Справа № 560/932/23
іменем України
15 березня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить:
1. Визнати дії відповідача протиправними щодо відмови включення до алгоритму розрахунку заробітку, для обчислення розміру пенсії, наявної нарахованої помісячної заробітної плати підприємствами, організаціями згідно даних архівних довідок;
2. З метою дотримання принципу верховенства права та задля прийняття виваженого, правомірного та достатньо мотивованого рішення, прошу суд повно, всебічно та об'єктивно дослідити норми права, тобто, здійснити правовий аналіз та відповідно належним чином оцінити докази надані позивачем та, оскільки, страховий стаж позивача з 01.07.2000 року становить 28 місяців, тому, на підставі положень ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-VI, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ЄДРПОУ 21318350 (вул. Гната Чекірди, 10 м. Хмельницький 29013) здійснити обчислення розміру пенсії у т.ч. з урахуванням заробітку з 1984 по 1992 р. у спосіб повторного обрахунку з 09.09.2021 року до алгоритму розрахунку заробітку (оптимальний варіант - з найбільшим значенням) включити:
- помісячну заробітну плату ОСОБА_1 в Клайпедскій Базі тралового флоту Лит. ПУРП "Заприба" нарахування заробітної плати підтверджено даними архівної довідки ЗАТ "Архівіта" 17.12.2021 Nr.6SV-628 - переклад з литовської мови на українську мову нотаріально посвідчений 21.01.2022 року за №2811, сканована довідка знаходиться в матеріалах пенсійної справи;
- помісячну заробітну плату ОСОБА_1 у Ізяславському районному об'єднанні "Сільгосптехніка" нарахування заробітної плати підтверджено архівною довідкою КО "Міський трудовий архів" Ізяславської міської ради Хмельницької області від 10.01.2022 року №01-19/106-М, сканована довідка знаходиться в матеріалах пенсійної справи;
- помісячну заробітну плату ОСОБА_1 в СМУ "Теплоенергомонтаж" нарахування заробітної плати підтверджено довідкою підприємства від 18.08.2021 року №80, сканована довідка знаходиться в матеріалах пенсійної справи;
- помісячну заробітну плату ОСОБА_1 в колгоспі ім. Фрунзе с. Лютарка Ізяславського району нарахування заробітної плати підтверджено даними архівних довідок від 02.07.2021 року №01-19/665-М та від 06.07.2021 року № 01-19/675-М, сканованих та наявних в матеріалах пенсійної справи.
3. Витребувати у відповідача алгоритм розрахунку заробітку за 1984-1990 р.р. (оптимальний варіант - з найбільшим значенням заробітку) повторного обрахунку з 09.09.2021 року, задля дослідження в судовому порядку, оскільки, цей доказ/алгоритм має значення у дані справі та може визнати обставину, для з'ясування якої витребовується доказ щодо невірно обрахованої відповідачем пенсії - 2100 грн. при наявній у позивача заробітній платі у 1984-1990 рр., що підтверджено архівними довідками, які видані на підставі первинних бухгалтерських документів.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ЄДРПОУ 21318350 (вул. Гната Чекірди, 10 м. Хмельницький 29013) на підставі положень ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в контексті - суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачує за минулий час без обмеження будь-яким строком) відшкодувати ОСОБА_1 (ІК НОМЕР_1 ) шкоду (стягнення різниці між фактично отриманою сумою пенсії та повторно розрахованою сумою пенсії) заподіяну з 09.09.2021 по 17.01.2023 діями/бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, на підставі положень п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України про присудження виплати пенсії з Пенсійного фонду України - рішення звернути до негайного виконання - у межах суми стягнення за один місяць, оскільки, мав місце факт тривалого недоотримання пенсії в належному розмірі через не вірно проведений відповідачем розрахунок індивідуального коефіцієнта заробітної плати для обчислення розміру пенсії.
5. На підставі частини першої статті 382 КАС України зобов'язати відповідача подавати звіт про виконання судового рішення, протягом п'яти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили з наданням первинних підтверджуючих документів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при призначенні пенсії протиправно не врахувало у алгоритм розрахунок наявну у позивача нараховану заробітну плату, що впливає на розмір пенсії. Архівні довідки та довідки підприємств про щомісячні суми нарахованої заробітної плати, які були надані позивачем для включення до алгоритму розрахунку заробітку для обчислення розміру пенсії, залишились поза увагою суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача 17.02.2023 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивачем не надані копії первинних документів, які б підтверджували суми заробітної плати, зазначені у довідках про заробітну плату. Обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Позивачем 27.02.2023 надіслано до суду відповідь на відзив, у якому він зазначає, що доводи відповідача не відповідають дійсності та спростовуються.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок загального захворювання.
13.12.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо врахування при обчисленні пенсії наданих позивачем довідок про заробітну плату.
В документах пенсійної справи наявні довідки про заробітну плату:
- від 17.08.2021 № 01-19/792-М, видана "Міським трудовим архівом" Ізяславської міської ради за періоди роботи в колгоспі ім. Фрунзе с.Лютарка у 1976-1980 та 1984 роках;
- від 10.01.2022 № 01-19/106-М, видана "Міським трудовим архівом" Ізяславської міської ради за період роботи в Ізяславському районному об'єднанні "Сільгосптехніка" з жовтня 1984 року по жовтень 1985 року;
- від 17.12.2021 № 6SV-628, видана ЗАТ "Архівіта" (Литовська Республіка), за період роботи з червня 1986 року по жовтень 1988 року;
- від 18.08.2021 №80, видана ПАТ "Теплоенергомонтаж", за період роботи з квітня по жовтень 1989 року;
- від 02.07.2021 № 01-19/665-М, видана "Міським трудовим архівом" Ізяславської міської ради за період роботи в колгоспі ім.Фрунзе з лютого 1990 року по грудень 1991 року;
- від 13.01.2022 №2, видана ТОВ "Ізяславський райагробуд" за період роботи з жовтня 1991 року по липень 1993 року;
- від 26.10.2021 № 179-2/М-1817/2061/, видана Територіальним архівним відділом Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, за період роботи з січня 1994 року по грудень 1997 року;
- від 11.11.2021 №179/1/10660, видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України за період роботи з серпня 1998 року по квітень 1999 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій №302-9579/М-03/8-2200/23 від 10.01.2023 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно статті 40 Закону №1058-VI, оскільки позивачем не надано копій первинних документів, які б підтверджували суми заробітної плати, зазначені у довідках про заробітну плату.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Норми матеріального права в цій справі суд застосовує в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Порядок подання та перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Пунктом 2.1 Порядку передбачено, що за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватися довідка про заробітну плату до 01 липня 2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 вищевказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Таким чином, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Разом з тим, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зобов'язано перевірити обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату позивача. Жодною нормою пенсійного законодавства України не передбачено обов'язок пенсіонера надавати до пенсійного органу копії первинних документів, які б підтверджували суми заробітної плати, зазначені у довідках про заробітну плату.
ОСОБА_1 з 09.09.2021 отримує пенсію по інвалідності, і при цьому відповідач станом на дату розгляду судом адміністративної справи не вчинив дії щодо перевірки інформації, яка зазначена у наданих позивачем довідках, а тому суд визнає таку бездіяльність протиправною.
Щодо інших позовних вимог суд зазначає, що вони заявлені передчасно, оскільки тільки після підтвердження первинними документами розміру заробітної плати позивача пенсійний орган визначить індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії.
Щодо клопотання про встановлення контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду. Крім цього, враховуючи обставини цієї справи у суду не має підстав вважати, що суб'єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду, а тому, у задоволенні клопотання про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання цього судового рішення слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перевірки інформації про заробітну плату, яка зазначена у наданих ОСОБА_1 довідках.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вчинити дії щодо перевірки інформації, яка міститься у довідках про заробітну плату ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за результатами перевірки інформації, яка міститься у довідках про заробітну плату, перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з дати призначення з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов