майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"15" березня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1153/22
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Лозинської І.В.,
секретар судового засідання: Воробйова І. Г.
за участю представників сторін:
- від позивача: Чешковський В. А., ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АВ №1032141 від 04.03.2022
- від відповідача: Грищук Т. Л., представник за дорученням від 05.01.2023
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" Акціонерного товариства" Українська залізниця"
до Виконавчого комітету Квітневої сільської ради
про стягнення 15042,18 грн
У засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частини рішення господарського суду та повідомлено дату складення повного рішення відповідно до ст. 238 ГПК України.
Позивач звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовною заявою до відповідача про стягнення 15042,18 грн витрат за перевезення пільгової категорії громадян у приміських поїздах з 01.01.2021 по 31.12.2021.
Позов обгрунтовано тим, що враховуючи неможливість залізниці відмовитись від виконання державної програми соціального захисту населення, позивач протягом 2021 року надав пільговій категорії громадян в кількості 614 пасажирів послуги з перевезення у приміському сполученні з зупиночних платформ Саверці та Чернявка, які розташовані на території Квітневої ОТГ Житомирського району Житомирської області, чим поніс витрати на суму 15042,18 грн.
Ухвалою від 09.12.2022 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 06.01.2023 о 10:30 (а. с. 95).
20.12.2022 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 19.12.2022 із запереченнями проти позову (а. с. 96 -108).
03.01.2022 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив від 02.01.2023, №09-2/03 із викладеними запереченнями на доводи, зазначені у відзиві (а. с. 109 -121).
Ухвалою від 06.01.2023 господарський суд відклав підготовче засідання на 07.02.2023 о 10:30, витребував від сторін додаткові документи (а. с. 127).
Ухвалою від 07.02.2023 господарський суд продовжив підготовче провадження у справі по 09.03.2023; призначив підготовче судове засідання на 03.03.2023 (а. с 154).
Ухвалою від 03.03.2023 господарський суд закрити підготовче провадження та призначив судове засідання для розгляду суті на 15.03.2023 о 12:00 (а. с. 174).
У судовому засіданні господарський суд заслухав повноважних представників сторін відповідно до поданих процесуальних документів.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав в повному об'ємі.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а. с. 96 -108).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору, господарський суд
1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин
Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу Козятинська дирекція залізничних перевезень регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Укрзалізниця" протягом 2021 року надавались послуги з пільгового перевезення окремих категорій громадян у приміському сполученні зі зупиночних платформ Саверці та Чернявка, які розташовані в межах Квітневої об'єднаної територіальної громади Житомирського району Житомирської області.
Позивач у листі від 01.12.2020, вих. №459 звертався до відповідача з проханням передбачити кошти у місцевому бюджеті на компенсацію за пільгові перевезення на 2021 рік (а. с. 17).
Надалі, листами від 22.12.2020 за вих. №508, від 26.01.2021 за вих. №567, від 09.03.2021 за вих. №671, від 08.04.2021 за вих. №726, від 20.07.2021 за вих. №830, від 11.10.2021 за вих. №953 позивач звертався до відповідача з проханням щодо підписання договорів про порядок відшкодування витрат від перевезень окремих категорій громадян, що мають відповідні пільги, залізничним транспортом в приміському сполученні за рахунок коштів місцевого бюджету (а. с. 18-23, 25).
Відповідач листами від 18.03.2021, вих. №220/02-20, від 26.04.2021, вих. №330/02-20, від 21.02.2021, вих. №407/02-20, від 01.07.2021, вих. №512/02-20, від 03.08.2021, вих. №645/02-20, від 28.10.2021, вих. №899/02-20 повідомив позивача про неможливість проведення відшкодування витрат в зв'язку з відсутністю виділених бюджетних коштів (а. с. 26 - 31).
У свою чергу, АТ "Українська залізниця" протягом 2021 року щомісячно направляла відповідачу рахунки, акти та облікові форми про сплату коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати за перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів відповідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 "Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян" (а. с. 68 - 79).
Відповідно до наданих позивачем облікових форм, у 2021 році здійснено перевезення залізничним транспортом 614 пасажирів (пільгових категорій громадян) на загальну суму 15042,18 грн (а. с. 32 - 43).
13.01.2022 позивач направив відповідачу вимогу за вих. №34 про сплату боргу, що виник (а. с. 80 - 81), однак відповіді не отримав.
Наведене стало підставою для звернення позивача до суду з цією позовною заявою.
У відзиві на позовну заяву від 19.12.2022 відповідач зазначає про відсутність можливості надати докази перебування зупиночних платформ Саверці та Чернявка на території Квітневої ОТГ Житомирського району Житомирської області у зв'язку із обмеженням доступу до сайту Публічна Кадастрова карта України на період воєнного стану; посилається на відсутність звернень АТ "Укрзалізниця" до позивача за погодженням тарифів на перевезення пасажирів та багажу в приміському сполученні, як того вимагає ст. 7 Закону України "Про залізничний транспорт", а також на відсутність укладених між сторонами спору договорів щодо компенсації збитків за перевезення, а також відсутність субвенцій з державного бюджету місцевому бюджету сільської ради на вказані цілі. Крім того, зазначає, що Виконавчому комітету Квітневої сільської ради не делеговані повноваження щодо відшкодування з місцевого бюджету витрат на пільгові перевезення пасажирів залізничним транспортом (а. с. 96 - 108).
У відповіді на відзив від 02.01.2023, вих. №09-2/03 позивач зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" тарифи на перевезення пасажирів і багажу в приміському сполученні встановлюються АТ "Укрзалізниця" за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів. Посилається на лист Житомирської обласної адміністрації від 31.03.2021, №1766/2-21/25, у якому остання погоджує тарифи вартості проїзду в приміському сполученні по Житомирській області. Також позивач доводить, що обслуговуючи категорію громадян України, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом, АТ "Укрзалізниця" не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення визначених категорій громадян, адже перевезення пасажирів на пільгових умовах позивачем виконується не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок (а. с. 109 -121).
2. Норми права (нормативно-правові акти), які застосував Господарський суд Житомирської області.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків можуть бути безпосередньо акти цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 144 ГК України майнові права та майнові обов'язки суб'єкта господарювання можуть виникати з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом.
За приписами ч. 1 ст. 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати, в тому числі, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Соціальні пільги на пасажирські перевезення для пільгових категорій громадян встановлено, зокрема, Законами України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про охорону дитинства", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Норми вказаних законів, серед іншого, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги. Зокрема, ч. 1 ст. 7 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що відносини підприємств залізничного транспорту з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України.
Частинами 1, 2, 6 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" визначено, що встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.
Тарифи на перевезення пасажирів і багажу в приміському сполученні встановлюються АТ "Укрзалізниця" за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів.
Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Відповідно до п. 6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 №252 суб'єкти господарської діяльності, які займаються перевезенням та обслуговуванням пасажирів, повинні забезпечити надання пільг особам, які мають на це право згідно із законодавством України.
Згідно з п.п. "ґ" пп. 3 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в тому числі, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
За змістом ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України (субвенцій з Держбюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, а також субвенцій з державного або місцевого бюджетів, визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 "Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян" (далі - Порядок № 1359).
Згідно з п. 3 Порядку №1359 облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).
Відповідно до п. 4 Порядку №1359 сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг.
Згідно з п. 5 Порядку №1359 інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності.
Відповідно до п. 7 Порядку №1359 сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток).
Згідно п. 9 Порядку №1359 на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевого бюджетів.
Виходячи з положення п. 10 Порядку №1359 залізниця щомісяця не пізніше, ніж 15 числа місяця, наступного за звітним, подає відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, облікові форми.
За п. 11 Порядку №1359 головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.
3. Щодо обгрунтованості позовної вимоги АТ "Українська залізниця" про стягнення 15042,18 грн.
У матеріалах справи є рахунки на відшкодування недоотриманих коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян за період січень -грудень 2021 року (а. с. 44,55), акти звіряння розрахунків за надані послуги (а. с. 56-67) та облікові форми за вказаний період (а. с. 32 - 43), за якими сума за фактичну кількість перевезених пільговиків за вказаний період склала 15042,18 грн, а саме:
- за січень 2021 року - на суму 3263,21 грн - перевезено пільговиків - 180;
- за лютий 2021 року - на суму 1191,69 грн - перевезено пільговиків - 58;
- за березень 2021 року - на суму 943,78 грн - перевезено пільговиків - 51;
- за квітень 2021 року - на суму 941,12 грн - перевезено пільговиків - 41;
- за травень 2021 року - на суму 1274,05 грн - перевезено пільговиків - 40;
- за червень 2021 року - на суму 1617,78 грн - перевезено пільговиків - 49;
- за липень 2021 року - на суму 1258,04 грн - перевезено пільговиків - 38;
- за серпень 2021 року - на суму 1010,23 грн - перевезено пільговиків - 41;
- за вересень 2021 року - на суму 1064,15 грн - перевезено пільговиків - 34;
- за жовтень 2021 року - на суму 1114,16 грн - перевезено пільговиків - 36;
- за листопад 2021 року - на суму 379,71 грн - перевезено пільговиків - 13;
- за грудень 2021 року - на суму 984,26 грн - перевезено пільговиків - 33.
Господарський суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у нього обов'язку відшкодувати витрати, які поніс позивач за перевезення громадян, які користуються пільгами з оплати проїзду, з огляду на таке.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» (далі - Порядок № 256).
Відповідно до пункту 3 Порядку №256 головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з пунктом 5 Порядку №256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).
В абзаці 1 п. 6 Порядку № 256 зазначено, зокрема, що фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі.
Отже, розпорядником коштів бюджетного фінансування вказаних соціальних пільг по зупиночних платформах Савенці та Чернявка є Квітнева сільська рада, а відшкодування витрат, понесених внаслідок пільгового перевезення, здійснюється відповідачем за рахунок місцевих бюджетів, а також субвенцій з державного бюджету.
Крім того, суд зазначає, що Закон України "Про залізничний транспорт" та Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 27.12.2006 №1196, не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
АТ "Українська залізниця" здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами відповідно до чинних законів України, які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян, а не за окремими угодами, а збитки залізничного транспорту від використання пільгових тарифів відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів. Відсутність договору не звільняє сторін від виконання господарського зобов'язання, яке передбачене нормами чинного законодавства (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03.03.2020 у справі №904/94/19).
Таким чином, перевезення пасажирів на пільгових умовах виконано позивачем на виконання вимог законодавства. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі у силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені витрати позивачу.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач доказів сплати компенсації позивачу вартості наданих послуг з перевезення пільгових категорій громадян, наданих ним в період з 01.01.2021 по 31.12.2021 у сумі 15042,18 грн не надав.
Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
4. Розподіл сплаченого судового збору між сторонами.
Приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України унормовано, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Оскільки позовні вимоги задоволенні повністю, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Виконавчого комітету Квітневої сільської ради (13532, Житомирська область, Житомирський район, с. Квітневе, майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 1, код ЄДРПОУ 44649989) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (01601, м. Київ, вул. Лисенка, буд. 6, код ЄДРПОУ 40081221):
- 15042,18 грн витрат за перевезення пільгової категорії громадян;
- 2481,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 21.03.23
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу на ел. пошту: uz@uz.gov.ua, pres@sw.uz.gov.ua, ІНФОРМАЦІЯ_1
3 - відповідачу на ел. пошту: ІНФОРМАЦІЯ_2