Рішення від 16.03.2023 по справі 460/51876/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2023 року м. Рівне №460/51876/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просила:

-визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Гощанського районного споживчого товариства "Райст" від 24.05.2022 №92.

Мотивуючи вимоги позову зазначала, що при призначені їй пенсії за віком відповідачем безпідставно не враховано довідку про її заробітну плату від 24.05.2022 №92, видану Гощанським районним споживчим товариством "Райст", з покликанням на відсутність відомостей того, що Гощанське районне споживче товариство є правонаступником коопунівермага. На переконання позивача, така відмова відповідача є безпідставною та незаконною, оскільки надана нею довідка про заробітну плату підтверджена належними первинними документами і підстав її не враховувати у пенсійного органу не було. Просила позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 27.12.2022 відкрито письмове провадження у справі.

Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позов від 08.02.2023, відповідно до змісту якого він заперечує проти їхнього задоволення. Зазначає на обґрунтування такої позиції про те, що згідно з записами трудової книжки позивача у період за 1982-1992 роки остання працювала у коопунівермазі. З огляду на те, що відомості про те, що Гощанське районне споживче товариство є правонаступником коопунівермага відсутні, відповідач вважав обґрунтованою відмову в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Гощанського районного споживчого товариства "Райст" від 24.05.2022 №92. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

З 13.08.2022 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на підставі заяви позивача від 18.08.2022.

До заяви про призначення пенсії від 18.08.2022 позивачем було долучено, зокрема, довідку про заробітну плату за період роботи 1982-1992 роки, видану Гощанським районним споживчим товариством "Райст" від 24.05.2022 №92.

Листом від 10.11.2022 за №22549-22264/Т-02/8-1700/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у відповідь на звернення позивача, повідомило її про відсутність підстав для обчислення пенсії з урахуванням довідки Гощанського районного споживчого товариства "Райст" від 24.05.2022 №92. Відповідач зазначив, що надану позивачем довідку про заробітну плату за 1982 - 1992 роки було передано на перевірку до управління контрольно-перевірочної роботи. Вказав, що Гощанське районне споживче товариство (код ЄДРПОУ 01464366) зареєстроване в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.08.1998, основний вид діяльності - 68.20 "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна". Інформація щодо діяльності у сферi архівної справи і діловодства відсутня. Згідно з довiдкою Гощанського районного споживчого товариства вiд 24.05.2022 №93, правонаступником Гощанського коопунівермагу та Гощанського кооппродторгу є Гощанське районне споживче товариство код ЄДРПОУ 01764366 (протокол № 1 зборiв уповноважених пайовикiв вiд 29.07.1998). Водночас, відповідно до копії постанови зборiв уповноважених Гощанського районного споживчого товариства від 29.07.1998, інформація про те, що Гощанське районне споживче товариство є правонаступником коопунівермага відсутня. З огляду на зазначене, управлінням контрольно-перевірочної роботи повідомлено про відсутність підстав для проведення перевірки документів, які слугували підставою видачi довідки про заробітну плату від 24.05.2022 № 92, оскільки Гощанське районне споживче товариство не є правонаступником коопунiвермагу та не є архiвною установою, яка має право зберігати архівні документи підприємства, яке припинило своє існування або ліквідовано. Враховуючи зазначене, відповідач зазначив, що підстав для обчислення пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату, яка не підтверджена первинними документами, немає.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

В силу вимог ч.1 ст.27 цього Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

При цьому, відповідно до ст.41 №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст.1 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

У відповідності до ст.1 Закону №1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з частинами першою-третьою ст.20 Закону №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

У відповідності до ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно із ч.11 та ч.12 ст.9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція неодноразово була висловлена Верховним Судом постановах від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.04.2018 у справі №490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, від 30.09.2019 у справі №316/1392/16-а.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування" від 04.06.1998 №794 на Пенсійний фонд разом із Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів та Державною податковою адміністрацією покладено обов'язок забезпечити з 1 жовтня 1998 впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

В основі персоніфікованого обліку лежить обов'язковість і своєчасність подання відомостей про фізичних осіб. Персоніфікований облік здійснює Пенсійний фонд та його органи на місцях (далі - уповноважений орган). Уповноважений орган має право: своєчасно одержувати в установленому порядку від фізичних осіб та роботодавців відомості, передбачені пунктом 1 цього Положення; проводити у роботодавців перевірку достовірності поданих відомостей про фізичних осіб, зокрема перевірку фінансових та інших документів, що підтверджують зазначені відомості; у встановленому порядку притягати до відповідальності осіб, винних у порушенні строків подання відомостей, а також подання неправдивих відомостей про фізичних осіб; видавати у межах своєї компетенції нормативні акти та здійснювати роз'яснення з питань організації персоніфікованого обліку, а також інші права, що випливають із завдань персоніфікованого обліку.

Також на уповноважений орган покладений обов'язок створювати і забезпечувати функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про фізичних осіб та з цією метою організовує збирання, оброблення, систематизацію і зберігання відомостей про фізичних осіб; забезпечує автоматизоване використання відомостей про фізичних осіб для визначення права на виплати за пенсійним страхуванням та розміру цих виплат, а роботодавці зобов'язані в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них. Відомості про фізичних осіб збираються і зберігаються у документальній та електронній формі уповноваженим органом у встановленому порядку протягом життя фізичної особи та зберігаються також впродовж 75 років після її смерті.

Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить, що відповідальність за накопичення, зберігання, контроль за своєчасністю подання даних та забезпечення функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про фізичних осіб покладено на відповідача, а за своєчасність подання на роботодавця.

Відтак, пенсіонер не може нести відповідальність за відсутність даних в системі персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 вказаного Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Порядком визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого Постановою КМУ №919 від 05 липня 2006 року, запроваджено механізм визначення заробітної плати для обчислення пенсії у разі втрати первинних документів про нарахування та підприємствами заробітної плати за основним місцем роботи застрахованої особи та страхового стажу.

Так, відповідно до Порядку №919 за період роботи до 01 січня 1998 року заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні, визначається за наявності підприємства, де працювала особа, або його правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві або в його правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається, виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на такому підприємстві або в його правонаступника. Довідка про середню заробітну плату за відповідною або аналогічною їй професією (посадою) надається підприємством, де працює (працювала) особа, або його правонаступником.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

При цьому, визначальним критерієм для включення відповідного заробітку до суми доходу, з якого обчислюється пенсія, є нарахування внесків на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Матеріали справи свідчать, що довідка Гощанського районного споживчого товариства "Райст" (код ЄДРПОУ 01764366) від 24.05.2022 №92 видана на підставі особових рахунків позивача. Крім того, у довідці зазначено, що товариство не заперечує проти проведення перевірки первинних документів за вказаний період. Вказані особові рахунки зберігаються за адресою: Рівненська область, Рівненський район, смт.Гоща, вул. Нова 2, тобто за місцезнаходження Гощанського районного споживчого товариства "Райст".

З аналізу норм Порядку № 22-1 вбачається, що довідки про заробітну плату для обчислення пенсії у разі якщо підприємства, установи, організації, в яких працювала особа ліквідовані або припинили своє існування з інших причин видаються їх правонаступниками чи архівними установами.

Судом встановлено, що згідно з довідкою Гощанського районного споживчого товариства від 24.05.2022 №93, правонаступником Гощанського коопунівермагу та Гощанського кооппродторгу є Гощанське районне споживче товариство код ЄДРПОУ 01764366 (протокол №1 зборiв уповноважених пайовиків від 29.07.1998).

На підтвердження вказаних обставин слугують записи в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 .

Так, відповідно до запису від 30.12.1980 позивач "звільнена у зв'язку з переводом на роботу в копунівермагу" та наявна печатка "Гощанське районне споживче товариство"; запис від 01.11.1992, згідно якого позивач переведена продавцем роздрібу в райспоживспілку в зв'язку з підпорядкуванням копунівермагу райспоживспілку.

В свою чергу, судом встановлено, що 29.07.1998 райоспоживспілка реорганізована в Гощанське районне споживче товариство, що підтверджується даними Постанови зборiв уповноважених Гощанського районного споживчого товариства.

Отже, наявність записів у трудовій книжцi позивача за спірний період 1982-1992 року в сукупності з вищенаведеними доказами, є достатньою правовою підставою для врахування заробітної плати за період 1982-1992 роки, що зазначена в довідці Гощанського районного споживчого товариства "Райст" (код ЄДРПОУ 01764366) від 24.05.2022 №92.

Відповідачем жодним чином не спростовано той факт, що з 1982 року ОСОБА_1 працювала в коопунівермазі, що підпорядковувався Гощанському районному споживчому товариству, зі сплатою відповідних страхових внесків.

Водночас, суд наголошує, що обов'язок по сплаті всіх необхідних податків, зборів і внесків за працівника покладено на роботодавця, а тому тягар щодо його невиконання, а саме: їх неповної чи несвоєчасної сплати, не може бути покладено на позивача, як на працівника.

За наведеного у сукупності, суд дійшов висновку, що в розумінні положень Порядку №22-1 Гощанське районне споживче товариство (код ЄДРПОУ 01764366), є належним суб'єктом видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсiп ОСОБА_1 , як особи, яка працювала у коопунівермазі.

В даному випадку, з огляду на те, що довідка про заробітну плату від 24.05.2022 №92 видана Гощанським районним споживчим товариством на підставі первинних документів, така довідка не визнавалася нечинною та не скасовувалася, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для неврахування такої довідки про заробітну плату, позаяк відсутні докази зловживання пенсіонером своїми правами чи зазначення роботодавцем неправдивих відомостей.

Відповідачем не доведено факт зловживань з боку позивача, його вину чи недобросовісність щодо надання недостовірних даних. Не надано жодних доказів того, що відомості, які містяться в довідці про заробітну від 24.05.2022 №92 Гощанського районного споживчого товариства містять неправдиві або недостовірні дані, будь-які письмові докази, які б свідчили про незаконність цієї довідки у матеріалах справи відсутні.

Висновки аналогічного змісту викладені Верховним Судом у постанові від 02.04.2020 у справі №654/1290/17, від 23.01.2018 у справі №583/392/17, від 08.08.2019 у справі №280/918/16-а, від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17.

Поряд з цим, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких роз'яснень, які підміняють собою рішення та обумовлені категоріями доцільності чи недоцільності, як це має місце у даному випадку.

Суб'єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій. У разі подання особою, яка має на це право, заяви про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, суб'єкт владних повноважень повинен вказану заяву розглянути/вирішити/вчинити відповідні дії (по суті).

Таким чином, на переконання суду, позивачем вчинено усі належні дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаній у довідці про заробітну від 24.05.2022 №92, виданій Гощанським районним споживчим товариством "Райст".

Встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності дають підстави для висновку, що відповідач, не провівши позивачу розрахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну, діяв не на підставі, не в межах та не у спосіб, визначені чинним законодавством.

Отже, належним способом відновлення порушеного права позивача в даному випадку є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком без урахування довідки Гощанського районного споживчого товариства "Райст" від 24.05.2022 №92.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, зокрема, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як встановлено судом в ході судового розгляду, пенсія позивачу призначена з 13.08.2022 на підставі її заяви від 18.08.2022, до якої позивачем, зокрема, було долучено довідку, видану Гощанським районним споживчим товариством "Райст" від 24.05.2022 №92.

Тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення ст.45 Закону №1058, порушені права, свободи та охоронювані законом інтереси позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії позивача, на підставі довідки про заробітну плату від 24.05.2022 №92, виданої Гощанським районним споживчим товариством "Райст", з 13.08.2022.

При вирішення даного спору суд враховує також практику Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України", п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України", п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України").

Згідно з п.п.4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)" № 137-V 14.09.2006, усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі "Стреч проти Сполучного Королівства" ("Stretch - United Kingdom" № 44277/98).

У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("Von Maltzan and Others v. Germany" № 71916/01, 71917/01 та 10260/02).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Оригінал квитанції про сплату судового збору знаходиться в матеріалах справи.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 13.08.2022 без урахування довідки Гощанського районного споживчого товариства "Райст" від 24.05.2022 №92.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 з 13.08.2022 перерахунок та виплату пенсії за віком на підставі довідки Гощанського районного споживчого товариства "Райст" від 24.05.2022 №92, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 16 березня 2023 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя С.А. Борискін