Справа № 560/3022/23
іменем України
16 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
за участі:секретаря судового засідання Святецької М.В. представника позивача:Карповича В.М. представника відповідача: Секрети О.М.
розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови про накладення штрафу від 15.02.2023 року ВП № 69221551,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить постанову від 15.02.2023 року ВП № 69221551, винесену Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про накладення на Головне управління ДПС у Хмельницькій області штрафу на користь держави в сумі 5100 грн. скасувати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на адресу Головного управління ДПС у Хмельницькій області 22.02.2023 року, вх. № 3063/5 надійшла постанова від 15.02.2023 року ВП № 69221551 відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), винесена при примусовому виконанні виконавчого листа № 560/3705/18 від 15.09.2021 року. Відповідно до вказаної постанови, за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/3705/18 накрадено на боржника, Головне управління ДПС у Хмельницькій області (44070171) штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. та зобов'язано боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду.
З 01.01.2016 року ПАТ «Геберіт Керамік Продакшн» перейшов на облік до Офісу Великих платників податків. Особова справа та акт камеральної перевірки щодо підтвердження бюджетного відшкодування в сумі 66413 грн. в січні 2016 року було передано до контролюючого органу, на обліку якого перебував суб'єкт господарювання (офіс ВПП). Отже, ПАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" у 2016 - 2017 рр., в період формування Реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування перебувало на обліку в Офісі великих платників податків ДФС України.
Позивач вказує, що невідшкодований залишок сум ПДВ по декларації за листопад 2015 року ПАТ «Геберіт Керамік Продакшн» підлягав відображенню у Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відповідно до пункту 56 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу. Проте, на сьогодні відсутній дієвий механізм роботи Тимчасового реєстру. Позивач систематично письмово звертався до ДПС України для вирішення питання щодо виконання вказаного рішення суду, а тому відсутні підстави для накладення штрафу державним виконавцем при його примусовому виконанні.
Ухвалою суду від 06.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Відповідачем подано відзив на позов, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що виконавчий лист відповідав вимогам Закону України «Про виконавче провадження» та згідно відмітки у виконавчому листі рішення набрало законної сили 19 березня 2021 року. Будь-яких рішень суду про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, чи скасування самого рішення суду або надання відстрочки його виконання, на адресу відділу не надходило. Рішення позивачем не виконано, а тому відповідачем правомірно прийнята постанова про накладення штрафу від 15.02.2023 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження №69221551 з виконання виконавчого листа, виданого 15.09.2021 Хмельницьким окружним адміністративним судом у справі №560/3705/18.
Державним виконавцем 13.06.2022 на підставі заяви стягувана та виконавчого листа відкрито виконавче провадження та зобов'язано боржника протягом десяти робочих днів виконати рішення суду у спосіб та порядок встановлений виконавчим документом.
Копію постанови про відкриття виконавчого провадження за вих. №№10952,10954,10955 від 13.06.2022 направлено рекомендованим листом на адресу Головного управління ДПС у Хмельницькій області та отримано боржником 20.06.2022.
Головне управління ДПС у Хмельницькій області у липні 2022 року звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), за участю третьої особи ТОВ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКІПН", в якому просило визнати протиправними та скасувати: - постанову ВП № 69221551 від 13 червня 2022 року про відкриття виконавчого провадження, - постанову ВП № 69221551 від 13 червня 2022 року про стягнення виконавчого збору, - постанову ВП №69221551 від 13 червня 2022 року про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження ВП №69221551 від 13 червня 2022 року.
30 серпня 2022 року рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/6934/22, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2022 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Вимогою державного виконавця від 01.02.2023 повторно зобов'язано боржника протягом десяти робочих днів виконати рішення суду у спосіб та порядок встановлений виконавчим документом.
Станом на 15.02.2023 рішення суду по справі №560/3705/18 не виконано у спосіб та порядок встановлений виконавчим документом, про що складено акт державного виконавця.
Державним виконавцем 15.02.2023 за невиконання рішення суду винесено постанову №69221551 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн., як на боржника юридичну особу.
Не погоджуючись з винесеною постановою позивач звернувся до з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами пункту 1 частини першої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VІІІ (далі - Закон №1404) виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Пунктом 1 статті 3 Закону №1404 визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначений статтею 63 Закону №1404.
Згідно цієї статті Закону №1404, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Виконавець під час виконання рішення про заборону вчиняти певні дії або про утримання від вчинення певних дій доводить до відома боржника резолютивну частину такого рішення, про що складає відповідний акт. Після складення акта виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до ст.75 Закону №1404, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Суд встановив, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 січня 2019 року по cправі № 560/3705/18 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, яка полягає в не внесенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо узгодженої суми 66 413 (шістдесят шість тисяч чотириста тринадцять) гривень 00 коп., бюджетного відшкодування ПрАТ "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" за листопад 2015 року та зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми 66 413 (шістдесят шість тисяч чотириста тринадцять) гривень 00 коп., бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2015 року на користь приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН".
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Хмельницькій області залишено без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 січня 2019 року - без змін.
Вказаним рішенням встановлено, що приватним акціонерним товариством "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН" подано до Славутської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015 року, у рядку 23.2 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 2291125,00 грн, разом із заявою про повернення бюджетного відшкодування, розрахунком суми бюджетного відшкодування, розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів та іншими додатками.
За результатами камеральної перевірки за листопад 2015 року податковим органом сформовано довідку від 06.01.2016 №4/15/32285199 та складено висновок, яким встановлено, що підприємством сформовано у листопаді 2015 податковий кредит за рахунок операцій із контрагентом ФОП ОСОБА_1 , сума податкового кредиту сформована за рахунок даного контрагента 66413,00 грн, що становить 0,99 % загальної суми податкового кредиту. Взаємовідносини з вказаним контрагентом потребують дослідження при проведенні документальної перевірки.
Контролюючим органом не виконано обов'язку щодо подання висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування у встановлені ПК України строки, що призвело до неперерахування (невідшкодування) позивачу відповідної суми бюджетного відшкодування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року № 26 затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок №26), який набрав чинності 01 квітня 2017 року.
Зазначеною Постановою передбачено, що до набрання чинності Порядком, бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з пунктом 52 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 01 січня 2017 року.
Відповідно до абзацу 2 пункту 7 Порядку №26, у разі коли за результатами перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган ДФС не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника податку або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду податковий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.
Пунктом 12 Порядку №26 передбачено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
При цьому, органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Суд звертає увагу на те, що у зв'язку з набранням чинності Порядком №26, з 01 квітня 2017 року втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2016 року №68, який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними податковими органами податкових декларацій з податку на додану вартість або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість, передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.
Таким чином, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які діяли як до 01 квітня 2017 року, так і після цієї дати, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків, саме контролюючими органами.
У разі внесення заяви про бюджетне відшкодування до Реєстру відповідно до Порядку №68, який діяв до 01 квітня 2017 року, відповідна інформація мала бути включена у сформований до 10 січня 2017 року єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та у Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01 лютого 2016 року, за якими станом на 01 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.
Бюджетне відшкодування за такими заявами до 01 квітня 2017 року мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України.
З 01 квітня 2017 передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення податковим органом в Реєстрі інформації про її узгодження.
Отже, після набрання чинності Порядком, тобто з 01 квітня 2017, контролюючий орган зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку, задля забезпечення доступу органу Казначейства до таких сум податкового органу для перерахування на рахунки платника податку, а тому твердження позивача стосовно того, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено механізму відшкодування сум ПДВ, включених до тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, та структуру такого реєстру, є на думку суду безпідставними.
Рішенням суду встановлено, що саме ГУ ДФС у Хмельницькій області як контролюючий орган ( ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.11.2021 року замінено боржника його правонаступником ГУ ДПС у Хмельницькій області), в даному випадку, є відповідальним за відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформації щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України і судове рішення є обов'язковим до виконання.
Отже, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає виконанню у встановлений законом строк, а виконавець зобов'язаний вживати передбачених Законом №1404 заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Суд встановив, що станом на момент розгляду цієї справи, рішення суду від 08 січня 2019 року по справі № 560/3705/18 не виконано у спосіб та порядок встановлений виконавчим документом, а саме: не внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми 66413,00 грн., бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2015 року на користь приватного акціонерного товариства "ГЕБЕРІТ КЕРАМІК ПРОДАКШН".
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що оскаржувана постанова від 15.02.2023 року ВП № 69221551, прийнята головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Секретою Олегом Миколайовичем про накладення на Головне управління ДПС у Хмельницькій області штрафу на користь держави в сумі 5100 грн. є правомірною, а відповідач під час її винесення діяв у спосіб та в межах наданих йому повноважень встановлених чинним законодавством України.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області до управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови від 15.02.2023 року ВП № 69221551 необхідно залишити без задоволення.
Оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови від 15.02.2023 року ВП № 69221551 - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)
Головуючий суддя О.П. Шевчук