Справа № 640/11315/19 Суддя (судді) першої інстанції: Добрівська Н.А.
15 березня 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Собківа Я.М.,
суддів: Глущенко Я.Б., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства Юстиції України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 квітня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції Україні про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства юстиції Україні, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача (як правонаступника ДПтС України) щодо не підготування та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідок про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника Голови ДПтС України (з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка як державному експерту з питань таємниць надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за інтенсивність служби, премія) для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року та з 01 січня 2019 року;
- зобов'язати відповідача (як правонаступника ДПтС України) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника Голови ДПтС України (з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням. відсоткової надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка як державному експерту з питань таємниць надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за інтенсивність служби, премія) для перерахунку пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2022 року позов задоволено частково.
В апеляційній скарзі Міністерство юстиції Україні, посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги на більш тривалий, розумний термін, у відповідності до положень статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Станом на 15 березня 2023 року позивачем не надано до суду письмового відзиву (заперечень) на апеляційну скаргу.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як звільнений зі служби 16 березня 2014 року з посади заступника Голови Державної пенітенціарної служби України.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 05 листопада 2018 року №105350/02/Д-7983 на звернення позивача від 03 жовтня 2018 року та від 04 жовтня 2018 року повідомлено, що розмір пенсії було обчислено з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 14500,00 грн, визначеного постановою КМУ від 30 червня 2005 року №510 "Про оплату праці керівників державних органів", що втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови КМУ "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" від 19 жовтня 2016 року №718. У лютому 2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії згідно із постановою КМУ від 19 жовтня 2016 року №718 на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення на нормами, чинними на 01 травня 2016 року, з урахуванням посадового окладу 10338,00 грн. Оскільки розмір пенсії позивача після проведення перерахунку не змінився, доплата різниці у пенсії відсутня.
Стосовно перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103, зазначено, що, враховуючи, що грошове забезпечення за останньою штатною посадою, яку позивач займав на день звільнення з військової служби, визначається постановою КМУ від 19 жовтня 2016 року №818, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ №103 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ №704 від 30 серпня 2017 року, постанови №24 від 25 січня 2018 року, №121 від 28 лютого 2018 року та №15 від 18 січня 2017 року. Зазначено, зо позивача не було включено до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з прийняттям постанови КМУ №704 для надання довідок про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 березня 2018 року.
Листом Мін'юсту від 06 грудня 2018 року №48751/Д-25106/16.3.2 на звернення позивача від 19 листопада 2018 року стосовно надання інформації по посаді заступника Голови ДПрС України для перерахунку пенсії повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 та затверджено співвідношення між посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, та групами оплати праці на посадах державної служби. Проте, посади Голови ДПсТ України, першого заступника Голови ДПсТ України та заступника Голови ДПсТ України у відповідному додатку до зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України не передбачено. Вказано, що Мінсоцполітики повідомило про те, що Постановою №121 не визначено умов проведення перерахунку пенсій; станом на 01 листопада 2018 року відповідно до Постанови №704 з урахуванням пункту 4 цієї постанови розмір окладу за спеціальним званням "генерал-лейтенант внутрішньої служби" складає 1620,00 грн., надбавка за вислугу років особам рядового і начальницького складу при вислузі років більше 25 років - 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.
Вважаючи вказані дії відповідача щодо відмови у підготовці та направленні довідки для здійснення перерахунку пенсії протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначалось, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України постановляє перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45. Постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року залишено без змін.
Тобто, на час звернення позивача з заявами від 03 жовтня 2018 року, 04 жовтня 2018 року, 19 листопада 2018 року постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" була чинною, тому підстави для включення до складу довідки про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника Голови Державної пенітенціарної служби України додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) відсутні.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" встановлювались розміри посадових окладів для окремих категорій посад військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади. Зокрема, для заступника Голови Державної пенітенціарної служби України встановлювався місячний посадовий оклад - 10388,00 грн.
Пунктом 3 цієї Постанови також передбачалось, що грошове забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу, зазначених у пункті 1 цієї постанови, складається з посадового окладу, інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, установлених у розмірі та порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05 листопада 2018 року №105350/02/Д-7983, в лютому 2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 травня 2016 року з урахуванням посадового окладу 10338,00 грн оскільки розмір пенсії позивача після проведення перерахунку не змінився, доплата різниці пенсії відсутня.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718" викладено в новій редакції Додаток (Співвідношення між посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, та групами оплати праці на посадах державної служби). Згідно з новою редакцією Додатка посада заступника Державної пенітенціарної служби України, з якої було звільнено позивача, відсутня.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 не передбачалось підстав для перерахунку пенсії, зокрема заступнику Голови Державної пенітенціарної служби України, в зв'язку зі зміною таких складових грошового забезпечення як надбавка за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, які передбачались постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
Водночас, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років від 21 травня 2019 пенсія позивачу призначена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 10338,00 грн; оклад за військове звання - 145,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 4193,20 грн; надбавка державного експерта з питань таємниць 20% - 2067,60 грн; особи які працюють в умовах режимних обмежень 20% - 2067,60 грн; надбавка за інтенсивність служби 50% - 5169,00 грн.
З урахуванням частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія позивача підлягала перерахунку в разі зміни розміру, зокрема, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності 01 березня 2018 року) визначено, в тому числі, схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.
Відповідно до Додатку 14 (Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу) постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 для спеціального (військового) звання генерал-лейтенант внутрішньої служби встановлено коефіцієнт 0,92.
Судом установлено, що позивача звільнено з посади заступника Голови Державної пенітенціарної служби України в званні генерал-лейтенант внутрішньої служби, про що зазначено, зокрема, у списках пенсіонерів Державної кримінально-виконавчої служби України, які до звільнення перебували на керівних посадах у Державній пенітенціарній службі України.
Згідно з Додатком 16 (Розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу) постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 встановлено розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, за вислугу років 25 і більше - 50 %.
Згідно розрахунку пенсії позивача, вона розраховувалась з урахуванням надбавки за вислугу років 40%. Обставина наявності в позивача вислуги 25 років відповідачем не заперечувалась, відповідно до розрахунку пенсії вислуга років складає 35.
Водночас, відповідачем підставою для відмови надати довідку зазначено лист Міністерства соціальної політики України, в якому зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121 не визначено умов проведення перерахунку пенсій.
Колегією суддів наведений довід не заперечується, проте, відповідачем не спростовано тверджень позивача про застосовність до нього як військовослужбовця начальницького складу, якого звільнено зі служби в спеціальному (військовому) званні генерал-лейтенант внутрішньої служби, та якому пенсія за вислугу років розраховувалась зі складових, зокрема, з урахуванням окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років.
На думку суддів, оскільки Урядом України не ухвалено нормативно-правового акта, який би окремо врегульовав питання грошового забезпечення військовослужбовців начальницького складу Державної пенітенціарної служби України на позивача повинні поширюватись положення постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у зв'язку із зміною розміру окладу за спеціальним (військовим) званням "генерал-лейтенант внутрішньої служби" та процентної надбавки за вислугу років, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, підлягають задоволенню вимоги про визнання протиправними дій Міністерства юстиції України щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення за посадою заступника Голови Державної пенітенціарної служби України з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції не оскаржувалось в частині відмови у задоволенні позовних вимог, то в цій частині таке судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.
Зазначене узгоджується з позицією, викладеною в п. 13.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 №7 , відповідно до якого у разі часткового оскарження судового рішення суд апеляційної інстанції в описовій частині свого рішення повинен зазначити, в якій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, і при цьому не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всі наведені апелянтом доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Міністерства юстиції Україні залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2022 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач Собків Я.М.
Суддя Глущенко Я.Б.
Суддя Черпіцька Л.Т.