20 березня 2023 року м. Житомир справа № 240/494/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому в проведенні перерахунку та виплати пенсії по втраті годувальника з 01.12.2019 року за новою довідкою про розмір грошового забезпечення померлого пенсіонера ОСОБА_2 , станом на 19.11.2019 року, виданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/118-699 від 11 листопада 2022 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати йому пенсію по втраті годувальника на підставі наданої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/118-699 від 11 листопада 2022 року, про розмір грошового забезпечення померлого пенсіонера ОСОБА_2 , станом на 19.11.2019 року.
В обґрунтування позову Позивач зазначає, що у відповідності до рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), Державною установою Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області видана оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №33/26/118-699 від 11 листопада 2022 року. Разом з тим, Відповідач протиправно не перераховує та не виплачує їй пенсію з урахуванням вказаної довідки.
Ухвалою від 05.01.2023 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії Позивачу з 01.01.2016 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. Рішенням суду у справі № 826/3858/18 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії щодо проведення перерахунку пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та її виплати у зв'язку із втратою чинності окремих пунктів Постанови № 103.
Крім того, як зазначено у відзиві, Позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
З 01.01.2016 Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" набрали чинності.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2019 року у справі № N 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, який містив механізм перерахунку пенсій, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. Вказане судове рішення набрало чинності відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 рОКУ.
Більш того, вказаний пункт 3 постанови № 103 виключено постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. № 1088.
Одночасно суд враховує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі N 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови N 103, який, окрім іншого, вносилися зміни до Порядку № 45 щодо форми довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
За змістом ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18 Позивач отримав право на перерахунок пенсії з 19.11.2019 року.
З набранням чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі № 826/6453/18 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій Позивачу зазначена в додатку №2 до Порядку №45 в її первинній редакції станом на 13.02.2008 року.
Зазначене свідчить, що в розумінні вимог Порядку № 45 така оновлена довідка Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області є підставою для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу з 01.12.2019 року.
Така оновлена довідка відповідає вимогам додатку №2 до Порядку №45 в її первинній редакції станом на 13.02.2008 року, а підставою для її видачі правомірно зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
У зв'язку з цим, суд вважає безпідставними доводи Відповідача, наведені у відзиві на позов, щодо невідповідності довідки, поданої Позивачем для проведення перерахунку пенсії з 19.11.2019 року.
Судом встановлено, що Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою у якій просив здійснити йому перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника з 01.12.2019, з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в цій довідці.
Відповідач розглянув таке звернення Позивача, але листом від 23.12.2022 року відмовив Позивачу в такому перерахунку.
Таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 01 грудня 2019 року перерахунку його пенсії по втраті годувальника на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/118-699 від 11 листопада 2022 року про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/118-699 від 11 листопада 2022 року, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк