Ухвала від 16.03.2023 по справі 520/6895/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

16 березня 2023 року №520/6895/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення за позовом ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою, в якій просив суд змінити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 по справі №520/6895/21 в частині стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Лозівської міської ради Харківської області суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.), у спосіб стягнення з Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області (64602 Харківська обл., м. Лозова, вул. Ярослава Мудрого, б.1 код ЄДРПОУ 04058829) на користь ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн.

В обґрунтування заяви позивач вказує, що у зв'язку із відмовою відповідача від добровільного виконання рішення 10.12.2021 ОСОБА_1 звернувся до Лозівського УДКС України Харківської області із заявою про примусове виконання виконавчого листа №520/6895/21 від 17.11.2021 про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Лозівської міської ради Харківської області суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн. Згідно листа Лозівського УДКС України Харківської області від 14.12.2021 за вих. №01-37-06/683 орган казначейства повернув позивачу заяву про примусове виконання рішення разом із доданим пакетом документів на підставі підпункту 3) пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (зі змінами та доповненнями) «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», а саме у зв'язку з тим, що Лозівська міська рада Харківської області не обслуговується Лозівським УДКС України Харківської області та не має відкритих рахунків в органі Казначейства. Позивач зазначає, що головним розпорядником бюджетних коштів місцевого бюджету є виконавчий орган місцевої ради - виконавчий комітет Лозівської міської ради, тому лише за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судові витрати.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2022 заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення за позовом ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Змінено порядок виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі №520/6895/21 шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області (64602 Харківська обл., м. Лозова, вул. Ярослава Мудрого, б.1 код ЄДРПОУ 04058829) суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2022 апеляційну скаргу Лозівської міської ради Харківської області задоволено частково. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2022 по справі № 520/6895/21 скасовано. Справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Скасовуючи ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 18.01.2022 суд апеляційної інстанції зазначив, що оскаржувана ухвала постановлена судом першої інстанції в порядку письмового провадження без повідомлення Виконавчого комітету Лозівської міської ради про надходження та розгляд заяви про зміну способу виконання рішення суду. Тобто, судом першої інстанції вирішено заяву про зміну способу виконання рішення суду без залучення до участі у справі Виконавчого комітету Лозівської міської ради. Колегія суддів зазначила, що правовим наслідком незалучення до участі у справі є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав. За встановлених обставин справи та з огляду на характер та предмет спірних правовідносин, колегія суддів вважає, що вирішення цього питання та ухвалення судового рішення про зміну порядку виконання рішення може мати безпосередній вплив на права і обов'язки особи, яка не є стороною у справі, а саме - Виконавчого комітету Лозівської міської ради.

Зазначену справу відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду 21.02.2023 передано для продовження розгляду судді Волошину Д.А. та суддею призначено судове засідання на 09.03.2023 о 10:00 год.

У зв'язку з неявкою сторін 09.03.2023 у судове засідання, відсутністю інтернет-зв'язку та частково електропостачання судове засідання, призначене на цей день, було перенесено на 16.03.2023 о 14:00 год, що підтверджується довідкою про відкладення розгляду заяви.

Сторони у судове засідання, призначене на 16.03.2023, не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи, а саме довідкою про доставку в електронному вигляді повістки в електронний кабінет позивача, виконавчого комітету Лозівської міської ради та на електронну адресу відповідача.

При первинному розгляді заяви виконавчий комітет Лозівської міської ради про надходження та розгляд заяви про зміну способу виконання рішення суду також був повідомлений, що підтверджується довідкою про доставку повістки про виклик в його електронний кабінет, яка містилась в матеріалах справи. (а.с. 210 т.1)

За приписами ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 4 ст. 229 КАС України, беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та подану заяву про зміну способу виконання судового рішення, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Лозівської міської ради Харківської області щодо неприйняття рішення у передбачений законодавством спосіб та строк за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ).

Зобов'язано Лозівську міську раду Харківської області на найближчій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6755 гектарів, кадастровий номер 6323955704:00:002:0068, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) в межах населеного пункту с. Українське Лозівського району Харківської області (Орільський старостинський округ), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Лозівської міської ради Харківської області суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).

Рішення набрало законної сили 10.08.2021 та на виконання вказаного рішення судом 17.11.2021 видано виконавчі листи.

17.08.2021 на електронну адресу Лозівської міської ради Харківської області позивачем направлено заяву про перерахування сплаченого ним судового збору у розмірі 908,00 грн, у якій було запропоновано відповідачу добровільно виконати рішення суду.

Листом від 10.09.2021 за вих. №5306/02-23-7ел/1 відповідач повідомив про неможливість виконання судового рішення через відсутність відкритих рахунків в органах казначейства.

У зв'язку із відмовою відповідача від добровільного виконання рішення 10.12.2021 позивач звернувся до Лозівського управління Державної казначейської служби України Харківської області із заявою про примусове виконання виконавчого листа №520/6895/21 від 17.11.2021 про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Лозівської міської ради Харківської області суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн.

Згідно листа Лозівського управління Державної казначейської служби України Харківської області від 14.12.2021 за вих. №01-37-06/683 орган казначейства повернув позивачу заяву про примусове виконання рішення разом із доданим пакетом документів на підставі підпункту 3) пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845 (зі змінами та доповненнями) «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», а саме у зв'язку з тим, що Лозівська міська рада Харківської області не обслуговується Лозівським управлінням Державної казначейської служби України Харківської області та не має відкритих рахунків в органі Казначейства.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно зі статтею 129 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ч. 1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

У справах про невиконання судових рішень будь-який засіб юридичного захисту, який дозволяє запобігти порушенню шляхом забезпечення вчасного виконання рішення, є в принципі найціннішим. Однак, якщо судове рішення винесене проти держави і на користь фізичної особи, від такої особи в принципі не слід вимагати використання таких засобів: тягар виконання такого рішення покладається головним чином на органи влади, яким слід використати всі засоби, передбачені в національній правовій системі, щоб прискорити процес виконання рішення і не допустити таким чином порушення Конвенції ( 995_004 ) ( див.п.63-65 рішення у справі “Юрій Миколайович Іванов проти України” (заява № 40450/04), яке набуло статусу остаточного від 15 січня 2010 року).

З системного аналізу приписів Закону України «Про місцеве самоврядування», вбачається, що Лозівська міська рада Харківської області (ідентифікаційний код 06716633) та Виконавчий комітет Лозівської міської ради (ідентифікаційний код 04058829) є різними, самостійними юридичними особами - організаціями, суб'єктами права, які наділені цивільною правоздатністю і дієздатністю, тобто здатністю від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і нести обов'язки та самостійно брати участь у правовідносинах, бути позивачем та відповідачем у суді.

При цьому, відповідачем та боржником у даній справі є саме Лозівська міська рада Харківської області, а Виконавчий комітет Лозівської міської ради не був та не є стороною у справі №520/695/21, щодо нього позивачем не заявлялись жодні позовні вимоги, а отже ця юридична особа не може виконувати обов'язки за боржника - Лозівську міську раду Харківської області без існування визначених законом підстав.

Також суд зазначає що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості. Водночас змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Враховуючи те, що Лозівська міська рада Харківської області є юридичної особою та в силу приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наділена повноваження, зокрема, і щодо прийняття на пленарних засіданнях відповідних рішень, що стосуються виділення коштів з відповідного місцевого бюджету, то в межах спірних правовідносин відсутні підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення коштів з виконавчого комітету ради.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05 травня 2018 року по справі № 537/2235/16, яка за приписами ч. 5 ст. 242 КАС України підлягає врахуванню судом.

Виходячи з вищезазначеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241, 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення за позовом ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.А. Волошин