному розмірі (із розрахунку один місяць служби за три місяці) періоди безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції в складі військової частини пп НОМЕР_3 з 13 листопада 2014 року по 13 грудня 2014 року та з 23 грудня 2014 року по 24 лютого 2015 року; в складі військової частини НОМЕР_4 з 22 травня 2015 року по 04 вересня 2015 року, з 08 червня 2017 року по 23 червня 2017 року, з 9 липня 2017 року по 13 жовтня 2017 року, з 29 жовтня 2017 року по 22 січня 2018 року, з 23 січня 2018 року по 05 лютого 2018 року, з 14 лютого 2018 року по 14 березня 2018 року, з 28 березня 2018 року по 30 березня 2018 року, з 09 квітня 2018 року по 24 квітня 2018 року.

Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

За правилами ст. 82 цього Закону документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1058-IV, як зазначено в його преамбулі, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Статтею 44 Закону № 1058-IV врегульований порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV в редакції на час виникнення спірних правовідносин призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

На виконання названих норм Закону № 1058-IV постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846).

Відповідно до п.1.1 Порядку 22-1 в редакції на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою від 12.05.2022 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Відповідно до розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 в редакції Постанови Пенсійного фонду № 25-1 від 16.12.2020, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію (п.4.1 Порядку№ 22-1).

Пунктом 4.2 цього Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру, в тому числі: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Пунктом 4.8 Порядку № 22-1 передбачено, що заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Пунктом 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Таким чином, з 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

В спірному випадку заяви позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, за результатом якої прийнято оскаржувані рішення про відмову у призначенні пенсії.

Враховуючи те, що останнє рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах прийнято головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоди його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі військової частини пп НОМЕР_3 з 13 листопада 2014 року по 13 грудня 2014 року та з 23 грудня 2014 року по 24 лютого 2015 року; у складі військової частини НОМЕР_4 з 22 травня 2015 року по 04 вересня 2015 року, з 08 червня 2017 року по 23 червня 2017 року, з 9 липня 2017 року по 13 жовтня 2017 року, з 29 жовтня 2017 року по 22 січня 2018 року, з 23 січня 2018 року по 05 лютого 2018 року, з 14 лютого 2018 року по 14 березня 2018 року, з 28 березня 2018 року по 30 березня 2018 року, з 09 квітня 2018 року по 24 квітня 2018 року в трикратному розмірі, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.12.2022 про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, 5, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 7, код ЄДРПОУ 21084076)- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 26.08.2022 №084750008073.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 17.10.2022 №084750008073.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.11.2022 №084750008073.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 13.12.2022 №084750008073.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 періодів його участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі військової частини пп НОМЕР_3 з 13 листопада 2014 року по 13 грудня 2014 року та з 23 грудня 2014 року по 24 лютого 2015 року; у складі військової частини НОМЕР_4 з 22 травня 2015 року по 04 вересня 2015 року, з 08 червня 2017 року по 23 червня 2017 року, з 9 липня 2017 року по 13 жовтня 2017 року, з 29 жовтня 2017 року по 22 січня 2018 року, з 23 січня 2018 року по 05 лютого 2018 року, з 14 лютого 2018 року по 14 березня 2018 року, з 28 березня 2018 року по 30 березня 2018 року, з 09 квітня 2018 року по 24 квітня 2018 року в трикратному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.12.2022 про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог-відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 17.03.2023.

Суддя О.В. Конишева