ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
16.03.2023Справа № 640/6998/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Вершиніної Д.О., розглянувши матеріали господарської справи
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»
до Кабінету Міністрів України,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору -
1) Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»,
2) ОСОБА_1,
3) Міністерство економіки України,
про визнання протиправним та скасування розпорядження,
Представники:
від позивача: Бунечко В.І.;
від відповідача: Пальчик М.О.;
від третьої особи-1: не з'явився;
від третьої особи-2: не з'явився;
від третьої особи-3: не з'явився
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України (далі -відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України № 293-р від 11.03.2020 «Деякі питання наглядової ради Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що оскаржуване розпорядження прийнято без дотримання процедури відбору. Позивач стверджував, що обраний Кабінетом Міністрів України ОСОБА_1 не може бути членом наглядової ради НАК «Нафтогаз України» в силу приписів ч. 3 ст. 11-2 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», оскільки: є кінцевим бенефіціарним власником ПАТ «Донбасенерго»; має матеріальні інтереси стосовно ПАТ «Укрнафта» та НАК «Нафтогаз України»; звинувачувався у шахрайстві з цінними паперами; надав неправдиві відомості про свій військовий досвід; є упередженою особою, а його погляди суперечать енергетичній стратегії України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2022 у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Кабінету Міністрів України, треті особи: Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», ОСОБА_1 , Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, про визнання протиправним та скасування розпорядження відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2022 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2022 року скасовано. Провадження у справі закрито.
22.11.2022 року до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла заява Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про направлення справи за встановленою юрисдикцією.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2022 заяву Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про направлення справи за встановленою юрисдикцією задоволено. Справу № 640/6998/20 за позовом Пблічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», ОСОБА_2 , Міністерство економіки України, про визнання протиправним та скасування розпорядження, передано до Господарського суду міста Києва.
19.12.2022 матеріали справи № 640/6998/20 надійшли до Господарського суду міста Києва та згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями передані на розгляд судді Щербакова С.О.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.12.2022 прийнято справу № 640/6998/20 до свого провадження. Розгляд справи № 640/6998/20 здійснюється за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 02.02.2022.
17.01.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зокрема зазначає, що Порядком № 143 встановлена пряма норма щодо заборони застосовувати даний Порядок до процедури обрання членів наглядової ради Нафтогазу як представників держави до 30.04.2020. Тож, як вказує відповідач, Порядок № 143 не міг бути застосований до процедури обрання членів наглядової ради Компанії, як представників держави до 30.04.2020.
20.01.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду позивач подав відповідь на відзив, в якій позивач зокрема зазначає, що у даній справі суд повинен застосувати положення Порядку № 143 до спірного розпорядження КМУ № 293-р, на підтвердження дотримання відповідачем принципу прозорості формування Наглядової ради НАК «Нафтогаз України».
01.02.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, в яких зокрема зазначає, що Кабінет Міністрів України має право видавати розпорядження щодо кадрових питань без погодження з іншими зацікавленими особами.
Також, 01.02.2023 відповідач подав до суду клопотання про закриття провадження у даній справі, в якому зазначає, що п. 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.05.2021 № 494-р вирішено припинити достроково повноваження незалежного члена наглядової ради АТ «НАК «Нафтогаз України» - ОСОБА_3 , у зв'язку з чим просить суд закрити провадження у даній справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, за відсутністю предмета спору.
У судовому засіданні 02.02.2023 оголошено перерву до 23.02.2023.
22.02.2023 через відділ автоматизованого документообігу суду позивач подав заяву щодо клопотання Кабінету Міністрів України про закриття провадження у справі, в якому зазначає, що ОСОБА_1 не є членом наглядової ради Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», у зв'язку з чим позивач вважає за можливе клопотання Кабінету Міністрів України про закриття провадження у справі задовольнити.
У судовому засіданні 23.02.2023 суд на місці ухвалив відкласти розгляд справи на 16.03.2023.
У цьому судовому засіданні представник відповідача підтримав раніше подане клопотання про закриття провадження у справі.
Представник позивача підтримав подане відповідачем клопотання, зазначив, що предмет спору відсутній та наявні підстави для закриття провадження у даній справі.
Розглянувши подане відповідачем клопотання про закриття провадження у справі, суд відзначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу частини першої статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Згідно з частинами першою, четвертою статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 51 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону. Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр України, рішення вважається прийнятим.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження Кабінету Міністрів України № 370-р від 28.04.2021 «Питання річних загальних зборів акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» було припинено достроково повноваження незалежних членів наглядової ради акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 та представників держави у наглядовій раді акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_14, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 (п. 4 розпорядження).
Проте, згідно п. 6 вказаного розпорядження, обрано членами наглядової ради акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", зокрема ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_3 як представників держави на строк до прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про призначення представників держави у наглядовій раді акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", але не більше шести місяців з дня набрання чинності цим розпорядженням.
В той же час, відповідно до п. 2 розпорядженням Кабінету Міністрів України № 494-р від 19.05.2021 «Деякі питання наглядової ради акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», припинено достроково повноваження члена наглядової ради акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_1 як представника держави.
Крім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 55-р від 24.01.2023 «Деякі питання наглядової ради акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», обрано кандидатури переможців відбору на посади членів наглядової ради акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 як незалежних членів та ОСОБА_7 , ОСОБА_12 як представників держави.
Тож, відповідно до з вказаних розпоряджень Кабінету Міністрів України № 494-р від 19.05.2021 та № 55-р від 24.01.2023 ОСОБА_1 наразі не є членом наглядової ради Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Отже, господарський суд закриває провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Відповідно до ч. 3 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв'язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.
Таким чином, оскільки оскаржуване позивачем розпорядження Кабінету Міністрів України № 293-р від 11.03.2020 «Деякі питання наглядової ради Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» містило пункти тільки щодо призначення ОСОБА_3 на посаду члена наглядової ради Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", враховуючи що розпорядженням Кабінету Міністрів України № 494-р від 19.05.2021 припинено достроково повноваження члена наглядової ради АТ "НАК "Нафтогаз України" ОСОБА_1 як представника держави та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 55-р від 24.01.2023 обрано кандидатури переможців відбору на посади членів наглядової ради АТ "НАК "Нафтогаз України", серед яких відсутній ОСОБА_1 , відповідно, оскаржуване позивачем розпорядження КМУ № 293-р від 11.03.2020 вичерпало свою юридичну дію та втратило чинність внаслідок дострокового припинення повноважень ОСОБА_3 суб'єктом призначення, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі № 640/6998/20 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, за відсутністю предмету спору.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 231, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Клопотання Кабінету Міністрів України про закриття провадження у справі № 640/6998/20 - задовольнити.
2. Провадження у справі № 640/6998/20 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", ОСОБА_2 , Міністерство економіки України, про визнання протиправним та скасування розпорядження - закрити на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України за відсутністю предмету спору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.
Дата складання та підписання повного тексту ухвали: 21.03.2023.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України, ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, протягом десяти днів з дня її проголошення, з урахуванням вимог ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Щербаков С.О.