Ухвала від 13.03.2023 по справі 260/2362/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про заміну сторони її правонаступником

13 березня 2023 рокум. Ужгород№ 260/2362/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судових засідань - Костелей І.Ф.,

за участі сторін та осіб, які беруть участь у розгляді справи:

представника позивача - Костін К.М.,

представник відповідача не з'явився,

розглянувши в підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження клопотання представника відповідача про заміну сторони правонаступником в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Київський області (вул. Народного ополчення, 5-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 43141377) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України 13 березня 2023 року було проголошено вступну та резолютивну частини Ухвали. Повний текст Ухвали виготовлено та підписано 17 березня 2023 року.

01 липня 2022 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом Головного управління Державної податкової служби у Київський області (далі - відповідач), яким просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №82527-5602-1008 від 30.06.2018 року;

2) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №82528-5602-1008 від 30.06.2018 року;

3) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №86527-5606-1031 від 10.07.2019 року;

4) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №86528-5606-1031 від 10.07.2019 року;

5) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №93118-5605-1031 від 24.04.2020 року;

6) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №93117-5605-1031 від 24.04.2020 року;

7) стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у відповідності до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України (том І, а.с.1-7).

06 липня 2022 року ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду було залишено дану позовну заяву без руху (том І, а.с.75-77).

15 липня 2022 року ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання (том І, а.с.84, 85).

26 липня 2022 року, 03 серпня 2022 року та 15 вересня 2022 року Закарпатським окружним адміністративним судом постановлено ухвали про проведення судового засідання в режимі відеоконференції (том І, а.с.93, 94, 104, 105, 132, 133).

05 вересня 2022 року відповідач надіслав на адресу суду відзив, згідно якого вбачається, останній просить залишити даний позов без розгляду у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду (том І, а.с.111-116).

16 вересня 2022 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду клопотання представника відповідача задоволено, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Київський області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення позивача до суду (том І, а.с.145-151).

01 грудня 2022 року Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року у справі № 260/2362/22 - без змін (том І, а.с.194-199).

14 лютого 2023 року Постановою Верховного Суду у складі колегії судді Касаційного адміністративного суду касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2022 року - скасовано, а адміністративну справу № 260/2362/22 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду (том ІІ, а.с.38-41).

Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 21 лютого 2023 року справу передано на розгляд судді Іванчулинцю Д.В..

24 лютого 2023 року ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду було прийняти до провадження адміністративну справу №260/2362/22 та призначено підготовче судове засідання.

10 березня 2023 року Закарпатським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Суд констатує, що представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в якому було заявлено клопотання про заміну неналежного відповідача на належного, а саме: ГУ ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) на ГУ ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797).

Щодо заявлено клопотання судом встановлено наступне.

Відповідно до частини першої статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організація (юридичним особам) (частина третя статті 43 КАС України).

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 41.5 статті 41 ПК України встановлено, що повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема ГУ ДПС у Київській області.

Пунктом 2 Постанови № 893 установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій;

Відповідно до пункту 3 Постанови № 893 права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Відповідно до статті 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» та Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 N 227 (зі змінами), Державна податкова служба України видала наказ від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ № 529), яким наказала утворити як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, а Департаменту правової роботи - подати державному реєстратору документи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідної інформації про утворення територіальних органів Державної податкової служби як її відокремлених підрозділів.

Відповідно до Наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення - територіальними органами ДПС утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби»; повноважень функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.

Згідно з Положенням Головне управлінця ДПС у Київській області затверджене наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020.№ 643 (далі - Положення), Головне управління ДПС у Київській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує реалізацію повноважень Державної податкової служби на території Київської області і є правонаступником майна, правота обов'язків Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 431413771).

Отже, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від ліквідованого Головного управління ДПС у Київській області як юридичної особи публічного права (код ЄДРПОУ 43141377) до Головного управління ДПС у Київській області як відокремленого підрозділу Державної додаткової служби України (код ЄДРПОУ 44096797).

В свою чергу, Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) втратило адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики на території Київської області.

Отже, враховуючи викладене, наявні правові підстави заміни первісного відповідача в порядку процесуального правонаступництва, а саме: з ГУ ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) на ГУ ДПС у Київській області (код ЄДРЦОУ 44096797).

Відповідно до ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни первісного відповідача - Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ - 43141377) на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797).

У зв'язку із заміною первісного відповідача суд вважає за доцільне відкласти підготовче судове засідання.

На підставі наведеного та керуючись ст. 52, 205, 223, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання представника відповідача про заміну сторони правонаступником - задовольнити.

2. Замінити первісного відповідача в адміністративній справі № 260/2362/22 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Київський області (вул. Народного ополчення, 5-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 43141377) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (вул. Святослава Хороброго, буд. 5А, м. Київ, Київська область, 03151, код ЄДРПОУ 44096797).

3. Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

4. Відкласти підготовче судове засідання на 31 березня 2023 року о 12:00 годині, яке відбудеться за адресою: вул. Загорська, буд. 30, м. Ужгород, Закарпатська область, 88017.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 278 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку та строк визначений ч. 2 ст. 278 КАС України.

Суддя Д.В. Іванчулинець