про відкриття провадження у справі
20 березня 2023 року м. ТернопільСправа №921/142/23
Суддя Гирила І.М.
розглянув матеріали позовної заяви за вих. № 51/1-820ВИХ-2351/1-57-750-23 від 24.02.2023 (вх. № 155 від 27.02.2023)
за позовом керівника Кременецької окружної прокуратури, вул. Словацького, 6 а, м. Кременець, 47000 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46008, Лановецької міської ради, вул. Незалежності, 34, м. Ланівці, 47400
до відповідача - Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, м. Київ, в особі Регіональної філії "Львівська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Гоголя 1, м. Львів, 79000
про відшкодування шкоди в розмірі 589 668, 33 грн, яка заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища
Встановив:
21.02.2023 (згідно з поштовою квитанцією) керівник Кременецької окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, далі - позивач 1, Лановецької міської ради, далі - позивач 2, до відповідача - Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Львівська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", про відшкодування шкоди в розмірі 589 668, 33 грн, яка заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Підставою позову визначено невиконання Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Львівська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", як постійним лісокористувачем, покладених на нього обов'язків, зокрема із забезпечення охорони і збереження лісів на підвідомчій йому території, розташованій в межах Бережанської селищної ради Лановецького району Тернопільської області (теперішньої Лановецької ОТГ Кременецького району Тернопільської області), внаслідок чого допущено незаконну рубку невстановленими особами 139 дерев різних порід (98 дерев породи ясен, 8 дерев породи дуб та 33 дерева породи клен) у відділі № 8 кварталі № 66 захисних лісонасаджень п'ятої виробничої дільниці ВСП "Львівська дистанція захисних лісонасаджень" Регіональної філії "Львівська залізниця", що по напрямку Ланівці - Тернопіль.
Необхідність звернення прокурора до суду з даним позовом обґрунтована бездіяльністю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, як контролюючого органу сфері охорони навколишнього природного середовища, та нездійсненням захисту інтересів територіальної громади у сфері охорони та захисту лісів Лановецькою міською радою, яка є органом, наділеним повноваженнями по стягненню відповідних збитків до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища.
Зазначає, що невжиття Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області заходів щодо звернення до суду із позовною заявою про стягнення з відповідача коштів, які можуть бути залучені державою чи органами місцевого самоврядування для реалізації загальнодержавних та місцевих програм, в тому числі щодо охорони навколишнього природного середовища, до відповідного бюджету свідчить про наявність підстав для пред'явлення даного позову прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.
Не відшкодування Лановецькою міською радою шкоди, завданої місцевому бюджету незаконною порубкою дерев, призводить до недоотримання коштів місцевим бюджетом, порушує інтереси територіальної громади та не може залишатись без реагування органів прокуратури.
Звернення прокурора до суду з даним позовом спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання щодо відшкодування шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що підриває матеріальну і фінансову основу органів державної влади, що в свою чергу завдає шкоди інтересам держави.
Згідно з ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Природні ресурси, що є у власності територіальних громад, є складовою частиною матеріальної і фінансової основою місцевого самоврядування (ст. 142 Конституції України).
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України ліси є національним багатством. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Згідно з ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів належить до делегових повноважень міських рад у сфері охорони навколишнього природного середовища
Ст. 145 Конституції України передбачено, що права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Листом за №4254ВИХ-22 від 25.11.2022 Кременецька окружна прокуратура Тернопільської області повідомила Лановецьку міську раду Кременецького району Тернопільської області про встановлення факту незаконної рубки деревини на території ради із зазначенням розміру завданої шкоди та необхідності вжиття відповідних заходів реагування.
У відповідь на вказаний лист Лановецька міська рада листом № 1516/03-11 від 02.12.2022 повідомила окружну прокуратуру, що не вживала жодних заходів, в тому числі шляхом звернення з позовною заявою до суду. Листом № 1598/03-11 від 20.12.2022 Лановецька міська рада повідомила прокуратуру, що ними не будуть вживатися заходи щодо стягнення шкоди.
Відповідно до п. 3 ч. 2 р. 2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України за №53 від 02.02.2021 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція у Тернопільській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема, щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також поданням відповідним органам звітів.
Згідно з ч. 9 р. ІІ Положення, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області уповноважена пред'являти претензії щодо відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертатися до суду з відповідними позовами.
25.11.2022 Кременецькою окружною прокуратурою на адресу Державної екологічної інспекція у Тернопільській області було скеровано лист № 4248ВИХ-22, у якому зазначено про наявність підстав для вжиття нею заходів відносно Регіональної філії "Львівська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця " з метою усунення порушень вимог законодавства.
У відповідь на зазначений лист Державна екологічна інспекція у Тернопільській області листом № 1-1-05-2585 від 29.11.2022 повідомила, що під час огляду місця події в межах кримінального провадження у кварталі №66 відділі 8 захисних лісонасаджень п'ятої виробничої дільниці ВП "Львівська дистанція захисних лісонасаджень" регіональної філії "Львівська залізниця", що по напрямку Ланівці-Тернопіль, виявлено незаконну порубку дерев, за наслідками чого складено акт обстеження та польову перелікову відомість, та проведено розрахунок шкоди, заподіяної лісу в розмірі 589 668, 33 грн, яка на даний час залишається невідшкодованою. Поряд з цим, повідомлено прокуратуру, що Інспекцією не вживались заходи з метою усунення порушень вимог законодавства та захисту інтересів держави у зв'язку із обмеженою сумою коштів для сплати судового збору, та вони не заперечують щодо вжиття заходів представницького характеру окружною прокуратурою.
06.12.2022 Кременецькою окружною прокуратурою повторно скеровано на адресу Державної екологічної інспекція у Тернопільській області лист за № 4401ВИХ-22 з проханням надати інформацію про вжиті заходи з приводу вказаного вище порушення.
Листом за №1-1-05-0704 від 14.12.2022 Державна екологічна інспекція у Тернопільській області повідомила що жодних заходів не вживала та не заперечує щодо вжиття заходів представницького характеру окружною прокуратурою.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 27.02.2023 головуючим суддею для розгляду справи №921/142/23 визначено суддю Гирилу І.М.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 06.03.2023 зазначену вище позовну заяву було залишено без руху; встановлено прокурору строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
14.03.2023 (згідно з поштовою квитанцією) Кременецькою окружною прокуратурою Тернопільської області усунуто визначено в ухвалі від 06.03.2023 недоліки позовної заяви.
Дослідивши матеріали позовної заяви за № 51/1-820ВИХ-2351/1-57-750-23 від 24.02.2023 та долучені до неї документи, господарський суд встановив, що позовну заяву подано з додержанням вимог статей 20, 27, 30, 53, 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), а тому визнає їх достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у даній справі.
За відсутності встановлених главою 10 розділу ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ст. 165 - 167, 169, 176, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 921/142/23.
2. Здійснювати розгляд справи 921/142/23 за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити у справі № 921/142/23 підготовче засідання на 09:30 год. 17.04.2023.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 3 (5-поверх).
4. Запропонувати сторонам у справі подати/надіслати суду:
Відповідачу:
- відзив на позов, оформлений з згідно вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтуються, якщо такі докази не надані позивачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасника справи, протягом 15 днів з вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- заперечення на відповіді на відзиви (у разі отримання відповідей на відзив), протягом 5 днів з дня їх отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Прокурору:
- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Позивачам:
- письмово викладену позицію щодо позовних вимог разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані прокурором, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) зазначених пояснень іншим учасникам справи, протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали;
- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів відповідачу;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
5. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання (20.03.2023) та оскарженню не підлягає.
6. Копію ухвали направити: керівнику Кременецької окружної прокуратури, вул. Словацького, 6 а, м. Кременець, 47000; Державній екологічній інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46008; Лановецькій міській раді, вул. Незалежності, 34, м. Ланівці, 47400; Акціонерному товариству "Українська залізниця", вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, м. Київ та Регіональній філії "Львівська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Гоголя 1, м. Львів, 79000 рекомендованою кореспонденцією з повідомлення про вручення поштового відправлення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.М. Гирила