Рішення від 15.03.2023 по справі 560/1933/23

Справа № 560/1933/23

РІШЕННЯ

іменем України

15 березня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 в якій просить суд:

1. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 про відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

2. Стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що відповідач протиправно відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу за укладення ним першого контракту на проходження військової служби.

Ухвалою суду від 13.02.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем 27.02.2023 подано відзив на позовну заяву у якому проти позову ОСОБА_1 заперечує, в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі. Зазначає, що позивач не належить до осіб, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", оскільки позивач в період з 23.07.1989 по 24.08.1991 проходив кадрову військову службу у Збройних Силах Радянської Армії, а після прийняття Військової Присяги на вірність Українському народові ІНФОРМАЦІЯ_1 у Збройних Силах України.

Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України в особі Міністра оборони України генерала армії України Полторака Степана Тимофійовича укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах офіцерського складу.

Згідно з п. 11 вказаного контракту, він набирає чинності 04.05.2018.

Відповідно до витягу з послужного списку, позивач відповідно до ст. 20 та ст. 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" уклав контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу строком на п'ять років, прийнятий на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з 04.05.2018.

Позивачем 10.09.2022 подано рапорт №805 щодо виплату грошової допомоги після укладення першого контракту згідно підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". До рапорту додано копію контракту.

Листом за підписом командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2022 №2940 позивача повідомлено про відсутність підстав для виплати одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту.

Позивач не погодився із вказаною відмовою, а тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.01.2018, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У підпункті 8 пункту 6 Постанови №704 Кабінет Міністрів України постановив: виплачувати одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах: особам рядового складу - вісім розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; особам сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу - дев'ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначає Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затверджений Наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260 (далі - Порядок №260).

Розділ ХХІІ Порядку №260 регулює зокрема порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення ними першого контракту.

Згідно пункту 3 розділу XXII Порядку №260, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, призначення на посаду та вступу до виконання обов'язків за посадою на підставі наказу командира.

При цьому військовослужбовцям, що уклали перший контракт про проходження військової служби під час навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, військових коледжах або навчальних частинах (центрах), одноразова грошова допомога виплачується після закінчення навчання у цих навчальних закладах у військових частинах, до яких їх призначено для подальшого проходження військової служби.

Згідно ч.4 роз. ХХІІ Порядку №260, одноразова грошова допомога не виплачується: особам рядового складу, які в період проходження військової служби за контрактом уклали контракт про проходження військової служби на посадах сержантського та старшинського складу; особам сержантського та старшинського складу, яких у період проходження військової служби за контрактом прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; особам офіцерського складу, які в період проходження кадрової військової служби в добровільному порядку виявили бажання проходити військову службу за контрактом; у разі продовження військової служби за новим контрактом; у разі повторного прийняття на військову службу за контрактом осіб, звільнених з військової служби за контрактом; у разі підписання контракту для проходження військової служби у Збройних Силах України особами, звільненими з військової служби за контрактом, з інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також зі служби в правоохоронних органах.

З послужного списку позивача судом встановлено, що з 02.11.1984 по 23.07.1989 позивач був курсантом Харківського гвардійського вищого танкового ордена Червоної Зірки училища Верховної Ради Українського РСР.

Після закінчення вказаного училища, у період з 15.09.1989 по 10.01.2005 проходив військову службу на різних посадах та відповідно до Положення "Про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) ЗСУ, звільнений з військової служби у запас за п.67 пп. "в" (у зв'язку із скороченням штатів).

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 №4 від 10.01.2005, позивач виключений зі списків особового складу військової частини.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що відповідно до витягу з послужного списку, контракт за час проходження військової служби в лавах Радянської Армії та Збройних Силах України у період з 23.07.1989 по 10.01.2005 відсутній. З 04.05.2018 позивач відповідно до ст. 20 та ст. 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" прийнятий на військову службу за контрактом для осіб офіцерського складу. При цьому контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України за контрактом підписано вперше.

Надаючи правову оцінку вказаним доводам позивача суд зазначає, що частина 6 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачає такі види військової служби:

- строкова військова служба;

- військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;

- військова служба за контрактом осіб рядового складу;

- військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

- військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);

- військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

- військова служба за призовом осіб офіцерського складу;

- військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Водночас, п.3 р.І Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 №1053/2001, передбачалися такі служби для осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів):

- військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

- військова служба осіб офіцерського складу за призовом;

- кадрова військова служба осіб офіцерського складу, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом;

- військова служба за контрактом прапорщиків (мічманів).

Згідно п.2 р.І Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.

У добровільному порядку громадяни проходять:

- військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти);

- військову службу за контрактом осіб рядового складу;

- військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

- військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.

За призовом громадяни проходять:

- строкову військову службу;

- військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;

- військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Аналіз наведених норм у сукупності свідчить, що термін "кадрова військова служба" до запровадження військової служби за контрактом застосовувався до військової служби, яку проходили особи офіцерського складу у добровільному порядку, а не за призовом. Тобто, кадрову військову службу проходять особи офіцерського складу, зараховані до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом.

Враховуючи, що до укладення контракту позивач у період з 02.11.1984 по 10.01.2005 перебував на військовій службі та на момент укладення контракту належав до осіб офіцерського складу які зараховані до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, суд приходить до висновку про відсутність підстав у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З врахуванням положень ст. 139 КАС України, судові витрати, що підлягають розподілу - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )

Головуючий суддя О.О. Михайлов