Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 березня 2023 року Справа№200/5201/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Аляб'єва І.Г.
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля - видобуток» до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі,
14.12.2022 Державне підприємство «Добропіллявугілля - видобуток» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Південного офісу Держаудитслужби в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок Південного офісу Держаудитслужби від 28.11.2022 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами проведеного моніторингу закупівлі UA-2021-06-09-005752-c Південним офісом Держаудитслужби (Відповідач) складено висновок від 28 листопада 2022 року про результати моніторингу закупівлі, в якому зазначено інформацію про порушення Державним підприємством «Добропіллявугілля-видобуток» (Позивач) вимог Закону України "Про публічні закупівлі" (копія висновку - додається).
Позивач незгоден з інформацією, викладеною у зазначеному висновку, а сам висновок вважає необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до абзацу 5 пункту 3 частини другої статті 40 Закону України "Про публічні закупівлі" переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо у замовника виникла нагальна потреба здійснити закупівлю у разі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника щодо триваючого тендера після розгляду/оцінки тендерних пропозицій учасників, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендера, що оскаржується.
У зв'язку з тим, що під час проведення процедури закупівлі відкриті торги з публікацією англійською мовою UA-2021-04-22-009739-a за предметом закупівлі ДК 021:2015: 90910000-9 «Послуги з прибирання» Послуги клінінгу для ДП «Добропіллявугілля-видобуток» (DK 021: 2015: 90910000-9 "Cleaning services" Cleaning services for SE "Dobropillyavugol-mining"), очікуваною вартістю 19 440 000,00 грн. з ПДВ учасниками торгів були оскаржені рішення замовника, враховуючи нагальну потребу, що пов'язано з необхідністю забезпечення санітарного благополуччя та захисту здоров'я працівників, Позивачем прийнято рішення про застосування переговорної процедури закупівлі щодо закупівлі послуг з прибирання (UA-2021-06-09-005752-c).
Обсяг процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c щодо проведення переговорної процедури на закупівлю ДК 021:2015: 90910000-9 «Послуги з прибирання» Послуги з клінінгу для ДП «Добропіллявугілля-видобуток», з ціною пропозиції на переговорах 3 888 000,00 грн. з ПДВ не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості процедури закупівлі відкриті торги з публікацією англійською мовою UA-2021-04-22-009739-a за предметом закупівлі ДК 021:2015: 90910000-9 «Послуги з прибирання» Послуги клінінгу для ДП «Добропіллявугілля-видобуток» (DK 021: 2015: 90910000-9 "Cleaning services" Cleaning services for SE "Dobropillyavugol-mining"), очікуваною вартістю 19 440 000,00 грн. з ПДВ.
Таким чином, здійснення процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c щодо проведення переговорної процедури на закупівлю ДК 021:2015: 90910000-9 «Послуги з прибирання» Послуги з клінінгу для ДП «Добропіллявугілля-видобуток», з ціною пропозиції на переговорах 3 888 000,00 грн. з ПДВ відбувалося у порядок та спосіб, визначений абзацом 5 пункту 3 частини другої статті 40 Закону України "Про публічні закупівлі".
Більш того, специфіка проведення процедури закупівлі відкриті торги з публікацією англійською мовою за положеннями Закону України "Про публічні закупівлі" (частина дванадцята статті 29) передбачає проведення розгляду тендерних пропозицій учасників до оцінки тендерних пропозицій електронною системою (шляхом застосування електронного аукціону).
Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично.
В той же час, процедура проведення інших конкурентних процедур закупівлі, зокрема відкритих торгів передбачає, що розгляд на відповідність вимогам тендерної документації замовник здійснює.
Наголошує, що Відповідачем не зазначена інформація, на підставі якого нормативно-правового акту, у яку дату та у зв'язку з чим ним проводилися контрольні заходи з виявлення ознак порушення (порушень) законодавства під час проведення процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c.
Відсутність підстав для проведення моніторингу вказує на безпідставність наказу Відповідача від 16.11.2022 № 276 "Про початок моніторингу процедур закупівель".
Наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 № 23 затверджено Положення про Південний офіс Держаудитслужби.
Відповідно до пункту 1 вказаного Положення Південний офіс Держаудитслужби (Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Миколаївській, Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (управління).
Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно. На території Одеської області реалізацію державного фінансового контролю здійснює апарат Офісу.
На території інших адміністративно-територіальних одиниць Офіс та управління здійснюють реалізацію державного фінансового контролю за дорученням Голови Держаудитслужби та його заступників.
Пунктом 3 Положення про Південний офіс Держаудитслужби передбачено, що основним завданням Офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби на території Миколаївської, Одеської, Херсонської областей, а також на території інших областей за дорученням Голови Держаудитслужби та його заступників, Автономної Республіки Крим та в місті Севастополі.
Таким чином, без відповідного доручення Голови Держаудитслужби та/або його заступників Південний офіс Держаудитслужби не уповноважений на здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель на території Донецької області, зокрема, шляхом проведення моніторингу публічних закупівель.
Оскільки наказ Відповідача від 16.11.2022 № 276 "Про початок моніторингу процедур закупівель" не містить посилання на відповідне доручення Голови Держаудитслужби та/або його заступників, а також враховуючи те, що Державне підприємство «Добропіллявугілля-видобуток» розташоване у місті Добропілля Покровського району Донецької області, вважаємо, що Південним офісом Держаудитслужби здійснено реалізацію заходів державного фінансового контролю шляхом проведення моніторингу публічної закупівлі UA-2021-06-09-005752-c без дотримання порядку здійснення такого моніторингу, встановленого діючим законодавством України.
Ухвалою суду від 30.12.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Витребувано к Південного офісу Держаудитслужби документи, які стали підставою для проведення моніторингу за результатом якого складено висновок Південного офісу Держаудитслужби від 28.11.2022 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому заперечив проти задоволення зазначених вимог позивача, просив у задоволенні його позовних вимог відмовити в повному обсязі. Вказав, що оскаржуваний висновок прийнятий у зв'язку із виявленням допущених позивачем порушень під час проведення процедури публічної закупівлі.
Щодо повноважень Південного офісу Держаудитслужби відповідач зазначає, що Південний офіс Держаудитслужби відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939) здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-УІІІ (далі - Закон № 922).
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону № 922 моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
На території інших адміністративно-територіальних одиниць Офіс та управління здійснюють реалізацію державного фінансового контролю за дорученням Голови Держаудитслужби та його заступників.
З огляду на зазначене. Південним офісом Держаудитслужби в межах визначених законодавством повноважень відповідно до вимог статті 8 Закону № 922, статей 2, 5 Закону № 2939, підпункту 2 пункту 4 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, що затверджено наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, на підставі наказу Південного офісу Держаудитслужби від 16.11.2022 №281 за дорученням Державної аудиторської служби України від 05.09.2022 № 003100-18/6851-2022 (копія додається) здійснено моніторинг відкритих торгів Державного підприємства «Добропіллявугілля - видобуток» за предметом: ДК 021:2015: 55320000-9 проведено Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради (оголошення про проведення відкритих торгів за номером ГО: иА-2021-12-30- 010961-е), очікуваною вартістю 452 422,11 грн з ПДВ, щодо дотримання Позивачем законодавства у сфері публічних закупівель.
Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі оприлюднено в електронній системі закупівель 25.11.2022 у відповідності до норм частини третьої статті 8 Закону № 922.
Звертає увагу суду, що жодним нормативно-правовим актом, у тому числі Законом України «Про публічні закупівлі», не передбачено обов'язок органів державного фінансового контролю оприлюднювати в електронній системі закупівель доручення Голови Держаудитслужби та його заступників, яким доручається здійснення реалізації державного фінансового контролю на території інших адміністративно-територіальних одиниць не за місцем знаходження органу державного фінансового контролю.
Отже, твердження Позивача щодо відсутності у Південного офісу повноважень на проведення моніторингу процедури закупівлі за номером ПА-2021-06-09-005752-С, яку проведено Позивачем, якій знаходиться території Дніпропетровської області, є надуманим та безпідставним.
Щодо суті виявлених Південним офісом Держаудитслужби порушень відповідач зазначає, що за результатами аналізу наявності підстав щодо застосування переговорної процедури встановлено наступне.
За результатами моніторингу встановлено, що 09.06.2021 Замовником оприлюднено повідомлення про намір укласти договір за результатами проведення переговорної процедури (скороченої) за номером Ю: ПА-2021-06- 09-005752-с на закупівлю за предметом ДК 021:2015:90910000-9: Послуги з прибирання, очікуваною вартістю З 888 000,00 гривень
Зазначена переговорна процедура застосована відповідно до абзацу 5 пункту З частини другої статті 40 Закону, який діяв на момент оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури), тобто станом на 09.06.2021, з підстави: якщо у замовника виникла нагальна потреба здійснити закупівлю у разі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника щодо триваючого тендера після оцінки тендерних пропозицій учасників, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендера, що оскаржується.
Відповідно до протоколу переговорів від 08.06.2021 № 403 Замовником зазначено, що підставою для проведення переговорної процедури закупівлі було оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника щодо тендера оголошення за №ID: UA-2021-04-22-009739-а.
Вказаний тендер був оголошений за процедурою відкриті торги з публікацією англійською мовою. Також по вказаній процедурі закупівлі були подані скарги товариством з обмеженою відповідальністю «ІМПЕЛ ГРІФФІН СЕРВІС» від 02.06.2021 №UA-2021-04-22-009739-а.b5 та товариством з обмеженою відповідальністю «КРІСТ СЕРВІС» від 02.06.2021 №UA-2021-04-22-009739-а.b6.
Так, відповідно до інформації, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу, за процедурою за № ID: UA-2021-04-22-009739-а Замовником було здійснено розгляд тендерних пропозицій на відповідність вимогам тендерної документації та оприлюднено протокол розгляду тендерних пропозицій учасників. Крім того, встановлено, що за процедурою за № ID: UA-2021-04-22-009739-а не було проведено оцінку тендерних пропозицій учасників.
Отже, враховуючи вищезазначене, на порушення абзацу 5 пункту 3 частини другої статті 40 Закону, який діяв на момент оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури), тобто станом на 09.06.2021, Замовником було безпідставно застосовано переговорну процедуру закупівлі так як оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника щодо триваючого тендера за №ID: UA-2021-04-22-009739-а.відбувалось не після оцінки тендерних пропозицій учасників.
Звертають увагу, що Позивачем в позовній заяві посилається на норму Закону, яка почала діяти саме в такому контексті з 26.06.2021, коли були внесені зміни до Закону, а саме: абзац 5 пункту З частини другої статті 40 Закону - переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі якщо у замовника виникла нагальна потреба здійснити закупівлю у разі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника щодо триваючого тендера після розгляду/оцінки тендерних пропозицій учасників, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендера, що оскаржується.
Проте, наголошють, що під час оприлюднення повідомлення на момент оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури), тобто станом на 09.06.2021, вказана норма Закону прописана так: абзац 5 пункту З частини другої статті 40 Закону, який діяв на момент оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури), тобто станом на 09.06.2021, переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника щодо триваючого тендера після оцінки тендерних пропозицій учасників, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендера, що оскаржується.
Так 26.06.2021 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель», яким внесено зміни в тому числі - в абзаці п'ятому пункту З частини другої статті 40 Закону слова «після оцінки» замінити словами «після розгляду/оцінки».
Також, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 26.10.2022 у справі № 420/693/21 варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі не дотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, шо робить укладання договору взагалі неможливим. Отже, у разі дотримання вимог Закону відносини між переможцем закупівлі та замовником взагалі б не виникли та договір про закупівлю не було б укладено.
За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - Державне підприємсто «Добропіллявугілля-видобуток» зареєстровано в якості юридичної особи за ЄДРПОУ 43895975, місцезнаходження: 85001, Донецька область, м. Добропілля, просп. Шевченка, буд. 2.
Відповідач - Південний офіс Держаудитслужби є юридичною особою, код ЄДРПОУ 40477150 та суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства.
Позивачем 22.04.2021 оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі відкриті торги з публікацією англійською мовою UA-2021-04-22-009739-a за предметом закупівлі ДК 021:2015: 90910000-9 «Послуги з прибирання» Послуги клінінгу для ДП «Добропіллявугілля-видобуток» (DK 021:2015:90910000-9 "Cleaning services" Cleaning services for SE "Dobropillyavugol-mining"), очікуваною вартістю 19 440 000,00 грн. з ПДВ (у відповідності до частини третьої статті 10 Закону України "Про публічні закупівлі").
Позивачем 09.06.2021 оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c щодо проведення переговорної процедури на закупівлю ДК 021:2015: 90910000-9 «Послуги з прибирання» Послуги з клінінгу для ДП «Добропіллявугілля-видобуток», з ціною пропозиції на переговорах 3 888 000,00 грн. з ПДВ.
Протоколом переговорів від 09.06.2021 вирішено за результатом переговорної процедури закупівлі укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «КОРПУСГРУП КОМТЕК» (ідентифікаційний код 35230781) договір про закупівлю.
09.06.2021 Позивачем оприлюднене повідомлення про намір укласти договір під час переговорної процедури UA-2021-06-09-005752-c.
Позивачем здійснено розгляд тендерних пропозицій, поданих на зазначену вище закупівлю, та оприлюднено відповідний протокол /а.с.8/.
02.06.2021 учасником торгів Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпел Гріффін Сервіс» (ідентифікаційний код 38748221) подано скаргу до Антимонопольного комітету України на рішення Позивача за результатами розгляду тендерних пропозицій.
18.06.2021 Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель оприлюднено рішення за результатами оскарження № 13546-р/пк-пз від 15.06.2021.
07.06.2021 учасником торгів Товариство з обмеженою відповідальністю "КРІСТ СЕРВІС" (ідентифікаційний код 40449756) подано скаргу до Антимонопольного комітету України на рішення Позивача за результатами розгляду тендерних пропозицій.
29.06.2021 за результатом проведеної переговорної процедури UA-2021-06-09-005752-c між Позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «КОРПУСГРУП КОМТЕК» був укладений договір № 812-21 СЦ.
02.07.2021 Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель оприлюднено рішення за результатами оскарження № 14548-р/пк-пз від 29.06.2021.
09.07.2021 учасником торгів Товариство з обмеженою відповідальністю "КЬЮ.ЕФ.ЕМ. КЛІНІНГ" (ідентифікаційний код 33421302) подано скаргу до Антимонопольного комітету України на рішення Позивача за результатами розгляду тендерних пропозицій.
27.07.2021 року Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель оприлюднено рішення за результатами оскарження № 16868-р/пк-пз від 22.07.2021.
Висновком про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c встановлено За результатами аналізу питання наявності підстав щодо застосування переговорної процедури встановлено порушення норм абзацу 5 пункту 3 частини другої статті 40 Закону, який діяв на момент оприлюднення повідомлення про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури), тобто станом на 09.06.2021. За результатами аналізу питань визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності повідомлення про намір укласти договір про закупівлю вимогам Закону, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, надання відповіді на запит органу державного фінансового контролю про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, - порушень не встановлено. Зобов'язано позивача З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Південний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Доводи позивача ґрунтуються на тому, що моніторинг проведено: поза межами законодавчо встановленого строку; без належної на те компетенції; висновки моніторингу не відповідають чинному законодавству.
Здійснивши оцінку обставин справи суд дійшов висновку про те, що відповідач мав повноваження на проведення моніторингу, проте провів його поза межами установленого строку. Крім того, зобов'язання, викладені у висновку, не відповідають змісту правового регулювання спірних відносин.
Так, на момент складення висновку, зобов'язання за договором були уже виконані, відтак вимога щодо їх припинення є не виконуваною.
Щодо повноважень на проведення моніторингу
Головні завдання (обов'язки) органу державного фінансового контролю визначені статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», так одним із головних завдань органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за дотриманням законодавства про закупівлі.
Відповідно до п.п. 3 пункту 4 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 №23 Офіс відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль зокрема за дотриманням законодавства про закупівлі.
Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-У1ІІ визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі». Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.
Порядок проведення моніторингу процедур публічних закупівель визначено статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», а метою його проведення, на відміну від інших заходів державного фінансового контролю, є попередження порушень у сфері публічних закупівель без втручання у роботу об'єктів контролю.
Відповідно до абз. 1 пункту 1 Положення про Південний офіс Держаудитслужби затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2021 № 23 (далі Положення) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом.
На території інших адміністративно-територіальних одиниць Офіс та управління здійснюють реалізацію державного фінансового контролю за дорученням Голови Держаудитслужби та його заступників.
З огляду на зазначене. Південним офісом Держаудитслужби в межах визначених законодавством повноважень відповідно до вимог статті 8 Закону № 922, статей 2, 5 Закону №2939, підпункту 2 пункту 4 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, що затверджено наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, на підставі наказу Південного офісу Держаудитслужби від 16.11.2022 № 281, за дорученням Державної аудиторської служби України від 05.09.2022 № 003100-18/6851-2022 здійснено моніторинг відкритих торгів Державного підприємства «Добропіллявугілля - видобуток» за предметом: ДК 021:2015:55320000-9 - Послуги з організації харчування, яку проведено Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради (оголошення про проведення відкритих торгів за номером ID:UА-2021-12-30-010961-е), очікуваною вартістю 452 422,11 грн з ПДВ, щодо дотримання Позивачем законодавства у сфері публічних закупівель.
Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі оприлюднено в електронній системі закупівель 25.11.2022 у відповідності до норм частини третьої статті 8 Закону № 922.
Підставою для прийняття рішення про початок моніторингу були виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
За результатами моніторингу процедури закупівлі складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 19.12.2022, який оприлюднено в електронній системі закупівель відповідно до норм частини шостої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі».
Виходячи з наведеного, правомірно проведено перевірку за результатом якої складено висновок Південного офісу Держаудитслужби від 28.11.2022 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c.
Щодо строку проведення моніторингу.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі» 25.12.2015 № 922-VIII (надалі також Закон).
Відповідно до частини першої статті 8 цього Закону моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Як вбачається з договору від 29.06.2021, укладеного між позивачем та ТОВ «КОРПУСГРУП КОМТЕК», строк його дії з 10.06.2021 по 20.07.2021.
При цьому, процедура моніторингу закупівлі розпочалася 16.11.2022, тобто після закінчення строку дії договору.
За таких обставин, проведення моніторингу є незаконним, відтак і його результат - оскаржуваний висновок є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд додатково звертає увагу відповідача на невідповідність резолютивної частини висновку моніторингу вимогам законодавства.
Зокрема, у висновку позивача зобов'язано вжити заходів з припинення зобов'язань за договором. Враховуючи, що дій договору на цей момент скінчилася, а зобов'язання - виконані, вимога є завідомо не виконуваною.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі вищенаведеного суд вважає, що Висновок Південного офісу Держаудитслужби від 28.11.2022 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c підлягає скасуванню.
Судові витрати позивача згідно ст. 139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державного підприємства «Добропіллявугілля - видобуток» (юридична адреса: 85001, Донецька область, м. Добропілля, просп. Шевченка, буд. 2, ЄДРПОУ 43895975) до Південного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40477150)про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Південного офісу Держаудитслужби від 28.11.2022 про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2021-06-09-005752-c.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40477150) на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток» (місце: 85001, Донецька область, м. Добропілля, просп. Шевченка, буд. 2, ЄДРПОУ 43895975) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено і підписано 20.03.2023.
Суддя І.Г. Аляб'єв