Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 березня 2023 року Справа№200/3007/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , адреса представника: Донецька область, м. Волноваха, вул. Надії,76)
до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (код ЄДРПОУ 40109058, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Фонтанна,87, адреса для листування 87515 Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова,86)
про визнання протиправним та скасування наказу від 11 січня 2022 року № 13 о/с, поновлення на посаді
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 11 січня 2022 року № 13 о/с, поновлення на посаді інспектора відділу реагування патрульної поліції Волноваського районного відділу поліції.
Ухвалою суду від 21 лютого 2022 року прийнято до розгляду дану адміністративну справу та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/3007/22 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 31 травня 2022 року у справі № 200/3007/22 був відкладений судовий розгляд справи до дня скасування воєнного стану в Україні. Ухвалою від 2 березня 2023 року продовжений судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та зобов'язано відповідача подати відзив на позовну заяву із підтверджуючими доказами.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на протиправність наказу від 11.02.2022 № 13 о/с, яким, позивача призначено дільничним інспектором поліції превентивної діяльності відділу № 1 Маріупольського РУП, та увільнено його від посади інспектора відділу реагування патрульної поліції Волноваського РУП, та зазначає, що не надав згоди на переведення його в іншу місцевість.
15 березня 2023 року відповідач надав відзив на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначив, що спірний наказ є законним та обґрунтованим, та повністю відповідає вимогам Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022. 21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.
Водночас, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" частково змінено статтю 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Законом України від 12 серпня 2022 року затверджений Указ Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" на 90 діб, тобто до 21 листопада 2022 року. В подальшому воєнний стан продовжений до травня 2023 року.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Пунктом 2 наказу ГУНП в Донецькій області від 02.11.2021 № 608 о/с скасовано пункт 3 наказу ГУНП в Донецькій області від 17.05.2021 № 287 о/с у частині звільнення майора поліції ОСОБА_1 з 17 травня 2021, пунктом 3 наказу поновлено майора поліції ОСОБА_1 на посаді інспектора відділу реагування патрульної поліції Волноваського РВП з 18.05.2021 на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2021 у справі № 200/7502/21. Позивача було поновлено на посаді інспектора відділу реагування патрульної поліції Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області. Відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова № 988) розмір посадового окладу складає 2400 грн. 29.12.2021 заступник начальника Головного управління підполковник поліції направив заступниками начальників районних управлінь (відділів) поліції, відділів та відділень поліції (за напрямком превентивної діяльності) службовий лист № 6398/01/18-2021, у якому було зазначено про те, що 28.12.2021 до управління превентивної діяльності Головного управління надійшов лист з Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області про необхідність направлення у розпорядження Маріупольського РУП досвідчених працівників інших територіальних підрозділів ГУНП в Донецькій області з метою якісного, своєчасного реагування на заяви і повідомлення громадян, попередження скоєння кримінальних та адміністративних правопорушень, розкриття злочинів. У зв'язку із чим, необхідно з числа підпорядкованого особового складу визначити досвідчених працівників для надання практичної допомоги Маріупольському РУП з подальшим призначенням на посади, та до 12.00 31.12.2021 районним управлінням (відділам) поліції ГУНП в Донецькій області надати до УПД ГУНП в Донецькій області узагальнені списки з переліком визначених кандидатів для надання практичної допомоги. 30.12.2021 за № 17965/501/04-2021 заступником начальника Волноваського РВП складено доповідну записку на виконання службового листа Головного управління від 29.12.2021 № 6398/01/18-2021 про те, що у відділі поліції проходить службу ОСОБА_1 , який має великий досвід роботи, переважно за лініями роботи кримінальної поліції та превентивної діяльності. ОСОБА_1 добре володіє нормативною базою, що дозволяє швидко виконувати службові обов'язки. 04.01.2022 начальником УПД ГУНП в Донецькій області на ім'я т.в.о. начальника ГУНП в Донецькій області полковника поліція складено рапорт, у якому викладені пропозиції щодо переміщення ОСОБА_1 на посаду дільничного офіцера поліції № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, виходячи з інтересів служби та відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію». На рапорті міститься резолюція т.в.о. начальника Головного управління «у встановленому порядку».
У подальшому Головним управлінням винесено наказ від 11.02.2022 № 13 о/с, яким, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби), призначено майора поліції ОСОБА_1 дільничним інспектором поліції превентивної діяльності відділу № 1 Маріупольського РУП, з посадовим окладом 2400 гривень та установлено надбавку за специфічні умови проходження служби у розмірі 40%, увільнивши його від посади інспектора відділу реагування патрульної поліції Волноваського РУП.
Суд не приймає посилання позивача про те, що його перемістили на нерівнозначну посаду, оскільки: - посадовий оклад «інспектор», «дільничний офіцер поліції» складає 2400 грн., (відповідно до постанови КМУ № 988) - граничне спеціальне звання по посаді «інспектор», «дільничний офіцер поліції» є старший лейтенант поліції (відповідно до розділу IV наказу Національної поліції від 04.12.2015 № 142).
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580 (далі - Закон України № 580-VІІІ).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. За змістом частини першої статті 59 Закону України № 580-VІІІ, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. При цьому, порядок та умови переміщення поліцейських в органах, закладах та установах поліції регламентуються статтею 65 Закону України № 580-VІІІ.
Згідно з частиною першою статті 65 Закону України № 580-VІІІ переміщення поліцейських здійснюється: 1) на вищу посаду - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби); за станом здоров'я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону. Таким чином, підстави переміщення поліцейських по службі врегульовані нормами спеціального законодавства - Закону України № 580-VІІІ.
Частиною восьмою статті 65 Закону № 580-VІІІ визначено, що переведення поліцейського може здійснюватися за його ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. Як вже зазначалось, підставою для прийняття спірного наказу слугував рапорт начальника УПД ГУНП в Донецькій області від 04.01.2022. Таким чином, підставою для переміщення позивача для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби - є ініціатива прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції.
Суд не приймає посилання позивача на приписи КЗпП України, з огляду на те, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.05.2002 №8- рп/2002 (справа щодо підвідомчості актів про призначення або звільнення посадових осіб) при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов'язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, встановивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосувати норми Кодексу Законів про працю України, у якому визначені основні трудові права працівників. Але пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні питання або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Враховуючи те, що порядок переміщення поліцейських по службі, врегульовано спеціальним Законом України «Про Національну поліцію», тому до спірних правовідносин положення КЗпП України застосуванню не підлягають.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, беручи до увагу всі надані сторонами докази в їх сукупності та враховуючи, що правомірність своїх дій відповідачем доведена, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , адреса представника: Донецька область, м. Волноваха, вул. Надії,76) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (код ЄДРПОУ 40109058, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Фонтанна,87, адреса для листування 87515 Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова,86) про визнання протиправним та скасування наказу від 11 січня 2022 року № 13 о/с, поновлення на посаді інспектора відділу реагування патрульної поліції Волноваського районного відділу поліції, відмовити повністю.
Рішення ухвалене та повне судове рішення складено 20 березня 2023 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вст. пну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар