"14" березня 2023 р. Справа №914/2359/22
м.Львів
Західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого - судді МАТУЩАКА О.І.
суддів: МАРКА Р.І.
СКРИПЧУК О.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області, за вих.№89 від 25.01.2023 (вх.ЗАГС №0105/256/3 від 26.01.2023)
на рішення Господарського суду Львівської області від 19.12.2022 (повний текст - 26.12.2022, суддя Щигельська О.З.)
у справі № 914/2359/22
за позовом Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго», м.Львів
до відповідача Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області
про стягнення вартості необлікованої електричної
енергії в сумі 87338,34 грн
Суть спору.
У вересні 2022 ПрАТ «Львівобленерго» звернулось з позовом до Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в сумі 87338,34 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані зокрема тим, що не перебуваючи в договірних відносинах з ПрАТ «Львівобленерго» щодо освітлення місць загального користування та підвалів та не маючи засобів комерційного обліку електричної енергії, споживши електричну енергію безоплатно для своїх потреб, Мурованська сільська рада зобов'язана відшкодувати вартість використаної електричної енергії в сумі 87338,34 грн.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 19.12.2022 позов задоволено повністю. Стягнуто з Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області на користь ПрАТ «Львівобленерго» 87338,34 грн необлікованої електричної енергії, 2481,00 грн судового збору та 3200,00 грн витрат на відшкодування правничої допомоги.
Рішення суду мотивоване зокрема тим, що факт безоблікового споживання відповідачем електричної енергії без приладів обліку та без укладення відповідного договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії доведено позивачем, а відповідальність прямо передбачена як Законом України «Про ринок електричної енергії», так і нормами Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Узагальнення доводів особи, яка подала апеляційну скаргу та інших учасників справи.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив зазначене рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги зазначав наступні обставини:
-на момент виникнення спірних правовідносин багатоквартирний житловий будинок за адресою: вул. Меліоративна, 5 у с.Муроване Львівської області перебував на балансі Мурованської сільської ради;
- приміщення загального користування, в т.ч. підвали, горища, сходові клітки, ліфтові шахти і ліфти, загальнобудинкова електромережа, несучі конструкції належать на праві спільної сумісної власності виключно власникам квартир (комерційних приміщень за їх наявності в будинку), а не органу місцевого самоврядування;
- саме співвласники спірного багатоповерхового будинку (власники квартир чи нежитлових приміщень будинку) визначені законом як особи, що зобов'язані утримувати як місця загального користування, так і загальнобудинкову мережу багатоквартирного будинку, стежити за правильністю підключення та споживання електроенергії в багатоквартирному будинку на загальнобудинкові потреби;
-приписи чинного законодавства не передбачають обов'язку балансоутримувача забезпечувати електроосвітлення місць загального користування багатоквартирного будинку;
- в укладеному між сторонами договорі на постачання електричної енергії №1972000 від 14.02.2018 спірний багатоквартивний будинок не значиться об'єктом енергопостачання, а тому відповідач не є споживачем щодо вказаного об'єкта;
- Мурованська сільська рада не є власником спірного багатоквартирного будинку, в тому числі й електричних мереж будинку, не є споживачем електричної енергії по даному будинку, відтак не може і не повинна нести відповідальність по оплаті спожитої електроенергії для освітлення місць загального користування багатоквартирного житлового будинку.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечив апеляційні вимоги та просив залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін. Зазначив про відсутність у відповідача договору з позивачем по спірній точці обліку та приладів загальнобудинкового обліку електричної енергії. Спірний будинок перебував на балансі відповідача до 21.12.2021. Доказами у справі підтверджується факт безоблікового споживання відповідачем електричної енергії без приладів обліку та без укладення відповідного договору. Таким чином, нарахування за фактично спожиту, але не враховану засобами обліку електричну енергію, здійснене відповідно до вимог чинного законодавства.
Інших клопотань та заяв в порядку ст. 207 ГПК України сторонами заявлено не було.
Відповідно до ч.10 ст.270 ГПК України апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Враховуючи те, що предметом спору у даній справі є позовні вимоги про стягнення заборгованості в сумі 87338,34 грн, ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 27.01.2023 справу №914/2359/22 призначено до розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Колегія суддів Західного апеляційного господарського суду, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення, викладені у відзиві на неї, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права місцевим господарським судом, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з огляду на таке.
Фактичні обставини справи.
Як вірно встановлено місцевим господарським судом та підтверджується яматеріалами справи, 12.10.2021 в ході перевірки представники ПрАТ «Львівобленерго» за участю споживача - голови Мурованської сільської ради Свистуна Б.І., склали акт про порушення №035767 на об'єкті за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна,5 (багатоквартирний житловий будинок), в якому встановлено факт самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку (пункти ПРРЕЕ: 8.4.2, 1.2.1.,2.3.3, 7.6, 8.2.4, 8.2.5, 5.5.5.). В акті про порушення зазначено, що самовільне підключення виконано споживачем не приховано. Для виявлення самовільного підключення здійснено огляд ВРП житлового будинку та схеми живлення сходових кліток та підвалів, які підключені до ВРП житлового будинку без засобів комерційного обліку. Також зазначено, що споживачу необхідно укласти договір для усунення порушення.
Присутній при перевірці голова Мурованської сільської ради Свистун Б.І. відмовився підписувати вказаний акт про порушення, відмова засвідчена свідком Андрушко М.М.
В матеріалах справи відсутні договори про постачання електричної енергії та надання послуг з розподілу електричної енергії по об'єкту: багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Супровідним листом №203-07-4298 від 25.10.2021 позивач надіслав відповідачу примірник акта про порушення № 035767 від 12.10.2021 та запрошення на засідання комісії щодо розгляду зазначеного акта, які отримані відповідачем 28.10.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
В листі-відповіді за вих. № 1528 від 24.11.2021 Мурованська сільська рада зазначила, що з метою забезпечення електричною енергією для освітлення місць загального користування та підвалів житлових будинку за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул.Меліоративна, 5 позивач може укласти договір про постачання електроенергії з КП «ЕкоУстрій», яке є виконавцем житлово-комунальних послуг по Мурованській сільській раді ТГ.
10.12.2021 комісія ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення в присутності уповноваженого представника Мурованської сільської ради Башинського В.Ф. розглянула акт про порушення № 035767 від 12.10.2021 та прийняла рішення, оформлене протоколом № 035767-б, провести нарахування відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ за період 12 місяців (12.10.2020) по дату складання акта (12.10.2021) по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ (І=27А).
Відповідно до проведеного позивачем розрахунку вартість необлікованої електричної енергії згідно акта про порушення № 035767 від 12.10.2021 становить 87338,34 грн.
Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату необлікованої електричної енергії №361764 від 10.12.2021 на суму 87338,34 грн з терміном оплати до 09.01.2022, який отримав представник відповідача Башинський В.Ф.
Згідно з рішенням Мурованської сільської ради №903 від 21.12.2021 багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 списано з балансового обліку Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області.
Відповідно до п.3 цього ж рішення Мурованська сільська рада вирішила залишити на балансі сільської ради територіальної громади всі неприватизовані квартири.
У зв'язку із несплатою відповідачем вартість необлікованої електричної енергії в сумі 87338,34 грн, позивач звернувся із позовом у даній справі.
Оцінка суду.
Спірні правовідносини між сторонами у даній справі виникли у сфері надання послуг з електропостачання.
Відповідно до ч.6 ст.56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Відносини господарюючих суб'єктів в сфері електроенергетики регулюються спеціальним законодавством, зокрема Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.
Відповідно до п.1.1.1 ПРРЕЕ, ці правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Матеріалами справи підтверджується, що ПрАТ «Львівобленерго» є оператором системи розподілу та виконує функції, визначені статтею 46 Закону України "Про ринок електричної енергії". До них належить забезпечення комерційного обліку відповідно до цього закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Пунктом 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 «Про затвердження ПРРЕЕ» передбачено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
За приписами п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
В ході розгляду апеляційної скарги суд встановив, що між 14.02.2018 між ПрАТ «Львівобленерго» (постачальник) та Мурованською сільською радою ОТГ (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №1972000, в додатку №3 якого відсутній об'єкт за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна,5 (багатоквартирний житловий будинок).
Згідно п.п. 8.2.4, 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Матеріалами справи підтверджується факт складання працівниками ПрАТ «Львівобленерго» акту про порушення ПРРЕЕ № 035767 від 12.10.2021, в якому встановлено порушення відповідачем пунктів 8.4.2, 1.2.1.,2.3.3, 7.6, 8.2.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ (самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку) на об'єкті за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна,5 (багатоквартирний житловий будинок). До цього акта про порушення складено схему підключення електроустановок споживача, яка є його додатком. У схемі-додатку до акта про порушення вказано, що несанкціовано освітлювалися сходові клітки і підвали (без обліку).
Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно. Самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.
Положеннями п. 8.2.6 ПРРЕЕ встановлено, що на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
10.12.2021 комісія ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду актів про порушення в присутності уповноваженого представника Мурованської сільської ради Башинського В.Ф. розглянула акт про порушення № 035767 від 12.10.2021 та прийняла рішення, оформлене протоколом № 035767-б, провести нарахування відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ за період 12 місяців (12.10.2020) по дату складання акта (12.10.2021) по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ (І=27А). Відповідно до розрахунку вартість необлікованої електричної енергії згідно акта про порушення № 035767 від 12.10.2021 становить 87338,34 грн.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем в судовому порядку рішення комісії ПрАТ "Львівобленерго", оформленого протоколом № 035767-б від 10.12.2021 про проведення нарахування вартості необлікованої електричної енергії на суму 87338,34 грн та про оплату відповідачем вартості необлікованої електричної у строк, визначений п. 8.2.7 ПРРЕЕ.
Враховуючи встановлені обставини про перебування багатоквартирного житлового будинку за адресою: Львівська обл., с. Муроване, вул. Меліоративна, 5 на балансі відповідача до 21.12.2021 року та фактичне постачання електроенергії до даного об'єкта, її споживання з порушенням вимог ПРРЕЕ (недооблік електричної енергії), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача 87338,34 грн заборгованості за необліковану електричну енергію.
Доводи скаржника про те, що Мурованська сільська рада не зобов'язана оплачувати вартість необлікованої електричної енергії, колегія суддів оцінює як безпідставні та необґрунтовані.
Як встановлено вище, спірний багатоквартирний будинок перебував на балансі відповідача до 21.12.2021 року.
Факт безперервного споживання електричної енергії без встановлених приладів обліку та без укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії встановлений та не спростований відповідачем, що прямо передбачає відповідальність згідно з Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ. Згідно з цими нормативно-правовими актами, споживання електроенергії можливе лише в разі укладення відповідного договору та встановлення розрахункових засобів обліку на об'єкті споживання. В разі порушення цих вимог настає відповідальність згідно з ПРРЕЕ.
Належним відповідачем у справі №914/2359/22 є Мурованська сільська рада.
Згідно з частиною 1 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до п. 2.2.5 ПРРЕЕ за стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж.
Таким чином, саме на Мурованську сільську раду покладено обов'язок забезпечення належного управління, утримання, ефективної експлуатації будинку №5 по вул.Меліоративна в с.Муроване Львівської області.
Щодо тверджень скаржника про те, що спірний багатоквартирний житловий будинок не є об'єктом побутового споживання необхідно зазначити таке.
Відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію), у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об'єктів приватного домогосподарства, крім потреб підприємницької, господарської діяльності. побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Багатоквартирний житловий будинок №5 по вул. Меліоративна в с. Муроване складається з окремо взятих квартир та місць загального користування.
На час виникнення спірних правовідносин балансоутримувачем даного багатоквартирного будинку була Мурованська сільська рада, а отже даний будинок не відноситься до об'єкта побутового споживання.
За таких обставини, судова колегія вважає, що доводи апелянта не знайшли свого підтвердження в ході розгляду апеляційної скарги та не спростовують обгрунтованих висновків, наведених в рішенні господарського суду Львівської області від 19.12.2022 у справі №914/2359/22.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи
Згідно із п.1 ст.76 ГПК України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обгрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обгрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, заява №4909/04 від 10 лютого 2010 року).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 19.12.2022 у справі №914/2359/22 відповідає матеріалам справи, ґрунтується на вимогах чинного законодавства і підстав для його скасування немає.
Судові витрати.
Оскільки у цьому випадку суд апеляційної інстанції не змінює рішення, та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат судом апеляційної інстанції не здійснюється в силу ч. 14 ст. 129 ГПК України. Відтак, сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги слід залишити за скаржником.
Керуючись ст.ст. 11, 13, 74, 129, 269, 270, 275, 276, 281- 284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд,
1.Апеляційну скаргу Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області залишити без задоволення, а оскаржуване рішення Господарського суду Львівської області від 19.12.2022 у справі №914/2359/22 - без змін.
2. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції залишити за апелянтом.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до Верховного Суду.
Справу повернути до Господарського суду Львівської області.
Головуючий (суддя-доповідач) О.І. МАТУЩАК
Судді Р.І. МАРКО
О.С. СКРИПЧУК