Рішення від 14.03.2023 по справі 520/6637/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2023 року № 520/6637/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.,

за участі:

секретаря судового засідання Крамної А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської обласної військової адміністрації, Начальника Харківської обласної військової адміністрації Синєгубова Олега Васильовича про визнання протиправними та нечинними розпоряджень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської обласної військової адміністрації, Начальника Харківської обласної військової адміністрації Синєгубова Олега Васильовича, в якому, з урахуванням уточнень, просив суд:

- визнати протиправним та нечинним Розпорядження Харківської обласної військової адміністрації № 2В від 24.02.2022 «Про введення комендантської години на території Харківської області»;

- визнати протиправним та нечинним Розпорядження Харківської обласної військової адміністрації № 134В від 25.08.2022 "Про внесення зміни до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 24 лютого 2022 року № 2В (зі змінами)".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що розпорядження Харківської обласної військової адміністрації № 2В від 24.02.2022 «Про введення комендантської години на території Харківської області» та розпорядження Харківської обласної військової адміністрації № 134В від 25.08.2022 "Про внесення зміни до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 24 лютого 2022 року № 2В (зі змінами)", на думку позивача, є протиправними.

Представником відповідачів подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначино, що відповідачі у спірних правовідносинах діяли згідно чинного законодавства.

01.03.2023 року здійснено повторний автоматизований розподіл даної адміністративної справи у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_2 . Головуючим суддею по справі №520/6637/22 призначено суддю Бабаєва А.І.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2023 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської обласної військової адміністрації, Начальника Харківської обласної військової адміністрації Синєгубова Олега Васильовича про визнання протиправними та скасування розпоряджень прийнято до розгляду.

В судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

В судове засідання представник відповідачів не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що начальником Харківської обласної військової адміністрації від 24.02.2022 року № 2В прийнято розпорядження «Про введення комендантської години на території Харківської області», яким відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», п. 5 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено комендантську годину на території Харківської області з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин - з 24 лютого 2022 року.

Розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 25.08.2022 року № 134В внесено зміну до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 24 лютого 2022 року № 2В «Про введення комендантської години на території Харківської області» (зі змінами), викладено пункт 1 у такій редакції: « 1. Запровадити з 25 серпня 2022 року до окремого розпорядження комендантську годину шляхом заборони перебування громадян з 22:00 до 06:00 на вулицях та інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень, а також руху транспортних засобів.».

Розпорядженням заступника начальника Харківської обласної військової адміністрації від 05.12.2022 року №310В визнано такими, що втратили чинність, розпорядження начальника обласної військової адміністрації: від 24 лютого 2022 року № 2В «Про введення комендантської години на території Харківської області»; від 25 серпня 2022 року № 134 В «Про внесення зміни до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 24 лютого 2022 року № 2 В (зі змінами)».

Позивач, вважаючи протиправними оскаржувані рішення, звернувся з даним позовом до суду.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022 передбачено продовження строку дії воєнного стану з 05 години 30 хв. 26 березня строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 2592022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 389-VIII від 12 травня 2015 року в указі Президента України про введення воєнного стану зазначається вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до п.3 указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Так, указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, встановлено можливість обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених зокрема статтею 33 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 389-VIII від 12 травня 2015 року в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такий захід правового режиму воєнного стану, як запроваджувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування.

Так, начальником Харківської обласної військової адміністрації від 24.02.2022 року № 2В прийнято розпорядження «Про введення комендантської години на території Харківської області», яким відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», п. 5 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено комендантську годину на території Харківської області з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин - з 24 лютого 2022 року.

Розпорядженням начальника Харківської обласної військової адміністрації від 25.08.2022 року № 134В внесено зміну до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 24 лютого 2022 року № 2В «Про введення комендантської години на території Харківської області» (зі змінами), викладено пункт 1 у такій редакції: « 1. Запровадити з 25 серпня 2022 року до окремого розпорядження комендантську годину шляхом заборони перебування громадян з 22:00 до 06:00 на вулицях та інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень, а також руху транспортних засобів.».

Позивач з посиланням на Порядок здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 № 573 зазначив, що вказані рішення мали бути оформленні у виді наказу, а не розпорядження.

Відповідно до п. 5 Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 № 573 (далі - Порядок) комендантська година та встановлення спеціального режиму світломаскування запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням або військовою адміністрацією (у разі її утворення), який доводиться до відома військових адміністрацій (у разі їх утворення) або ради оборони Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Мінекономіки, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, МОЗ, МЗС, АТ “Українська залізниця”, відповідних органів Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС, військових командувань, з'єднань, військових частин Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формуван.

При цьому, відповідно до п. 1, 8 ч.4 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (в редакції станом на 24.02.2022, а в редакції станом на 25.08.2022 відповідно до п. 1, 8 ч. 6 ст. 15) начальник військової адміністрації забезпечує на відповідній території додержання Конституції і законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади та видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом.

Таким чином, вказаними приписами Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлено повноваження начальника військової адміністрації щодо забезпечення на відповідній території додержання Конституції і законів України, виконання актів Президента України зокрема шляхом видання наказів та розпоряджень у межах своїх повноважень.

За таких обставин, за приписами Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 № 573 та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації має можливість оформити рішення про введення комендантської години як у формі наказу так і у формі розпорядження.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на вищевикладене, розпорядження від 24.02.2022 № 2В та від 25.08.2022 № 134В видані начальником Харківської обласної військової адміністрації на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинними законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Щодо посилань позивача на те, що відповідачами фактично визнано позов та вчинено добровільно дії щодо визнання нечинними оскаржуваних розпоряджень, суд зазначає наступне.

Так, розпорядженням заступника начальника Харківської обласної військової адміністрації від 05.12.2022 року №310В визнано такими, що втратили чинність, розпорядження начальника обласної військової адміністрації: від 24 лютого 2022 року № 2В «Про введення комендантської години на території Харківської області»; від 25 серпня 2022 року № 134 В «Про внесення зміни до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 24 лютого 2022 року № 2 В (зі змінами)».

У вищевказаному розпорядженні зазначено, що його прийнято відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», керуючись статтями 6, 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Зі змісту розпорядження заступника начальника Харківської обласної військової адміністрації від 05.12.2022 року №310В не вбачається визнання позову у даній справі.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Проте, у даній справі порушення прав позивача оскаржуваними рішеннями не встановлено.

При цьому, суд враховує правову позицію Верховного Суду в постанові від 31.05.2021 по справі № 826/16053/16, в якій зазначено, що враховуючи положення пункту « 6» частини першої статті 238, частини третьої статті 264, частини другої статті 265 КАС України, право позивача на розгляд його позову по суті та оцінка правомірності нормативно-правового акта, чинного на момент звернення з позовом, охоплює собою безумовний обов'язок суду оцінити всі мотиви такого позову та, відповідно, оскаржуваний нормативно-правовий акт на предмет його відповідності статті 2 КАС України, застосувавши ефективний спосіб захисту прав позивача. Також, Верховний Суд у вказаній постанові зазначив наступне - «доводи представника відповідача про те, що на момент розгляду справи у судах попередніх інстанцій Порядок втратив чинність, суд не приймає до уваги, оскільки на момент звернення позивача до суду (жовтень 2016 року) Порядок був чинним та втратив чинність лише 15 листопада 2016 року. З огляду на те, що судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, що позивач є учасником правовідносин, що регулюються оскаржуваним Порядком, колегія суддів доходить висновку про необхідність надання правової оцінки процедурі прийняття цього Порядку та визначення на цій підставі його законності.».

За таких обставин, вищевказані обставини не можуть слугувати підставою для закриття провадження у справі.

При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст.264, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської обласної військової адміністрації (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002), Начальника Харківської обласної військової адміністрації Синєгубова Олега Васильовича (вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61002) про визнання протиправними та нечинними розпоряджень - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 16.03.2023 року