Справа № 211/1182/23
Провадження № 1-кс/211/249/23
16 березня 2023 року
Слідчий суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , у відсутність представника скаржника ОСОБА_3 , представника ВП № 1 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області, розглянувши скаргу представника Відділу з питань державного Архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Відділення поліції № 1 Криворізького районного управління поліції ГУНП України в Дніпропетровській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР,-
встановив:
До Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу надійшла скарга представника Відділу з питань державного Архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Відділення поліції № 1 Криворізького районного управління поліції ГУНП України в Дніпропетровській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР. В скарзі послалась на те, що відділ з питань державного архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради діє в межах своїх повноважень відповідно до ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності », Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, зі змінами (надалі - Порядок № 553 ) та Порядку накладення штрафів за порушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 р. № 244.
Відділом було отримано лист виконкому Довгинцівської районної у місті ради щодо реконструкції нежитлового приміщення вбудованого у перший поверх за адресою: приміщення № 2 житлового будинку АДРЕСА_1 . В подальшому відділом було встановлено порушення ч. 2 ст.5 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» при відчуженні вказаного нерухомого майна.
Також в ході візуального обстеження даного нерухомого майна, було встановлено фактичне розміщення кімнат у приміщенні, яке не відповідає поверхневому плану технічного паспорту БТІ від 30.11.2020 року, також було встановлено, що будівельні роботи які проводилися у вищезазначеному приміщенні, є втручанням в несучі конструкції будинку. Виконані роботи без відновлення несучої здатності будинку можуть привести до аварійного стану цього будинку.
Відділом до ВП № 1 було подано заяву про кримінальне правопорушення, за ознаками передбаченого ст. 275 КК України, яку ВП № 1 було отримано 14.02.2023 року.
До даного часу відомості до ЄРДР не внесені. Просить зобов'язати уповноважених осіб ВП №1 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви від 13 02 2023 року.
Представник скаржника ОСОБА_3 у прохальній частині скарги просила розглядати скаргу за відсутності представника відділу з питань державного Архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради.
Начальником СД ВП № 1 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 надані письмові пояснення в яких просить розглядати скаргу без його участі, в задоволенні скарги просить відмовити. Також в обгрунтування пояснень зазначено, що під час вивчення заяви про кримінальне правопорушення було встановлено, що на момент розгляду матеріалів відсутні будь-які відомості (матеріали) які б вказували на створення загрози життю чи здоров'ю людей, або інших тяжких наслідків, а також причинний зв'язок між діями власника нежитлового приміщення розташованого за адресою: АДРЕСА_2 та такими наслідками. Однак, відповідно до правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і не жилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. Таким чином, на теперішній час вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 150 КУпАП.
Дослідивши скаргу, додані до неї матеріали, слідчий суддя вважає, що скарга обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним із суб'єктів, які реалізують завдання кримінального судочинства, є слідчий, який у своїй професійній діяльності застосовує положення кримінального процесуального законодавства.
Згідно з частини 1 статті 304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною 1 статті 303 цього Кодексу, в тому числі на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, можуть бути подані заявником, потерпілим чи його представником або законним представником протягом десяти днів з моменту вчинення бездіяльності.
Статтею 116 КПК України визначено, що процесуальні дії мають виконуватися у встановлені цим Кодексом строки.
Відповідно до вимог статті 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Відповідно до частини 4 статті 214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву та повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Пунктом 1.2 розділу ІІ Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України №69 від 17.08.2012 року, встановлено, що відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам пункту 4 частини 5 статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. До Реєстру підлягають внесенню відомості, які характеризують кримінальне правопорушення (п.2.2 розділу ІІ положення).
Таким чином, законом встановлений чіткий обов'язок внесення слідчим чи прокурором відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР із встановленням обмеженого процесуального строку для його виконання після отримання відповідної заяви чи повідомлення. Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину.
Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події. Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР. Викладені в такому повідомленні обставини підлягають перевірці, але така перевірка повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР. Потім, у разі, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до статті 284 КПК.
Заява Відділу з питань державного Архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради є заявою про вчинене кримінальне правопорушення, яка містить обставини, що можуть свідчить про вчинення кримінального правопорушення, а тому відповідно до частини 1 статті 214 КПК України невідкладно, але не пізніше 24 години після подання, слідчий зобов'язаний був внести відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Отже, слід зазначити, що не внесення ВП №1 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань призвело до порушення зазначених норм КПК України, а саме: не розпочато досудове розслідування.
Доводи, викладені в заяві Відділу з питань державного Архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської радипідлягають перевірці в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР. Лише потім, у разі, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України, тому суд погоджується, що було допущено бездіяльність та скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 303-307 КПК України, слідчий суддя, -
ухвалив:
Скаргу представника Відділу з питань державного Архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Відділення поліції № 1 Криворізького районного управління поліції ГУНП України в Дніпропетровській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР, задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб Відділення поліції № 1 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинене кримінальне правопорушення, викладене у заяві Відділу з питань державного Архітектурно - будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2023 року, зареєстрованої 14.02.2023 року в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події за № 2135 , та розпочати досудове розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1