Рішення від 20.03.2023 по справі 260/960/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2023 рокум. Ужгород№ 260/960/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому просить: визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у прийнятті до виконання довідки, надісланої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку займав чоловік ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перед звільненням з військової служби, які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 740 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № ХР10626, оформлене відповідачем листом № 183-5088/П-02/8-0700/23 від 17.01.2023 року та зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти видану Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідку № ХР10626 ОСОБА_1 , яка одержує пенсію по втраті годувальника за чоловіком ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення та перерахунок з 01.09.2022 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ХР10626 станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії по втраті годувальника, у відповідності до вимог статей 43 і 63 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу - 4370,00 грн., оклад за військовим званням майор - 1310,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 2855,00 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 5567,25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 %) - 437,00 грн., надбавка за кваліфікацію (кваліфікаційну категорію) - (5 %) 218,50 грн., премії (53 %) - 2316,10 грн., а всього із суми грошового забезпечення 17103,85 грн., а також стягнути суму перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум. Також, просить стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати в загальній сумі 2373,60 грн., які складаються із судового збору в сумі 1073,60 грн. та витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1300,00 грн.

Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин в зв'язку з протиправністю дій відповідача щодо відмови у проведенні з 01.09.2022 року перерахунку її пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ХР10626, виданої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Ухвалою судді від 23.02.2023 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та відповідно до ст. 263 КАС України, призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Частинами 2-3 ст. 263 КАС України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

10.03.2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необгрунтованими та зазначає, що 15.12.2022 року позивач звернулася до Головного управління здійснити перерахунок пенсії згідно оновленої довідки № ХР10626 від 29.11.2022 року виданої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, зазначає, що як ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Враховуючи викладене, підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № ХР10626 - відсутні.

Одночасно відповідач просить залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 за період, що виходить за межі шестимісячного терміну звернення до суду.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, позивач з 01.09.2022 року отримує пенсію в разі втрати годувальника згідно Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

28.11.2022 року Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку № ХР10626 про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

15.12.2022 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсійного забезпечення з 01.09.2022 року на підставі оновленої довідки № ХР10626.

Листом від 17.01.2023 року 22 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки з огляду на відсутність рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону № 2262.

Не погоджуючись із протиправною відмовою відповідача у проведенні перерахунку основного розміру пенсії з 01.09.2022 року, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці № ХР10626, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом свого права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Розділом IV Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлені умови призначення пенсій в разі втрати годувальника, особи, які мають право на цю пенсію, розмір пенсії в разі втрати годувальника, період, на який призначається пенсія.

Сторонами визнаються обставини щодо призначення позивачці після смерті чоловіка ОСОБА_2 , пенсії в разі втрати годувальника та в силу приписів ч.2 ст.78 КАС України вказані обставини не підлягають доказуванню.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналізуючи зазначені правові норми Верховний Суд в постанові від 17.12.2019 року по зразковій справі №160/8324/19, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року, зробив правовий висновок, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати військовослужбовці мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ. Але до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.

Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено в ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку № ХР10626 про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав ОСОБА_2 , із урахуванням складових грошового забезпечення згідно з Постановою № 704.

Таким чином, ГУ ПФУ в Закарпатській області з урахуванням наявності відповідної довідки, протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Суд по даній справі дійшов правового висновку про неправомірність дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача за оновленою довідкою та обов'язок ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити позивачці перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01.09.2022 року за довідкою № ХР10626 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, виданої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.

Вимоги позову щодо визнання дій щодо відмови у прийнятті довідки протиправними та зобов'язання прийняти видану Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідку № ХР10626, є такими, що фактично дублюють позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії позивача на підставі довідки виданої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідку № ХР10626, а отже, зобов'язання судом прийняти довідку, саме по собі не призведе до більш повного відновлення порушених прав позивача, та відповідно така вимога не підлягає задоволенню судом.

Крім того, позовна вимога в частині зазначення видів грошового забезпечення: з урахуванням посадового окладу - 4370,00 грн., оклад за військовим званням майор - 1310,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 2855,00 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 5567,25 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 %) - 437,00 грн., надбавка за кваліфікацію (кваліфікаційну категорію) - (5 %) 218,50 грн., премії (53 %) - 2316,10 грн., а всього із суми грошового забезпечення 17103,85 грн., охоплюється зобов'язанням відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.09.2022 року на підставі довідки Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ХР10626, оскільки вказані складові грошового забезпечення зазначені в самій довідці.

Щодо строку звернення позивача до суду з даним позовом суд зазначає, що за правилами частини 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Подібна правова позиція щодо застосування норм права викладена в постановах Верховного Суду від 05.09.2018 року у справі №815/3522/17 та від 24.01.2019 року у справі №338/879/17, від 27.05.2021 року по справі № 442/5891/17, від 31.05.2021 року по справі 750/6708/17, від 18.08.2021 року у справі № 592/10230/17.

Таким чином, позивач звернувся до суду в строки передбачені Кодексом адміністративного судочинства та правові підстави для задоволення клопотання відповідача про залишення частини позовних вимоги без розгляду задоволенню не підлягають.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Що стосується відшкодування позивачу витрат на професійну правничу допомогу, судом встановлено, що між ОСОБА_1 та адвокатом Глагола Г.П. укладено договір про надання правової допомоги № 14/12/22 від 14.12.2022 року, згідно п. 1.1 якого адвокат бере на себе зобов'язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених договором, а замовних зобов'язаний оплатити замовлення у порядку та строки обумовлені сторонами.

Додатком № 1 до договору про надання правової допомоги № 14/12/22 від 14.12.2022 року, визначено вартість наданих послуг адвокатом з правового супроводу справи щодо визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо перерахунку пенсій, становить 3000 гривень. Так, в день підписання договору Замовник сплачує Адвокату аванс в розмірі 1000,00 грн. та 300,00 грн. витрати на поштову кореспонденцію. Остаточний розрахунок проводиться не пізніше 3-х місяців після набрання рішенням суду законної сили.

На підтвердження оплати витрат на правову допомогу надано квитанцію на розрахунок готівкою № 32 на суму 1300,00 грн.

Разом з тим, суд констатує, що представником позивача не надано будь-якої деталізації виконаних робіт за договором.

З огляду на те, що представником позивача не надано суду доказів фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу - у суду відсутні підстави для задоволення вимог про відшкодування таких витрат.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі та слід стягнути з ГУ ПФУ в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 сплачений нею при зверненні до суду судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2022 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ХР10626, виданої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2022 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ХР10626, виданої Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

6. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті