Постанова від 15.03.2023 по справі 200/12122/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2023 року справа №200/12122/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Компанієць І.Д., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 р. у справі № 200/12122/21 (головуючий І інстанції Циганенко А.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління пенсійного фонду в Тернопільській області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління пенсійного фонду в Тернопільській області, в якому просив: визнати протиправними рішення від 26 липня 2021 року та від 31 серпня 2021 року про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язати зарахувати до страхового та пільгового стажу в повному обсязі наступні періоди роботи: до страхового стажу період роботи з 02 вересня 1998 року по 03 червня 1999 року у ВАТ "Донецьке автотранспортне підприємство №11480", до страхового та пільгового стажу період роботи з 18 грудня 2000 року по 27 травня 2017 року в ДВАТ "Шахтоуправління "Донбас"; зобов'язати повторно розглянути заяву про призначення пенсії та прийняти до розрахунку розміру пенсії довідки про заробітну плату №193, 194, 195, 196, 197 від 10 лютого 2021 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року відмовлено в задоволені позовних вимог.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи на ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок, та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті та з 01.06.2014 року по 27.05.2017 року, і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині, яким задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу в повному обсязі періоди роботи на Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок, з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті та з 01.06.2014 року по 27.05.2017 року, та врахувати з дня подачі заяви, тобто з 19.07.2021 року.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд визнав неправомірність дій відповідача щодо не зарахування періоду роботи з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті при призначенні пенсії, проте, не прийняв рішення про зобов'язання відповідача зарахувати вказані періоди роботи з посиланням на те, що позивач не має відповідного стажу роботи для призначення пенсії незалежно від віку (частина 3 статті 114 Закону №1058-ІУ), навіть за умови зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті.

Апелянт щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу період роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас») з 01.06.2014 по 27.05.2017, за який роботодавець не сплатив страхові внески до Пенсійного фонду, зазначає, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов'язкових страхових внесків не повинна порушувати права робітника на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у виді заробітної плати покладені на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку, внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

З публічної фінансової інформації ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» вбачається, що вказане підприємство станом на 30.03.2018 року мало рахунки: 1) АБ «Укргазбанк»; 2) ТВБВ №10004/0347 філії Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» (м. Маріуполь). Саме заробітну плату, робітники підприємства, отримували в АБ «Укргазбанк».

Також з публічної інформації вбачається що станом на 12.07.2021 року засновником Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас» є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Також вказані періоди з 2014 по 2017 роки були зараховані іншим робітникам ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» згідно рішень Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/7499/19-а від 23.10.2019 р. набрало законної сили 21.01.2020 р.; по справі № 200/1187/20-а від 03.03.2020 р. набрало законної сили 12.08.2020 р.; по справі № 200/7452/20-а від 11.06.2020 р. набрало законної сили 01.10.2020 р.; по справі № 200/5184/20-а від 13.08.2020 р. набрало законної сили 17.11.2020 р.; постанови Першого Апеляційного суду від 31 жовтня 2022 року по справі №200/12127/21.

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подав 19 липня 2021 року, заяву про призначення пенсії за віком.

26 липня 2021 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 19 липня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії. Згідно з рішенням страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 4 місяці 25 днів, пільговий стаж на підземних роботах - 16 років 10 місяців 1 день (страховий та пільговий стаж враховано по 30.06.2021). Страховий стаж обчислено за даними Реєстру застрахованих осіб, диплому, довідки про проходження строкової військової служби та на час прийняття рішення становить 22 роки 4 місяці 25 днів. Не зараховано до страхового стажу періоди роботи згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , оскільки на титульній сторінці в графі "дата заповнення" відсутній рік заповнення. До страхового стажу зараховано періоди роботи у Відкритому акціонерному товаристві "Донецьке автотранспортне підприємство № 11480" з 02.09.1998 по 03.06.1999, з 01.12.1999 по 22.12.1999, та з 01.01.2000 по 14.12.2000, у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас" (ПАТ "Шахтоуправління "Донбас") з 18.12.2000 по 31.05.2014, у Приватному акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Покровське" з 14.06.2017 по 30.06.2021 за даними Реєстру застрахованих осіб, період навчання в ПТУ № 21 м. Донецька з 01.09.1995 по 09.06.1998 - згідно з дипломом серії НОМЕР_2 від 09.06.1998, період проходження строкової військової служби з 09.06.1999 по 15.10.1999 - згідно з довідкою від 08.07.2021 №07/4905 Міністерства оборони України Покровсько-Ясинуватського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пільговий стаж на підземних роботах зарахований за даними Реєстру застрахованих осіб та на час прийняття рішення складає 16 років 10 місяців 1 день. До пільгового стажу на підземних роботах зараховано періоди роботи:

- у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас" (ПАТ "Шахтоуправління "Донбас") з 13.03.2001 по 07.04.2002 та з 14.08.2002 по 31.05.2014;

- у Приватному акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Покровське" з 14.06.2017 по 26.06.2017, та з 27.07.2017 по 30.06.2021 на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 16.07.2021 №499.

До страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи позивача у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас" (ПАТ "Шахтоуправління "Донбас") з 01.06.2014 по 27.05.2017 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі застрахованих осіб відомостей про нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків.

До пільгового стажу на підземних роботах не зараховано періоди роботи:

- у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас" (ПАТ "Шахтоуправління "Донбас") з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002.

09 серпня 2021 року Головне правління Пенсійного фонду України листом за №0500-1509-8/49470 повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду заяви про призначення пенсії від 19 липня 2021 року.

23 серпня 2021 року ОСОБА_1 подав заяву про призначення пенсії за віком.

31 серпня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії №056650006022, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Страховий стаж особи становить 22 роки 04 місяці 25 днів. Пільговий стаж особи становить: роботи підземні, професії за постановою №202 (25): 01 рік 00 місяців 25 днів; роботи підземні, провідні професії (20): 15 років 09 місяців 05 днів.

01 вересня 2021 року Головне правління Пенсійного фонду України листом за №0500-1509-8/62027 повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду заяви про призначення пенсії від 23 серпня 2021 року.

Згідно з розрахунками стажу до спірних рішень, як Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, так і Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, до страхового стажу зарахувало період роботи з 02.09.1998 по 03.09.1999 (кількість 9 місяців 02 дня);

до страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи заявника на Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас" (ПАТ "Шахтоуправління "Донбас")

з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок;

з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті;

з 01.06.2014 по 14.06.2017.

За спірні періоди в трудовій книжці НОМЕР_1 , яка видана на ім'я ОСОБА_1 , наявні наступні записи:

Державне відкрите акціонерне товариство "Шахтоуправління "Донбас", Відкрите акціонерне товариство "Шахтоуправління "Донбас"

№6 - 18.12.2000 прийнятий учнем гірника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем у шахті на ВТБ тимчасово, н. 522к 19.12.00.;

№7 - 16.02.2001 зарахований в штат постійно, н. 70к 16.02.2001;

№8 - 25.12.2000 - 01.03.2001 навчання в учбовому пункті ш/у "Донбасс" - гірник по РГВ; св.1823;

№9 - 13.03.2001 гірник з ремонту гірничих виробок 2 розраду з повним робочим днем в шахті на ВБТ. Н. 114к 13.03.01;

№10 - 14.08.2002 переведений прохідником 4 розрядку з повним робочим днем в шахті на УПР, н.401к 14.08.02;

№11 - 08.04.2002 - 12.08.2002 навчався в учбовому пункті ш/у "Донбасс" - прохідник, св. 3605;

№12 - 12.08.2003 прохідник 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті, н.423к 12.08.03;

№13 - 22.06.2006 гірник очисного вибою 4 розряду з повним підземним робочим днем, н. 337к 22.06.06;

№14 - 13.02.2007 гірник очисного вибою 5 розряду з повним підземним робочим днем, н. 64к 12.02.07;

№15 - 27.05.2017 звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, н. 142к 25.05.17.

Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованим станом на 15 червня 2021 року, Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління "Донбас" зареєстровано за ідентифікаційним номером 00174668, місцезнаходження юридичної особи - 83059, Донецька область, м. Донецьк.

03 березня 2021 року Публічним акціонерним товариством "Шахтоуправління "Донбас" (Донецька народна республіка) видана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №171, на ім'я ОСОБА_1 , про роботу останнього в період з 18 грудня 2000 року по 27 травня 2017 року .

Згідно з довідкою №171а, яка видана 03 березня 2021 року Публічним акціонерним товариством "Шахтоуправління "Донбас" (Донецька народна республіка), Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління "Донбас" як юридична особа так званої Донецької народної республіки включене до Єдиного державного реєстру 14 січня 2015 року.

Форма ОК-5 "Індивідуальні відомості про застраховану особу" з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ім'я ОСОБА_1 не містить відомостей про страховий стаж та заробітну плату, розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, за період з червня 2014 року по червень 2017 року, за червень 2017 року місять містяться дані про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість трудових днів та сплату страхових внесків за 17 днів на Приватному акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Покровське".

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частина 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Положенням ч.1 ст. 9 Закону № 1058-IV (в редакції на час звернення з заявою про переведення на пенсію по інвалідності) передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Згідно з абзацом 2 частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

За положенням ч. 5, 6 статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Комплексний аналіз норми дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах за п.1 ч.2 статті 114 Закону №1058 є досягнення особою відповідного віку - 50 років, перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, з урахуванням проведеної атестації робочих місць за час виконання роботи після 21 серпня 1992 року, а також документальне підтвердження зайнятості працівника повний робочий день за відповідною професією.

Право на передбачену частиною 3 статті 114 Закону № 1788-XII пенсію незалежно від віку мають працівники, професії яких містяться у Списку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. N 202 (далі - Список № 202), за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи.

Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків

Пунктом 3 Порядку № 383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Професія (посада) позивача, за якою він працював у спірний період, відноситься до Списку чинному на період роботи позивача, що не заперечується відповідачем.

Щодо зарахування до страхового та пільгового стажу позивача період роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас" (Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління "Донбас") з 01.06.2014 по 27.05.2017 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі застрахованих осіб відомостей про нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків, суд зазначає наступне.

Адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання») свого рішення.

Аналогічна правова позиція міститься у п. 75 постанови Верховного Суду від 17.12.2018 по справі №509/4156/15-а (адміністративне провадження №К/9901/7504/18).

Матеріали справи свідчать, що підставою для неврахування вищезазначених періодів роботи до загального та спеціального стажу позивача, слугувало відсутність в Реєстрі застрахованих осіб відомостей про нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків.

Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII та ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 (далі - Порядок № 637).

Згідно Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (п.1 Порядку).

Відповідно до п.3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5)

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17.

Матеріли справи свідчать, що трудова книжка позивача містить запис про працевлаштування 13.02.2007 гірником очисного вибою 5 розряду з повним підземним робочим днем (н. 64к 12.02.07) Державного відкритого акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас", Відкритого акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас" та запис 27.05.2017 про звільнення з цього підприємства за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (н. 142к 25.05.17).

При цьому, згідно довідки форми ОК-5 "Індивідуальні відомості про застраховану особу" з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ім'я ОСОБА_1 , остання містить відомості за період з 01.06.2014 по 31.12.2014 про страховий стаж та заробітну плату, розмір сплаченого (несплаченого) єдиного внеску та дані, щодо коду підстав для обліку спецстажу за №ЗП3013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, відповідно до "Довідників кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства", які затверджені постановами Правління Пенсійного фонду України №26-1 від 05.11.2009 "Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам Пенсійного фонду України", №25-2 від 03.12.2013 "Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2".

Щодо не сплати страхових внесків, суд зазначає, що за вимогами законодавства, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

На підставі викладеного, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періодів його роботи.

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постановах від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 242/4793/16-а, від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 04 червня 2019 року у справі №235/900/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 242/1871/17 та № 423/3544/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16).

З урахуванням вище зазначеної довідки, суд дійшов до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено у зарахуванні до стажу періоду роботи позивача з 01.06.2014 по 31.12.2014 включно. Отже позивач має право на зарахування зазначеного стажу до загального та пільгового, що не було враховано судом першої інстанції.

Таки чином, матеріали справи містять належні усі передбачені законодавством документи щодо підтвердження пільгового стажу, зокрема Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (далі - Порядок № 22-1) та Порядком № 637, які підтверджують зайняття позивача повний робочий день на зазначених роботах у спірні періоди.

Щодо періоду роботи позивача з 01.01.2015 по 27.05.2017, суд зазначає, що як зазначалось, трудова книжка містить запис про звільнення з печаткою підприємства яке не розташоване та неперереєстроване на території підконтрольній України. Уточнюючої довідки інформації щодо праці позивача у цей період на підприємстві яке створено і проводить свою діяльність у відповідності із законодавством України, позивачем також не надана. Індивідуальні відомості про застраховану особу також не містять жодної інформації за вказаний період (страховий стаж та заробітну плату, розмір сплаченого (несплаченого) єдиного внеску та дані, щодо коду підстав для обліку спецстажу).

Разом з цим, за положенням ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Згідно п. 1.9 Порядку № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

За п. 3.3 Порядку, орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Згідно до п. 4.3. Порядку, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Тобто, відповідач мав можливість витребувати у позивача додаткові докази що підтверджують стаж та витребувати необхідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб для оформлення пенсії, однак суду не надано інформації щодо витребування таких доказів, чим, на думку суду, відповідач порушив права позивача на належне підтвердження стажу для отримання пенсії.

При цьому, за п.1-3, 4, 6, 11-14 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 № 18-1 (далі - Порядок № 18-1), цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали: на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років; у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи (далі - періоди роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.

Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.

Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.

Територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, територіальний орган Пенсійного фонду України запрошує та опитує свідка.

Заява про підтвердження стажу роботи разом з документами, визначеними у пункті 11, абзаці дев'ятому пункту 12 цього Порядку, протягом п'яти робочих днів передаються на розгляд Комісії.

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Суд зазначає, що Додатком № 2 Порядку № 18-1 затверджено форму Заяви про підтвердження стажу роботи, з якої вбачається що заява подається до територіального органу Пенсійного фонду України.

При цьому, з урахуванням вимог Порядку № 22-1 відповідачем неналежно виконано вимоги вказаного Порядку та Порядку № 18-1, та порушено права позивача на належне підтвердження стажу за період роботи з 01.01.2015 по 27.05.2017 для отримання пенсії.

Щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті, як вбачається з рішення суду першої інстанції, суд дійшов до висновку, що позивач виконував роботи за професією, що внесена до Списку № 1, яка дає право на пільгову пенсію, що підтверджується записами в трудовій книжці щодо посад, на яких працював позивач, та про повний робочий день під землею, тобто про характер виконуваної роботи.

Крім того, форма ОК-5 "Індивідуальні відомості про застраховану особу" з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ім'я ОСОБА_1 містить відомості про страховий стаж та заробітну плату, розмір сплаченого єдиного внеску та дані, щодо коду підстав для обліку спецстажу за №ЗП3013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, відповідно до "Довідників кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства", які затверджені постановами Правління Пенсійного фонду України №26-1 від 05.11.2009 "Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам Пенсійного фонду України", №25-2 від 03.12.2013 "Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2".

Отже, суд дійшов до висновку, що позивач має право на зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті, з чим погоджується суд апеляційної інстанції.

Рішення суду першої інстанції в зазначеній частині не оскаржується.

Отже, суд вважає передчасним висновки суду першої інстанції, що позивач не має відповідного стажу роботи для призначення пенсії незалежно від віку (частина 3 статті 114 Закону №1058-ІV), навіть за умови зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті. Крім того, позивач звертаючись з заявою до відповідача про призначення пенсії на пільгових умовах, посилався на ст. 114 Закону № 1058, при цьому, рішення відповідача не містять відомостей щодо можливості призначення пенсії на пільгових у мовах зі зниженням пенсійного віку або інших умовах передбачених ст. 114 відповідного Закону.

Суд також звертає увагу на те, що відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Отже, суд вважає висновки суду першої інстанції щодо відмови в задоволені позовних вимог помилковими, оскільки, як вже зазначалось, у даному випадку відповідачем було неправомірно відмовлено у зарахуванні спірних періодів до страхового та пільгового стажу.

Стосовно обраного судом першої інстанції способу захисту порушеного права, колегія суддів зазначає наступне.

З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Велика Палата Верховного Суду в постановах від 29 травня 2018 року у справі № 800/341/17 (9991/944/12) і від 12 листопада 2019 року у справі № 9901/21/19 зазначила, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин, про захист яких вони просять, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що належними є способи захисту, які прямо передбачені законом або спеціальною нормою, аналіз якої дає змогу обрати такий спосіб захисту, який забезпечує виконання її приписів. Визначення ефективного судового захисту пов'язане з відповідним змістом заявлених позовних вимог, тобто з визначенням належного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів особи.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем жодного рішення щодо не зарахування спірного періоду роботи на час призначення пенсії не приймалось, мотивів не зарахування спірних періодів роботи та інших документів наданих позивачем не зазначалось.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені норми законодавства, вимоги позивача, суд дійшов до висновку, що належним способом захисту, необхідним для поновлення порушеного прав позивача, є:

-визнання протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 26 липня 2021 року та рішення Головного управління пенсійного фонду в Тернопільській області від 31 серпня 2021 року про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 19 липня 2021 року з зарахуванням до загального страхового стажу та пільгового стажу періоди з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок, з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті, та період роботи гірником очисного вибою 5 розряду з повним підземним робочим днем з 01.06.2014 по 31.12.2014 у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас".

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 19 липня 2021 року, повторно розглянути питання зарахування до загального страхового стажу та пільгового стажу період роботи гірником очисного вибою 5 розряду з повним підземним робочим днем з 01.01.2015 по 27.05.2017 року у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас", у відповідності до приписів Порядку №22-1 та Порядку № 18-1.

Відповідно до викладеного, у зв'язку з неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, скасування рішення та прийняття постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 та 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 р. у справі № 200/12122/21 - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2022 р. у справі № 200/12122/21 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 26 липня 2021 року та рішення Головного управління пенсійного фонду в Тернопільській області від 31 серпня 2021 року про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 19 липня 2021 року з зарахуванням до загального страхового стажу та пільгового стажу періоди з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок, з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті, та період роботи гірником очисного вибою 5 розряду з повним підземним робочим днем з 01.06.2014 по 31.12.2014 у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області при повторному розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 19 липня 2021 року, повторно розглянути питання зарахування до загального страхового стажу та пільгового стажу період роботи гірником очисного вибою 5 розряду з повним підземним робочим днем з 01.01.2015 по 27.05.2017 року у Державному відкритому акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Донбас", у відповідності до приписів Порядку №22-1 та Порядку № 18-1.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (за рахунок бюджетних асигнувань) (ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 2270 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 15 березня 2023 року.

Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв

Судді А.В. Гайдар

І.Д. Компанієць