Рішення від 17.03.2023 по справі 240/28199/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2023 року м. Житомир справа № 240/28199/22

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та про зобов'язання вчинити дії.

20.12.2022 року ОСОБА_1 подав до суду уточнену позовну заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії щодо неповного та неправильного проведення розрахунку пенсії по інвалідності через грубе порушення ст. ст. 3, 8, 17, 19, 21, 22, 58 та 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань, до яких приєдналася Україна, а також статей 43, 51, ч. 1.4 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ № 45 І № 704 (988) щодо відмови йому у перерахунку, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 1 квітня 2019 року повний i правильний перерахунок пенсії йому з урахуванням вcix зазначених у ньому основних i додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою та в примусовому порядку здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати документи, на підставі яких проводився перерахунок суми заборгованості пенсії, надати завірені належним чином копії протоколів "ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЇ", які складені після перерахунку за рішенням суду починаючи з 01.04.2019 року і по теперішній час, (таких протоколів повинно бути, як мінімум 4 (чотири), котрі необхідні як належні і допустимі докази для здійснення повного і правильного перерахунку пенсії йому, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати розрахунок пенсії по інвалідності згідно Постанови КМУ 103 від 21.02.2018 року, що складає з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення: 4824.20 грн., замість невірно встановленого ПФУ показника підвищення пенсії, котрий встановлено з 01.01.2019 р. щомісячно 75% у розмірі 3618.15 грн., що є незаконно;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати розрахунок помісячного перерахунку з відображенням доплати за кожен місяць, надати розрахунок про те, який розмір пенсії виник після перерахунку за рішенням суду, надати розрахунок про те, яка повна і правильна сума заборгованості виникла із 01.04.2019 року після перерахунку за рішенням суду, котрі необхідні як належні і допустимі докази для здійснення перерахунку йому, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому, новий перерахунок та виплату пенсії є 01 квітня 2019 року відповідно до частин 3, 18 ст.ст. 43, частини 3 ст.51 та частим 1,4 ст. 63 ЗУ №2262-Х11, постанов КМУ №45, 704(988) з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії Міністерства Юстиції від 11.04.2018 року № 4.3-4409 у розмірі 100% від грошового забезпечення на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21.

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії йому за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з провести перерахунок та виплату пенсії йому з урахуванням раніше виплачених сум, з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 100% до 70% суми грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії йому, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 100% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21 Відповідача було зобов'язано провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

На думку Позивача, Відповідачем такий перерахунок проведено із порушеннями вимог чинного законодавства, що призвело до виплати пенсії в неповному розмірі. Так, Відповідач лише з 01.01.2020 року нараховував та виплачував 100% підвищення до пенсії, передбачене постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103. Відповідачем не враховано, що Позивач як інвалід війни 1-групи має право на пенсію в розмірі 100% від сум грошового забезпечення, і безпідставно здійснював нарахування пенсії в розмірі 70% від сум грошового забезпечення

Крім того, на думку Позивача, Відповідачем при проведенні такого перерахунку невірно визначено суму підвищення до пенсії, передбачену п.2 Постанови №103.

Ухвалою від 03.01.2023 року після усунення недоліків позовної заяви та уточнення позовних вимог було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалами від 03.01.2023 року та від 05.01.2023 року відмовлено в задоволенні клопотання Позивача про відвід головуючого судді Нагірняка М.Ф.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії Позивачу з 01.01.2018 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. На виконання Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року в розмірі 80%, а з 01.10.2021 року - в розмірі 100% від сум грошового забезпечення. Як зазначено у відзиві, Позивач лише з 01.10.2021 року набув статусу інваліда війни 1-групи, а тому такий перерахунок пенсії в розмірі 100% проведено саме з цієї дати.

В результаті такого перерахунку розмір пенсії Позивача з 01.08.2022 року становить 18974,70 грн., а розмір донарахованих на виконання судового рішення коштів за період з 01.04.2019 року по 31.07.2022 року - 144445,80 грн.

На думку Відповідача, спірні відносини між сторонами щодо проведеного перерахунку пенсії Позивачу вже вирішені судовим рішенням та перейшли до стадії виконання судового рішення.

У відповіді на відзив Позивач просить відмовити Відповідачу в задоволенні доводів, наведених у відзиві, та задовольнити його позов в повному обсязі.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач з 01.01.2007 року перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З 01.01.2018 року Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. № 103 (надалі - Постанова № 103) в розмірі 80% від суми грошового забезпечення.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21 було зобов'язано Відповідача провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії Позивача на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741 про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 05.03.2019 року з урахуванням всіх зазначених в ній основних і додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат.

Згідно вказаної довідки від 09.09.2021р. №9/1-741 розмір грошового забезпечення Позивача, що підлягає врахуванню для перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, становить 11844,00 грн.

Як зазначає Відповідач, на виконання вказаного судового рішення від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21 Відповідачем проведено перерахунок пенсії Позивача з 01.04.2019 року в розмірі 80%, а з 01.10.2021 року - в розмірі 100% від сум грошового забезпечення.

В результаті такого перерахунку розмір пенсії Позивача з 01.08.2022 року становить 18974,70 грн., а розмір донарахованих коштів за період з 01.04.2019 року по 31.07.2022 року - 144445,80 грн.

Суть спору між сторонами в даній справі фактично зведена до правомірності такого перерахунку пенсії Позивача, так як такий перерахунок призвів до нових спірних відносин, які не охоплювалися предметом судового розгляду в межа адміністративної справи №240/42888/21.

Як стверджує Позивач, при проведенні такого перерахунку Відповідачем не було враховано, що Позивач в силу статусу інваліда війни 1-групи має право на пенсію в розмірі 100% від сум грошового забезпечення. Крім того, на думку Позивача, Відповідачем при проведенні такого перерахунку з 01.04.2019року невірно визначено суму підвищення до пенсії передбачену п.2 Постанови №103.

Такі доводи Позивача частково узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Так, як вже зазначалося судом і визнається сторонами, з 01.01.2018 року Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання Постанови № 103 в розмірі 80% від суми грошового забезпечення як особі, що має статус інваліда 2-ї групи.

В силу вимог ст.ст.13,63 Закону № 2262-XII з 01.04.2019 року у Позивача виникло право на перерахунок пенсії в розмірі 80% суми його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741.

Одночасно суд враховує, що Позивач статус інваліда війни 1-групи набув лише з 14.09.2021 року, що підтверджується копією довідки Житомирської МСЕК серії 12-ААВ №592569 долученої до позову та дослідженої судом.

Відповідно до вимог ч.2 ст.51 Закону N 2262-XII право на перерахунок пенсії в розмірі 100% у Позивач виникло з 01.10.2021 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настала вказана обставина, що призвела за собою зміну розміру пенсії.

Зазначене свідчить про наявність права Позивача на перерахунок основного розміру його пенсії з 01.04.2019 року по 31.09.2021 року в розмірі 80%, а з 01.10.2021 року - в розмірі 100% суми його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741.

Досліджений судом розрахунок пенсії Позивача з 01.08.2022 року, копія якого долучена Позивачем до позову, свідчить, що основний розмір перерахованої пенсії Позивача становить 11844,00 грн., тобто 100% розміру його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741.

Жодних доказів на підтвердження доводів Відповідача, наведених у відзиві на позов, щодо проведення такого перерахунку пенсії Позивача з 01.04.2019 року по 01.10.2021року в розмірі 80% суми його грошового забезпечення, вказаного в довідці, суду не надано.

Більш того, відповідно до дослідженої судом копії листа Відповідача від 26.09.2022 року стверджується, що Позивачу з 01.04.2019 року був проведений перерахунок його пенсії в розмірі 70% суми його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741.

Аналогічно, Відповідачем не надано жодних доказів на проведення за період з 01.10.2021 року по 31.07.2022 року перерахунку пенсії в розмірі 100% суми його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741.

Зазначене свідчить, що при проведенні перерахунку пенсії Позивачу на виконання рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21 Відповідач протиправно не врахував наявність права Позивача на перерахунок основного розміру його пенсії з 01.04.2019 року по 31.09.2021 року в розмірі 80%, а з 01.10.2021 року по 31.07.2022 року - в розмірі 100% суми його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Крім того, судом встановлено та визнається Відповідачем, що при проведенні такого перерахунку пенсії Позивача Відповідачем при визначенні загального розміру пенсії за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно враховувалося 75% суми підвищення до пенсії, передбаченої п.2 Постанови №103.

Суд погоджується з доводами Позивача, що таке врахування Відповідачем 75% суми підвищення до пенсії, передбаченої п.2 Постанови №103, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Безспірно, пунктом 2 цієї спірної постанови № 103 було передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Разом з тим, Відповідач не врахував, що за приписами частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові норми не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.

Більш того, правомірність вказаних положень п.2 постанови № 103 була предметом судового розгляду в адміністративній справі № 826/3858/18, що перебувала у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року в даній справі, окрім іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.

Вказане судове рішення згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019року.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, обмеження щодо виплати з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише в розмірі 75%, втрачають чинність з моменту набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, тобто з 05.03.2019 року.

Зазначене свідчить, що при проведенні перерахунку пенсії Позивачу на виконання рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21 Відповідач протиправно до загального розміру пенсії врахував щомісячно з 01.04.2019 року по 31.12.2019 року підвищення до пенсії Позивача, передбачені постановою №103 лише в розмірі 75% замість 100% такого підвищення, а тому позовні вимоги в цій частині також є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Одночасно суд зазначає, що інші доводи Позивача, наведені в уточненій позовній заяві, не містять належного та об'єктивного обґрунтування чи інших переконливих доводів, які б свідчили про порушення його права на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, зумовлений розміром його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741, або набуттям з 14.09.2021 року статусу інваліда війни 1-групи, що надає право на отримання з 01.10.2021року пенсії в розмірі 100% від сум його грошового забезпечення.

На підставі викладеного суд робить висновок про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, які призвели до неповного розрахунку (перерахунку) пенсії Позивача з 01.04.2019 року зумовленого розміром його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741, станом на 05.03.2019 року.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням його права на основний розмір пенсії з 01.04.2019 року по 31.09.2021 року в розмірі 80%, а з 01.10.2021 року по 31.07.2022 року - в розмірі 100% суми його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741, та щомісячно в період з 01.04.2019 року по 31.12.2019 року виплату підвищення до пенсії Позивача, передбачену постановою №103, з врахуванням проведених виплат.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, які призвели до неповного розрахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року зумовленого розміром його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741, станом на 05.03.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ):

- з 01.04.2019 року по 31.09.2021 року в розмірі 80% розміру його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741 та із врахуванням щомісячно з 01.04.2019 року по 31.12.2019 року 100% підвищення до пенсії Позивача, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 р. № 103;

- з 01.10.2021 року по 31.07.2022 року в розмірі 100% розміру його грошового забезпечення, вказаного в довідці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021р. №9/1-741 та із врахуванням проведених виплат.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк