Рішення від 16.03.2023 по справі 620/527/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2023 року Чернігів Справа № 620/527/23

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в не нарахуванні та невиплаті в повному розмірі додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн на місяць, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 до 30.09.2022 та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 100 000,00 грн на місяць, за період з 24.02.2022 по 18.08.2022 та з 20.08.2022 по 30.09.2022, з урахуванням раніше виплачених сум цієї винагороди.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач в період часу з 24.02.2022 до 30.09.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) в першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угруповання «Північ» та оперативно-тактичного угруповання «Соледар» Об'єднаних Сил у східній частині Донецького операційного району. Зазначене підтверджується рапортами заступника командира військової частини та довідками оперативно-тактичного угруповання «Соледар». Зазначене, на його думку, дає право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень.

Суд ухвалою від 16.01.2023 відкрив провадження у справі та встановив відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

Відповідач протягом встановленого судом строку надав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями. Також вказав, що позивач до позовної заяви долучив довідки оперативно-тактичного угрупування «Соледар» від 01.06.2022 №979/ОТУП, від 01.07.2022 №215/ОТУ, від 05.07.2022 №387/ОТУ, від 05.07.2022 №784/ОТУ, від 01.08.2022 №581/ОТУ, від 01.09.2022 №869/ОТУ, від 01.10.2022 №1131/ОТУ, від 01.10.2022 №1118/ОТУ, які в зв'язку з виправленням технічних помилок допущених при складанні були оновленні та викладені в новій редакції. Попередні вважаються не дійсними в частині внесених змін, що підтверджується супроводом ОТУ «Соледар» від 11.11.2022 №398/ОТУ.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій він з позицією відповідача не погоджується та вважає дії щодо видачі оновлених довідок протиправними. Наголошує, що виконання позивачем завдань в районі ведення бойових дій за бойовими наказами та розпорядженнями у складі ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », знаходячись, в тому числі, не в пунктах першого ешелону оборони, дає позивачу право на додаткову винагороду в розмірі 100 000 грн., що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.

Відповідачем подані заперечення на відповідь на відзив, згідно яких відповідач наголошує на необхідності виконання завдань саме в першому ешелоні оборони або наступу (контрнаступу, контратаки).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

В силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до абз.1 ст.1-1 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XІІ), законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Згідно з ч.2 ст.1-2 Закону №2011-XІІ, у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №2011-XІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022 та від 06.02.2023 №58/2023, строк дії воєнного часу продовжувався.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова №168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Отже, з 24.02.2022 у військовослужбовців Збройних Сил України які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Підставою для нарахування та виплати такої винагороди є відповідний наказ командира.

Суд зазначає, що до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №168 вносились зміни та доповнення, та зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», доповнено п.2-1, яким визначено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Постанова Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 набрала чинності з дня її опублікування, а саме з 19.07.2022 та підлягає застосуванню з 24.02.2022.

Відповідно п.2-1 Постанови №168 підлягає застосуванню з 24.02.2022.

Порядок та умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України встановлений рішення Міністра Оборони України доведеним телеграмою від 25.03.2022 №248/1298 (застосувалась до 01.06.2022) та від 23.06.2022 №912/а/29 (застосовується після 01.06.2023).

За пунктом 1 телеграми, яка застосовувалась до 01.06.2022, вбачається, що під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:

бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;

бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно- розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).

Згідно з п.2 на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах:

100 000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах);

30 000 гривень - іншим військовослужбовцям (із дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби).

Пунктом 3 райони ведення бойових дій та склад створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

Пунктом 4 Командирам військових частин (установ), до яких відряджені військовослужбовці інших органів військового управління та військових частин (установ), щомісячно до 5 числа повідомляти військові частини (установи) за місцем штатної служби військовослужбовців про підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку № 1 до цієї телеграми.

Пунктом 5 встановлено виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин.

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

Телеграмою від 23.06.2022 №912/а/29 розширено тлумачення «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» та п.1 доповнено абз.3 такого змісту:

«бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району

виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у

тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу,

контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу

угрупування військ (сил) або Штабу тактичної групи, включеної до складу діючих

угрупувань військ оборони держави».

Позивач стверджує, що зазначений абзац п.1 Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/а/29 стосується тільки військовослужбовців, які входять до складу органів військового управління чи штабів Сил Оборони держави.

Так, як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з розформуванням оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 », 11.06.2022 позивач прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угруповання «Соледар», які залучаються та беруть безпосередню участь в угрупованні об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань.

Підтвердженням виконання службових (бойових, спеціальних) завдань водієм 3 відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони військової частини НОМЕР_1 сержантом ОСОБА_1 у складі Оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в першому ешелоні оборони (час перебування позивача в ОКП Севердонецьк та ОКП Бахмут) є відповідні довідки.

Так, сержантом ОСОБА_1 в період з 24 лютого по 17 серпня (включно) 2022 року перебував:

з 24 по 25 лютого 2022 року в ОКП Севердонецьк (відповідно до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.11.22 № 1515/ОТУ виконував бойове (спеціальне) завдання в складі підрозділу першого ешелону оборони в м. Севердонецьк Луганської області). Місце виконання бойових завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 28.02.2022 №465/оту. Здійснено виплату додаткової винагороди в розмірі до 100000 гривень пропорційно в розрахунку, на місяць (з урахуванням щомісячних в розрахунку на місяць 30000 гривень) за вказаний період у розмірі 5357,14 + 5000 = 10357,14 грн, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 18.11.2022 №597 та не заперечується позивачем.

Виплата 5000 грн здійснена у вересні 2022 року;

з 26 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року в ОСОБА_3 (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями. Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 28.02.2022 №465/отуп;

з 01 березня 2022 року по 31 березня 2022 року в ОСОБА_3 (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями. Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 31.03.2022 №504/отуп;

з 01 квітня 2022 року по 26 квітня 2022 року в ЗКП Константинівка (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », Позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями). Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 30.04.2022 №530/отуп;

з 27 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року в ПКП Добропілля (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », Позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями). Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 30.04.2022 №530/отуп;

з 01 травня 2022 року по 13 травня 2022 року в ПКП Добропілля (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », Позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями). Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 18.07.2022 №208;

з 14 травня 2022 року по 31 травня 2022 року в ЗКП Булахівка (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », Позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями). Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 18.07.2022 №208;

За період з 01 червня 2022 року по 30 вересня 2022 року позивач перебував:

з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року в Константинівка парк (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »). Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 21.07.2022 №210;

з 01 липня по 31 липня 2022 року в ПКП Добропілля (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »). Місце виконання завдань, зазначено в рапорті заступника командира військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_2 від 26.08.2022 №253;

з 15 липня по 31 липня 2022 року в ОКП Бахмут (відповідно до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 11.11.22 №1512/ОТУ виконував бойове (спеціальне) завдання в складі підрозділу першого ешелону оборони в м. Бахмут Донецької області). Здійснено виплату додаткової винагороди в розмірі до 100000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (з урахуванням щомісячних 30000 гривень) за вказаний період у розмірі 30000 + 38387,10 = 68387,10 грн, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 18 листопада 2022 №597 та не заперечується позивачем. Виплата 38387,10 грн здійснена у вересні 2022 року;

з 01 серпня по 31 серпня 2022 року в м. Дружківка (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), Місце виконання завдань, зазначено в рапорті командира зведеної роти охорони військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_4 від 29.09.2022 №310;

з 01 вересня по 30 вересня 2022 року в м. Дружківка (даний пункт не входив до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення та перебування в ньому не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »). Місце виконання завдань, зазначено в рапорті командира зведеної роти охорони військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_4 від 10.10.2022 №350.

Варто також зазначити, що 134 окремий батальйон охорони і обслуговування (Військова частина НОМЕР_1 ) є підрозділом забезпечення службової/бойової діяльності. Зведений підрозділ, а саме - зведена рота охорони військової частини НОМЕР_1 (про яку йдеться в рапортах майора ОСОБА_2 та капітана ОСОБА_4 , що є додатками до позовної заяви та відзиву на позовну заяву) здійснювала організацію та забезпечення повсякденної діяльності ОКП ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (з 10.06.2022 - ОТУ «Соледар», витяг із наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по стройовій частині) від 10.06.2022 №126).

Згідно з поясненнями командира роти охорони капітана ОСОБА_5 від 17.10.2022, відповідно до наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 25.01.2022 №38 «Про організацію охорони та оборони, розміщення, повсякденної діяльності зведеної роти охорони від військової частини НОМЕР_1 на основному командному пункті ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », метою зведеної роти ОКГІ ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було поставлено: організація охорони та оборони ОКП ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; організація повсякденної діяльності ОКП ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; забезпечення доброякісним та своєчасним харчуванням особового складу ОКП ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; забезпечення ГІММ та спеціальними рідинами; забезпечення речовим майном та майном КЕС; організація медичного забезпечення; забезпечення постійної готовності автомобільної та бронетехніки та особового складу для виконання завдань ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Тобто, головним завданням позивача було виконання бойових (спеціальних) завдань у списках особового складу зведеного підрозділу під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або Штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ оборони держави (до цього переліку належить Оперативно-тактичне угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 »/«Соледар»).

Враховуючи наведене, підстави вважати що позивач виконував бойові завдання у складі військової частини об'єктивно відсутні, оскільки останній був відряджений до складу Оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_1 »/«Соледар», а тому, для нарахування додаткової винагороди ключовим є виконання завдань саме в першому ешелоні оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)).

Таким чином, виходячи із вищевикладеного військова частина НОМЕР_1 в повному обсязі нарахувала та виплатила передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», з урахуванням змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 додаткову винагороду в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць в порядку та на умовах визначених Окремими дорученнями Міністра оборони України від 25.03.2022 №248/1298, від 23.06.2022 №912/а/29 за період визначений в довідках Оперативно-тактичного угрупування «Соледар», до якого для виконання завдань був відряджений військовослужбовець, що підтверджується довідкою про нарахування додаткової винагороди ОСОБА_1 від 01.02.2023 №177, у вересні 2022 року - виплата за період з 24.02.2022 по 25.02.2022 (за вирахуванням військового збору 1,5 %).

Суд звертає увагу, що позивач до позовної заяви долучив довідки оперативно-тактичного угрупування «Соледар» від 01.06.2022 №979/ОТУП, від 01.07.2022 №215/ОТУ, від 05.07.2022 №387/ОТУ, від 05.07.2022 №784/ОТУ, від 01.08.2022 №581/ОТУ, від 01.09.2022 №869/ОТУ, від 01.10.2022 №1131/ОТУ, від 01.10.2022 №1118/ОТУ.

Втім, останні у зв'язку з виправленням технічних помилок допущених при їх складанні були оновленні та викладені в новій редакції. Попередні вважаються недійсними в частині внесених змін, про що зазначено у супровідному листі ОТУ «Соледар» від 11.11.2022 №398/ОТУ.

При цьому, відсутність в окремому дорученні від 23.06.2022 №912/а/29 порядку внесення змін до довідок, що підтверджують безпосередню участь відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, або порядку їх скасування чи визнання недійсними не дають суду підстав для неприйняття саме виправлених довідок. Останні завірені належним чином, мають печатки та підписи уповноважених осіб та приведені у відповідність до чинного законодавства з урахуванням внесених змін у тлумачення безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів».

Згідно із ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, суд вважає, що у позові належить відмовити повністю.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У позові ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Повне рішення суду складено 16.03.2023.

Суддя Л.О. Житняк