20 березня 2023 року м. Ужгород№ 260/965/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 82 % до 70 % при проведенні підвищення основного розміру раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 , з 01.12.2019 року, з урахування змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських згідно довідки № 33/27-129, виданої 12.05.2021 року Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 82 % грошового забезпечення починаючи з 01.12.2019 року, з урахуванням змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських згідно довідки № 33/27-129, виданої 12.05.2021 року Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області".
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Пенсію позивач отримував у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення. ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-129 від 12.05.2021 року виходячи з розміру 70 % від суми грошового забезпечення. Позивач вважає дії відповідача щодо зниження проценту відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років з 82 % на 70 % під час перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права.
Ухвалою судді від 23.02.2023 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та відповідно до ст. 263 КАС України, призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч. 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
09.03.2023 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого не погоджується з позовними вимогами з огляду на наступне. Так, з моменту прийняття Закону № 2262-ХІІ до ст. 13 неодноразово вносились зміни, зокрема, щодо визначення максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до цієї статті. Так, на момент первинного призначення пенсії позивача, останньому пенсію обчислено у розмірі 82 % сум грошового забезпечення.
До ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ вносились зміни, зокрема, Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким встановлено максимальний розмір пенсії за вислугу років на рівні 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій здійснено за нормами законодавства, чинного на момент проведення перерахунку.
Відповідно, ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача із розрахунку 70 % грошового забезпечення.
Звертає увагу на ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.11.2022 року, якою справу № 380/24477/21 передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду. Зазначає, що у даній справі та у справі № 380/24477/21 предметом дослідження є подібні правовідносини в частині визначення відсотку грошового забезпечення.
Одночасно, просить залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 за період, що виходить за межі шестимісячного терміну звернення до суду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області та з 02.12.2002 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з розрахунку 82 % відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання вимогпостанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018 рокувідповідачем було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 року виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись із вказаним перерахунком, що призвів до зменшення основного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні від відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із позовом про визнання вказаних дій протиправними та зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивачу в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року, з підстав протиправних дій суб'єкта владних повноважень.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 року у справі 260/2334/20 (головуючий - суддя Калинич Я.М.) визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , з 82 до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016 року та зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, 12.05.2021 року Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області” видало ОСОБА_1 довідку № 33/27-129 про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції” за прирівняною посадою поліцейського та останній звернувся до відповідача із заявою для здійснення йому перерахунку пенсії на підставі вищезазначеної довідки, проте, ГУ ПФУ в Закарпатській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки та, вважаючи вказані дії протиправними, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 року у справі 260/6412/21 (головуючий - суддя Іванчулинець Д.В.) визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 з 01.12.2019 року у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за №33/27-129 від 12.05.2021 року, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання по Закарпатській області” та зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.12.2019 року, перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за № 33/27-129 від 12.05.2021 року, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання по Закарпатській області”, з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.01.2022 року у справі 260/6412/21, ГУ ПФУ в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" № 33/27-129 від 12.05.2021 року виходячи з розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважає дії відповідача щодо зниження проценту відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислугу років з 82 % на 70 % під час перерахунку пенсії - протиправними та звернувся до суду з даним позовом про визнання вказаних дій протиправними.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини першої, частини другої статті 13 Закону № 2262-XII пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 року № 3591-IV у частині другій статті 13 поняття "загальний розмір пенсії" змінений на "Максимальний розмір пенсії".
08.07.2011 року прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ - у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014 року.
ГУ ПФУ в Закарпатській області на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/6412/21 від 12.01.2022 року, проведено перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки № 33/27-129 від 12.05.2021 року, однак не з розрахунку 82 % відсотків розміру грошового забезпечення, а виходячи із 70 %.
Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Згідно пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Пунктом 2 Постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, відсотковий розмір пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто, відповідно до вказаних вище норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Натомість, відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-ХІІ, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Суд вважає, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України, так і тому, що вказаний максимальний розмір стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених.
Тож, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а тому застосування статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців та деяких інших осіб, визначених Законом №2262-ХІІ, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок міститься у рішенні Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) від 16.10.2019 року.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії (82%), яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Отже, враховуючи наведені норми чинного законодавства України та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 82 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років починаючи з 01.12.2019 у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки від 12.05.2021 року № 33/27-129 виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо строків звернення до суду з даним позовом, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що про порушення своїх прав позивач дізнався з листа ГУ ПФУ в Закарпатській області від 13.01.2023 року, даний позов подано до суду засобами поштового зв'язку 15.02.2023 року, отже передбачений ст. 122 КАС України строк звернення до суду не пропущений.
При цьому, суд вважає недоречними посилання відповідача на ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.11.2022 року, якою справу № 380/24477/21 (де предметом дослідження є подібні правовідносини в частині визначення відсотку грошового забезпечення) - передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду, оскільки, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 12.01.2023 року справу № 380/24477/21 повернуто до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для розгляду у відповідній колегії.
При цьому, суд констатує, що існує рішення у зразковій справі № 240/5401/18 Великої Палати Верховного Суду, де викладена правова позиція щодо перерахунку та виплати пенсії у збільшеному відсотковому розмірі відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі та слід стягнути з ГУ ПФУ в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при її перерахунку з 01.12.2019 року згідно довідки № 33/27-129, виданої 12.05.2021 року Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01.12.2019 року у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки від 12.05.2021 року № 33/27-129 виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.
СуддяС.І. Рейті