Рішення від 02.03.2023 по справі 905/2227/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

02.03.2023 Справа №905/2227/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В.

при секретарі судового засідання Галагузі М.П.,

за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, (код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, (код ЄДРПОУ 40150216)

до відповідача 1, Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, (код ЄДРПОУ 44120358)

до відповідача 2, Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, (код ЄДРПОУ 43991155)

про стягнення 93089,30 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: Єрьомичева А.В. - довіреність, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю;

від відповідача 1: Патрікеєва О.В. - у порядку самопредставництва;

від відповідача 2: Вишневський Є.М. - у порядку самопредставництва, -

І. Короткий зміст позовної заяви, заперечень та інших заяв, клопотань учасників справи:

Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою №2017 від 12.11.2021 до Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення 93089,30 грн. збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2019 року на підставі ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт», Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002, та Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на укладання із Управлінням соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації договору №1 від 17.01.2019 на надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні, реорганізацію останнього, створення 16.03.2021 Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, до якого перейшли права та обов'язки Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації; фактичне надання послуг по пільговому перевезенню пасажирів у 2019 році на суму 296422,57 грн., з яких Акціонерне товариство «Українська залізниця» отримало компенсаційних виплат 203333,27 грн., внаслідок чого наразі заборгованість перед позивачем складає 93089,30 грн, та тим самим підприємству останнього завдано збитків. Визначає, що зобов'язання сторін, в даному випадку, виникають у тому числі і безпосередньо із законів України і не залежать від волевиявлення сторін, саме відповідачем 1 не було дотримано імперативних норм закону.

На підтвердження викладених обставин позивач надав у копіях: облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів за період січень-грудень 2019 року, загальні зведені відомості по типах пільг та квитків у приміському сполученні за січень-грудень 2019 року, претензія №2021/4358 від 18.09.2020, договір №1 від 17.01.2019 (зареєстрований 29.01.2019 за №Дон-НРП-19015/НЮ-і) на надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.92 Конституції України, ст.ст.22, 96, 104, 509, 525, 526, 610, п.4 ч.1 ст.611, ст.ст.617, 623 Цивільного кодексу України, ст.ст.174, 193 Господарського кодексу України, ст.89, 91, 102 Бюджетного кодексу України, ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт», пп.6 п.1 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються» №1321 від 16.12.2020, розпорядження Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» №1635-р від 16.12.2020, пп.5 п.1 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-ІХ від 17.07.2020, ст.19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальній гарантії», Міжурядову Угоду про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12.03.1993, Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України «Про охорону дитинства», Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», п.п.3, 5, 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів та здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002, п.п.2-5, 7, 9-11 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009.

21.12.2021 від представника відповідача 1 судом отримано відзив №01/01-3153 від 17.12.2021 на позовну заяву (надіслано поштою 17.12.2021, згідно інформації, що міститься на конверті, у якому надійшов документ). Просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, зокрема, зазначено, що Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області створено відповідно до розпорядження голови Краматорської РДА «Про упорядкування структури та загальної чисельності краматорської РДА Донецької області» від 10.03.2021 за №7; стороною спірного договору є Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації, яке відповідно до пп.2 п.1 та п.2 розпорядження голови Слов'янської районної державної адміністрації від 16.01.2021 №3/3-21 «Про реорганізацію структурних підрозділів Слов'янської районної державної адміністрації» з 16.01.2021 припинено та встановлено правонаступником його зобов'язань, прав та обов'язків Краматорську районну державну адміністрацію Донецької області, з огляду на таке Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області не є належним відповідачем у цій справі. Одночасно зазначено, відповідно до договору №1 від 17.01.2019 витрати на перевезення відшкодовуються з місцевих бюджетів, коли Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області фінансується та отримує фінансування лише з державного бюджету на підставі кошторисів на певний рік за певними Програмами та у відповідності зі ст.ст.3, 10, 87, 91 Бюджетного кодексу України; відповідно до Положення про Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області в останнього відсутні функції щодо відшкодування витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні, робота управління спрямована на співпрацю та всебічну допомогу громадянам України, але тільки на підставі Закону та у спосіб визначений Законом; посилається на положення Конституції України, приписи Закону України «Про державний бюджет України», Бюджетний кодекс України та говорить, що Кабінет Міністрів України є державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян.

До відзиву додано у копіях: розпорядження голови райдержадміністрації Слов'янської районної державної адміністрації №3/3-21 від 16.01.2021 «Про реорганізацію структурних підрозділів Слов'янської районної державної адміністрації» з додатком №1-7 до нього, розпорядження голови районної державної адміністрації Краматорської районної державної адміністрації №7 від 10.03.2021 «Про упорядкування структури та загальної численності Краматорської районної державної адміністрації Донецької області» із додатком №1-3 до нього, розпорядження голови районної державної адміністрації Краматорської районної державної адміністрації №8 від 16.03.2021 «Про затвердження Положення про управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області», рішення Слов'янської районної ради Донецької області №7/31-623 від 21.12.2018 «Про районний бюджет на 2019 рік» з додатком №2 до нього.

28.12.2021 від позивача на офіційну електронну поштову скриньку суду одержано клопотання №2641 від 28.12.2021 про залучення співвідповідача, яким, посилаючись на ст.42, 46, 48 Господарського процесуального кодексу України, просить залучити до участі у справі в якості співвідповідача Краматорську районну державну адміністрацію Донецької області (84313, Донецька область, місто Краматорськ(з), бульвар Машинобудівників, будинок 37, код ЄДРПОУ 43991155) як правонаступника Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації; витребувати у Краматорської районної державної адміністрації Донецької області передавальні акти щодо прийняття правонаступництва зобов'язань, прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації.

16.02.2022 від відповідача 2, через канцелярію Господарського суду Донецької області, отримано відзив №358/01-57вх від 11.02.2022 на позовну заяву про стягнення збитків за пільгові перевезення громадян у приміському сполученні у справі №905/2227/21 (надіслано поштою 14.02.2022, згідно відомостей, що містяться на поштовому конверті, у якому надійшли документи). За змістом відзиву відповідач 2 зазначає, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження того, що було подано документи, визначені у розділі 3 договору №1 від 17.01.2019 та положеннями Порядку №256 від 04.03.2002, Порядку №1359 від 16.12.2009, до Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації; вважає, що договір було виконано у повному обсязі; зауважує, що відповідно до передавального акту від 15.03.2021 до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області не передані зобов'язання щодо сплати Акціонерному товариству «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» збитків на пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2019 року. Посилаючись на норми Закону України «Про місцеві державні адміністрації» вважає, що Краматорська районна державна адміністрація Донецької області не має повноважень щодо здійснення компенсаційних виплат за надання послуг за пільгове перевезення пасажирів за 2019 рік.

Просить врахувати наведені у відзиві заперечення та докази і відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог.

До відзиву надано у копіях: Передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей, активів та зобов'язань Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації до правонаступника Краматорської районної державної адміністрації з подальшою передачею Управлінню соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області від 15.03.2021, затверджений розпорядженням голови райдержадміністрації №11/3/-21 від 15.03.2021 з додатком №2, №4, №10, №12 до нього.

26.04.2022 від позивача на офіційну поштову скриньку суду отримано відповідь №336 від 21.02.2022 на відзив, за змістом якого викладено підстави з яких вважає відзив відповідача-2 необґрунтованим та безпідставним, зокрема, зазначено, що:

- 18.09.2020 направлена претензія №2021/4358 від 18.09.2020 до відповідача, яка залишена без задоволення;

- розпорядником коштів бюджетного фінансування вказаних соціальних пільг у м.Слов'янськ Донецької області є управління, а відшкодування витрат, понесених внаслідок пільгового перевезення, здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій;

- перевезення пасажирів на пільгових умовах залізницею здійснено не за власної ініціативи, а на виконання імперативних законодавчих вказівок, залізниця не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення пільгових категорій громадян, як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач, в силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені витрати позивачу.

Просить врахувати наведені обставини при розгляді справи та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

04.01.2023 від представника відповідача 2, Вишевського Є.М. на офіційну електронну поштову адресу суду отримано додаткові пояснення №01-57/03 від 04.01.2023, у яких зазначено, що відповідно до п.1.3 договору сума договору складає 156000,00 грн., АТ «Укрзалізниця» отримала компенсаційні виплати за надання послуг по пільговому перевезенню пасажирів за 2019 рік в сумі 203333,27 грн., за висновками відповідача 2 укладений договір виконано в повному обсязі; зауважено, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження того, що Управлінням соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації отримано та підписано документи (договір, акти звірки наданих пільг, акт звіряння заборгованості) на суму зазначеної у позові заборгованості, також на підтвердження позовних вимог жодних документів, які підтверджують факт отримання документів, передбачених Порядком 1359, не надано; підписані акти звіряння відсутні; вказано, що відповідно до ст.7 Закону України «Про залізничний транспорт» відносини підприємств залізничного транспорту з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах. Тому, враховуючи, що укладений договір виконаний в повному обсязі, іншого не підписано, зазначена сума позовних вимог (заборгованості) визначена безпідставно. Звернуто увагу на зміни законодавства, що регулює спірні правовідносини, внаслідок яких виключені компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян з переліку заходів з виконання державних програм соціального захисту, що проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, та наведено позицію Верховного Суду (справа №640/21817/18), відповідно до якої якщо з місцевого бюджету будуть здійснюватись видатки на фінансування пільг, то орган місцевого самоврядування обов'язково має прийняти відповідне рішення, за відсутності такого підстав для виплати з місцевого бюджету не має. Просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

19.01.2023 представником позивача електронною поштою подано додаткові пояснення б/н б/д, у яких вказано, що 11.01.2021 голова Донецької обласної державної адміністрації видав розпорядження №11/5-21 «Про заходи з реорганізації районних державних адміністрації, розташованих у Краматорському районі Донецької області», відповідно до якого утворено комісію з реорганізації Костянтинівської, Олександрівської та Слов'янської районних державних адміністрацій, які приєднаються до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області; зауважено, що низка документів таких як порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрації, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1321 від 16.12.2020, розпорядження Кабінету Міністрів України №1635- р від 16.12.2020 «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрації», протокол рішення комісії з реорганізації Костянтинівської, Олександрійської та Слов'янської районних державних адміністрацій Донецької області, які приєднаються до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області №1 від 16.01.2021 підтверджують, що саме Краматорська районна державна адміністрація є правонаступником припиненої Слов'янської РДА; звернуто увагу, що УСЗН є структурними підрозділами РДА, тож правонаступником УСЗН Слов'янської РДА є УСЗН Краматорської РДА, законодавство і досі не звільняє державу від компенсації збитків за пільгові перевезення, про що свідчать чисельні рішення судів, які стягують збитки за пільгові перевезення за 2019, 2020 рік з районних державних адміністрацій; просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

26.01.2023 представником позивача електронною поштою подано додаткові пояснення аналогічні за змістом тим, що були надіслані суду 19.01.2023.

24.02.2023 від представника відповідача 2 електронною поштою суду отримано додаткові пояснення №01-57/103 від 23.02.2023, у яких наведено судову практику щодо розгляду подібних спорів; зазначено, що рішенням сесії Слов'янської районної ради Донецької області №7/31-623 від 21.12.2018 розподіл видатків районного бюджету на 2019 рік передбачались кошти на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті у сумі 156000,00грн.; посилаючись на твердження позивача в частині проведених із ним розрахунків, визначає укладений договір виконаним у повному обсязі; аргументує тим, що до позовної заяви не додано місячні станційні звітності, а загальна зведена відомість по типах пільг та квитків у приміському сполученні нічого не спростовує, і не доводить. До неї включені усі види перевезень від Авдіївки до Близнюків Харківської області. Позивачем не наведений розрахунок сум позовних вимог, тому суми в облікових формах є непідтвердженими та незрозумілими.

01.03.2023 від представника позивача електронною поштою отримано додаткові пояснення щодо продажу квитків пільгової категорії у приміському сполученні, порядок здійснення, зміст проїзних і перевізних документів; роз'яснено формування загальної звітності по пільговим перевезенням у приміському сполученні з подальшим оформленням документів для управлінь соціального захисту населення, наведено приклади; стверджує, що здійснення компенсаційних платежів у сумі, більшій ніж передбачено договором, є фактичним визнанням боргу.

02.03.2023 представником відповідача 2 на електронну адресу суду надіслано додаткові пояснення №01-57/111 від 02.03.2023, які містять доводи у спростування пояснень позивача, отриманих 01.03.2023. Так пояснення суми в обліковій формі за січень прикладом складання сум по станціям Бантишево, Святогірськ, Славкурорт, як факт, визначає таким, що нічим не доводиться та не підтверджується; сума позовних вимог не може ґрунтуватись на облікових формах, які основані на припущеннях; говорить про те, що компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян, які придбали проїзні квитки по станціях Святогірськ та Славкурорт мали б входити до рішень про міські бюджети Святогірської міської ради, або Слов'янської міської ради, програмою економічного і соціального розвитку м.Слов'янська на 2019, 2020 та 2021 роки передбачалось надання компенсаційних виплат на пільговий проїзд залізничним транспортом окремим категоріям громадян у сумі 1800,000 тис.грн.; реєстратори розрахункових операцій не можуть фіксувати відомості про отримувачів пільг, що не дає можливості віднести придбані квітки до конкретних умов відповідних договорів; вважає, що єдиним документом, відповідно до укладеного договору та чинного законодавства, який би свідчив про визнання суми заборгованості є акт звірки, який відсутній; сума заборгованості ніким не визнавалась; ще раз звертає увагу на рішення сесії Слов'янської районної ради Донецької області №7/31-623 від 21.12.2018, яким розподіл видатків районного бюджету на 2019 рік передбачав кошти на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті у сумі 156000,00грн. та на повному виконанні договору.

Вказані вхідні електронні документи та додатки до них скріплено кваліфікаційним електронним підписом, згідно інформації, що містять відповідні довідки (наявні у матеріалах справи).

ІІ. Процесуальній дії суду:

З дотриманням приписів ст.32 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/2227/21 визначено суддю Кротінову О.В.

Ухвалою суду від 01.12.2021 прийнято позовну заяву №2017 від 12.11.2021 до розгляду та відкрито провадження у справі №905/2227/21; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; позивачу визначено надати: відповідно до ст.ст.166, 251 Господарського процесуального кодексу України відповідь на відзив у строк до 30.12.2021, одночасно надати докази її направлення учасникам справи; надати: докази отримання компенсаційних виплат у сумі 203333,27 грн. за 2019 рік; належним чином засвідчену копію договору №21 від 03.01.2019 та пояснення щодо надання копії договору №1 від 17.01.2019; пояснення визначення відповідачем саме Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, беручи до уваги відомості, що містить Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичних осіб-правонаступників Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації у строк згідно ч.2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, а саме не більш ніж 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; відповідачу визначено надати: відповідно до ст.ст.165, 251 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову у строк до 20.12.2021, але не пізніше 15 днів з вручення ухвали про відкриття провадження у справі; одночасно надіслати учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку судового засідання; роз'яснено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та , що за клопотанням однієї із сторін розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 27.01.2022 визначено розгляд справи №905/2227/21 за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» до відповідача, Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, про стягнення 93089,30 грн., за правилами загального позовного провадження, стадія: відкриття провадження у справі; призначено підготовче засідання на 23.02.2022 о 13:00 год. (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5, зал судового засідання зал судового засідання №406); визнано явку представників сторін у підготовче засідання обов'язковою.

Ухвалою суду від 27.01.2022 залучено до участі у справі співвідповідача - Краматорську районну державну адміністрацію Донецької області (84313, Донецька область, місто Краматорськ(з), бульвар Машинобудівників, будинок 37, код ЄДРПОУ 43991155); визначено Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, відповідачем-1; Краматорську районну державну адміністрацію Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, відповідачем-2; зобов'язано позивача, протягом 2 днів з дня отримання даної ухвали суду, направити на адресу відповідача-2 - Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, копію позовної заяви з додатками та надати докази виконання даної вимоги; встановлено відповідачу-2 надати: відповідно до ст.165 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову у строк до 14.02.2022, але не пізніше 10 днів з вручення копії позовної заяви з доданими до неї документами; одночасно надіслати учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання; встановлено позивачу надати: відповідь на відзив, разом із доказами її направлення учасникам справи, у строк до 23.02.2022.

Ухвалою суду від 23.02.2022 відкладено підготовче засідання на 10.03.2022 року о 14:30 год. зал судового засідання №406 (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5); визнано явку представників сторін у підготовче засідання обов'язковою.

10.03.2022 підготовче засідання у справі № 905/2227/21, у зв'язку із запровадженням на території України воєнного стану, веденням активних бойових дій на території міста Харкова та Харківської області, не відбулось.

Ухвалою суду від 03.05.2022 відкладено розгляд справи №905/2227/21; визначено з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендувати у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці представників учасників справи подавати до суду заяви про розгляд справи в їхній відсутності за наявними матеріалами в порядку частини третьої статті 196 Господарського процесуального кодексу України; повідомлено учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі «Електронний суд»; визначено про дату, час і місце наступного підготовчого засідання повідомити учасників справи додатково відповідною ухвалою суду.

Ухвалою 13.12.2022 повідомлено Акціонерне товариство «Українська залізниця», м.Київ, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, та Краматорську районну державну адміністрацію Донецької області, м.Краматорськ Донецької області,про дату, час і місце підготовчого засідання, що відбудеться 10.01.2023 о 14:00 год., у приміщенні Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5, каб. №406; повідомлено, що участь у підготовчому засіданні можлива для сторін в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення підготовчого засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 10.01.2023 закрито підготовче провадження по справі №905/2227/21; призначено справу №905/2227/21 за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, до відповідача 1, Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, до відповідача 2, Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, про стягнення 93089,30 грн., до судового розгляду по суті; визначено проведення судового засідання 06.02.2023 о 15:00 год. за адресою: 61022, м.Харків, проспект Науки, 5, зал судового засідання № 406 для розгляду справи по суті; визначено з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендувати у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці представників учасників справи подавати до суду заяви про розгляд справи в їхній відсутності за наявними матеріалами в порядку частини третьої статті 196 Господарського процесуального кодексу України.; повідомлено сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі «Електронний суд»; повідомлено, що участь у судовому засіданні можлива для сторін в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

У судовому засіданні з розгляду справи по суті оголошувалась перерва по 02.03.2023. про що представників сторін повідомлено під запис у судовому засіданні.

Документи надані сторонами прийнято судом та долучено до матеріалів справи, враховано під час розгляду справи по суті.

У судовому засіданні 02.03.2023 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення по суті спору та наполягав на задоволенні позову.

У судовому засіданні 02.03.2023 представники відповідача 1 та відповідача 2 проти задоволення позовних вимог заперечили у повному обсязі, з підстав викладених у відзивах та представлених суду поясненнях.

Суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи (оголошення перерви) та дійшов висновку про можливість розглянути спір у судовому засіданні 02.03.2023.

ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом:

17.01.2019 між Управлінням соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації (замовник) та Акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі структурного підрозділу «Служба приміських пасажирських перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» (перевізник, виконавець) укладено договір №1 (зареєстрований останнім 29.01.2019 за №Дон-НРП-19015/НЮ-і) на надання та фінансування послуг по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом загального користування у приміському сполученні, згідно п.1.1 якого предметом договору є відносини сторін щодо надання та фінансування пільг населенню, згідно Законів України України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства» (пільги дітям з багатодітних сімей), постанови Кабінету Міністрів України №354 від 17.05.1993 «Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони та їх соціальний захист», пов'язаних із споживанням населенням таких видів послуг: приміське залізничне перевезення пасажирів за рахунок коштів місцевого бюджету.

Згідно з умовами договору замовник здійснює фінансування пільг, пов'язаних із споживанням послуг згідно п.1.1 договору, на підставі поданих виконавцем реєстрів перевезених пільговиків у межах бюджетних призначень, а виконавець здійснює постачання цих послуг населенню, що має відповідні пільги (п.1.2 договору).

Сума договору складає 156000,00 грн. (п.1.3 договору).

Згідно п.2.1, п.2.2 договору виконавець зобов'язався реалізувати у 2019 році послуги населенню, що має право на пільги згідно чинного законодавства та відповідно до п.1.1 договору, замовник зобов'язався щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним, готувати спільно з виконавцем акти звіряння заборгованості по наданим послугам населенню, що має пільги; щомісячно, на підставі актів звіряння заборгованості, надавати до фінуправління та Держказначейства дані про нараховані суми щодо пільг.

Виконавець щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевих бюджетів, реєстри перевезених пільговиків, розрахунки щодо надання послуг населенню, що має право на пільги, та акти звірки на надання пільг (п.3.1 договору).

Замовник після підписання актів звіряння заборгованості проводить фінансування видатків на покриття витрат виконавцю в межах бюджетних асигнувань щодо надання пільг (п.3.2 договору).

Розрахунки проводяться згідно пунктів 7, 9-11 постанови Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 (п.3.3 договору).

Сторони погодили, що даний договір набуває чинності з моменту його підписання, а умови договору застосовуються згідно ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України з 01.01.2019, і діє в частині надання послуг до 31.12.2019, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання (п.8.1 договору).

Договір підписано сторонами без зауважень та скріплено печатками підприємств.

Рішенням Слов'янської районної ради Донецької області №7/31-623 від 21.12.2018 «Про районний бюджет на 2019 рік» затверджено бюджетні призначення головним розпорядникам коштів місцевого бюджету на 2019 рік у розрізі відповідних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 2 до цього рішення, зокрема, компенсаційні пільги за льотний проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті - 156000,00грн..

За період січень - грудень 2019 року позивачем здійснено перевезення пільгових категорій населення за пільговими тарифами.

Донецькою залізницею (позивачем) визначено суму недоотриманих коштів у 2019 році за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів, а саме за перевезення наступних категорій пільговиків для приміського сполучення: інвалідів Великої Вітчизняної війни 1, 2, 3 групи та прирівняних до них осіб; учасників Великої Вітчизняної війни, бойових операцій; батьків військовослужбовців, які загинули чи померли; інвалідів війни 1, 2, 3 групи та осіб, які супроводжують в поїздах інваліда; учасників бойових дій; інвалідів 1, 2, 3 групи та осіб, які супроводжують інвалідів 1 групи; постраждалих внаслідок Чорнобильської аварії 1 категорії, уч. ліквідації, дітей віком від 6-18 років, яким встановлена інв. пов'язана з Чорнобильською катастрофою; пенсіонерів за віком; ветеранів: органів внутрішніх справ, військової служби; дітей віком від 6 до 18 років (до 23 років) з багатодітних сімей; дітей-сиріт і дітей, які залишились без піклування батьків, віком від 16-18 років; дітей-інвалідів віком від 6-18 років по Донецькій області Слов'янського району:

у січні 2019 року - на загальну суму 19747,78 грн. (з ПДВ) за 1119 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у лютому 2019 року - на загальну суму 23407,80 грн. (з ПДВ) за 1165 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у березні 2019 року - на загальну суму 31442,54 грн. (з ПДВ) за 1486 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у квітні 2019 року - на загальну суму 28596,17 грн. (з ПДВ) за 1433 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у травні 2019 року - на загальну суму 36262,14 грн. (з ПДВ) за 1686 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у червні 2019 року - на загальну суму 56771,20 грн. (з ПДВ) за 2320 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у липні 2019 року - на загальну суму 56343,90 грн. (з ПДВ) за 2452 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у серпні 2019 року - на загальну суму 30733,29 грн. (з ПДВ) за 1545 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у вересні 2019 року - на загальну суму 690,04 грн. (з ПДВ) за 46 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у жовтні 2019 року - на загальну суму 187,74 грн. (з ПДВ) за 12 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у листопаді 2019 року - на загальну суму 128,82 грн. (з ПДВ) за 9 оформленими пільговими проїзними документами (квитками);

у грудні 2019 року - на загальну суму 12111,15 грн. (з ПДВ) за 199 оформленими пільговими проїзними документами (квитками).

За вказаний період залізницею складено облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів та сформовано загальні зведені відомості по типах пільг та квитків у приміському сполученні.

За даними позивача, заборгованість за спірними послугами становить 93089,30 грн., фактично спожито з початку року 296422,57 грн., профінансовано 203333,27 грн.

Позивач надав копію претензії №2021/4358 від 18.09.2020 на адресу Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації, у якій просить сплатити 92082,70 грн. боргу за договором №Дон-НРП-19015/НЮ-і від 29.01.2019.

Доказів направлення даного звернення не надано.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 03.11.2021 внесено запис про державну реєстрацію припинення Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації на підставі рішення щодо реорганізації, правонаступником вказано Краматорську районну державну адміністрацію Донецької області, код ЄДРПОУ 43991155.

Відповідно до підпункту 2 п.1 розпорядження голови райдержадміністрації Слов'янської районної державної адміністрації №3/3-21 від 16.01.2021 «Про реорганізацію структурних підрозділів Слов'янської районної державної адміністрації» Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації припинено з 16.01.2021 в результаті реорганізації шляхом приєднання до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області.

Як визначено п.2 вказаного розпорядження, Краматорська районна державна адміністрація Донецької області є правонаступником зобов'язань, прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації.

Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації Краматорської районної державної адміністрації №7 від 10.03.2021 «Про упорядкування структури та загальної численності Краматорської районної державної адміністрації Донецької області» та Положення про Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, останнє є структурним підрозділом Краматорської районної державної адміністрації Донецької області зі статусом юридичної особи публічного права, входить до її складу і в межах району забезпечує виконання покладених на управління завдань.

15.03.2021 складено передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей, активів та зобов'язань Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації до правонаступника Краматорської районної державної адміністрації з подальшою передачею Управлінню соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, затверджений розпорядженням голови райдержадміністрації №11/3/-21 від 15.03.2021, який не відображає передачу правонаступнику будь-яких зобов'язань перед Акціонерним товариством «Українська залізниця». При цьому, судом звернуто увагу на тому, що додатки до нього у повному обсязі не надано, а отже вважати факт встановленим, ґрунтуючись на даному документі, суд не вбачає підставним.

Відповідачі наявність спірного зобов'язання заперечують.

Позивач наполягає на тому, що несплата компенсаційних витрат у загальному розмірі 93089,30 грн., внаслідок надання пільгового проїзду окремих категорій громадян, які мають відповідні пільги при користуванні залізничним транспортом, відшкодування якого здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та що фактично позивачу не відшкодовано, зумовило звернення останнього до суду з розглядуваним позовом.

IV. Мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства:

Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

За змістом ст.13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

За приписом ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.

За змістом п.п.1, 6 ст.92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України.

Як вбачається зі ст.19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами України визначаються, зокрема, пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Соціальні пільги на пасажирські перевезення для ряду категорій громадян встановлено, зокрема, Міжурядовою Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої Вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12.03.1993, Законами України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Частиною 6 ст.9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Пунктом 6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №252 від 19.03.1997 закріплено обов'язок суб'єктів господарської діяльності, які займаються перевезенням та обслуговуванням пасажирів, забезпечити надання пільг особам, які мають на це право згідно із законодавством України.

З такого слідує, що залізниця здійснює перевезення окремих категорій громадян за пільговими тарифами відповідно до чинних законів України, які передбачають такі пільги для конкретних категорій громадян, а не за окремими угодами, а збитки залізничного транспорту (в розумінні Закону України «Про залізничний транспорт») від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевого бюджетів.

Норми зазначених вище нормативно-правових актів закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондується безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

У розглядуваному позові порушується питання про заборгованість з компенсаційних виплат, порядок здійснення яких визначений сторонами в укладеному між ними договорі №1 від 17.01.2019 (зареєстрований 29.01.2019 за №Дон-НРП-19015/НЮ-і), а також встановлений Кабінетом Міністрів України у постановах №256 від 04.03.2002 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», яка діяла під час виникнення та існування спірних відносин, та №1359 від 16.12.2009 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян».

Сторонами у договорі №1 від 17.01.2019 (зареєстрований 29.01.2019 за №Дон-НРП-19015/НЮ-і) встановлений такий порядок взаємодії, який передбачає подання позивачем (перевізником, виконавцем) замовнику облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевих бюджетів, реєстри перевезених пільговиків, розрахунки щодо надання послуг населенню, що має право на пільги, та акти звірки на надання пільг.

Одночасно, у порядку №256 передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

У пункті 2 порядку №256 визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення, районних бюджетах, бюджетах об'єднаних територіальних громад на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до п.3 вказаного порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Отже, розпорядником коштів бюджетного фінансування вказаних соціальних пільг у Слов'янському районі Донецької області за станом на 2019 рік є Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації.

Відповідно до п.4 порядку №256 перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги населенню.

Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009, визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надане законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі.

Таким чином, чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян і такі зобов'язання виникають безпосередньо із актів цивільного законодавства.

Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг (п.4 порядку №1359).

За змістом п.п.9-11 порядку №1359 на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком.

Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.

Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.

Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходженні їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.

Вищезазначені нормативні акти покладають на розпорядника обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані кошти залізницею за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі.

Отже, акти звіряння не є визначальними у розглядуваному випадку при встановленні обсягу недоотриманих коштів та не виступають підставою для здійснення повного розрахунку за надані фактично послуги.

Згідно з абз.5 п.п.б) п.4 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Абзац п'ятий підпункту «б» пункту 4 частини першої статті 89 виключено на підставі Закону №1789-VIII від 20.12.2016 (набрав чинності 01.01.2017).

Підпункт «б» пункту 4 частини першої статті 89 виключено на підставі Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №293-IX від 14.11.2019 (набрав чинності 01.01.2020).

Згідно ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зокрема, на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, а також здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Частину п'яту статті 102 виключено на підставі Закону №1789-VIII від 20.12.2016 (набрав чинності 01.01.2017).

Водночас, відповідно до пп.ґ п.3 ч.1 ст.91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на: соціальний захист та соціальне забезпечення: компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Положення пп.ґ п.3 ч.1 ст.91 Бюджетного кодексу України є чинними на час виникнення та існування спірних відносин, та підлягають застосуванню у розглядуваному випадку.

Поряд з цим, Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації, як зобов'язану особу на відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян 2019 року в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує, визначають приведені положення Закону України «Про залізничний транспорт» та означених вище Порядків, що є чинними під час виникнення та існування спірних відносин.

За твердженнями позивача, Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації за приведеними вище обліковими формами компенсаційні виплати здійснило частково, на суму 203333,27грн., внаслідок чого у виникла заборгованість у сумі 93089,30грн., яку і заявлено до стягнення.

Одночасно, матеріали справи не містять жодного документа, який би вказував, що Управлінням соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації взято зобов'язання у межах приведених правовідносин у сумі більшій ніж 156000,00грн.

Також, з представлених суду матеріалів не можна дійти однозначного висновку стосовно того, яка частина витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян 2019 року визнана Управлінням соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації шляхом сплати суми більшої ніж 156000,00грн., а саме у розмірі 203333,27грн., та підстави здійснення таких дій.

Позивачем не доведено вчинення дій, направлених на застосування механізму розрахунку у відповідності до положень порядку №256 та порядку №1359, зокрема, чи подано розпоряднику коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.

Пункт 7 порядку 1359 визначає, що сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира.

Проте, позивачем не доведено та не пояснено віднесення до меж адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговувало Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації, станцій Святогірськ, Славкурорт.

За таких обставин, вважати наявні у матеріалах справи облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян за вказаний період беззаперечним доказом виникнення обов'язку Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації компенсувати витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевих бюджетів, підстав не встановлено.

Як свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 03.11.2021 внесено запис про державну реєстрацію припинення Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації.

Враховуючи таке, обов'язком доказування дійсності тверджень, у розглядуваному випадку, у розумінні приписів Господарського процесуального кодексу України, покладається саме на позивача.

Однак, як слідує з викладеного, є недоведеним виникнення самого зобов'язання Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації щодо сплати заявленої до стягнення суми.

Відповідно до загальних приписів ст.104 Цивільного кодексу України у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

У свою чергу, оскільки не доведено виникнення зобов'язання Управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації зі сплати компенсаційних виплат у розмірі 93089,30грн., вважати його таким, що перейшло до відповідача 2 та, як наслідок, до відповідача 1, достатніх підстав не встановлено.

З огляду на викладене, спростовуються доводи позивача про те, що обов'язок здійснення відповідачами розрахунків у приведеному вище обсязі з позивачем за пільгове перевезення окремих категорій громадян є наявним.

V. Висновки суду:

За встановлених обставин, беручи до уваги мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства, позовні вимоги Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» до відповідача 1, Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, до відповідача 2, Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, про стягнення 93089,30грн. є такими, що підлягають залишенню без задоволення.

Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм ст.129 Господарського процесуального кодексу України та відносяться на позивача.

Керуючись ст.ст.4, 7, 13, 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ, в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман Донецької області, до Управління соціального захисту населення Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, та до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області, м.Краматорськ Донецької області, про стягнення збитків за пільгове перевезення пасажирів у сумі 93089,30 грн. відмовити у повному обсязі.

2.У судовому засіданні 02.03.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

3.Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

4.Дата складення повного судового рішення 13.03.2023.

Суддя О.В. Кротінова