про залишення позовної заяви без руху
17 березня 2023 рокум. Ужгород№ 260/5093/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши клопотання відповідача 2 про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
1) визнати протиправними дії і рішення Ужгородського РТЦК та СП і ІНФОРМАЦІЯ_1 про призов ОСОБА_1 в порядку мобілізації до 5-го стрілецького батальйону НОМЕР_2 бригади Тро під час воєнного стану як особу, яка не була військовозобов'язаним чи резервістом і не мала досвіду військової служби до військової частини НОМЕР_1 ;
2) визнати протиправним та скасувати наказ Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.03.2022 року №54, яким солдата ОСОБА_1 , призваного Ужгородським РТЦК та СП 12 березня 2022 року, зараховано до складу особового складу 5 окремого стрілецького батальйону на посаду номера обслуги кулеметного взводу 2 стрілецької роти, вважати таким, що посаду прийняв і припустив до виконання службових обов'язків за посадою з окладом 2640,00 грн. на місяць, шпк "солдат", 3 тарифний розряд;
3) визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 по направленню солдата ОСОБА_1 до зони бойових дій, оскільки в інший спосіб поновити порушені права позивача неможливо;
4) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 звільнити військовослужбовця ОСОБА_1 з військової служби через службову невідповідність, оскільки він із-за порушення нормативних актів про мобілізацію був незаконно зарахований до особового складу військової частини, досвіду військової служби не мав, військове звання присвоєно незаконно, військово-облікової спеціальності не мав, відповідної військової підготовки згідно посади «номера обслуги кулеметного взводу 2 стрілецької роти» не проходив, натомість займаній посаді він не відповідає.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року зазначений позов залишено без руху та запропоновано позивачу подати до суду протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
19 січня 2023 року позивач подав до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку, а саме: перебуванням останнього з 24 квітня 2022 року у зоні ведення бойових дій, що перешкоджало йому ознайомитися з оскарженим наказом та скористатися правовою допомогою.
Вирішуючи питання відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку, що виконання бойового завдання у зоні проведення бойових дій об'єктивно унеможливлює вчасне звернення до суду, оскільки військовослужбовець обмежений у доступі до надання правової допомоги і поштових послуг. З огляду на що визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновив такі.
20 лютого 2023 року відповідач 2 надіслав до суду клопотання №5/937 від 15.02.2023 про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем встановленого нормами ч. 5 ст. 121 КАС України строку звернення до суду.
Досліджуючи заявлене відповідачем 2 клопотання крізь призму наданих сторонам доказів, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Ч. 1 ст. 120 КАС України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч. 5 ст. 122 КАС України).
В свою чергу публічною службою, розумінні п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, є діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з нормами ч. 6 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Таким чином, проходження військової служби за призовом під час мобілізації є публічною службою в розумінні норм КАС України.
Так, предметом оскарження в даній адміністративній справі являється, серед іншого, дії Військової частини НОМЕР_1 по направленню ОСОБА_1 до зони бойових дій.
З матеріалів справи встановлено, що позивача було направлено до зони бойових дій 24 квітня 2022 року. Однак вже 10 червня 2022 року ОСОБА_1 повернувся до м. Ужгорода, де перебував до моменту звернення з даним позовом до суду.
В поданому до суду клопотанні про поновлення пропущеного строку ОСОБА_1 в обґрунтування неможливості своєчасного звернення до суду посилається на перебування в зоні бойових дій. Однак вказана обставина спростована встановленим судом фактом повернення ОСОБА_1 до м. Ужгорода ще 10 червня 2022 року. Окрім того, суд не вважає належним обґрунтуванням поважності причин пропуску строк звернення до суду отримання у відповідь на адвокатський запит 24 жовтня 2022 року копії наказу Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.03.2022 №54, оскільки про факт відправлення його до зони бойових дій ОСОБА_1 не міг не знати раніше.
Будь-яких доказів неможливості своєчасного оскарження дій Військової частини НОМЕР_1 щодо направленню його до зони бойових дій, ОСОБА_1 до суду не надає.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Ч. 13 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
За таких обставин, згідно з вимогами ч. 13 ст. 171 КАС України позовну заяву необхідно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду в частині, що стосується оскарження дій військової частини НОМЕР_1 по направленню солдата ОСОБА_1 до зони бойових дій.
На підставі наведеного та керуючись ч. 13 ст. 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу подати до суду протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку в частині оскарження дій військової частини НОМЕР_1 по направленню солдата ОСОБА_1 до зони бойових дій.
Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява залишається без розгляду.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя Р.О. Ващилін