Справа № 600/1746/22-а
Головуючий у 1-й інстанції: Григораш Віталій Олександрович
Суддя-доповідач: Капустинський М.М.
16 березня 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Сапальової Т.В. Ватаманюка Р.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови адміністративно-господарського штрафу,
ОСОБА_1 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (відповідач) з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову Державної Служби України з безпеки на транспорті відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області №307899 від 19.01.2022 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 24.11.2022 він на власному вантажному автомобілі DAF XF 95.430 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , виїхав з місця стоянки вантажних автомобілів, які знаходяться в с.Магала вздовж дороги для того, щоб заправити на автомобільній автозаправці транспортний засіб та після проведення техогляду мав відправлятися в рейс із вантажем «кукурудза». Вказував, що виїхавши на дорогу був зупинений працівниками відповідача та після перевірки всіх документів, інспектором висунуто до нього вимогу про надання для перевірки топографа. Позивач зазначив працівнику відповідача, що не ввімкнув топограф, оскільки ще не відправлявся в рейс і запевнив інспектора, що повертається на місце попередньої стоянки автомобіля та в подальшому зможе провести його адаптацію, про що повідомить інспектора з наданням всіх документів з цього приводу. Вказував, що після повернення йому документів повернувся до стоянки, де здійснив адаптацію тахографа та відразу направився до місяця, де інспектором було вказано йому на недолік. Однак, інспектора на місці вже не було.
У зв'язку із не наданням топографа, 19.01.2022 відповідачем винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №307899 в розмірі 17000,00 грн, з якою позивач не погодився, оскільки посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 25.02.2019 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» вказував, що перелік необхідних документів є вичерпним, відповідно до ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» наявність тахографа даною нормою не передбачена.
Разом із цим, наголошував на тому, що топограф не ввімкнув тому, що на той момент не відправлявся в рейс.
Крім того, вказував, що відповідачем порушено порядок розгляду справи, оскільки жодного виклику з боку відповідача, яким би його повідомлялося про розгляд справи, він не отримував, як і не отримував і оскаржуваної постанови.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови адміністративно-господарського штрафу, - відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору.
Відзив позивача на апеляційну скаргу на адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду не надходив, що відповідно до ч.4 ст.304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований з 11.07.2019 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як фізична особа-підприємець за №20350000000004223. Основний вид економічної діяльності перевезення вантажів.
На підставі щотижневого графіка від 19.11.2021 №58247/24.3/18-21 та направлення на рейдову перевірку від 22.11.2021 №015205 державними інспекторами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Долінським В.В. та ОСОБА_2 24.11.2021 о 14 год 20 хв. на автомобільній дорозі Н-10, 246 км, проведено перевірку транспортного засобу марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_1 , водієм якого був ОСОБА_1 .
За результатами проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, 24.11.2022 року посадовою особою Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Бабичем А.М. складено акт №315633.
У вказаному акті зафіксовано, що під час виконання перевезення вантажу (кукурудза) згідно товарно-транспортної накладної №366451 від 24.11.2022 за маршрутом "Горошівці-Миколаїв", транспортний засіб обладнаний тапографом, у водія відсутній протокол про перевірку та адаптації тахографа до транспортного засобу, що є порушенням статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за що передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Акт не підписаний водієм. В Акті зазначено про відмову водія від надання пояснень про причини порушень.
Повідомленням від 09.12.2021 №104396/24/24-21 Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки запрошено позивача до приміщення Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Чернівецька область) за адресою м. Чернівці, вул. Руська, буд.248 «У», 2 поверх, каб. №1 для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що відбудуватиметься 19.01.2022 з 09 год по 12 год у його присутності. Також зазначено, що у випадку неявки в зазначений термін, справа буде розглянута без його участі.
19.01.2022 відділом державного нагляду (контролю) Державної служби України з безпеки на транспорті у Чернівецькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №307899, згідно якої за порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» з ОСОБА_1 стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятою постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що аналіз законодавства про автомобільний транспорт та встановлені в цій справи обставини дають підстави для висновку про законність дій відповідача щодо винесення постанови №307899 від 19.01.2022, оскільки остання винесена у відповідності до вимог Закону №2344-III та Порядку 1567.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно пункту 2 Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок №1567) рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно до пунктів 12,13 і 14 Порядку №1567 рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) складається та затверджується керівником або заступником керівника Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Згідно пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, перелік необхідних документів не є вичерпним, оскільки у статті 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що законодавством можуть бути передбачені інші документи необхідні для внутрішніх перевезень вантажів.
Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року №340 визначено, що тахограф це - обладнання, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їх водіїв.
Відповідно до пунктів 6.1, 6.3 Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року №340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами; водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку (додаток 3).
Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.1.4 Інструкції, контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Згідно з п.3.3 Інструкції, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до п.2.7 Інструкції, за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.
ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних. Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.
Відповідно до п.3.5 Інструкції перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно п.3.6 Інструкції, перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
Отже, тахокарти є документами, передбаченими законодавством України, на підставі яких виконуються пасажирські і вантажні перевезення автомобільним транспортом, та підпадають під інші документи, визначені законодавством, оформлення яких передбачено ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Пунктом 20 Порядку №1567 встановлено, що виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Пунктом 25 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пунктів 26 та 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.11.2021 інспектором Придністровського міжрегіонального управління Укрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 , за результатами проведення якої було складено Акт №315633 від 24.11.2021, згідно якого під час проведеної перевірки транспортного засобу були виявлені порушення з перевезення вантажу, а саме: у водія відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, що є порушенням ст.48 акону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідач листом-повідомленням №104396/24/24-21 від 09.12.2021 запросив позивача до приміщення Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, який мав відбутися 19 січня 2022 року з 09:00 год по 12:00 год.
Суд звертає увагу на той факт, що до матеріалів справи долучено копію сповіщення суб'єкта господарювання про розгляд справи про застосування щодо останнього адміністративно-господарських санкцій (а.с.30). Разом з тим, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які підтверджують факт отримання позивачем вказаного повідомлення. При цьому суд зазначає, що Порядком чітко передбачено надсилання повідомлення про розгляд справи суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. Крім того суд вказує, що саме лише надсилання повідомлення про розгляд справи не свідчить про сповіщення відповідної особи про розгляд справи. Єдиним належним доказом сповіщення особи про розгляд справи може бути лише рекомендоване повідомлення про вручення, або особисте отримання особою такого повідомлення. Отже, відповідачем не було дотримано приписів вищевказаного Порядку №1567 та Інструкції №254 щодо дотримання процедури розгляду акту перевірки позивача про порушення ним законодавства про автомобільний транспорт, що позбавило позивача законного права бути присутнім під час розгляду справи, надати свої заперечення та подати відповідні докази (документи).
Колегія суддів не надає правової оцінки наявному в матеріалах справи протоколу перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу від 24.11.2020 (а.с.14) та критичній оцінці наданої судом першої інстанції, як доводам позивача щодо відсутності в його діях складу правопорушення, оскільки такої оцінки, по суті, не було надано відповідачем в процесі розгляду справи та винесенні оскарженої постанови.
Наведені вище обставини свідчать про протиправність постанови №307899 від 19.01.2022, оскільки така була винесена всупереч вимогам Закону №2344-III та Порядку 1567.
Таким чином, суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору, встановлюючи фактичні обставини справи та надаючи їм належну правову оцінку, дійшов хибного висновку що до належного повідомлення відповідачем позивача про час та місце розгляду справи, а у зв'язку із неявкою суб'єкта господарювання, правомірного розгляду справи без його участі.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що недотримання відповідачем вимог Закону №2344-III та Порядку 1567 є достатніми правовими підставами для скасування постанови №307899 від 19.01.2022 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн до ОСОБА_1 .
Відповідно до п.1 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Одночасно суд зазначає, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу, судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2022 року скасувати.
Прийняти нову постанову якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Державної Служби України з безпеки на транспорті відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області №307899 від 19.01.2022 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн. до ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Сапальова Т.В. Ватаманюк Р.В.