Справа № 560/13474/22
іменем України
15 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави до Старосинявської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Керівник Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся в суд з позовом до Старосинявської селищної ради, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Старосинявської селищної ради щодо невжиття заходів до оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю (головний корпус лікарні) загальною площею 2083,3 кв. м та на захисну споруду цивільного захисту протирадіаційне укриття №86385 площею 119,0 кв.м, що знаходяться по вул. Грушевського, 15, в смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області та зобов'язати Старосинявську селищну раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю (головний корпус лікарні) загальною площею 2083,3 кв. м та на захисну споруду цивільного захисту протирадіаційне укриття №86385 площею 119,0 кв.м, що вбудоване у вказану будівлю, що знаходяться за адресою: вул. Грушевського, 15, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за наявності підстав та відповідних повноважень Старосинявської селищної ради, як суб'єктом комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права комунальної власності, упродовж тривалого часу, з моменту прийняття на баланс нерухомого майна, не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на зазначену вище будівлю. Вказує, що така бездіяльність є протиправною, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 27.12.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У поданому до суду відзиві відповідач визнає позов та не заперечує проти ухвалення рішення про задоволення позовних вимог.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Рішенням від 02.02.2016 №9 Старосинявська селищна рада вирішила прийняти із спільної власності територіальних громад району у власність громади комунальний заклад "Старосинявська центральна районна лікарня" (основні засоби, малоцінні необоротні матеріальні активи, малоцінні та швидкозношувальні предмети, медикаменти, господарські матеріали, паливно-мастильні матеріали, запчастини, які знаходяться на території Старосинявського району).
Відповідно до пункту 1.2 статуту КНП "Старосинявська багатопрофільна лікарня", затвердженого рішенням вісімнадцятої чергової сесії Старосинявської селищної ради від 10.12.2021 № 13-18/2021, КНП "Старосинявська центральна районна лікарня" змінила назву на КНП "Старосинявська багатопрофільна лікарня" Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків КНП "Старосинявська центральна районна лікарня". Майно підприємства є власністю Старосинявської селищної ради.
За інформацією Старосинявської селищної ради від 26.09.2022 №2132 заходи до державної реєстрації речових прав на нерухоме майно за органом місцевого самоврядування не вживалися, у зв'язку з відсутністю у місцевому бюджеті коштів на такі заходи.
Вважаючи бездіяльність Старосинявської селищної ради протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до пунктів 3 та 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування", є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають із управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.
Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Старосинявська ОТГ, є Старосинявська селищна рада.
Частиною 2 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" (далі - Закон) визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (частина 1 статті 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно частини 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
Статтями 4, 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також, територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
У Державному реєстрі прав, відповідно до статті 5 Закону, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Відповідно до пункту 1 розділу II Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 №127, та Методичних рекомендацій щодо проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту), затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.06.2009 № 390 захисні споруди цивільного захисту підлягають технічній інвентаризації, на які складаються окремі інвентаризаційні справи і технічні паспорти.
Відповідно до пункту 8 Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018, захисні споруди ставляться на облік після їх уведення в установленому порядку в експлуатацію на підставі документів, передбачених Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою КМУ від 13.04.2011 №461, та технічного паспорта, складеного за результатами проведення їх технічної інвентаризації, як об'єктів нерухомого майна.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За змістом частини 4 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
Відповідно до частини 1 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Отже, визнання позову є формою процесуальних дій відповідача - суб'єкта владних повноважень на будь-якій стадії провадження у справі, спрямованих на розв'язання публічно-правових спорів на основі принципу диспозитивності на підставі рішень Європейського суду з прав людини у справах "Engel and Others v. the Netherlands", "Lawless v. Ireland", "Michael Kuhnen v. Germany", "Preda and Dardari v. Italy", "Refah Partisi and Others v. Turkey", "Witzsch v. Germany", "Z'danoka v. Latvia" та ін.
Згідно з частиною 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Враховуючи викладене, відповідач зобов'язаний вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю КНП "Старосинявська багатопрофільна лікарня" Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (головний корпус лікарні) , в тому числі протирадіаційного укриття.
Судові витрати, сплачені позивачем при поданні позовної заяви, відповідно до частини другої статті 139 КАС України, з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Старосинявської селищної ради щодо державної реєстрації права власності на нерухоме майно (будівлю КНП "Старосинявська багатопрофільна лікарня" Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (головний корпус лікарні), в тому числі протирадіаційне укриття №86385) по вул. Грушевського, 15, в смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області.
Зобов'язати Старосинявську селищну раду вжити заходи щодо державної реєстрації права власності на нерухоме майно будівлю КНП "Старосинявська багатопрофільна лікарня" Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (головний корпус лікарні) загальною площею 2083,3 м2, в тому числі протирадіаційне укриття №86385, площею 119,0 м2, що знаходиться за адресою вул. Грушевського, 15, в смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Керівник Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Чорновола, буд. 3,Летичів,Хмельницька область,31500 , код ЄДРПОУ - 02911102)
Відповідач:Старосинявська селищна рада (вул. Івана Франка, 8,Стара Синява,Старосинявський район, Хмельницька область,31400 , код ЄДРПОУ - 04402824)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук