Рішення від 14.03.2023 по справі 280/328/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2023 року Справа № 280/328/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Шаповалова Б.М.,

представників:

позивача Маньчина О.О.,

відповідача Кузнецової Ю.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» (вул. Діагональна, буд. 11, м. Запоріжжя, 69035) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.01.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, надіслана засобами поштового зв'язку 28.12.2022, Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03 щодо визнання можливим своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві позивача від 29.09.2022 №18-2909;

зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві позивача №18-2909 від 29.09.2022 з урахуванням поданого доповнення до заяви №18-0311 від 03.11.2022.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у відповідності до приписів Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який був затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (далі - Порядок №225), 29.09.2022 позивачем на адресу СМУ ДПС по роботі з ВПП та відповідача була подана заява про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, в якій позивачем було зазначено підстави, через наявність яких у позивача відсутні можливості своєчасно виконувати окремі податкові обов'язки, та відповідно до якої позивач просив прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання податкових обов'язків. До заяви були додані документи, які підтверджують обставини, наведені у заяві. Зазначена заява була надіслана відповідачу для розгляду в частині податків і зборів, які обслуговуються відповідачем. Рішенням відповідача від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03 було одночасно визнано неможливість та можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку у відповідних частинах. Зокрема, відповідачем визнано неможливим своєчасне виконання позивачем свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку, декларації з рентної плати, декларації з туристичного збору по об'єктах оподаткування, які знаходяться на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф, за період з ІІІ кварталу 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви. Одночасно відповідачем визнано можливим своєчасне виконання позивачем свого податкового обов'язку щодо об'єкта оподаткування, розташованого у м. Запоріжжі, стосовно термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві. Позивач вважає, оскаржуване рішення протиправним в частині визнання можливості своєчасного виконання ним податкового обов'язку дотримання термінів подання декларації екологічного податку, оскільки в цій частині рішення було прийняте на підставі помилкового та необґрунтованого висновку про можливість позивачем виконання вказаного податкового обов'язку та без врахування наведених позивачем підстав, обґрунтувань та наданих доказів.

Ухвалою від 13.01.2023 у справі було відкрите загальне позовне провадження, підготовче засідання призначене на 09.02.2023.

01.02.2023 від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що ним прийняте рішення від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03. Зі змісту заяви позивача, за наслідками розгляду якої було прийняте зазначене рішення, вбачається, що об'єкт оподаткування по екологічному податку розташований у м. Запоріжжя, та дані Єдиного реєстру податкових накладних свідчать про здійснення позивачем фінансово-господарської діяльності. Позивачем не надані документи, що підтверджують неможливість вчасно виконати свій податковий обов'язок, згідно з Переліком документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (далі - Перелік документів №225). Відповідач, у відповідності до вимог абз. 2 п. 1 розділу ІІІ Порядку №225, направив позивачу попереднє рішення від 19.10.2022 №27028/6/08-01-04-05-03, яким запропонував надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві обставини (підстави) неможливості виконання своїх податкових обов'язків. Зазначає, що позивачем вчасно подані податкова звітність з ПДВ за лютий-вересень 2022 року, податковий розрахунок земельного податку за 2022 рік, податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за рік, податкові декларації з туристичного збору за І та ІІ квартали 2022 року, податкові декларації з рентної плати за І та ІІ квартали 2022 року, декларації акцизного податку за лютий-липень 2022 року. Звітність подається позивачем з ІР адреси в м. Запоріжжі. Також зазначає, що позивач протягом лютого-жовтня 2022 року декларував господарські операції з реалізації власної продукції та придбання товарів. Станом на 09.11.2022 позивач мав податковий борг, який виник після 24.02.2022 (по земельному податку після 30.05.2022, по податку на нерухоме майно після 29.07.2022, по податку на прибуток після 24.02.2022). Відповідачем не встановлено причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на позивача та неможливість виконання ним податкового обов'язку щодо подання звітності, сплати податків, зборів по об'єктам оподаткування, розташованим в м. Запоріжжя. На думку відповідача відсутність у позивача частини первинних документів не має вплив на своєчасність сплати податкових зобов'язань, самостійно ним задекларованих та на подальше здійснення господарської діяльності. Крім того, позивачем не надано, зокрема: документи, що підтверджують відсутність коштів на банківських рахунках; документ або повідомлення банку, управлінь Казначейства, що підтверджує призупинення їх роботи у зв'язку з введенням воєнного стану; повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану; документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет. Вважає оскаржуване рішення таким, що відповідає вимогам законодавства.

Крім того, 01.02.2023 від відповідача до суду надійшло клопотання про заміну сторони в порядку правонаступництва, просив замінити відповідача по справі з Головного управління ДПС у Запорізькій області на правонаступника Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).

У підготовче засідання 09.02.2023 представник відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце підготовчого засідання, не прибув.

Протокольною ухвалою від 09.02.2023 за згодою представника позивача було здійснено заміну відповідача на належного - Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663).

Протокольною ухвалою від 09.02.2023 підготовче засідання було відкладене на 21.02.2023.

За клопотанням представника позивача протокольною ухвалою від 21.02.2023 підготовче засідання відкладалось на 02.03.2023.

28.02.2023 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що у своїй заяві, за наслідками розгляду якої відповідачем прийняте оскаржуване рішення, позивач вказував на неможливість виконання обов'язку подання податкової звітності з екологічного податку починаючи з ІІІ кварталу 2022 року до фактичного завершення воєнного стану в Україні, тобто на майбутнє, а не за періоди які передували даті звернення. Протягом 2022 року позивач значно зменшив обсяги виробництва у порівнянні з 2021 роком, що пов'язано з: втратою основних покупців продукції позивача, які мають значну заборгованість перед позивачем, що не погашена покупцями у зв'язку з їх фактичним знищенням (ПрАТ «МК «Азовсталь» та ПрАТ «ММК ім. Ілліча» м. Маріуполь, які на теперішній час перебувають в процедурі банкрутства); порушенням логістичних шляхів збуту власної продукції внаслідок військової агресії російської федерації; зростання вартості електроенергії. Відтак, вважає твердження відповідача щодо відмови у задоволенні його заяви через продовження позивачем господарської діяльності необґрунтованими. Також зазначив, що в середині четвертого кварталу 2022 року (з листопада 2022 року) позивачем повністю зупинено виробництво (відбулась консервація потужностей). Також зазначив, що станом на дату подання заяви (29.09.2022) був чинним наказ Мінреінтеграції №75 від 25.04.2022, відповідно до якого підприємство та його відокремлений підрозділ перебувають на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Позивач з липня 2022 року постійно знаходиться на території територіальних громад, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). На підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 Мінреінтеграції розроблений наказ №309 від 22.12.2022, за яким наказ Мінреінтеграції №75 від 25.04.2022 втратив чинність. Проте, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 та наказу Мінреінтеграції від 22.12.2022 №309, територія Запорізької області включена до переліку територій на яких ведуться (велись) бойові дії, в тому числі територія Запорізького району, з адміністративним центром у м. Запоріжжя. Також навів аргументи щодо обраного ним способу захисту порушеного права.

Протокольною ухвалою від 02.03.2023 було закрите підготовче провадження, справа призначена до розгляду по суті на 14.03.2023.

У судовому засіданні 14.03.2023 представник позивача підтримав позовні вимоги, з підстав викладених у позові та відповіді на відзив, представник відповідача проти задоволення позову заперечив, з підстав наведених у відзиві на позов.

У судовому засіданні 14.03.2023 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Позивач має зареєстроване місцезнаходження: Запорізька область, Запорізький район, м. Запоріжжя, вул. Діагональна, 11.

Крім того, позивач має структурний підрозділ - базу відпочинку «Феросплавник», яка знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Приморськ, вул. Курортна, 8.

Позивач перебуває на податковому обліку в Східному міжрегіональному управління ДПС по роботі з великими платниками податку щодо загальнодержавних податків та зборів, при цьому контроль справляння позивачем місцевих податків та зборів здійснює відповідач.

Заявою від 29.09.2022 №18-2909 позивач звернувся до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податку та до відповідача щодо відсутності можливості виконання податкових обов'язків, в якій, із посиланням на приписи Порядку №225, просив прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання позивачем податкових зобов'язань, а саме:

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за І квартал 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за І півріччя 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні та наступних звітних періодів;

реєстрація акцизних накладних, подання довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, подання декларації акцизного податку в періоди, починаючи з серпня 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з екологічного податку, починаючи з ІІІ кварталу 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з рентної плати (місячна) (за користування радіочастотним ресурсом), починаючи з вересня 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з екологічного податку, податкової декларації з рентної плати (квартальна) (за використання водних ресурсів та надр), податкової декларації з туристичного збору, починаючи з ІІІ кварталу 2022 року, що стосується структурного підрозділу База відпочинку «Феросплавник» (Приморська міська територіальна громада, Бердянський район, Запорізька область), до фактичної де окупації території, на якій знаходиться структурний підрозділ.

До заяви від 29.09.2022 позивачем були додані:

копії документів, що підтверджують повноваження особи, яка підписала заяву;

копія довіреності особи, що засвідчила копії доданих до заяви документів;

копія наказу позивача з основної діяльності №12 від 25.02.2022 «Про режим роботи підприємства з 28.02.2022 та на період дії військового стану»;

копія акту розслідування відключення обладнання позивача при технологічних порушеннях в високовольтних мережах ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 22.04.2022 №ІІ-ІІІ-ІІ-04/01;

лист позивача №02-06-04/02 від 22.04.2022;

копія листа ПАТ «Запоріжжяобленерго» №50-13/121 від 28.04.2022.

Попереднім рішенням відповідача від 19.10.2022 №27028/6/08-01-04-05-03, прийнятим за наслідком розгляду заяви позивача від 29.09.2022, позивачу було запропоновано надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (обставини) неможливості виконання податкових обов'язків:

документи, які встановлюють причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника, та підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи структурного підрозділу, своєчасного виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, згідно з Переліком №225.

Зазначено, що заява має містити інформацію, передбачену абз. 3 п. 3 розділу ІІ Порядку №225, за наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

В листі від 03.11.2022 №18-0311, адресованому відповідачу, позивач зазначив, що загалом вважає наданих у заяві від 29.09.2022 інформації та документів достатніми для визначення причинно-наслідкового зв'язку щодо неможливості виконання податкових зобов'язань, та додатково повідомив, що обставинами, які унеможливлюють виконання податкового обов'язку позивачем є підстави, викладені у пп.пп. 1 та 6 ч. 3 п. 1 розділу ІІ Порядку №225. Позивачем наведені аргументи в обґрунтування зазначених обставин. Також до цього листа позивачем були додані: копія довідки про фактичну чисельність бухгалтерії позивача під час воєнного стану від 02.11.2022; копія наказу позивача ;203 від 22.07.2022 «Про визначення порядку дій працюючого персоналу за сигналом «Повітряна тривога» з додатком 1; копія інформаційної довідки №16/11-03С від 02.11.2022; роздруківки з інтернет-видань щодо обстрілів міста Запоріжжя; копія наказу позивача №118 від 27.04.2022 «Про організацію роботи у зв'язку з виходом з ладу обладнання»; копія акту оцінки технічного стану серверу IBM Systems х2850 Х5 (VMware ESXi - ip 7.40) від 29.04.2022; копія звернення начальника ІОЦ позивача до правління позивача від 04.05.2022; копія протоколу засідання правління позивача №85 від 05.05.2022; копія звернення начальника ІОЦ позивача до правління позивача від 19.08.2022 з додатком; копія протоколу засідання правління позивача №163 від 23.08.2022; копія довіреності особи, що посвідчила копії документів.

18.11.2022 відповідачем було прийняте рішенням №30112/6/08-01-04-05-03, яким встановлено неможливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку та одночасно можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку.

Зокрема, встановлена неможливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання податкової декларації екологічного податку, декларації з рентної плати, декларації з туристичного збору по об'єктах оподаткування, які знаходяться на території населеного пункту, в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф, за період з ІІІ кварталу 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви.

Далі зазначено, наступне:

«Об'єкт оподаткування по екологічному податку, розташований у м. Запоріжжя, та дані Єдиного реєстру податкових накладних свідчать про здійснення фінансово-господарської діяльності.

Платником не надані документи, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, згідно з Переліком документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за №967/38303, зокрема, але не виключно:

- Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації».

Вважаючи зазначене рішення відповідача протиправним в частині визнання можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Під час перевірки правомірності оскаржуваного рішення суд враховує, чи прийнято воно з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в редакції Закону України № 2260-IX від 12.05.2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.

Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 затверджено:

- Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України;

- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;

- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.

Згідно із пунктом першим розділу І Порядку № 225, порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 визначено наступне:

До платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити:

повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

податкову адресу платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається заява;

дату подання заяви;

чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;

вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);

які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків;

інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;

підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок разом із документом, що підтверджує таку особу.

Пунктами 7, 8 розділу ІІ Порядку № 225 визначено, що платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Розділом ІІІ Порядку №225 визначено наступне:

1. Заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

2. Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

3. Контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.

Направлення попереднього рішення та рішення шляхом його надіслання до Електронного кабінету платника податків здійснюється з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.

Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.

Відповідно до Переліку №225 документами, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, є:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Разом з тим, зі змісту останнього абзацу п. 3 розділу ІІ Порядку №225 вбачається можливість надання платником податків інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок. Відтак, Перелік №225 не є вичерпним.

Зі змісту оскаржуваного рішення та відзиву відповідача судом встановлено, що відповідачем була визнана можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку щодо подання декларації екологічного податку за період з ІІІ кварталу 2022 року до завершення воєнного стану в України, оскільки об'єкт оподаткування цим податком розташований в м. Запоріжжя, позивач продовжує здійснювати фінансово-господарську діяльність, а також через ненадання позивачем до податкового органу документів, що підтверджують неможливість своєчасного виконання ним свого податкового обов'язку, визначених Переліком №225.

За приписами пп. 240.1.1-240.1.3 п. 240.1 ст. 240 ПК України платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання).

Відповідно до пп. 242.1.1-242.1.3 п. 242.1 ст. 242 ПК України об'єктом та базою оподаткування є:

обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;

обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти;

обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання.

Пунктом 242.4 статті 242 ПК України визначено, що база оподаткування податком за викиди двоокису вуглецю за результатами податкового (звітного) року зменшується на обсяг таких викидів у розмірі 500 тонн за рік.

Зі змісту статей 243-245 ПК України вбачається, що ставка екологічного податку визначається виходячи з виду забруднюючих речовин, а відповідно до статті 249 ПК України сума податку визначається залежно від обсягу вироблених платником цього податку забруднюючих речовин.

За приписами п. 250.1 ст. 250 ПК України базовий податковий (звітний) період з екологічного податку дорівнює календарному кварталу.

Підпунктом 250.2.1 пункту 250.2 статті 250 ПК України визначено, що платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.

Отже, податкова декларація екологічного податку подається платником такого податку щоквартально до податкового органу за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.

Сторонами визнається факт наявності у позивача на території міста Запоріжжя об'єктів оподаткування екологічним податком.

В обґрунтування заяви від 29.09.2022 з урахуванням листа від 03.11.2022 позивач послався на підстави, визначені у пп. 1, 6 п. 1 розділу ІІ Порядку № 225, а саме:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації.

Зі змісту оскаржуваного рішення та відзиву на позов вбачається, що відповідач не прийняв посилання позивача на підстави, визначені пп. 1 п. 1 розділу ІІ Порядку № 225, оскільки позивачем не надані документи на підтвердження своїх доводів, визначені Переліком №225, та на підстави, визначені пп. 6 п. 1 розділу ІІ Порядку №225, оскільки місто Запоріжжя, в якому знаходиться об'єкт оподаткування екологічним податком, не перебуває на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації (зокрема, представник відповідача в судовому засіданні зазначила про відсутність рішення Кабінету Міністрів України про віднесення м. Запоріжжя до таких населених пунктів).

З приводу наявності підстав для застосування до спірних правовідносин пп. 6 п. 1 розділу ІІ Порядку №225 суд зазначає наступне.

В оскаржуваному рішенні позивач як на підставу для визнання неможливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку щодо відокремленого підрозділу - База відпочинку «Феросплавник», який розташований у м. Приморськ Бердянського району Запорізької області, зазначив, що об'єкти оподаткування екологічним податком, рентною платою, туристичним збором знаходяться на території населеного пункту, в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф. Тобто, відповідач визнав факт перебування об'єкта оподаткування на території населеного пункту, в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф. Разом з тим, цим же рішенням відповідач не визнає факт перебування м. Запоріжжя в районі ведення воєнних (бойових) дій. При цьому на запитання суду щодо визнання відповідачем території м. Приморськ Бердянського району Запорізької області відповідною територією (яким саме нормативним актом керувався відповідач стверджуючи таке, і чому той саме нормативний акт відповідач не застосовує щодо м. Запоріжжя), представник відповідача на надав відповідь, зазначивши лише, що Кабінетом Міністрів України відповідне рішення не приймалось, пославшись на роз'яснення Міністерства фінансів України, розміщене на офіційній сторінці ДПС України в мережі Інтернет.

Разом з тим, суд зазначає, що норма п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не містить вимоги щодо затвердження Кабінетом Міністрів України переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Вимоги щодо затвердження Кабінетом Міністрів України відповідного переліку наведені лише у п.п. 69.14, 69.16 та 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Разом з тим, екологічний податок щодо об'єкта оподаткування, який виникає в процесі діяльності позивача, є відмінним від тих податків, які перелічені в п.п. 69.14, 69.16 та 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (п. 69.14 - плата за землю, п. 69.16 - екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (доказів того, що позивач є платником екологічного податку з таким об'єктом оподаткування, матеріали справи не містять), п. 69.22 - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).

Тобто, в п.п. 69.14, 69.16 та 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України перелічені окремі податки, по яких необхідно визначення Кабінетом Міністрів України переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Також суд зазначає, що Порядок №225 не містить вимоги щодо звернення до контролюючого органу лише тих суб'єктів, які розташовані на територіях визначених Кабінетом Міністрів України (тобто Порядок №225 прийнятий саме на виконання п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

Також суд зазначає, що п. 3 розділу ІІ Порядку №225 визначений граничний термін подання заяви, визначеної цим порядком, - не пізніше 30 вересня 2022 року.

Виходячи з позиції відповідача щодо відсутності затвердженого у встановленому порядку переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та враховуючи те, що станом на теперішній час такий перелік безпосередньо Кабінетом Міністрів України не затверджений, можна дійти хибних висновків про не виникнення у платників податків права звернення із заявами, визначеними Порядком №225 до 30.09.2022 та про безпідставність впровадження Міністерством фінансів України граничного терміну подання такої заяви.

Отже, позиція податкового органу є очевидно необґрунтованою.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, в редакції починаючи з наказу від 19.07.2022 №159 та у наступних його редакціях, з 14.07.2022 Запорізька міська територіальна громада, в межах якої перебуває об'єкт оподаткування екологічним податком позивача, віднесена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а Приморська міська територіальна громада (на території якої розташований відокремлений підрозділ позивача - База відпочинку «Феросплавник») віднесена до цього переліку від дати видання наказу №75 від 25.04.2022.

Отже, станом на дату прийняття відповідачем оскаржуваного рішення територія Запорізької міської територіальної громади входила до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Суд зазначає, що наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 втратив чинність лише з 27.12.2022 (дати опублікування наказу цього міністерства від 22.12.2022 №309).

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 вся територія Запорізького району Запорізької області (адміністративним центром якого є місто Запоріжжя) з дати видання цього наказу визначалась територією, на якій ведуться (велись) бойові дії (територією можливих бойових дій) починаючи з 12.03.2022, а змінами внесеними наказом від 09.02.2022 №41 визначена територією активних бойових дій з 12.03.2022.

Отже, станом на дату подання позивачем заяви від 29.09.2022 та до дати вирішення даної справи адреса позивача (об'єкт оподаткування екологічним податком) перебуває на території воєнних (бойових) дій, а відокремлений підрозділ на тимчасово окупованій території.

Відтак, позивач у своїй заяві обґрунтовано посилається на обставини, визначені пп. 6 п. 1 розділу ІІ Порядку №225.

Щодо наявності підстав для застосування до спірних правовідносин пп. 1 п. 1 розділу ІІ Порядку №225 суд зазначає наступне.

Відповідно до зазначеного пункту однією з підстав неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

В обґрунтування наявності такої підстави позивач зазначає, про наступні події:

22.04.2022 відбулась аварійна ситуація, пов'язана з відключенням електроенергії в умовах воєнного стану, наслідком якої слало ураження певного переліку обладнання позивача, зокрема комп'ютерного (серверного) обладнання.

22.04.2022 о 08 год. 45 хв. відповідальними працівниками позивача було зафіксовано першу просадку напруги електричної енергії на заводській підстанції ПС-1. О 09 год. 22 хв. було зафіксовано повторну просадку напруги на заводській підстанції ПС-1. За результатами зазначених аварійних коливань рівня напруги електроенергії було зафіксовано вихід з ладу обладнання, а саме:

електродвигун 4А 355 S6 160 кВт 1000 об/хв.. привід насоса гарячої груми насосної станції № 1;

блок живлення 220/24 В системи керування тиристорним перетворювачем печі № 9 цеху № 4;

сервер інформаційно-обчислювального центру.

Поламка обладнання була зафіксована в Акті розслідування відключення обладнання AT «ЗФЗ» при технологічних порушеннях в високовольтних мережах ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 22.04.2022 № II-III-ІІ-04/01 (далі - Акт розслідування).

Після виникнення та виявлення наслідків зазначених неприродних коливань рівня електроенергії, позивач звернувся за поясненнями до ПАТ «Запоріжжяобленерго», як до суб'єкта господарювання, до сфери обслуговування якого належить позивач (лист №02-06-04/02 від 22.04.2022. Відповідно до отриманої відповіді ПАТ «Запоріжжяобленерго» №50-13/121 від 28.04.2022 року, було отримано інформацію про те, що 22.04.2022 року близько 09 год. 00 хв. у районі с. Михайлівка, Запорізького району внаслідок падіння літака АН-26, було пошкоджено ПЛ-330 кВ Л-203, яка живіть мережі НЕК «Укренерго» між ПС «Запорізька-750» та «Запорізька-330». Після паління літака персоналом НЕК «Укренерго» застосоване РПВ і виникла глибока посадка напруги в мережах Запорізького регіону, що трасформувалась в мережу 35-150 кВ ПАТ «Запоріжжяобленерго», внаслідок чого могли виникнути аварійні ситуації, які пов'язані із живленням підстанцій у м. Запоріжжя.

Також ПАТ «Запоріжжяобленерго» повідомило про те, що зазначені події є форс-мажорною обставиною у зв'язку з військовою агресією російської федерації, тому не можна розглядати такий випадок як порушення з боку ПАТ «Запоріжжяобленерго» діючою договору на розподіл електроенергії.

Отже, ПАТ «Запоріжжяобленерго», як суб'єкт господарювання до сфери обслуговування якого належить позивач, своїм листом №50-13/121 від 28.04.2022 підтвердило факт того, що через надзвичайну обставину, пов'язану з військовою агресією рф відбулося аварійне коливання рівня електроенергії, що мало наслідком просадку напруги заводської підстанції.

Таким чином, 22.04.2022 року було зафіксовано вихід з ладу певного обладнання до якого відноситься, зокрема, сервер інформаційно-обчислювального центру.

Спеціалістами підприємства було проведено діагностичне обстеження пошкодженого обладнання на можливість його відновлення. На зазначеному сервері було встановлено:

програмний продукт АСУП - програмний продукт для обробки даних на підставі первинних документів та забезпечував формування зведених облікових даних, які є основою для формування головної книги та форм фінансової звітності

програмний продукт DOS - програмний продукт для обробки даних та формування витрат на виробництво продукції.

З урахуванням втрати значного обсягу інформації, який оброблювався та зберігався за допомогою зазначених програмних продуктів, своєчасне складання та подання податкової звітності позивач вважає неможливим.

Отже, внаслідок бойових дій, спричинених військовою агресією рф, було втрачено комп'ютерного та іншого обладнання, електронних документів, які використовувались для формування податкової звітності (виконання податкового обов'язку).

Зазначеним підтверджується обґрунтованість посилань позивача на приписи пп. 1 п. 1 розділу ІІ Порядку №225.

Крім того, в обґрунтування заяви від 29.09.2022 позивач посилався на додаткові підстави, зокрема, що під час повітряних тривог, робітники підприємства не можуть виконувати свої функціональні (посадові) обов'язки, оскільки змушені перебувати в укриттях. При цьому повітряні тривоги бувають дуже часто, вони є непередбачуваними, що обумовлює неможливість планування робочого процесу, позбавляє можливості регулярного та систематичного ведення обліку та своєчасного подання звітності.

На підтвердження наведених фактів позивачем до заяви від 29.09.2022 та листа від 03.11.2022 були додані засвідчені копії відповідних документів.

Крім того, суд зазначає, що листом Торгово-промислової палати України № 2020/02.0-7.1 від 28.02.2022 року (публічно доступний в мережі Інтернет за посиланням https://ucci.org.ua/uploads/files/621cba543cda9382669631.pdf) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Суд зазначає, що вказані форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) є загальновідомими, отже є такими, що не потребують додатково підтвердження сертифікатом про засвідчення форс-мажорних обставин.

Щодо посилань відповідача на продовження позивачем фінансово-господарської діяльності (реалізацію своєї продукції та придбання товарів) суд зазначає, що зі змісту наданих позивачем відповідачу документів (копії яких наявні в матеріалах справи) позивачем в середині ІV кварталу 2022 року повністю зупинено виробництво своєї продукції та законсервовано виробничі потужності. Враховуючи, що об'єктом екологічного податку, з приводу якого відповідачем прийнято рішення в оскаржуваній частині, є обсяг вироблених забруднюючих речовин, то станом на дату прийняття цього рішення позивач фактично не є платником екологічного податку (відсутній об'єкт оподаткування).

Щодо посилання відповідача на наявність у позивача податкового боргу станом на 09.11.2022 суд зазначає, що з наведених у відзиві даних вбачається, що по екологічному податку позивач мав переплату, а недоїмка у позивача були по податку на прибуток, податку на нерухоме майно та земельному податку.

Разом з тим, ані положення Порядку №225, ані норма п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не ставить в залежність прийняття податковим органом рішення, передбаченого Порядком №225, від наявності чи відсутності у платника податків податкового боргу, а так само від здійснення чи нездійснення ним фінансово-господарських операцій.

Крім того, суд зазначає, що п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачає звільнення від відповідальності у зв'язку з несвоєчасним виконанням податкового обов'язку, та не звільняє від виконання такого обов'язку після усунення обставин, які стали підставою для застосування цієї норми до платника податків.

Відтак, перебування позивача на території ведення бойових (військових) дій, вихід з ладу комп'ютерного обладнання (і як наслідок втрата частини первинних документів) скорочення виробництва власної продукції до повного його зупинення, переведення персоналу позивача у простій та значне скорочення такого персоналу внаслідок воєнних дій, неможливість планування роботи в умовах постійних ворожих обстрілів та повітряних тривог, мають безпосередній причинно-наслідковий зв'язок із неможливістю позивачем вчасно виконати свій податковий обов'язок щодо подання декларації екологічного податку починаючи з ІІІ кварталу 2022 року.

З наведених підстав, суд висновує про прийняття відповідачем оскаржуваного рішення без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тобто необґрунтовано, упереджено та нерозсудливо, відповідно в оскаржуваній частині це рішення є протиправним та, відповідно, в цій частині підлягає скасуванню.

Також зважаючи на встановлені обставини, а також загальновідомі форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, оскільки зі змісту попереднього рішення відповідача та оскаржуваного рішення, позиції відповідача щодо необхідності ухвалення саме Кабінетом Міністрів України переліку територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), вбачається намагання відповідача ухилитися від прийняття рішення щодо надання позивачу законної податкової пільги - суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання позивачем своїх податкових обов'язків щодо подання декларації екологічного за періоди, зазначені в його заяві №18-2909 від 29.09.2022 з урахуванням поданого доповнення до заяви №18-0311 від 03.11.2022.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищезазначені висновки суду, оскільки відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість рішення в оскаржуваній частині, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

При зверненні до суду позивачем сплачений судовий збір у сумі 4962,00 грн, який належить стягнути з відповідача на користь позивача.

Інші судові витрати позивачем до стягнення не заявлялись.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» (вул. Діагональна, буд. 11, м. Запоріжжя, 69035) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, 69107) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 18.11.2022 №30112/6/08-01-04-05-03 щодо визнання можливим своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» від 29.09.2022 №18-2909;

Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» №18-2909 від 29.09.2022 з урахуванням поданого доповнення до заяви №18-0311 від 03.11.2022.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Акціонерного товариства «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ» сплачений судовий збір у сумі 4962,00 грн (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дві гривні 00 коп.).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 20.03.2023.

Суддя Р.В. Кисіль