Справа № 560/12986/22
іменем України
16 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Продагротрейд" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Продагротрейд" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення № 7160334/34614200 від 04.08.2022 про відмову в реєстрації розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 814 від 24.06.2022 до податкової накладної № 733 від 03.06.2022 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 814 від 24.06.2022 до податкової накладної № 733 від 03.06.2022 днем його подання.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що контролюючий орган безпідставно відмовив у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 24.06.2022 №814, складеного до податкової накладної від 03.06.2026 №733, оскільки він надав усі необхідні документи. Позивач вважає, що надані пояснення достатні для прийняття відповідачем рішення про реєстрацію розрахунку коригування №814 від 24.06.2022. Просить позов задовольнити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечили. Зазначили, що на етапі прийняття відповідних рішень комісією аналізувалися інформація та документи, надані позивачем, на предмет достатності для прийняття рішень про реєстрацій податкових накладних. Податковому органу не була надана картку рахунку 361 по контрагенту ТОВ "Сокол ОЙЛ", що в свою чергу також не дає можливості встановити дотримання платником податкії вимог пункту 187.1 статті 187 ПКУ, оскільки рахунок 36 має такі субрахунки: 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" та 362 "Розрахунки з іноземними покупцями"; за дебетом рахунку відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів виконаних робіт, наданих послуг, що включає ПДВ та інші податки; за кредитом рахунку відображається сума платежів, які надійшли на рахунка підприємства в банківських установах, у касу, та інша види розрахунків; залишок на рахунку 36 характеризує наявність заборгованості покупців та замовників за одержані ними продукцію (роботи, послуги).
Таким чином, саме інформація, яка відображена на субрахунку 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" необхідна контролюючому органу для встановлення факту дотримання платником пункту187.1 статті187 ПКУ.
Позивач не надав достатніх документів, необхідність подання яких передбачена Порядком №520, та відповідно неподання яких є підставою для відмови і реєстрації розрахунку коригування, що передбачено пунктом 11 Порядку №520 та формою рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування. Окрім того, сам розрахунок коригування складений з помилками.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій посилається на підстави зазначені у позові. Вказує, що надані первинні документи, які розкривають зміст господарської операції, та дозволяють визначити кількість та одиницю виміру товару. При цьому, відповідач 1 прийшов до хибних висновків, що позивач подав документи, щодо постачання товарів, зберігання і транспортування, інвойси, банківські виписки, документи щодо відповідності (якості) товарів. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Рішення № 7160334/34614200 від 04.08.2022 є безпідставними та не обґрунтованими, оскільки з його змісту не можливо встановити дійсні підстави для його прийняття.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Продагротрейд" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04.10.2006. Основний вид діяльності - оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (КВЕД 46,71)
25.03.2022 ТОВ "Продагротрейд" та ТОВ "Сокол ОЙЛ" уклали договір поставки № НП - 25/03-2022.
Позивач виставив рахунок на оплату № 574 від 03.06.2022, цього ж дня отримав оплату в розмірі 2562000,00 грн від ТОВ "Сокол ОЙЛ", що підтверджується випискою банку від 03.06.2022, та склав податкову накладну № 733 від 03.06.2022.
22.06.2022 позивач здійснив поставку товару, що підтверджується видатковою накладною № 741 від 22 червня 2022 року на загальну суму 1 281 000,0 грн, товарно-транспортною накладною №0000-000741/2173 від 22 червня 2022 року, видатковою накладною № 742 від 22 червня 2022 року на загальну суму 640 500,0 грн, товарно-транспортною накладною № 0000-000742/2173 від 22 червня 2022 року.
20.06.2022 позивач отримав лист № 38 від 20.06.2022 про повернення надмірно сплачених коштів в розмірі 518000,0 грн та лист № 39 від 24.06.2022 про повернення надмірно сплачених коштів в розмірі 134 500,0 грн.
24.06.2022 позивач повернув ТОВ "Сокол ОЙЛ" кошти в розмірі 652500,0 грн, що підтверджується платіжними дорученнями № 1613 та 1617 з відміткою банку про проведення платежу 24 червня 2022 року та склав і надіслав для реєстрації розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 814 від 24.06.2022 до податкової накладної № 733 від 03.06.2022.
ДПС України надіслала позивачу квитанцію від 08.07.2022 про зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 24.04.2022 № 814 до податкової накладної №733 від 03.06.2022, вказавши, що сума компенсації вартості товару/послуги 2701, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п. 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропонувала надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач для підтвердження реальності операції направив до контролюючого органу письмові пояснення разом із повідомленням про надання пояснень та копій документів № 1 від 29.07.2022 .
Рішеннями від 04.08.2022 № 7160334/34614200 відповідач 1 відмовив позивачу у реєстрації розрахунку коригувань № 814 від 24.06.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказав, що позивач не надав копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункові документи або банківські виписки з особових рахунків. У додатковій інформації відповідач 1 зазначив, що не надав підтвердження відповідності продукції паливо дизельне ULSD (2710 19 43 00) (сертифікат відповідності, паспорти якості), довіреність на отримання товару, картка рахунку 361 по контрагенту ТОВ "Сокол ОЙЛ". Крім того, встановлена невідповідність одиниці виміру товару: в видатковій накладній №741 від 22.06.2022 зазначено кілограми, а в податкові накладні №733 від 03.06.2022 та розрахунку коригування №814 - літри.
17.08.2022 позивач подав до ДПС України скаргу на рішення від 04.08.2022 № 7160334/34614200.
Рішенням ДПС України від 08.09.2022 №40097/34614200/2 скарга залишена без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації розрахунку коригувань № 814 від 24.06.2022 без змін.
Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у реєстрації розрахунку коригувань №814 від 24.06.2022 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Досліджуючи правомірність рішення №7160334/34614200від 04.08.2022 про відмову у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників 814 від 24.06.2022 складеного до податкової накладної №733 від 03.06.2022, суд враховує таке.
Відповідно до пункту 201.1. статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10. статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та / або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та / або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та / або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та / або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування (далі по тексту - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165) затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Реєстрація розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №814 від 24.06.2022 до податкової накладної №733 від 03.06.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена у зв'язку з відповідністю такого розрахунку пункту 5 Критеріїв ризиковості здійснення операції.
Відповідно до пункту 5 додатку 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій Порядку №1165, підставою зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 року, зазначеного - постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 року, зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.
У квитанції від 08.07.2022 про зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №814 від 24.06.2022 відповідач запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про рсєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання вимог контролюючого органу, позивач для підтвердження реальності операції направив до контролюючого органу письмові пояснення разом із повідомленням про надання пояснень та копій документів № 1 від 29.07.2022. У зв'язку із поверненням 24.06.2022 позивачем сплачених коштів в розмірі 652500,00 грн, був складений розрахунок коригування від 24.06.2022 №814 до податкової накладної від 03.06.2022 №733.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Підставою для прийняття рішення від 04.082022 №7160334/34614200, про відмову у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №814 від 24.06.2022 слугувало не наданя копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункові документи або банківські виписки з особових рахунків. У додатковій інформації відповідач 1 зазначив, що не надано підтвердження відповідності продукції паливо дизельне ULSD (2710 19 43 00) (сертифікат відповідності, паспорти якості), довіреність на отримання товару, картка рахунку 361 по контрагенту ТОВ "Сокол ОЙЛ". Крім того, встановлена невідповідність одиниці виміру товару: в видатковій накладній №741 від 22.06.2022 зазначено кілограми, а в податкові накладні №733 від 03.06.2022 та розрахунку коригування №814 - літри. В додатковій інформації відповідач вказав, що платником не наданий повний пакт документів, а саме, відсутні картка рахунку 361, акти звірки, виписка по рахунках що могла засвідчити відсутність правових підстав реєстрації розрахунку коригування.
Разом з тим, суд встановив, що позивач до позовної заяви додав видаткову накладну № 741 від 22.06.2022 в якій зазначено базову кількість товару в літрах. Згідно даних товарно-транспортній накладної №0000-000741/2173 від 22 червня 2022 року покупець (ТОВ "Сокол ОЙЛ") отримав товар на загальну кількість 30000 літрів. В податковій накладній № 733 від 03.06.2022 та розрахунку коригування № 814 від 24.06.2022 одиниця виміру літри. Також, позивач при поданні скарги від 17.08.2022 № 9161460173 було додав картку рахунку 361 по контрагенту ТОВ "Сокол ОЙЛ".
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних операцій тим, які перераховані ПКУ. Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 192.1 статті 192 ПКУ передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі допущення платником податку помилок при її складанні, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така податкова накладна.
Отже, відповідач безпідставно відмовив у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №814 від 24.06.2022, складеного позивачем до податкової накладної №733 від 03.06.2022.
При цьому суд враховує, що відмовивши у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №814 від 24.06.2022 у зв'язку з ненаданням копій документів, відповідач у квитанції від 08.07.2022 року не зазначав, яких саме пояснень та документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію цього коригування.
Суд вважає, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем з порушенням принципу "належного урядування", без дотримання процедур, визначених законодавством.
Враховуючи наведене, суд вважає, що рішення №7160334/34614200 від 04.08.2022 відповідач прийняв з порушенням вимог Податкового кодексу України, а тому воно підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України.
Відповідно до наказу Держаної податкової служби України від 28.08.2019 №36 повноваження щодо реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушенням під час застосування податкового законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань покладені на Держану податкову службу України.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, необхідно зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 24.06.2022 №814 складений товариством з обмеженою відповідальністю "Продагротрейд" до податкової накладної №733 від 03.06.2022.
У зв'язку з задоволення позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адмінстративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації Головного управління ДПС у Хмельницькій області №7160334/34614200 від 04.08.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №814 від 24.06.2022, складений товариством з обмеженою відповідальністю "Продагротрейд" до податкової накладної №733 від 03.06.2022.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Продагротрейд" 4962,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Продагротрейд" (вул. Небесної Сотні, буд. 37 В,Теофіполь,Хмельницька область,30602 , код ЄДРПОУ - 40575065)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,Київ 1,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук