Справа № 169/316/23
Провадження № 2-о/169/89/23
Категорія:
16 березня 2023 року смт. Турійськ
Турійський районний суд Волинської області в складі
головуючого судді Ковальчук О.В.,
за участю секретаря Гаврилюк Н.В.,
Справа № 169/316/23
сторони справи:
заявник ОСОБА_1 ,
представник заявника - адвокат Мартинюк Ю.С.,
заінтересована особа Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Мартинюк Юлія Сергіївна, заінтересована особа: Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
Представник заявника звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим Україна, народився громадянин України дитина чоловічої статі ОСОБА_2 , матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України - відомості про батька вказати на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. Свої вимоги мотивує наступним, що встановлення факту народження заявникам необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану українського зразка неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.08.2006 року № 565 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції 25.10.2006 року за № 1150/13024, та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження, тому змушена звернутись до суду з відповідною заявою.
Ухвалою судді від 16.03.2023 року у справі відкрито окреме провадження та справу призначено до слухання у відкритому судовому засіданні.
Представник заявника в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі та участі заявника, заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Турійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. Суду надана заява про розгляд справи без участі представника відділу.
У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Частиною третьою статті 317 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
З матеріалів справи вбачається, що у заявника народилась дитина: син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На підтвердження факту народження дитини до матеріалів справи були долучені документи, а саме: свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 02.02.2022 року відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департамента реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим та виписний епікриз від 13.01.2022року виданого ДБУОЗ РК РКЛ ім.. Семашко.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ч. 4 ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
На сьогоднішній час свідоцтво про народження видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України і не є підставою для реєстрації народження на території України.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Оскільки заявниця за законодавством України не укладала шлюб, а особа вказана батьком дітей у свідоцтві про їх народження виданих на окупованій території, не виявила бажання звернутись до суду з відповідною заявою, запис про батька дітей у Книзі реєстрації народжень слід проводити за прізвищем та громадянством матері, а дані про батька записувати за її вказівкою, відповідно до ст.. 135 Сімейного кодексу України.
Встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту її народження та видачі свідоцтва про народження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту народження дітей є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 4, 7, 10, 12, 76, 77, 258-259, 263, 265, 268, 273, 319, 352, 354-355 ЦПК України, ст. 133, 135 СК України, ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Мартинюк Юлія Сергіївна, заінтересована особа: Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим Україна, народився громадянин України дитина чоловічої статі ОСОБА_2 , матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України - відомості про батька вказати на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Рішення суду є підставою для реєстрації факту народження особи в установленому законом порядку і підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Представник заявника: Мартинюк Юлія Сергіївна , адреса здійснення адвокатської діяльності: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса: вулиця Луцька, 23, селище міського типу Турійськ, Ковельський район, Волинська область, ЄДРПОУ 26039005.
Суддя О.В. Ковальчук